Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Dom z dużą działką to marzenie wielu osób. Możliwości aranżacyjne przestrzeni przed i poza domem są przecież ogromne. Do jednej z nich zalicza się założenie wyjątkowego, kwiecistego ogrodu. Co jednak, gdy działka położona jest na skarpie? Czy wyklucza to szansę na bajkowy zakątek? Oczywiście, że nie. Ogród na skarpie także posiada swój urok, wystarczy go jedynie odpowiednio zaprojektować. Podpowiadamy, jak zrobić to w prawidłowy sposób, aby cieszyć się pięknym ogrodem nie tylko w sezonie letnim. 

Czy wiesz, że ogród na skarpie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem? Niektórzy specjalnie tworzą podwyższenia terenu, aby uzyskać taki efekt. Jeśli więc posiadasz działkę ze skarpą o nawet znacznym nachyleniu, nie musisz się martwić - z pewnością z poradą architektów wybierzesz idealny projekt domu oraz stworzysz nadzwyczajną przestrzeń pełną zieleni.

Skarpa w ogrodzie - jak ją zaprojektować?

Projektowanie ogrodu na skarpie należy zacząć od strony “technicznej”, co oznacza, że niezbędne będzie dokonanie szczegółowych pomiarów różnicy terenu. Dlaczego jest to tak istotne? Stopień nachylenia wpływa w dużej mierze na liczbę skosów oraz zastosowanie tzw. murków oporowych. Co więcej, kiedy wiesz, jaki jest dokładny stopień nachylenia, możesz na spokojnie zaplanować miejsce, w których stworzysz płaskie powierzchnie, gdzie założysz, chociażby trawnik.

Pod względem geometrycznym możliwości masz bardzo wiele. Najczęściej murki oraz skarpy prowadzi się w liniach prostych, nie jest to jednak konieczność. Równie dobrze możesz zaprojektować różnego rodzaju zaokrąglenia i ciekawe kształty, które podkreślą nowoczesny charakter Twojego ogrodu. Pomysł na ogród na skarpie może iść także w stronę bardziej tradycyjną, wówczas warto zastosować łagodne łuki. Pamiętaj przy tym, że nawet nowoczesny ogród na skarpie nie lubi chaosu. Projektując ogród samodzielnie niestety łatwo go wprowadzić, dlatego tego rodzaju zadanie lepiej pozostawić specjalistom, czyli architektom i projektantom krajobrazu.

Ogród na skarpie

Zabezpieczenie skarpy - o czym warto pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że strome skarpy należy zabezpieczyć. Opady deszczu mogą w innym wypadku doprowadzić do osuwania się podłoża, co zepsuje cały wypracowany efekt. Ponadto, osunięcie ziemi może jednocześnie zniszczyć Twoje wieloletnie uprawy, a tego z pewnością chcesz uniknąć. Jak umocnić skarpę w ogrodzie, aby mieć pewność, że nie dojdzie do opisanych wyżej sytuacji? Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalistycznych podkładów kolejowych. Przydatne okażą się również głazy większych rozmiarów, które wbijesz w ziemię.

Do zabezpieczenia skarpy przed osuwaniem stosuje się także murek oporowy wykonany z granitu. Alternatywę stanowi dla niego murek z piaskowca. Oba z tych rozwiązań wyróżnia wysoki walor estetyczny, jeśli więc chcesz aby zabezpieczenie było nie tylko praktyczne, ale i ozdobne, to jak najbardziej możesz wybrać jedno z nich.

Zdarza się, że zabezpieczenie skarpy w ogrodzie stanowi czarna włóknina. Pokrywa się ją niemal całą skarpę z wyłączeniem fragmentów ziemi, gdzie w przyszłości będą posadzone rośliny. Zanim jednak siatka zostanie nałożona, trzeba najpierw zadbać o glebę, czyli pozbyć się niechcianych chwastów. Może się bowiem okazać, że po upływie kilku miesięcy przebiją się one przez materiał, co nie będzie dobrze wyglądać.

Warto wspomnieć także o schodach terenowych do wzmocnienia skarpy. Z pewnością okażą się funkcjonalnym elementem, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. Co to dokładnie oznacza? Stopnie nie mogą być wyższe aniżeli 15 cm. Najlepiej także gdy maksymalny spadek wynosi 2%. Takie parametry przyczynią się do samoczynnego odpływania deszczu. Jeśli już stawiasz na schody w ogrodzie, to koniecznie zadbaj o to, aby komponowały się z otoczeniem. Pod tym względem masz mnóstwo możliwości. Do wyboru są m.in. schody wykonane z betonu bądź klinkieru. Wydaje się jednak, że najbardziej subtelnie zaprezentują się schody z kamienia. Efekt wow uzyskasz, gdy zdecydujesz się na ich oświetlenie. Ma to także aspekt praktyczny - po zmroku łatwiej będzie Ci poruszać się po ogrodzie.

Ogród na skarpie - czy jest łatwy w pielęgnacji?

Pielęgnacja ogrodu na skarpie stanowi pewne wyzwanie, nie jest to jednak nic, z czym nie można sobie poradzić. Oczywiście łatwiej zadbać o rośliny, a zwłaszcza o trawnik, gdy teren jest prosty. Ogród na skarpie jest nieco bardziej wymagający. Podstawa to jednak wybór odpowiednich roślin, a także miejsca, w którym powinny rosnąć. Nie każda roślina dobrze poradzi sobie w zacienieniu, a na skarpie o nie łatwo. Rozsądnie należy także wybierać rośliny pod względem ich późniejszego wzrostu. Wysoki krzew umieszczony na górze skarpy będzie rzucał cień na niższe warstwy, a w efekcie, na zasadzone tam rośliny. Na szczycie warto posadzić rośliny najbardziej ozdobne, a to z prostego względu, że będą najbardziej widoczne. Mimo że skarpy wprowadzają dynamikę do ogrodu, to niestety łatwo ulegają erozji pod wpływem czynników atmosferycznych.

Pielęgnacja ogrodu na skarpie przez cały rok z pewnością jest zadaniem pracochłonnym, dlatego już na etapie planowania ogrodu, warto ustalić z architektami zieleni, które rośliny będą najmniej wymagające.

Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie?

Wiesz już, że rośliny do ogrodu na skarpie powinny być nieco mniej wymagające w pielęgnacji. Pora więc odpowiedzieć na pytanie, czym obsadzić skarpę w ogrodzie. W większości przypadków spotkamy się różnymi odmianami iglaków. I choć to rozwiązanie może prezentować się ciekawie, to najczęściej brak mu schludności. Przy gospodarowaniu skarpy w ogrodzie, trzeba pamiętać o umiarze. Rośliny z czasem będą się rozrastać i potrzebują nieco więcej miejsca.

Równie ciekawie zaprezentuje się skarpa w ogrodzie z kamienia. Musisz jednak mieć na uwadze, aby nie układać ich z przesadną starannością, gdyż rezultat nie będzie naturalny, a nie o to przecież chodzi. Pozwól sobie na kreatywność pod tym względem. Pomiędzy kamieniami warto posadzić byliny w różnych kolorach.  

Ogród na skarpie

Aby skarpy pokryte roślinnością nie wiązały się z koniecznością częstej i pracochłonnej pielęgnacji należy wybierać mało wymagające rośliny. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in.:

  • Berberys - ciernisty krzew, który kwitnie od maja do czerwca. Rośnie on nawet w trudnych warunkach, dlatego doskonale sprawdzi się na skarpie.
  • Bodziszek czerwony - dobrze rośnie szczególnie w miejscach kamienistych i suchych. Jego piękne, czerwone liście stanowią świetną ozdobę każdego ogrodu. Z daleka może przypominać wrzosy.
  • Serduszka – paprociowate liście mają kształt serca, stąd też jego nazwa. Serduszka rośnie na wysokość ok. 60 cm. Najczęściej występuje w kolorze różowym.
  • Szczodrzeniec - krzew, który kwitnie na żółto w okresie maja i czerwca. Potrzebuje sporo miejsca, gdyż rozrasta się szeroko. Dobrze rośnie także na suchych zboczach.
  • Floks szydlasty - kwitnie na fioletowo i osiąga do 10 cm wysokości. Zimą wymaga okrycia, lecz świetnie radzi sobie w szczelinach murów i na schodkach.
  • Barwinek pospolity - to roślina odporna na mrozy. Posiada delikatne kwiaty o barwie fioletowej. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Potrzebuje nieco cienia.
  • Rokitnik zwyczajny – wysoki krzew, który osiąga nawet 5 metrów wysokości. Pochodzi z gatunku roślin oliwnikowatych, a jego owoce mają okrągły kształt i pomarańczowy kolor. Wytwarza się z nich m.in. przetwory i nalewki, a nawet jogurty. Rokitnik znany jest także z właściwości leczniczych.

Ogród na skarpie to pewne wyzwanie pod względem aranżacji i późniejszej pielęgnacji. Wydaje się jednak, że końcowy efekt wart jest poświęcenia czasu. Niemniej, już na etapie planowania, warto poradzić się architektów krajobrazu, chociażby pod względem rodzaju roślinności, która dobrze sprawdzi się w tak specyficznych warunkach. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój ogród będzie prezentował się wyjątkowo i to niezależnie od pory roku.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować nią drewno?
10 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować drewno lakierobejcą?

Lakierobejca to prosty sposób na zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jest...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować nią drewno?
10 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować drewno lakierobejcą?

Lakierobejca to prosty sposób na zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jest...