Torba narzędziowa Bosch w prezencie! 

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Bożonarodzeniowe drzewko jest tradycyjnym elementem wystroju polskich domów w grudniu. Kupujesz choinkę w doniczce do domu? Dowiedz się, jak przedłużyć jej trwałość, zobacz też, kiedy można ją przesadzić do ogrodu.

W polskiej tradycji bożonarodzeniowej głęboko zakorzeniona jest choinka. Problem w tym, że w wielu punktach sprzedaży świeżych drzewek nie można liczyć na zakup rośliny, które ma korzenie. Warto poszukać jednak takiego egzemplarza, ponieważ drzewko można po Bożym Narodzeniu posadzić i zaaranżować w ogrodzie lub po prostu w lesie. Dowiedz się, jak pielęgnować choinkę w doniczce w domu, by mogła zostać przesadzona do gruntu. Jak często podlewać, by stała dłużej?

Jaka żywa choinka w doniczce zostanie z nami najdłużej?

Polacy zdecydowanie najczęściej do swoich domów czy mieszkań wybierają świerki. Czy jednak są one dobrym wyborem? Jaka choinka trzyma się najdłużej? Najlepiej wybrać:

  • świerk serbski – występuje w naturze na Bałkanach. Ma strzelisty, wąski pokrój, ale jednocześnie ma najmniej kłujące igły. Świerki serbskie szybko rosną i dorastają nawet do 30 m, co należy wziąć pod uwagę przy przesadzaniu takiego drzewka do ogrodu;
  • świerk kłujący – nazywany srebrnym, z uwagi na srebrzysty kolor igieł, ma szeroki pokrój. Drzewo ma silnie kłujące igły, dodatkowo pokryte woskiem – sztywne i trwałe;
  • jodłę kaukaską – sprawdzi się w roli bożonarodzeniowego drzewka równie dobrze, co świerk. Nie toleruje mrozów i wysokich temperatur, stąd też klimat panujący w Polsce nie sprzyja jej uprawie. Najlepiej kupuj małe drzewka jodły kaukaskiej, bo mają największe szanse na to, by być ozdobą ogrodu.

Na pytanie o to, ile wytrzyma choinka w doniczce w domu, nie ma jednej odpowiedzi. Wielu z nas może zastanawiać się, dlaczego drzewko już po dwóch czy trzech tygodniach obficie traci igły. Być może kupiłeś ściętą choinkę, bez bryły korzeniowej w doniczce, dlatego naturalne jest, że szybko będzie więdnąć. Należy unikać również drzewek, które były wcześniej uprawiane w gruncie, a przed świętami Bożego Narodzenia zostały wykopane i po prostu umieszczone w pojemnikach.

Wszystko dlatego, że takie działanie prowadzi do mocnego przycięcia korzeni drzewka. Zostają zniszczone, a ponadto nie będzie możliwości, by ponownie umieścić taką choinkę w gruncie – roślina zostaje pozbawiona korzeni czy części z nich, dlatego po pewnym czasie uschnie i będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia.

Ile wytrzyma choinka w doniczce w domu? To zależy, w jakim stanie ją kupisz. Zanim wybierzesz drzewko i za nie zapłacisz, przyjrzyj się, czy nie ma suchych i niezdrowo wyglądających igieł lub śladów ataków szkodników.

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

mała przyozdobiona choinka świąteczna w domu

Jak pielęgnować domową choinkę w doniczce?

Piękna jodła czy świerk w salonie roztaczają wokół wspaniały zapach świeżego drzewka, a przy tym tworzą bożonarodzeniową atmosferę. Jeśli i Ty jesteś zwolennikiem świeżej choinki w domu, a chcesz po zimie wsadzić drzewko do ogrodu, musisz dbać o choinkę w doniczce. Drzewka uprawianego w ten sposób nie należy kupować zbyt wcześnie – najlepiej zrobić to na około 2 tygodnie przed świętami. Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

Nie przesadzaj jej, ale zadbaj o to, by kupić drzewko w dość dużej donicy czy pojemniku. Zanim trafi na zaszczytne miejsce w salonie, pozostaw ją na kilka dni w pomieszczeniu, gdzie jest około 5 stopni Celsjusza, a następnie na kilka dni tam, gdzie panuje około 10 stopni Celsjusza, np. w garażu. To pozwoli zaadaptować choinkę do warunków cieplnych panujących w domu.

Zmorą jest, że choinka szybko traci igły i czasem może nie dotrwać nawet do Bożego Narodzenia. Co zrobić, żeby tak nie było? Musisz wybrać odpowiednie miejsce, by ustawić drzewko. Nie powinno znaleźć się w pobliżu grzejników, kominków i piecyków, ponieważ to doprowadzi do szybszego przesuszenia podłoża w doniczce. Najlepiej by było, gdyby drzewko znajdowało się w otoczeniu, gdzie jest około 20 stopni Celsjusza.

Problem pojawia się, jeśli masz ogrzewanie podłogowe. Na czym postawić choinkę w doniczce, by nie miała kontaktu z ciepłą posadzką? Na stołku, taborecie lub na specjalnym kwietniu, wykonanym np. z żeliwa.

Ile kosztuje i jakich pozwoleń wymaga wycinka drzew na działce?

Czy choinkę domową w doniczce trzeba podlewać?

Jeśli wybrałeś do domu choinkę w doniczce, w której znajduje się pełna bryła korzeniowa, należy ją podlewać, by przetrwała jak najdłużej i nadawała się do posadzenia w ogrodzie za pewien czas – najlepiej na wiosnę, kiedy minie ryzyko pojawienia się przygruntowych przymrozków. Nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża. Do podlewania warto wykorzystywać odstaną wodę, w temperaturze pokojowej. Co pewien czas należy także zraszać choinkę.

Co ile trzeba podlewać choinkę w doniczce i jak długo wytrzyma bez wody? Wszystko zależy od tego, gdzie stoi. Jeśli znajduje się w salonie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym, trzeba ją podlewać częściej niż w przypadku, gdy znajduje się na przydomowym tarasie. Jak często podlewać jodłę kaukaską w doniczce? Częściej i solidniej niż świerka.  

Jaką choinkę w donicy wybrać na balkon, jeśli nie mamy miejsca w domu?

W niewielkim mieszkaniu każde wolne miejsce jest na wagę złota, dlatego choinka w donicy zwykle nie stoi zbyt długo. Jeśli nie chcesz jej wyrzucać, tylko później umieścić w glebie, trzeba z nią coś zrobić. Czy choinka przetrwa na balkonie? Pewnie tak, ale jej pojemnik trzeba okryć np. słomianą matą czy jutową tkaniną i ustawić w zacisznym miejscu, gdzie nie będzie docierało bezpośrednie światło słoneczne.

Jaka choinka nadaje się na balkon? Zarówno świerk, jak i jodła mogą być dobrym wyborem w takiej sytuacji.

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Jak sprawdzić, czy choinka domowa w donicy jeszcze nie uschła?

Kiedy przesadzić choinkę z doniczki? Na pewno nie w czasie zimy, choć drzewko nie powinno stać zbyt długo w domu w donicy. Maksymalnie 7–10 dni. Wszystko dlatego, że przetrzymywanie go w ciepłym pomieszczeniu spowoduje zaburzenie zimowego stanu spoczynku i uruchomienie w roślinie procesów wegetacyjnych. Drzewko będzie można wysadzić do gruntu w takim przypadku późną wiosną, w drugiej połowie maja, ponieważ inaczej choinka będzie narażona na przemarznięcie, co może ją zniszczyć.

Jeśli jednak w domu choinka była krótko, nie weszła w okres wegetacji i nie wypuściła nowych pędów, można ją umieścić w ogrodzie znacznie wcześniej.

  • Kiedy choinka w domu umiera? Gdy ma zbyt ciepło, zapomnieliśmy o jej podlewaniu, a jej bryła korzeniowa jest sucha. Jeśli choinka została „wybudzona” z zimowego snu, potrzebuje więcej wody do wzrostu. Powinno Cię zaniepokoić, że nagle traci igły, na dodatek bardzo intensywnie.
  • Jak sprawdzić, czy choinka w donicy jeszcze żyje? Jeśli wypuszcza nowe pędy, to znak, że przeszła w okres wegetacji i trzeba pilnować, by została w nim do czasu, aż będzie gotowa do wsadzenia do ziemi.
  • Po czym poznać, że choinka jest świeża? Powinna mieć intensywnie zielone igły, a jej gałązki nie mogą stracić elastyczności.

Jakie rośliny wybrać przy komponowaniu żywopłotu?

choinka zasadzona w ogrodzie

Jak przesadzić choinkę z doniczki w domowym ogrodzie?

Po gorącym okresie Bożego Narodzenia przychodzi czas na to, by się jej pozbyć. Jak przesadzić drzewko z doniczki do gruntu? Jeśli nie weszło w stan wegetacji, należy je umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie jest 10 stopni Celsjusza, i potrzymać tam przez około 2–3 dni. Później trzeba przenieść choinkę do lokalu, gdzie jest około 5 stopni Celsjusza. To pozwoli na zahartowanie rośliny.

Czy choinka w doniczce się przyjmie w ogrodzie? To zależy. Najlepiej wysadzać roślinę do gruntu wczesną wiosną. Jeśli jednak choinka wypuściła nowe pędy, zrób to dopiero w maju, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków.

Po czym poznać, że drzewko się przyjęło? Na wiosnę powinno wypuścić nowe pędy – żywo zielone. Jeśli zacznie brązowieć, to znak, że obumiera.

Trawa z rolki: cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Sponsorowane
Kominki, piece, grille – praktyczny poradnik dla każdego
Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Sponsorowane
Kominki, piece, grille – praktyczny poradnik dla każdego

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij