Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogród wertykalny - czym jest i jak go zaaranżować?

Ogród wertykalny - czym jest i jak go zaaranżować?

Zielona ściana z roślin, czyli ogród wertykalny, to dzisiaj jeden z najmodniejszych sposobów dekoracji wnętrz, tarasów i balkonów. Jeżeli kochasz kwiaty i masz ochotę niebanalnie ozdobić swój dom, dowiedz się, jak wygląda taka zielona konstrukcja i jak ją zrobić.

Czym jest ogród wertykalny?

Określeniem ogród wertykalny (łac. verticalis – pionowy) nazywa się ściany lub mniejsze konstrukcje pionowe obsadzone żywymi roślinami. Możesz je spotkać w restauracjach, hotelowych holach, nowoczesnych biurowcach, ale coraz częściej także w prywatnych mieszkaniach. Nawet niektóre projekty domów przewidują specjalne miejsca na takie instalacje.

Trudno się temu dziwić - jest to bardzo efektowna dekoracja, która wpisuje się w dzisiejszy trend związany z dbałością o środowisko naturalne i czyste powietrze. Takie duże konstrukcje wypełnione gęsto roślinnością są bowiem naturalnym odświeżaczem powietrza, a ich niewątpliwie dodatkowym atutem jest również atrakcyjny wygląd.

Pomysł na ogród wertykalny

Na pomysł budowy takich zielonych ścian wpadł wiele lat temu francuski botanik Patrick Blanc, którego zainspirowała gęsta roślinność lasów tropikalnych. Właśnie dlatego pierwsze ogrody wertykalne powstawały na Zachodzie. Do nas przywędrowały całkiem niedawno, ale cieszą się coraz większą popularnością. Tym bardziej że wiele firm dostarcza już gotowe elementy, które ułatwiają budowę takich konstrukcji.

Zanim przejdziemy do szczegółowych wyjaśnień, jak wyglądają ogrody wertykalne i co to jest za sposób uprawy roślin, warto wspomnieć, że największa tego rodzaju konstrukcja na świecie znajduje się w stolicy Kolumbii, Bogocie. Roślinnością pokryto tam 3 tys. metrów kwadratowych elewacji zewnętrznej i dachu budynku Santalaia, a cała instalacja jest zdolna do wyprodukowania tlenu odpowiadającego zapotrzebowaniu rocznemu przeszło 3100 osób.

To może Cię zainteresować: Jak ciekawie zaaranżować mały ogród?

Jak wygląda konstrukcja ogrodu wertykalnego?

Jeśli chodzi o to, jak wygląda ogród wertykalny, konstrukcja takiej instalacji może wyglądać różnie w zależności od użytej technologii. Najczęściej jednak jest to metalowa lub drewniana rama pionowa, która przymocowana jest do ściany i w której umieszczone są specjalne moduły z doniczkami.

Między takim stelażem a ścianą z reguły mocuje się specjalną warstwę usztywniającą i chroniącą przed wilgocią np. z PCV. Tak działa np. znany system Pixel Garden, ale spotkać można również inne rozwiązania np. ścianki z doniczkami mocowanymi na magnes lub z kieszeniami z filcu, w których sadzi się rośliny. Istnieje również mnóstwo pomysłów na zielone ściany hand made – majsterkowicze potrafią wyczarować takie konstrukcje nawet z pustych butelek po napojach, czy starych palet.

Ogrody wertykalne robione przez profesjonalne firmy z reguły mają specjalne systemy nawadniające, które ułatwiają pielęgnację zieleni. Jest to szczególnie przydatne przy gęstym nasadzeniu, gdy instalacja przypomina roślinny dywan.

Dowiedz się więcej: Ogród japoński – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Gdzie zbudować ogród wertykalny?

Najpopularniejszą formą ogrodu wertykalnego jest ten opisany wyżej, czyli montowany bezpośrednio na ścianie np. w salonie. W ten sposób można „zazielenić” nawet całą ścianę bądź tylko jej fragment i wówczas tworzy się coś na kształt roślinnego obrazu.

Popularne są także ruchome ogrody wertykalne, które przypominają pionowy stojak obsadzony roślinami. Taka konstrukcja sprawdzi się jak ścianka działowa w mieszkaniu, ale również dobrze może być dekoracją na balkonie lub tarasie.

Ogród wertykalny na tarasie można zrobić również na ścianie, lub wykorzystać do tego pergolę.Zielone ściany tworzone są również na fasadach budynków (jak ogród w Bogocie), czy też na ogrodzeniach.

Warto jednak pamiętać, że w polskich warunkach klimatycznych ogród wertykalny na zewnątrz może być trudny do utrzymania w czasie mrozów, a więc jesienią podczas zabezpieczania tarasu na zimę trzeba będzie taką instalację albo umieścić wewnątrz, albo zlikwidować.

Ile kosztuje założenie ogrodu wertykalnego?

Koszt założenia ogrodu wertykalnego zależy od tego, jaką będzie miała wielkość taka instalacja, z czego będzie zrobiona i jaką ilością i rodzajem roślin zostanie obsadzona. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny różnych rozwiązań:

 • pojedynczy moduł z dwiema doniczkami do samodzielnego montażu - 20 zł,
 • wykonywany na wymiar panel obsadzony mchem chrobotkiem – 1500 zł/m2,
 • gotowy panel ścienny z mchu o wymiarach 50 cm na 50 cm – 500 zł
 • stelaż wolnostojący 50 x 100 cm z doniczkami na ogród wertykalny – cena 800 zł.

To, ile kosztuje ogród wertykalny, zależy także od sposobu wykonania konstrukcji – najdroższe są te robione na zamówienie przez profesjonalne firmy oraz panele wyposażone w automatyczny system nawadniający.

Zobacz także: Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?

Oryginalny pomysł Patricka Blanca oparty jest na roślinach tropikalnych. W Polsce oczywiście musisz obsadzić ogród wertykalny tymi gatunkami, które są przystosowane do panujących u nas warunków. Pod tym względem warto też wziąć pod uwagę, czy zielona ściana będzie wewnątrz domu, czy na zewnątrz.

Ogród wertykalny wewnątrz – jakie rośliny będą najlepsze?

Na zielone ściany do mieszkania nadaje się wiele popularnych roślin doniczkowych, jakie normalnie trzymamy na parapetach. Najczęściej jednak polecane są następujące gatunki:

 • filodendrony,
 • scindapsusy,
 • cissusy,
 • bluszcze i pnącza np. Epipremnum
 • storczyki,
 • skrzydłokwiaty,
 • zielistki,
 • draceny,
 • monstery.

Na zieloną ścianę doskonale sprawdza się także mech poduszkowy, który sprowadzany jest ze Skandynawii lub Francji. Jego zaletą jest całkowita „bezobsługowość”, ponieważ roślina ta nie wymaga podlewania, przycinania ani nawożenia.

Rośliny do ogrodu wertykalnego na zewnątrz

W tym przypadku dobór roślin powinien być uwarunkowany miejscem ekspozycji instalacji. Do miejsc nasłonecznionych lub półcienistych nadają się m.in. różne gatunki traw, byliny, wilczomlecze, macierzanki, rojniki, bratki, a także zioła.

Pamiętaj,

że na ogród wertykalny najlepiej wybierać rośliny łatwe w uprawie i z niezbyt dużym systemem korzeniowym ze względu na małą wielkość doniczek w takiej instalacji.

Jak dbać o ogród wertykalny?

Najważniejsze, co potrzebuje ogród wertykalny to regularne nawadnianie. Pod tym względem warto pomyśleć o gotowych rozwiązaniach w postaci automatycznych systemów nawadniających.

Aby rośliny prawidłowo się rozwijały i zachwycały swoim wyglądem, trzeba je także od czasu do czasu nawozić oraz przycinać, by nadać zielonej ścianie pożądaną formę. Takie instalacje mają przecież charakter głównie dekoracyjny, a więc ich perfekcyjny wygląd jest kwestią priorytetową. W związku z tym do niezbędnych czynności trzeba zaliczyć także regularne usuwanie kurzu oraz uschłych lub uszkodzonych liści.

Jak dbać o ogród wertykalny

Zalety i wady posiadania ogrodu wertykalnego

Ogród wertykalny to efektowna i bardzo oryginalna dekoracja, która wciąż dość rzadko spotykana jest w mieszkaniach. Jest to więc świetny pomysł na ozdobienie wnętrza dla osób, które lubią niebanalne rozwiązania. To szczególnie godna uwagi propozycja dla osób, które mają domy z tarasem i dużym salonem, albo wręcz przeciwnie, mieszkają w bloku i tęsknią za ogrodem.

Warto podkreślić, że każda taka instalacja jest zawsze niepowtarzalna, ponieważ może składać się w każdym przypadku z kompozycji zupełnie innych gatunków kwiatów, bylin, czy ziół.

Zielona ściana w domu ma nie tylko walory estetyczne. To także naturalny sposób na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu, które dzięki roślinom jest czyste i odpowiednio nawilżone. Zielone liście pochłaniają skutecznie kurz, pył, a także smog.

A czy ogrody wertykalne mają jakieś wady? Niewątpliwie mogą być dość kłopotliwe w utrzymaniu. O ile instalacja nie jest wyposażona w system nawadniający, właściciel musi samodzielnie dbać o regularne podlewanie wszystkich roślinek. Należy też liczyć się z tym, że poszczególne kwiaty mogą wymagać przycinania, obrywania suchych listków, a nawet wymiany na nowe w przypadku choroby lub ataku szkodników. Stworzenie dużej konstrukcji może być także dość kosztowne, szczególnie w przypadku korzystania z gotowych rozwiązań lub usług wyspecjalizowanych firm.

Nie przegap: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Wertykalny ogród - jak zrobić go samodzielnie?

Chcąc mieć zieloną ścianę w domu lub na tarasie, możesz zamówić gotową instalację w firmie, która się tym zajmuje profesjonalnie. Równie dobrze możesz jednak wykonać ją samodzielnie, najlepiej wykorzystując do tego gotowe elementy konstrukcyjne, które nie są drogie i można je kupić w większości sklepów ogrodniczych. Jak zrobić ogród wertykalny krok po kroku? Oto krótka instrukcja:

 1. Wybierz stanowisko – rośliny powinny mieć dostęp do światła, a więc w domu najlepszym miejscem będzie ściana południowa lub zachodnia.
 2. Określ wielkość i rodzaj instalacji – zastanów się, czy chcesz mieć całą ścianę w roślinach, czy może tylko jej fragment, a może lepszym rozwiązaniem będzie ruchomy ogród wertykalny.
 3. Kup gotowe elementy konstrukcyjne – np. panele z kieszeniami lub doniczkami, stelaż (możesz kupić gotową kratownicę lub wykonać ramę samodzielnie np. z palet).
 4. Na ścianie zamocuj warstwę izolacyjną (np. z PCV), która ochroni ścianę przed zabrudzeniem i wilgocią, a także usztywni konstrukcję.
 5. Na płycie ochronnej zamocuj pozostałe elementy konstrukcji np. gotowe panele z doniczkami.
 6. Wypełnij doniczki lub kieszenie ziemią oraz obsadź wybranymi roślinami.

Budowa ogrodu wertykalnego nie jest skomplikowana, pod warunkiem, że skorzysta się z gotowych rozwiązań, które znacznie ułatwiają montaż instalacji. Najważniejsze są moduły z kieszeniami (do nich trzeba dokupić doniczki) lub panele z doniczkami nachylonymi pod odpowiednim kątem. Warto rozejrzeć się także za ramą lub ruchomym stelażem (np. na balkon), a także systemem nawadniającym.

Ogrody wertykalne - pomysłowe wykonanie, które warto wykorzystać

Budowa zielonej ściany nie jest trudna, zwłaszcza gdy sięgnie się po gotowe rozwiązania, jakie są już dostępne na rynku. Wystarczy jednak przejrzeć Internet, by przekonać się, że istnieją ciekawe pomysły na stworzenie takiej konstrukcji z wielu przedmiotów posiadanych w domu, bez konieczności inwestycji w profesjonalne elementy. Majsterkowicze chętnie dzielą się takimi pomysłami na ogród wertykalny DIY np. na swoich blogach i na YouTube.

Ogród werykalny DIY

Szczególnie interesujący i wyjątkowo łatwy do wykonania jest ogród wertykalny z butelek. Wystarczy wziąć kilka pustych butelek po wodzie mineralnej (typu PET), odciąć dna i górne części z szyjką, a następnie je połączyć w jedną długą tubę. W konstrukcji trzeba zrobić niewielkie otwory, a do środka wsypać ziemię. W otworach można posadzić kwitnące kwiaty, a instalację umieścić np. na balkonie. Świetnym pomysłem jest również obsadzenie konstrukcji ziołami, która przyda się w każdej funkcjonalnej kuchni pasjonata gotowania.

Równie łatwy do zrobienia jest ogród wertykalny z palet. Palety w tym przypadku mogą stanowić stelaż dla konstrukcji, do którego wystarczy przymocować moduły z doniczkami.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...