Szanowni Państwo, informujemy że Extradom.pl pracuje bez zmian, a Doradcy z Centrum Obsługi Klienta są do Państwa dyspozycji.

Jak zastosować żywopłot "dziki" w ogrodzie?

Zastosowanie żywopłotu "dzikiego"

Jedną z możliwości ogrodzenia posesji jest zastosowanie żywopłotu dzikiego, czyli inaczej nieformowanego, stworzonego ze swobodnie rosnących roślin. Taki „żywy” parkan jest mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację i dość skutecznie odgradza działkę od drogi i świata zewnętrznego. Dowiedz się, z jakich roślin można stworzyć taki żywopłot, gdzie najlepiej się sprawdzi i jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Dziki żywopłot wokół domu - jaką pełni funkcje?

Żywopłot to popularny sposób na ozdobienie granic posesji, który w zależności od doboru roślin może spełniać funkcje wyłącznie dekoracyjne i być uzupełnieniem tradycyjnego ogrodzenia lub może je zastępować. W tym drugim przypadku doskonale sprawdza się dziki żywopłot.

Jego charakterystyczną cechą jest to, że jest stworzony z różnych gatunków krzewów i drzew niewymagających przycinania, formowania i czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy więc je posadzić w odpowiedni sposób i mieć przysłowiowy święty spokój.

Podstawową funkcją takiego dzikiego żywopłotu jest wyraźne zaznaczenie granicy posesji i oddzielenie jej od sąsiadujących terenów, czyli np. drogi, działki sąsiada lub niezagospodarowanych obszarów typu łąka lub las. Ze względu na to, że swobodnie rosnące rośliny mogą osiągnąć wysokość nawet 2 metrów i rozrosnąć się na dość dużą szerokość, jest to dość skuteczna bariera od świata zewnętrznego.

W jakim ogrodzie najlepiej sprawdzi się żywopłot "dziki"?

Dziki żywopłot ze względu na to, że zajmuje dużo miejsca, najlepiej sprawdza się na dużych i rozległych posesjach. Swobodnie rosnąca roślinność szczególnie dobrze prezentuje się na terenach wiejskich i podmiejskich, oraz gdy działka sąsiaduje z lasem, łąką lub jest usytuowana w pobliżu rzeki czy jeziora.

Wówczas taka nieuformowana zielona ściana staje się integralną częścią krajobrazu i wygląda na jego tle bardzo naturalnie. Taki dziki żywopłot stosowany jest więc często na tyłach posesji, ale równie dobrze można go zastosować od frontu, na przykład gdy chcemy się osłonić od zgiełku dochodzącego z ulicy.

Dość często żywopłot dziki zdobi rozległe ogrody angielskie i jest stosowany nie tylko do wyznaczania granic działki budowlanej, ale także poszczególnych fragmentów ogrodu.

Na działkach miejskich, szczególnie tych o niewielkiej powierzchni, zwykle lepiej wyglądają żywopłoty niskie i formowane. Nie zajmując zbyt wiele miejsca, zapewniają więcej możliwości w zagospodarowaniu małych posesji.

Ile miejsca trzeba przeznaczyć na żywopłot "dziki"?

Ilość potrzebnego miejsca na żywopłot „dziki” zależy od rodzaju roślin, jakie mają go tworzyć. Jeśli będą wśród nich odmiany mające tendencję do dość obszernego rozrastania się, należy przewidzieć dla nich pas ziemi o szerokości nawet 4 metrów.

Zastosowanie żywopłotu "dzikiego"

Jakie rośliny nadają się na żywopłot "dziki"?

Wbrew pozorom rośliny na żywopłot dziki nie muszą być wyłącznie dzikie. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie pospolitych gatunków z roślinami ozdobnymi. Dzięki temu można stworzyć wyjątkową kompozycję roślinną, która nie będzie przypominała zaniedbanych zarośli.

Z tego samego względu zestawienie roślin nie powinno obejmować zbyt wielu gatunków - optymalnym rozwiązaniem jest, gdy żywopłot nawet w 3/4 tworzy jeden dominujący gatunek, który jest uzupełniony 2-3 innymi. W niektórych przypadkach można także zastosować jeden gatunek – przykładowo nieprzycinana śliwa tarnina potrafi stworzyć gęsty i bardzo efektowny żywopłot, skutecznie zastępujący ogrodzenie. Najlepsze rośliny i krzewy na żywopłot „dziki” to między innymi:

 • leszczyna,
 • głóg,
 • śliwa tarnina,
 • czarny bez,
 • dereń,
 • berberys,
 • rokitnik,
 • kalina koralowa,
 • forsycja,
 • jeżyna,
 • dzika róża,
 • lilak pospolity (bez),
 • jaśminowiec.

Jeśli żywopłot ma zastępować tradycyjne ogrodzenie, warto zwrócić uwagę na to, aby tworzyły go wyższe i niższe gatunki, które razem stworzą gęstą kompozycję stanowiącą skuteczną barierę dla nieproszonych gości. Dobrze jest także wymieszać gatunki kwitnące i wydające różnokolorowe owoce, które będą stanowić piękną ozdobę posesji.

Ciekawą odmianą żywopłotu dzikiego jest żywopłot leśny, na który składają się rośliny występujące naturalnie w lasach np. leszczyna, czeremcha, jeżyna, szakłak pospolity, czy grab pospolity.

Żywopłoty nieformowane zazwyczaj sadzone są w jednym rzędzie (choć zdarzają się również formacje dwu- i trzyrzędowe) z zachowaniem odpowiedniej rozstawy. Niskie drzewa można posadzić w odległości około 50 cm od siebie, natomiast krzewy średnio co 30-40 cm. Pomiędzy nimi można posadzić najniższe i niewielkie rośliny, np. co około 15 cm.

Pielęgnacja żywopłotu "dzikiego" - na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Pomimo że z założenia dzikiego żywopłotu nie trzeba przycinać i nadmiernie pielęgnować, niektórych prac nie da się uniknąć. Pozostawiając rośliny bez żadnej ingerencji, ryzykujemy, że nadmiernie się rozrosną i zaczną zajmować coraz większą połać działki.

Właśnie dlatego przez pierwsze 2 lata od posadzenia warto jednak delikatnie je przycinać, aby nadać im odpowiedni kształt i kierunek wzrostu. Potem wystarczy już tylko usuwać uschłe i stare gałęzie, a także rośliny zniszczone np. przez silny wiatr, szkodniki lub choroby.

Wybierając na żywopłot rośliny dziko rosnące na terenie Polski, można liczyć na to, że będą one odporne na różne warunki atmosferyczne. Poradzą sobie zatem zarówno z ostrym mrozem, jak i letnią suszą.

Zastosowanie żywopłotu "dzikiego"

Żywopłot "dziki" - wady i zalety takiego rozwiązania

Zanim zdecydujesz się na dziki żywopłot w swoim ogrodzie, zastanów się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście odpowie na wszystkie Twoje potrzeby i czy będzie pasować do działki, sposobu jej zagospodarowania i wykorzystania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tego rodzaju roślinnego ogrodzenia posesji, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Żywopłot dziki – zalety:

 • dość dobrze zastępuje tradycyjne ogrodzenie – wystarczy obsadzić teren gęstą i wysoką roślinnością,
 • szerokie możliwości pod kątem doboru roślin – można dzięki temu zaplanować żywopłot o różnej wysokości i gęstości, a także o różnej kolorystyce kwiatów i owoców,
 • niskie wymagania glebowe,
 • minimalne wymagania dotyczące pielęgnacji,
 • szybszy wzrost roślin do pożądanej wysokości niż w przypadku żywopłotów formowanych,
 • atrakcyjny efekt wizualny – dzikie żywopłoty są bardziej kolorowe i ciekawsze od monotonnych i uformowanych żywopłotów z jednego gatunku.

Wady dzikiego żywopłotu:

 • nie wszędzie można go zastosować – potrzebna jest do tego większa działka,
 • zajmuje sporo miejsca w ogrodzie,
 • nie zawsze można uzyskać efekt zwartej ściany jak w przypadku standardowych żywopłotów formowanych (naturalnie występujące prześwity osłabiają funkcje ochronne takiego żywego ogrodzenia).

Ogrodzenie czy żywopłot dziki - na co warto się zdecydować?

Ogrodzenie z żywopłotu dzikiego to doskonały pomysł na zabezpieczenie granicy dużego ogrodu lub rozległej działki, szczególnie jeśli znajduje się ona na terenach podmiejskich lub wiejskich. Ściana swobodnie rosnących roślin doskonale wpisze się wówczas w naturalny krajobraz i nie będzie sprawiała kłopotu użytkownikom.

Takiego dużego parkanu z roślin nie trzeba bowiem malować, czy konserwować jak zwykłego płotu. W mieście dziki żywopłot można wykorzystać jako sposób na odgrodzenie się od zgiełku ulicy lub sąsiadujących terenów przemysłowych. Będzie on wówczas także tworzył namiastkę prawdziwego lasu.

Tradycyjne ogrodzenie będzie lepszym rozwiązaniem od dzikiego żywopłotu przede wszystkim w przypadku niewielkiej działki, a także wtedy, gdy wskazane jest zastosowanie solidniejszego zabezpieczenia terenu. Ściana ze swobodnie rosnących roślin nie zawsze może być skuteczną barierą dla zwierząt – zarówno dla tych dziko żyjących, jak i naszych własnych, które naturalne prześwity mogą wykorzystać do przedostawania się na zewnątrz.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?
6 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Projekt domu
Prefabrykowane domy stalowe - czy warto zbudować dom ze stali?
Kuchnia
Z czego wykonać barek w kuchni?
5 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Barek kuchenny - jak i z czego go wykonać?

Instalacje
Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?
6 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Projekt domu
Prefabrykowane domy stalowe - czy warto zbudować dom ze stali?
Kuchnia
Z czego wykonać barek w kuchni?
5 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Barek kuchenny - jak i z czego go wykonać?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?
4 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy nie należy do najłatwiejszych w aranżacji, ale odpowiednio zaprojektowany daje naprawdę wyjątkowe efe...

Ogród i Taras
Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?
4 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?

Zastanawiając się nad zwiększeniem atrakcyjności ogrodu nocą, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze specyfikacjami p...

Ogród i Taras
Aranżacja ogrodu o nieregularnym kształcie
27 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak urządzić strefę rekreacyjną na działce o nieregularnym...

Ogród i Taras
Jak założyć trawnik?
9 lipca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jak założyć trawnik? Zakładanie trawnika krok po kroku

Idealnie równy, gęsty i soczyście zielony trawnik przed domem lub w ogrodzie jest najlepszą ozdobą posesji i dumą jej właś...

Ogród i Taras
Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?
4 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy nie należy do najłatwiejszych w aranżacji, ale odpowiednio zaprojektowany daje naprawdę wyjątkowe efe...

Ogród i Taras
Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?
4 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak dobrać wodne oświetlenie ogrodowe?

Zastanawiając się nad zwiększeniem atrakcyjności ogrodu nocą, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze specyfikacjami p...

Ogród i Taras
Aranżacja ogrodu o nieregularnym kształcie
27 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak urządzić strefę rekreacyjną na działce o nieregularnym...

Ogród i Taras
Jak założyć trawnik?
9 lipca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jak założyć trawnik? Zakładanie trawnika krok po kroku

Idealnie równy, gęsty i soczyście zielony trawnik przed domem lub w ogrodzie jest najlepszą ozdobą posesji i dumą jej właś...