Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak oświetlić ogród i jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?

Istnieje kilka ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, rozważając, jak oświetlić ogród: od względów czysto praktycznych i funkcjonalnych po upodobania estetyczne. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie dopracowanie kwestii światła w ogrodzie wpływa na charakter przestrzeni wokół domu i wygodę codziennego użytkowania. Co więcej, możliwości są znacznie szersze niż wbite w ziemię lampki solarne wytyczające przebieg chodnika. Czym kierować się, wybierając oświetlenie ogrodowe? Jak rozmieścić punkty światła?

Dlaczego oświetlenie ogrodowe jest ważne?

Jeśli marzy ci się stylowa aranżacja ogrodu, koniecznie uzupełnij wystrój terenu przy posesji o odpowiednio dobrane lampy. Rozmieszczone w sposób przemyślany zadziałają jak reflektory nad sceną w teatrze, akcentując to, co uwypuklić warto.

Przede wszystkim jednak oświetlenie zewnętrzne spełnia funkcje praktyczne. Pozwala bezpiecznie poruszać się po zmroku – to główne zadanie lamp zlokalizowanych przy alejkach i ścieżkach. Wyraźny snop padający na schody do drzwi wejściowych czy podjazd sprawi, że unikniesz manewrowania po omacku.

Odpowiednio oświetlona posesja jest także lepiej zabezpieczona przed działaniami intruzów. Godne polecenia są zwłaszcza lampy włączające się za sprawą czujników ruchu, zlokalizowane w kluczowych miejscach: w pobliżu bramy garażowej i drzwi wejściowych, na ogrodzeniu czy w mniej eksponowanych strefach działki. Sprawdzi się w tej roli zwłaszcza mocne oświetlenie LED zewnętrzne do ogrodu.

Co ciekawe, sam czujnik ruchu nie musi być umieszczony w oprawie świetlnej. Dzięki temu możesz usytuować lampę w zaroślach, zaś czujkę w miejscu, w którym jej działanie nie będzie zakłócone przez roślinność lub inne przesłony.

Światło w ogrodzie ma także ogromny potencjał aranżacyjny. Uprzyjemni spotkania na tarasie czy w altanie, będzie stanowić idealną oprawę romantycznych wieczorów we dwoje, podkreśli ciekawe rozwiązania na posesji i w architekturze domu.

Jak wybrać styl, w którym urządzimy swój ogród?

Jakie elementy w ogrodzie wymagają oświetlenia?

W planowaniu oświetlenia ogrodu istotną rolę odgrywa kwestia powierzchni działki. Zastanów się także nad topografią terenu oraz elementami, na których wyeksponowaniu szczególnie ci zależy. Należą do nich między innymi:

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać? Przy dużych powierzchniach postaw na lampy stojące i wiszące, które – za sprawą wyższego umiejscowienia – są w stanie rozesłać snop światła na większy obszar. Gdy zależy ci na precyzji, mniejsze oświetlenie punktowe lepiej spełni swoje zadanie. Do najpopularniejszych zaliczają się:

 • słupki ogrodowe różnej wysokości,
 • latarnie ogrodowe,
 • kule ogrodowe,
 • kinkiety,
 • lampy wiszące,
 • lampy najazdowe.

Najlepiej zaplanować połączenia i układ lamp tak, by stanowiły spójną całość. W ofertach producentów znajdziesz kolekcje różnych modeli, dlatego bez problemu dopasujesz kilka wariantów do każdego stylu ogrodu.

ofe-5847238-70018 w-70018

oświetlony fragment ogrodu

Bezpieczeństwo podczas oświetlenia ogrodu – o czym warto wiedzieć?

Wielu kupujących lampy podczas dokonywania wyboru skupia się na wzornictwie – nic dziwnego, to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak dobrze oświetlić ogród, nie pomijaj kwestii bezpieczeństwa.

Lampy do ogrodu

Na zewnątrz stosować można jedynie oświetlenie przystosowane konstrukcyjnie i materiałowo do zmiennych warunków. W podjęciu decyzji pomogą ci dwa wskaźniki. Pierwszy określany jest skrótem IP – odnosi się do stopnia szczelności opraw. W rubryce oznaczonej w ten sposób znajdziesz dwie liczby. Jedna z nich mówi o stopniu szczelności oprawy względem ciał stałych, druga zaś – o wodoszczelności.

Do użytku zewnętrznego zaleca się lampy z wysokim IP – przynajmniej 44, a jeśli światło ma zostać umiejscowione w zbiorniku wodnym – 67 (w przypadku płytkich oczek i strumieni) lub 68 (jeśli oświetlenie ma zostać umieszczone głębiej).

Drugi kluczowy parametr to stopień izolacji, określany także jako klasa ochronności. Oznacza się go cyframi rzymskimi. Oświetlenie ogrodowe to kategoria II stopnia, a oświetlenie zbiorników wodnych – III.

Instalacja

Wymogi bezpieczeństwa musi spełniać również instalacja elektryczna poprowadzona w ogrodzie. Ważne, by była to elektryka dostosowana do przestrzeni wilgotnej – w przeciwnym razie nawet niewielki kontakt z wodą może spowodować spięcie lub pożar. Instalacje prowadzone na zewnątrz wykonuje się przy użyciu kabli ziemnych o odporności napięciowej do 1kV. Układa się je na głębokości ok. 0,7 m, najlepiej poniżej granicy zamarzania.

Bardzo ważne jest również oszacowanie napięcia: 230V czy 12V. Większe napięcie pozwala zainstalować więcej lamp w ogrodzie. Z drugiej strony zaletą słabszych instalacji jest większe bezpieczeństwo. Ponieważ jednak suma mocy lamp nie może przekroczyć mocy transformatora, będziesz musiał kupić droższe przewody i odpowiednie oprawy.

Alternatywę dla elektryki w ogrodzie stanowią lampy solarne, o których nieco więcej za chwilę.

Dodatkowe udogodnienia

Na bezpieczeństwo i komfort korzystania wpływają także wspomniane już czujniki. Odpowiednio zastosowane przyniosą również oszczędności w domowym budżecie. Na uwagę, oprócz czujników ruchu, zasługują czujniki zmierzchu – włączające konkretną lub wszystkie lampy po zapadnięciu zmroku i wyłączające rano.

Rozważ także instalację programatorów czasowych. Nie są to typowe czujniki, jednak umożliwiają włączanie świateł o określonej porze. Inteligentne systemy pozwalają także na sterowanie oświetleniem poprzez smartfon.

Jak ciekawie urządzić mały ogród przydomowy?

Jak oświetlić ogród? Krok po kroku

Kiedy zadbasz już o bezpieczeństwo, możesz zacząć zastanawiać się, jak ładnie oświetlić ogród. To z pewnością temat wart dogłębnego przemyślenia. Zbyt duża liczba przypadkowo rozmieszczonych punktów świetlnych może całkowicie zniszczyć potencjał otoczenia domu. Kluczowe jest zadbanie o proporcje pomiędzy tym, co oświetlone, a tym, co niewyeksponowane.

Planując oświetlenie ogrodu, inspiracje możesz czerpać z wielu źródeł. Pamiętaj jednak, by zawsze odnosić je do konkretnej przestrzeni. Oświetlenie ma moc zmiany proporcji, tworzenia głębi, manipulowania perspektywą. Jak zrobić samemu oświetlenie ogrodu? Jak zaplanować rozmieszczenie punktów? Istnieją dwie główne zasady, którymi warto się kierować.

Po pierwsze, postaw na funkcjonalność. Określ, gdzie obecność światła rzeczywiście ułatwi poruszanie się lub uprzyjemni relaks. Po drugie, zwróć uwagę na atmosferę. Oświetlenie nastrojowe nie musi być intensywne – wystarczy, by dodawało przestrzeni uroku.

ogró oświetlony jasnym światłem

Jak wygląda planowanie oświetlenia w praktyce?

 • KROK 1: Zmierz teren

Na początek najważniejsze zadanie, czyli pomiary. Aby dobrze zaplanować rozmieszczenie lamp, nanieś na kartkę plan ogrodu z kluczowymi odległościami: wymiarami posesji, tarasu i altany, długością podjazdu, odległością pomiędzy bramą a drzwiami wejściowymi. Już teraz zaznacz, gdzie znajdą się najważniejsze rośliny oraz elementy dekoracyjne, takie jak skalniaki czy architektura ogrodowa.

 • KROK 2: Zaznacz kluczowe punkty

Gdy plan jest gotowy, zastanów się, które strefy ogrodu są najważniejsze ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa, a które z punktu widzenia estetyki. Zaznacz, gdzie powinny znaleźć się punkty świetlne.

 • KROK 3: Zaplanuj instalację

Jeśli lampy mają być zasilane prądem, podłączenie trzeba wykonać przed zasianiem trawnika, położeniem kostki czy płyt. Na tym etapie najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, aby uniknąć poważnych błędów.

 • KROK 4: Ustal szczegóły

Doprecyzuj, jakie wymagania powinno spełniać oświetlenie ogrodu: jaka barwa, intensywność czy kąt padania będą optymalne. Tam, gdzie zależy ci na równomiernym wydobyciu przestrzeni z mroku, postaw na światło rozproszone. Skupiony snop nadaje się przede wszystkim do dekoracyjnego zaakcentowania konkretnego elementu.

Bezpiecznym wyborem do ogrodu jest światło o barwie neutralnej. Jeśli jednak chcesz stworzyć romantyczny i subtelny klimat, wybierz oświetlenie o barwie ciepłej.

 • KROK 5: Dopasuj lampy

Teraz nadszedł czas na zakupy. Zastanów się, czy lepiej zaopatrzyć się w modele z wymiennym źródłem światła czy zintegrowane oświetlenie LED. W pierwszym przypadku w razie uszkodzenia nie będzie trzeba wymieniać całej lampy, jednak korzystanie z wymiennych żarówek niekiedy wymusza wybór określonego wzornictwa.

Warto zaopatrzyć się także w dodatkowe sposoby oświetlenia przestrzeni, na przykład girlandy solarne czy latarenki. Przydadzą się, gdy zaczniesz zastanawiać się, jak oświetlić ogród na imprezę.

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

lampy ogrodowe nocą

Jak oświetlić ścieżki w ogrodzie?

Istnieje kilka sposobów na klasyczne lub nowoczesne oświetlenie ogrodu w strefach komunikacyjnych.

Pierwszy pomysł jest jednocześnie tym najpowszechniejszym: to rozmieszczone wzdłuż ścieżek i alejek jako oświetlenie ogrodu kule lub słupki. Dostępne są w szerokim asortymencie – różnej wielkości, wysokości i sposobie wykończenia.

Ogólna zasada głosi, że im dłuższa trasa, tym wyższe powinny być elementy. Warto rozważyć opcję z czujnikiem ruchu. Przy przestronnych posesjach i domach w stylu rezydencji można pokusić się nawet o wysokie latarnie.

Drugim sposobem na oświetlenie chodnika lub ścieżki jest oprawa wbudowana. Tego rodzaju lampy usytuowane są horyzontalnie, na równi z nawierzchnią płyt lub kostki brukowej. Prezentują się nowocześnie i estetycznie. Sprawdzą się także, gdy chcesz doświetlić podjazd.

Jeśli alejka biegnie wzdłuż elewacji budynku, do jej oświetlenia możesz wykorzystać również eleganckie kinkiety lub stylowe lampy wiszące.

Jak oświetlić wejście do domu i ogrodu?

Oświetlenie schodów i wejścia jest ważne głownie ze względów bezpieczeństwa, jednak i aspekty estetyczne trudno pominąć milczeniem. Idealnym rozwiązaniem okażą się tutaj kinkiety lub lampy wpuszczane w ścianę. Można zastosować także minimalistyczne spoty, a pod progami czy podestami – listwy LED.

Przy furtce, bramie wjazdowej i wejściu do domu nie musisz instalować lamp o dużej mocy. Przeciwnie – osoba wkraczająca na posesję nie może zostać oślepiona. W zupełności wystarczy więc łagodne, ciepłe i rozproszone światło. To także pomysł na oświetlenie ogrodu, oświetlenie podjazdu czy werandy.

Jak oświetlić taras w ogrodzie?

Często stanowi miejsce spotkań towarzyskich i rodzinnych, dlatego warto zadbać, by i na tarasie lampy ogrodowe wniosły oświetlenie ogrodu na odpowiedni poziom. Po jakie modele warto sięgnąć?

Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Jeżeli taras jest zadaszony, sprawdzą się lampy wiszące. Jeśli pokrycia dachowego brak – wykorzystaj słupki ogrodowe montowane w posadzce lub na balustradzie. Często praktykowanym rozwiązaniem są kinkiety i reflektorki na przylegającej do tarasu elewacji budynku.

Ciekawym wyborem będzie wzornictwo nawiązujące do azjatyckich lampionów oraz dekoracyjne oświetlenie na stół. Niepowtarzalny klimat wprowadzą girlandy i lampki solarne.

Nie zapomnij o podświetleniu schodów łączących taras z ogrodem. Pomocne będą nieduże punkty świetlne oraz listwy LED poprowadzone wzdłuż stopni.

Jak oświetlić altanę ogrodową?

Kolejnym miejscem spotkań na świeżym powietrzu jest altana. Za sprawą odpowiednio dopasowanego oświetlenia szybko zamieni się w bardzo urokliwą przestrzeń.

Wprost stworzone do altan i werand są lampy wiszące, z których wydobywa się delikatne światło równomiernie rozproszone na całą przestrzeń. Jeśli jednak nie należysz do fanów takich rozwiązań, postaw na kinkiety lub lampy solarne. Wzdłuż zadaszenia warto powiesić ozdobną girlandę solarną.

Jak oświetlić roślinność w ogrodzie?

Ogromny potencjał aranżacyjny tkwi w bezpośrednim oświetleniu ogrodu. Podświetlenie drzew, rabat, zbiorników wodnych nierzadko sprawia, że z pozoru zwyczajna zielona przestrzeń o zmroku zamienia się w bajkową krainę. Wyeksponować możesz zarówno pojedynczy element, jak i efektowną kompozycję.

Planując podświetlenie roślinności, zawsze określaj kierunek padania światła. Oprawy skierowane w dół stawiają w centrum zainteresowania konkretny punkt. Jeśli więc zawiesisz lampę na konarze drzewa, teren wokół niego nabierze innego charakteru. Oświetlenie skierowane w górę jest natomiast rekomendowane do podkreślenia detali pionowych, na przykład drzew czy pergoli obsadzonych pnączami.

Umieszczając źródło światła przed rośliną, sprawisz, że będzie ona rzucać efektowny cień na obiekt znajdujący się za nią. To zabieg, który doda ogrodowi tajemniczości i romantyzmu. Z kolei umieszczenie lampy za elementem pozwoli delikatnie wydobyć z mroku jego zarys.

Jakie lampy sprawdzą się do podświetlenia roślinności? Wybór modeli jest naprawdę szeroki. Oprócz klasycznych kul, słupków oraz opraw wiszących, wykorzystaj efektowne girlandy zawieszone między drzewami oraz wbite w ziemię reflektory z możliwością kąta padania światła.

Fontanny, oczka i zbiorniki wodne podświetl za pomocą przeznaczonych do takich zadań opraw: montowanych wzdłuż ścianek lub zanurzalnych. Często są one wyposażone w różnobarwne filtry świetlne, które można dostosować do wielu aranżacji.

Jak zaprojektować nowoczesny ogród wielopoziomowy na pochyłym terenie?

żarówki wiszące na sznurku w ogrodzie

Czy można skutecznie oświetlić ogród bez prądu?

A co jeśli twoje pomysły na oświetlenie ogrodu nie zakładają prowadzenia wykopów? Jak oświetlić ogród bez prądu?

Z pomocą przyjdą lampy solarne. Wykorzystują one energię odnawialną w postaci promieni słonecznych. Wbudowany panel ładuje akumulatory w dzień, by oddawać światło po zmroku. W tym przypadku nie są potrzebne żadne kable ani skomplikowane instalacje, a wybór modeli jest naprawdę ogromny. O ile oświetlenie energooszczędne stanowi odpowiedź na pytanie, jak tanio oświetlić ogród, o tyle popularne „solary” pozwolą zrobić to bez kosztowo.

Ciekawą opcją na delikatne oświetlenie ogrodu jest także biokominek na taras. To fantastyczne rozwiązanie, które każdego roku zyskuje na popularności. Wprowadza niepowtarzalną atmosferę na tarasie czy w altanie, ale nie sprawdzi się jako główne źródło światła. Okazjonalnie, przy imprezach i spotkaniach towarzyskich, warto sięgać także po świece, lampiony i pochodnie.

Co to jest ogród sensoryczny i co powinien zawierać?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij