Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?

Zastanawiając się nad zwiększeniem atrakcyjności ogrodu nocą, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze specyfikacjami poszczególnych rodzajów oświetlenia ogrodowego. Oczko wodne z pewnością nada ogrodowi niepowtarzalnego uroku, a odpowiednio oświetlone będzie zachwycało także po zmroku. Podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze wodnego oświetlenia ogrodowego.

Masz swój wymarzony dom z ogrodem? W takim razie na pewno zależy Ci na optymalnym zagospodarowaniu ogrodu. Z pewnością zechcesz podziwiać go także po zmroku. Aby było to możliwe musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jeśli posiadasz oczko wodne to lampy ogrodowe mogą nie wystarczyć. Sprawdź, jakie są rodzaje wodnego oświetlenia ogrodowego.

Kiedy należy rozpocząć planowanie oświetlenia oczka wodnego?

Nie da się ukryć, że oczko wodne to jedna z największych atrakcji ogrodu. Jeśli chcesz żeby dobrze się prezentowało także po zmroku, to o jego oświetleniu musisz pomyśleć jeszcze na etapie projektowania. Oświetlenie oczka wodnego znacznie łatwiej dobrać przed założeniem zbiornika. Wówczas zyskasz mnóstwu czasu, aby przemyśleć każde z dostępnych rozwiązań.

Musisz jednocześnie mieć na uwadze, że oświetlenie kaskady wodnej najczęściej wiąże się z problemem, co zrobić z okablowaniem. Aby całość wyglądało estetycznie trzeba je nieco ukryć. Oczywiście, jeśli zechcesz wybrać lampy do oczka wodnego, które już posiadasz, to również będzie to możliwe. W większości przypadków taki krok wymaga dodatkowych prac, a co za tym idzie, wyższych kosztów.

Ta wiedza może Ci się przydać: Jakie dodatkowe obiekty możemy umieścić na działce?

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe

Jakie są rodzaje oświetlenia oczek wodnych?

Oczko wodne możesz oświetlić na kilka sposobów. Jedno z ciekawszych rozwiązań w tym przypadku to oświetlenie podwodne. W jakiej postaci występuje? Oświetlenie podwodne do oczek wodnych przyjmuje formę lamp halogenowych, które pozwalają uzyskać efekt rozproszonego światła tworzącego poświatę w kolorze użytego klosza. Prezentuje się to nad wyraz ciekawie. Warto wiedzieć, że elementy oświetlenia montuje się na dnie zbiornika. Co więcej, reflektory podwodne w odróżnieniu od lamp generują skupioną wiązkę światła, dlatego doskonale nadają się do oświetlania elementów dekoracyjnych ogrodu spod wody. 

Alternatywę dla oświetlenia podwodnego stanowią lampy pływające. To dobry wybór, jeśli niemożliwe jest doprowadzenie do oczka wodnego stałego źródła zasilania. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się lampy obrotowe, które mienią się różnymi barwami. Montuje się je na pompach. W jaki sposób działają? Dysk obraca się pod wpływem płynącej wody i jednocześnie zmienia kolor podświetlenia. Istnieje w ich przypadku duże ograniczenie, ponieważ zastosować można je głównie w zbiornikach z wymuszonym obiegiem wody. Lampy pływające wykorzystują przeważnie energię słoneczną. To duża zaleta, ponieważ nie generują kosztów. 

Jeszcze inne rozwiązanie to reflektory ledowe montowane na brzegu zbiornika. Pozwolą na dekoracyjne oświetlenie tafli wody. Wyeksponować można je na brzegu bądź ukryć w specjalnych obudowach, które imitują naturalne elementy ogrodu. Nie są wodoszczelne, dlatego też nie umieszcza się ich w wodzie.

Jakie lampki do oczka wodnego sprawdzą się najlepiej?

Wiele zależy od możliwości, jakie zapewnia dane oczko wodne. Większość osób decyduje się na reflektory LED, ponieważ dostępne są w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu łatwo je dopasować do indywidualnych preferencji. Projektanci nierzadko są jednak zdania, że to oświetlenie podwodne prezentuje się najciekawiej. Nie w każdym przypadku da się je jednak zamontować, gdyż wymagają dostępu do energii elektrycznej. Kłopot może stanowić także okablowanie, które trzeba będzie zamaskować. 

Jak wygląda instalacja oczka wodnego krok po kroku?

Wstępne prace nad projektem podświetlenia oczka wodnego najkorzystniej rozpocząć równolegle z planowaniem prac ziemnych. Dlaczego? Sprecyzowana koncepcja dotycząca umiejscowienia poszczególnych dekoracji, przy których zaistnieje konieczność doprowadzenia wszelkiego rodzaju przyłączy pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze Inwestora. 

Dopasowywanie projektów i elemnetów ogrodowych do rodzaju działki - przeczytaj o tym więcej tutaj: Jak sprawdzić czy wybrany projekt zmieści się na działce?

Oczko wodne w ogrodzie należy odpowiednio zabezpieczyć. Co to dokładnie oznacza? Lampy, które będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą muszą być zasilane niskim napięciem o wartości maksymalnej 24V. Oświetlenie znajdujące się na brzegu oczka nie wymaga użycia transformatora, ponieważ obniżenie napięcia w tym przypadku nie jest konieczne. Transformator zasilający podwodne oświetlenie zbiornika wodnego powinien dysponować mocą w granicach 115% łącznej wartości potrzebnej do zasilenia wszystkich elementów wykorzystanych do oświetlenia oczka wodnego.

Przewód prowadzący do rozdzielnicy z transformatorem, odpowiednio zaizolowany oraz umieszczony w specjalnej osłonie, powinien zostać zakopany na głębokości około 0,5 m. W przypadku kabli prowadzących do poszczególnych rodzajów lamp, wartość maleje do około 20 cm. Jest to znaczne ułatwienie w przypadku wystąpienia awarii któregoś z elementów.

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe

Co zrobić, aby instalacja oświetlenia oczka wodnego była bezpieczna?

O kwestii bezpieczeństwa oświetlenia oczka wodnego wspomniano już nieco wyżej. Niemniej warto jeszcze nadmienić, że oprawy lamp muszą posiadać określone parametry, które w głównej mierze odnoszą się do ich szczelności. Wybierając lampy do oczka wodnego należy zwrócić uwagę, aby ich klasa szczelności była oznaczona jako IP 67 lub IP 68.

Odnoszą się one do oświetlenia zamontowanego na powierzchni lustra wody. Jeśli jednak decydujesz się na oświetlenie montowane na brzegu, to wystarczy, gdy lampy będą posiadać klasę szczelności oznaczoną jako IP 44. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup lamp, które mają wbudowane czujniki zmierzchu. 

Oświetlenie oczka wodnego – zatrudnić ekipę, czy wykonać samemu?

Samodzielne wykonanie instalacji oświetlenia oczka wodnego może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza, gdy nie posiadasz w tej materii doświadczenia, dlatego najlepiej powierzyć je fachowcom. Oświetlenie oczka wodnego powinno przecież nie tylko dobrze się prezentować, ale i zapewniać bezpieczeństwo.

Co istotne, zaleca się stosowanie maksymalnie dwóch rodzajów oświetlenia. W innym przypadku może wkraść się chaos, który zepsuje cały efekt. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, możesz skorzystać z usług architekta ogrodów. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do oczka wodnego?

Najpierw zastanów się, które elementy oczka wodnego chcesz oświetlić. Zazwyczaj wybór pada na te, które sprawiają, że oczko prezentuje się atrakcyjnie. Najczęściej będzie to zatem kaskada, strumień bądź półka skalna z roślinnością. Jeśli Twoje oczko wodne zdobią dodatkowe figury czy kładki, to również warto pomyśleć nad ich oświetleniem. Kiedy wiesz, co dokładnie chcesz wyeksponować, łatwiej będzie dobrać odpowiednie oświetlenie do oczka wodnego.

Druga kwestia to wybór lamp o odpowiednich parametrach, czyli wspomnianej klasie szczelności oraz mocy. Niekiedy znaczenie ma także długość okablowania. Jeśli chcesz zdecydować się na lampy solarne, to sprawdź, czy w miejscu, gdzie znajduje się oczko wodne, nie występuje duży poziom zacienienia. Jeśli tak, to lepiej zrezygnować z tego rozwiązania, gdyż zbyt mała ilość światła dziennego może sprawić, że lampy solarne nie będą działać efektywnie. 

Więcej o ekologicznych rozwiązaniach, w tym o lampach solarnych, przeczytasz tutaj: Eko dom, czyli ekologiczny dom marzeń!

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe

Jak rozmieścić elementy oświetlenia oczka wodnego, by uzyskać zadowalający efekt?

Ilość użytych lamp oraz reflektorów nie powinna przytłaczać. Elementy generujące skupioną wiązkę światła wykorzystujmy jedynie do oświetlenia dekoracji wartych eksponowania. W przypadku oświetlenia podwodnego, główną składową decydującą o liczbie użytych lamp powinna być powierzchnia naszego oczka. Rozmieszczone zbyt rzadko nie dadzą oczekiwanego efektu, natomiast zbyt wiele lamp rozpraszających światło na małej powierzchni to generowanie zbędnych kosztów. Co więcej, pamiętaj aby umieścić lampy i reflektory w taki sposób, aby nie rzucały światła na samo urządzenie. 

Przy rozmieszczaniu elementów oświetlenia oczka wodnego, weź pod uwagę jego rozmiar. Duży zbiornik najlepiej będzie oświetlić po obrysie. Jeśli bowiem umieścisz w nim jedynie podwodne lampy, to mogą okazać się zbyt mało widoczne z brzegu.

Oczko wodne to niezwykle atrakcyjny element ogrodu, który znacząco zwiększy jego prezencję. Aby jego walory można było podziwiać nie tylko za dnia, warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe. O wyborze konkretnego rodzaju lamp powinien zdecydować m.in. rozmiar oczka wodnego oraz ozdoby, które chcesz podkreślić. Z pewnością warto zdecydować się na to rozwiązanie, gdyż gwarantuje niesamowity efekt wizualny.

Przeczytaj dodatkowo:
1. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy basenu?
2. Jak przygotować basen do sezonu po okresie zimowym? 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras, szczególnie gdy nie jest w żaden sposób osłonięty, narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych....

Ogród i Taras
Japoński ogród – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
15 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Ogród japoński – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Japoński ogród zachwyca elegancją i prostotą, doskonale naśladuje naturalny k...

Ogród i Taras
Wędzarnia ogrodowa - czy warto?
27 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wędzarnia ogrodowa - jak wybrać najlepszą wędzarnie do ogrodu?

Cenisz zdrowe i smaczne posiłki? Jesteś mistrzem przygotowywania dań dla najb...

Ogród i Taras
Aranżacja ogrodu o nieregularnym kształcie
27 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak urządzić strefę rekreacyjną na działce o nieregularnym...

Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras, szczególnie gdy nie jest w żaden sposób osłonięty, narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych....

Ogród i Taras
Japoński ogród – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
15 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Ogród japoński – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Japoński ogród zachwyca elegancją i prostotą, doskonale naśladuje naturalny k...

Ogród i Taras
Wędzarnia ogrodowa - czy warto?
27 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wędzarnia ogrodowa - jak wybrać najlepszą wędzarnie do ogrodu?

Cenisz zdrowe i smaczne posiłki? Jesteś mistrzem przygotowywania dań dla najb...

Ogród i Taras
Aranżacja ogrodu o nieregularnym kształcie
27 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak urządzić strefę rekreacyjną na działce o nieregularnym...