Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu to czynność, która powinna odbywać się regularnie. Trawniki i rośliny w Twoim ogrodzie potrzebują stałego, niezawodnego źródła wody. Podlewanie domu wężem ogrodowym nie zawsze jest najlepszym sposobem, ponieważ zabiera mnóstwo czasu, a przy tym nie jest wydajne pod względem zużycia wody. Większość ekspertów od krajobrazu zaleca zamiast tego nawadnianie kroplowe. Co to właściwie jest? Przeczytaj, jak zaplanować nawadnianie ogrodu!

Od zawsze marzyłeś o dużym ogrodzie, dlatego zdecydowałeś się na projekt domu z ogrodem? Marzenia bez wątpienia warto spełniać. Musisz mieć jednak na względzie, że ogród wymaga przeprowadzania regularnych prac. Podstawa to jego podlewania. Z tego obowiązku zwolni Cię jednak odpowiedni system nawadniania ogrodu.

Nawadnianie ogrodu – dlaczego jest tak ważne? 

Jeśli dysponujesz dużym ogrodem, to jego podlewanie za pomocą węża ogrodowego z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim podlanie wszystkich grządek, rabatek czy też całego trawnika, okaże się bardzo pracochłonne.

Ponadto, nie wszystkie rośliny będą wymagać takiej samej ilości wody. Do tego, nie zawsze będziesz na miejscu, aby to zrobić. Podlewanie ogrodu może się okazać problematyczne zwłaszcza podczas wakacji, gdy panuje upał. Wystarczy, że wyjedziesz na kilka dni lub tygodni, a po powrocie, Twój ogród może znajdować się w opłakanym stanie.

Co możesz zatem zrobić, aby Twój ogród zawsze prezentował się doskonale? Zainwestować w system nawadniania ogrodu. Do dyspozycji masz przynajmniej kilka systemów, które pozwolą na systematyczne dostarczanie wody do roślin, także na obrzeża ogrodowe. Jeśli zdecydujesz się na nawadnianie ogrodu z deszczówki, możesz nawet sporo zaoszczędzić!

To może Cię zainteresować: Aranżacja ogrodu - pomysły i inspiracje na aranżację ogrodu przed domem

Nawadnianie ogrodu – jaki system wybrać?

Automatyczne nawadnianie to metoda bezobsługowego dostarczania wody w całym ogrodzie. Możliwe jest to dzięki specjalnym systemom, które składają się z prostej sieci rur i wylotów ukrytych wokół ogrodu.

Do dyspozycji masz wiele systemów nawadniających przeznaczonych do podlewania roślin i nie tylko. Wśród nich znajdują się tzw. systemy zraszaczy wynurzalnych do podlewania trawników czy też mikrozraszacze. Równie, a nawet nieco bardziej popularne są systemy nawadniania kropelkowego, które służą do precyzyjnego nawadniania roślin znajdujących się na granicy ogrodu.

Nie ulega wątpliwości, że automatyczne systemy nawadniające są znacznie bardziej wydajne do podlewania ogrodu w porównaniu z tradycyjnymi wężami ogrodowymi. Wystarczy nadmienić, że dzięki zastosowaniu systemu nawadniania kropelkowego można zaoszczędzić do 80% wody.

Systemy te w sposób niezwykle precyzyjny odprowadzają wodę do korzeni roślin. Niekoniecznie sprawdzą się jednak w całym ogrodzie. Wykorzystuje się je głównie do podlewania rabatek i grządek kwiatowych czy warzywnych. W innych miejscach dobrze sprawdzą się systemy zraszaczy wynurzalnych. Są idealne do różnych typów ogrodów i używa się ich głównie do podlewania trawników.

ofe-5847238-70034 w-70034

Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?

Zastanawiasz się, jak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Narysuj najpierw przybliżoną mapę swojego ogrodu. Zacznij od zlokalizowania domu i granicy posesji. Narysuj także ścieżki w ogrodzie, tarasy, altany, szklarnie oraz inne elementy, jakie znajdują się na Twojej działce. Następnie wskaż lokalizację rabat kwiatowych, drzew i krzewów, a także zaznacz lokalizację źródła wody.

Im więcej informacji podasz, tym łatwiejsze będzie wykonanie projektu nawadniania ogrodu.

Czego jeszcze potrzebujesz do stworzenia schematu ogrodu? Na pewno jego wymiarów. Zmierz granice posesji, ścieżek i kwietników, a także policz liczbę i lokalizację doniczek. Zwróć uwagę na wszelkie cechy i przeszkody w rurociągu.

Po wykonaniu wstępnego rysunku ostrożnie przenieś swoje pomiary na papier milimetrowy. Zastosuj wybraną skalę. W przypadku większych ogrodów będziesz musiał podzielić system na kilka stref. Może to być podział ogrodu przedniego i tylnego lub rozdzielenie prawej i lewej strony. Wskaż na mapie, w jaki sposób chcesz podzielić strefy.

Co dalej? Plan możesz przekazać osobie odpowiedzialnej za jego wykonanie lub postarać się wykonać projekt samodzielnie, co jednak nie będzie łatwe.

Dowiedz się więcej: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?

Nawadnianie ogrodu – zrób to sam!

Jak zrobić nawadnianie ogrodu? W dzisiejszym wpisie skupimy się na nawadnianiu kropelkowym, które uznawane jest za niezwykle wydajne. Ponadto, ten system będzie najprostszy do samodzielnego wykonania. Sprawdź, jak wykonać system nawadniania ogrodu krok po kroku.

Krok 1. Rozłóż siatkę irygacyjną

Nawadnianie kropelkowe zapobiega nadmiernemu podlewaniu. System składa się z połączonych ze sobą narzędzi do nawadniania kropelkowego, takich jak emitery, węże i zawory. Emiter będzie konsekwentnie dostarczał wodę do korzeni rośliny. Najlepsze rezultaty daje prawidłowe rozłożenie tych narzędzi.

Twój plan sieci będzie składał się głównie z węży i ​​emiterów. Pomocny może być schemat lub siatka nawadniania kroplowego. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zaplanować siatkę przed instalacją.

  • Zaplanuj, gdzie rozprowadzisz węże. 
  • Zaznacz wszystkie rośliny, które trzeba będzie podlać. 
  • Każda roślina powinna mieć swój własny emiter lub kroplówkę. Sprawdź, w jakiej odległości od siebie znajdują się rośliny. W ten sposób określisz, jak długie będą musiały być węże.
  • Każdy wąż będzie podłączony do źródła wody za pomocą sieci kropelkowych linii nawadniających.

Krok 2. Zamontuj węże

Rurki do nawadniania kroplowego to plastikowe węże. Ich montaż jest kluczem do prawidłowego działania systemu nawadniania ogrodu. Jak je rozłożyć?

  • Najpierw zainstaluj zawór zwrotny na kranie zewnętrznym. 
  • Następnie odłącz adapter węża w taki sposób, aby pasował do średnicy głównej linii systemu. 
  • Na koniec musisz jeszcze podłączyć główną linię systemu do zaworu zwrotnego.
  • Kiedy to zrobisz rozprowadź linię do ogrodu.

Krok 3. Zainstaluj trójniki dla linii rozgałęzień

Teraz czas na montaż trójników. Trójniki łączą węże i kierują rozgałęzieniami. Dzięki nim system nawadniania kropelkowego działa na wzgórzach i na zakrętach.

  • Umieść trójnik w linii dla każdej linii odgałęzienia. 
  • Zabezpiecz je opaskami zaciskowymi.

Krok 4. Zainstaluj emitery i przewody zasilające

Ostatnim krokiem w instalacji nawadniania kropelkowego jest zamontowanie emiterów i przewodów zasilających. Gdy to zrobisz, Twój system nawadniania kroplowego będzie gotowy.

  • Wykonaj otwory w linii dla wszystkich emiterów nawadniania kroplowego za pomocą emitera. Umieść emitery w wybranych miejscach obok roślin. 
  • Odmierz odpowiednią długość rurki emitera, następnie ją wytnij i podłącz przewód zasilający na linii odgałęzienia. 
  • Podłącz emiter na końcu linii podajnika. 
  • Końce poszczególnych przewodów zabezpiecz zaciskami taśmowymi.

Sprawdź: Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?

Nawadnianie ogrodu – o jakich jeszcze zasadach pamiętać? 

Sam montaż systemu nawadniania ogrodu to nie wszystko. Musisz pamiętać o kilku kluczowych zasadach jego użytkowania.

  • Sprawdzaj poziom ciśnienia. W tym celu przymocuj barometr do ujęcia wody. Aby uzyskać miarodajny pomiar, zawory na działce powinny zostać zamknięte. Optymalne ciśnienie w systemie nawadnianie ogrodu wynosi ok. 2,5-3 barów.
  • Przed zimą należy spuścić wodę z systemu nawadniania - w innym przypadku zalegająca woda w rurach może doprowadzić do uszkodzenia rur.
  • Systemy nawadniania ogrodu wymagają regularnej konserwacji. Prace te należy wykonać przed latem. Ewentualne dziury można wówczas załatać.
  • System nawadniania ogrodu należy czyścić przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Ile kosztuje nawadnianie ogrodu?

System nawadniania ogrodu nie należy do tanich, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Musisz mieć na uwadze, że koszt nawadniania ogrodu w dużej mierze zależy od powierzchni Twojego ogrodu. Im jest większy, tym cena będzie wyższa, ponieważ system stanie się bardziej rozległy, a co za tym idzie, złożony z większej liczby elementów.

Ile kosztuje nawadnianie ogrodu? W przypadku ogrodu o powierzchni 1000 m2, koszt ten może wynieść nawet 12-15 tysięcy złotych.

Cennik nawadniania ogrodu może być także nieco zróżnicowany w zależności od miejsca Twojego zamieszkania. Tanie nawadnianie ogrodu jest oczywiście możliwe, o ile wykonasz je samodzielnie, nie jest to jednak zadanie dla każdego.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

REKLAMA
Zamknij