Jakie meble ogrodowe wybrać, aby służyły jak najdłużej?

Jakie meble ogrodowe wybrać, aby służyły jak najdłużej?

Taras to idealnie miejsce na odpoczynek po długim, męczącym dniu. Dobrze zagospodarowana przestrzeń w ogrodzie, może stać się prawdziwą strefą relaksu, pod warunkiem, że posiadamy dobre i wygodne meble ogrodowe. Sprawdź, jak wybrać te, które nie tylko zachwycą swą estetyką, ale również będą ergonomiczne i funkcjonalne. 

Jakie meble do ogrodu wybrać?

Jeśli decydujemy się na dom z tarasem, z pewnością zależny nam na tym, by taras na zewnątrz był perfekcyjnie urządzony. Zanim dokonamy finalnego wyboru i przejrzymy dostępne w sklepie zestawy mebli ogrodowych, warto zastanowić się przede wszystkim nad ich wykorzystaniem. O tym, jakie meble do ogrodu wybierzemy, decyduje fakt, w jaki sposób spędzamy czas na świeżym powietrzu.

Nieco inaczej powinien wyglądać taras osób, które uwielbiają się opalać — wtedy w dobrze nasłonecznionym miejscu powinny stanąć leżaki lub rozkładane fotele, a inaczej wielbicieli grilla lub wspólnego biesiadowania. W takiej sytuacji niezbędne będzie zorganizowanie stanowiska do przygotowania potraw oraz spożywania posiłków.

Osoby, które uwielbiają przebywać w ogrodzie bez względu na warunki atmosferyczne, powinny pomyśleć o pawilonie lub dużych parasolach, a w przypadku rodzin z małymi dziećmi świetnie sprawdzą się huśtawki ogrodowe lub mały kącik zabaw, przy którym stanie wygodna ławeczka dla rodziców.

Jakie meble tarasowe wybrać

Rodzaje mebli do ogrodu

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów mebli ogrodowych. Najczęściej dzielone są one ze względu na materiał, z których zostały wykonane. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć: meble drewniane, plastikowe, metalowe czy te wykonane z wikliny i rattanu.

Jaki materiał jest najlepszy dla mebli ogrodowych?

Jaki materiał na meble ogrodowe? Wybór konkretnego tworzywa, z którego zostaną wykonane nasze meble, powinien być uzależniony przede wszystkim od sposobu, w których możemy je przechowywać oraz czasu, jaki chcemy im poświęcić. Niektóre materiały są zupełnie bezobsługowe, inne nie mogą stać w wilgotnym miejscu, a jeszcze inne wymagają od nas sporo pracy, w tym częstej i dokładnej pielęgnacji.

Meble ogrodowe drewniane

Meble z drewna zdecydowanie cieszą się największą popularnością. Najczęściej wykonane są z sosny, świerku, olchy, dębu czy akacji, rzadziej z roślin egzotycznych np. z teku czy eukaliptusa. Świetnie wyglądają w ogrodzie, w którym jest mnóstwo roślin oraz kwiatów. Pielęgnacja mebli ogrodowych może być nieco problematyczna, jednakże szczegółowy sposób konserwacji drewna zależy od gatunku drzewa, z którego zostały wykonane.

Meble stworzone z rodzimych gatunków, należy dobrze zaimpregnować, a następnie polakierować lub pomalować farbą, która stworzy powłokę wodoodporną. Jesienią należy je wysuszyć oraz schować w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura jest wyższa niż 0°C. Meble drewniane nie lubią szczelnego przykrywania folią czy kocami.

Przed rozpoczęciem sezonu, warto przeszlifować ewentualne pęknięcia oraz ponownie je polakierować. Meble wykonane z drewna egzotycznego lub z surowego drewna należy dodatkowo pokryć olejem (przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu), a te wykonane z drewna tekowego powinny zostać wyczyszczone specjalnym preparatem, który sprawi, że drewno zachowa żywą barwę. Wielbiciele recyklingu często decydują się na meble ogrodowe z palet. Wymagają one podobnej pielęgnacji jak meble drewniane, ale są nowocześniejsze i zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Meble ogrodowe z technorattanu

Meble wykonane z technorattanu powstały w odpowiedzi na potrzeby osób, które uwielbiają naturalny wygląd produktów rattanowych, ale oczekują od nich większej trwałości. Meble te, posiadają charakterystyczną dla wikliny i rattanu plecionkę, która nadaje otoczeniu śródziemnomorski charakter. Meble służą do użytku w ciepłe i słoneczne dni, ponieważ posiadają wysoką odporność na światło słoneczne, kontakt fizyczny czy różnego rodzaju plamy.

Technorattan, w przeciwieństwie do jego naturalnego odpowiednika, może zostać barwiony na wiele kolorów, a co najważniejsze nie traci on swojej głównej właściwości, która sprawia, że można z niego uzyskać niezwykłe formy mebli — od tych powyginanych przez obłe aż do spiralnych. Pielęgnacja mebli wykonanych z technorattanu jest niezwykle prosta. Wystarczy woda, szmatka lub gąbka oraz delikatny środek myjący. Meble nie powinny być czyszczone żadnym wybielaczem lub rozpuszczalnikiem, a po przemyciu należy je tylko wytrzeć do sucha.

Meble z plastiku

Meble plastikowe dobrze wyglądają na balkonach czy działkach. Są lekkie, łatwe w utrzymaniu i tanie. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie nagrzewają się pod wpływem słońca oraz są praktycznie samoobsługowe. Mogą stać na deszczu i nic się z nimi nie stanie. W sklepach można znaleźć meble plastikowe w wielu kolorach, a dzięki temu, że są niedrogie, można często je zmieniać w zależności od upodobań. Wadą mebli plastikowych może być jedynie ich słaba jakość, szczególnie w porównaniu z innymi rodzajami mebli ogrodowych.

Meble wykonane z metalu

Metalowe meble ogrodowe to zdecydowana rzadkość. Wykonane najczęściej z żelaza lub z aluminium, są bardzo efektowne, jednak otoczeniu nadają ciężkiego charakteru. Meble wykonane z metalu są odporne na działanie warunków atmosferycznych, ale trzeba otoczyć je odpowiednią opieką. Meble aluminiowe wymagają jedynie mycia, natomiast żeliwne trzeba od czasu do czasu oczyścić drucianą szczotką oraz pokryć farbą.

Jakie meble ogrodowe wybrać

Jak dbać o meble ogrodowe by służyły na lata?

Pielęgnacja mebli ogrodowych raczej nie należy do trudnych i żmudnych zajęć. Większość surowców, z których wykonane są meble, wymaga konserwacji przed lub po sezonie, a w czasie jego trwania należy jedynie na bieżąco przecierać powstałe zabrudzenia.

Jak czyścić meble ogrodowe?

W większości przypadków do bieżącego czyszczenia mebli wykonanych z tworzyw sztucznych wystarczy miękka szmatka z mikrofibry oraz ciepła woda z delikatnym detergentem. Jednak silne zabrudzenia, które powstały, podczas dłuższego stania na tarasie czy balkonie, wymagają mocniejszych środków. W takiej sytuacji warto kupić specjalny preparat przeznaczony do czyszczenia tworzyw sztucznych, który znaleźć można w sklepach budowlanych. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się meble wykonane z metalu, wtedy oprócz użycia wody i miękkiej gąbki, warto pomyśleć również o użyciu silnego strumienia wody.

Taki sposób jest skuteczny zwłaszcza w przypadkach, gdy zabrudzenie jest poważniejsze. Czyszcząc metalowe meble, należy pamiętać o tym, aby po skończonej pracy, wyczyścić je do sucha, aby zapobiegać powstawaniu rdzy. Nieco bardziej wymagające są meble drewniane, które nie lubią wilgoci. Podczas czyszczenia należy uważać z ilością wody. Po umyciu specjalnym detergentem warto pokryć drewno ochronną wersją lakieru, aby zabezpieczyć je przed kurzem oraz wodą.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Późna jesień i zima to niezbyt dobra pora dla naszych mebli ogrodowych. Chcąc przedłużyć ich żywotność, należy otoczyć je odpowiednią opieką, chroniąc przed wilgocią i niskimi temperaturami. Meble pozostawione same sobie w takich warunkach, mogą stać się wyblakłe oraz kruche. Wyjątek stanowią jedynie te wykonane z metalu, które po odpowiednim zabezpieczeniu mogą przez cały rok stać na dworze.

Meble wykonane z drewna czy rattanu potrzebują suchego i przewiewnego miejsca do składowania. Najlepiej sprawdzi się garaż czy inne pomieszczenie gospodarcze, w którym jest stosunkowo chłodno. Ważne jest, aby nie owijać szczelnie mebli folią, ponieważ spowoduje to rozwój grzybów i pleśni.

Jakie są najpopularniejsze style urządzania ogrodu?

Styl ogrodu definiują przede wszystkim elementy architektury, rośliny, które się w nim znajdują oraz sposób ich nasadzenia. Niejednokrotnie można spotkać się z ogrodami, w których rośliny tworzą równe i geometryczne figury, charakterystyczne dla cech ogrodu francuskiego, czy też wielkie kwiatowe rabaty, królujące w ogrodach angielskich. Stylów, w których możemy prowadzić nasz ogród, jest cała masa, a do tych najpopularniejszych należą:

  • Styl nowoczesny — określany również jako geometryczny. Króluje w nim minimalizm i prostota, również wśród ilości roślin. W takim ogrodzie świetnie będą wyglądały nowoczesne meble ogrodowe z niewielką ilością zdobień.
  • Styl rustykalny — nazywany też wiejskim, charakteryzuje się dużą ilością różnych gatunków roślin oraz kolorowych kwiatów. W takim ogrodzie znaleźć można meble drewniane lub kamienne.
  • Styl francuski — tutaj ogrody wyglądają niemal idealnie. Proste, geometryczne wzory, idealnie zadbane rośliny kojarzą się przede wszystkim z pałacowymi ogrodami pełnymi alejek. W takim ogrodzie możemy postawić małą fontannę czy też rzeźby.
  • Styl angielski — odwrotność stylu francuskiego. Duża ilość kwiatów nawiązuje do naturalnych krajobrazów, w których panuje swoboda, autentyczność i romantyzm.
  • Styl wiejski — jest zupełnym przeciwieństwem ogrodów nowoczesnych. Pełen ziół, warzyw i naturalnych materiałów. W takim ogrodzie doskonale będą wyglądały meble drewniane oraz wiklinowe.
  • Styl romantyczny — idealnie pasuje do działek wiejskich lub podmiejskich, któremu towarzyszą naturalne krajobrazy. W ogrodzie romantycznym znaleźć można luźno rosnące i zwisające rośliny, altany, skwerki i zakamarki.
  • Styl skandynawski — jest podobny do ogrodu nowoczesnego. Dominują w nim proste rośliny, łatwe w uprawie, sadzone w naturalnej formie.
  • Styl śródziemnomorski — jest to ciekawy, egzotyczny styl, w którym trawniki zostały wyparte przez powierzchnie kamienne, brukowane lub też żwirowe. W takim ogrodzie znaleźć można mnóstwo ziołowych, aromatycznych roślin uprawianych w ogrodach śródziemnomorskich oraz rattanowe meble.
  • Styl elegancki — estetyczny, równy ogród, który kojarzy się ze stylem geometrycznym.
  • Styl użytkowy — najwięcej w nim drzew owocowych, ziół czy przestrzeni zagospodarowanych na warzywniki. Taki ogród nie spełnia funkcji wizerunkowych, szczególnie gdy znajdują się w nim szklarnie czy pergole.

Jakie meble ogrodowe wybrać

Jak dopasować meble ogrodowe do swoich potrzeb?

Meble w ogrodzie stanowią ważny element. Dodają stylu, podkreślają charakter oraz stają się ciekawą aranżacją nawet małego ogrodu, ale przede wszystkim powinny spełniać swoją funkcję i być użyteczne. Niezależnie od tego, które z nich wybierzemy, prawdopodobnie napotkamy trudności w ich pielęgnacji, przechowywaniu czy zderzymy się z ich ceną.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Finanse i koszty
Taksa notarialna — jakie są opłaty notarialne przy zakupie domu?
Ściany, sufity, tynki
Tynki strukturalne
Pokój dziecięcy
Meble do pokoju dziecka
Finanse i koszty
Taksa notarialna — jakie są opłaty notarialne przy zakupie domu?
Ściany, sufity, tynki
Tynki strukturalne
Pokój dziecięcy
Meble do pokoju dziecka

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Altanka ogrodowa – wszystko, co musisz wiedzieć!
16 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Altana ogrodowa – czy warto budować altanę w ogrodzie?

Altana ogrodowa jest miejscem spotkań rodzinnych oraz towarzyskich i jednocześnie wspaniałą ozdobą ogrodu. Choć największą...

Ogród i Taras
Oświetlenie zewnętrzne domu
13 listopada 2020 r. Diana Pidlesetska

Oświetlenie zewnętrzne domu - o czym pamiętać planując oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie odgrywa istotną rolę nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnąt...

Ogród i Taras
Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?
6 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?

Szklarnia ogrodowa zapewnia roślinom doskonałe warunki do rozwoju, dlatego tak wielu właścicieli domów jednorodzinnych dec...

Ogród i Taras
Domek ogrodowy dla dzieci - jak go zbudować?
5 października 2020 r. Diana Pidlesetska

Domek ogrodowy dla dzieci - jak go zbudować?

Domek ogrodowy dla dzieci to marzenie niejednego malucha. Wielu dorosłych z rozrzewnieniem wspomina również lata młodości,...

Ogród i Taras
Altanka ogrodowa – wszystko, co musisz wiedzieć!
16 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Altana ogrodowa – czy warto budować altanę w ogrodzie?

Altana ogrodowa jest miejscem spotkań rodzinnych oraz towarzyskich i jednocześnie wspaniałą ozdobą ogrodu. Choć największą...

Ogród i Taras
Oświetlenie zewnętrzne domu
13 listopada 2020 r. Diana Pidlesetska

Oświetlenie zewnętrzne domu - o czym pamiętać planując oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie odgrywa istotną rolę nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnąt...

Ogród i Taras
Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?
6 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?

Szklarnia ogrodowa zapewnia roślinom doskonałe warunki do rozwoju, dlatego tak wielu właścicieli domów jednorodzinnych dec...

Ogród i Taras
Domek ogrodowy dla dzieci - jak go zbudować?
5 października 2020 r. Diana Pidlesetska

Domek ogrodowy dla dzieci - jak go zbudować?

Domek ogrodowy dla dzieci to marzenie niejednego malucha. Wielu dorosłych z rozrzewnieniem wspomina również lata młodości,...