Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy nie należy do najłatwiejszych w aranżacji, ale odpowiednio zaprojektowany daje naprawdę wyjątkowe efekty. Dzięki niemu możesz w funkcjonalny sposób zaaranżować działkę nawet o bardzo dużym nachyleniu. Zastanawiasz się, jakie wymagania stawia ogród wielopoziomowy? Jakie materiały powinieneś dobrać oraz pamiętać? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać, tworząc wymarzony ogród!

Ogród wielopoziomowy - czym się wyróżnia?

Ogród wielopozimowy niekiedy jest wyzwaniem dla architekta krajobrazu. Silne nachylenie terenu zmusza do dokładnych obliczeń oraz gruntownego przemyślenia aranżacji. Większą ilość pracy zwykle wynagradzają jednak wyjątkowe efekty. Ogród wielopoziomowy daje niezliczone możliwości projektowe.

Ogrody wielopoziomowe mogą być utrzymane w stylistyce bardziej naturalnej lub mieć mocno zarysowany układ tarasowy. Zwykle każdy z kolejnych poziomów ogrodu pełni inną funkcję. Dzięki temu możesz wizualnie podzielić przestrzeń oraz wyodrębnić części działki według pomysłów na jej zagospodarowanie.

W wyższych częściach ogrodu najczęściej ulokowane jest miejsce na odpoczynek lub integrację. To zapewnia widok na pozostałe poziomy ogrodu. W dolnych partiach doskonale sprawdzają się oczka wodne. Na całej wysokości zbocza doskonale prezentują się różnorodne nasadzenia, o ile zostaną one odpowiednio dobrane. Dzięki nierównościom terenu drzewa wyglądają na większe oraz starsze. W ten sposób cała aranżacja wraz z domem ma unikatowy charakter.

Projekty ogrodów wielopoziomowych - do jakich domów pasuje tego typu ogród?

Ogród wielopoziomowy to szczególnie dobre wyjście, jeśli masz niewielką działkę. Pozwoli on lepiej wykorzystać miejsce, którym dysponujesz. Sprawdzi się również na typowo spadzistych działkach, które trudno zaaranżować inaczej, niż budując wielopoziomowe tarasy.

Ogrody z kolejnymi stopniami dobrze prezentują się jako wykończenie willi oraz rezydencji. Pasują zarówno do budynków utrzymanych w nowoczesnym stylu, jak i do tych bardziej tradycyjnych. Ostateczny efekt zależy głównie od tego, na jaką roślinność oraz materiały się zdecydujesz.

Jak zaprojektować ogród wielopoziomowy?

Ogród wielopoziomowy wymaga szczególnie dokładnego przemyślenia rozkładu poszczególnych elementów. Wymagający teren powoduje, że projekt ogrodu najlepiej rozpocząć od przeprowadzenia wyliczeń stopnia nachylenia powierzchni, objętości mas oraz muru oporowego. Powinieneś bowiem uwzględnić oddziaływanie sił w projekcie. Jest to ważne nie tylko na etapie budowy, ale również w kolejnych latach użytkowania.

Projekt ogrodu nie może być oderwany od już istniejących lub budujących się elementów, takich jak podjazd, garaż, miejsce na śmietnik, taras lub część rekreacyjna. Umiejętnie zaprojektowany ogród pozwoli wyeksponować te z nich, które powinny zostać podkreślone oraz ukryje mniej atrakcyjne dla oka fragmenty działki. Żeby tak się jednak stało, być może będziesz musiał zastosować korektę ukształtowania terenu. W tym celu możesz ściąć fragmenty stoku u podstawy skarpy lub podzielić cały stok na tarasy, ułatwiające aranżację całej działki.

Ogród wielopoziomowy - co powinno się w nim znajdować?

W projekcie ogrodu wielopoziomowego warto zastosować kilka elementów, które są wręcz stworzone do tego typu aranżacji. Są to:

  • murowane podparcia,
  • drewniane oraz betonowe ścianki,
  • schody lub stopnie.

Murowane podparcia wykorzystasz z powodzeniem do podzielenia przestrzeni, ale również do podparcia skarpy po ingerencji w nią lub do stworzenia zagłębień w ziemi. Zagłębienia takie możesz wykorzystać jako placyki lub podwyższone rabatki. Murki są nie tylko funkcjonalne, ale same w sobie stanowią również element dekoracyjny.

Do wyboru masz zwykle murki suche oraz murowane. Suche zastosujesz tam, gdzie nie masz do czynienia ze znaczącymi siłami nacisku mas ziemi. Wykonuje się je z kamieni układanych na sobie, bez użycia substancji łączącej. Dzięki temu możesz w nie wkomponować rośliny. Murowane murki wykonywane są natomiast z wykorzystaniem zaprawy, która wzmacnia całą konstrukcję. Nadadzą się więc do zastosowania jako zabezpieczenie gruntu po ścinaniu stromych skarp.

Podobnie do murków wykorzystać możesz drewniane lub betonowe ścianki. Ich zaletą są mniejsze rozmiary. Dzięki nim znajdują zastosowane szczególnie na mniejszych powierzchniach. Korzysta się z nich chociażby przy aranżacji ogrodów miejskich.

Jesteś na etapie urządzania ogrodu? Przeczytaj nasz artykuł: Propozycja aranżacji dużego, swobodnego ogrodu - od czego zacząć?

O czym warto pamiętać aranżując ogród w terenie pochyłym

Ogród w terenie pochyłym właściwie nie może obejść się bez schodów lub schodków, które ułatwią podejście po skarpie. To szczególnie istotne przy skarpach o dużym nachyleniu oraz aranżacji funkcjonalnych ogrodów tarasowych. Niekiedy wystarczy dodać tylko kilka stopni, aby móc stabilnie poruszać się po działce, a przy tym dodać aranżacji uroku.

Dobrze zaprojektowane schody nie powinny mieć jednak prostego biegu. Najlepiej, jeśli są one długie oraz podzielone większymi powierzchniami. Architekci sugerują, aby schody zawijały między kolejnymi nasadzeniami, tworząc spójną aranżację. Dzięki temu dobrze wpiszą się w charakter ogrodu. Dla zwiększenia atrakcyjności wizualnej powinieneś również zadbać o zakończenia stopni. W tym celu świetnie sprawdzą sie belki, ścianki lub rośliny.

Jak zaaranżować strefę rekreacyjną w ogrodzie wielopoziomowym?

Strefa rekreacyjna jest często wyzwaniem w ogrodzie o nieregularnym kształcie. Zwykle niezbędne jest poziomowanie terenu. Jest to jednak warte zachodu, gdyż miejsce odpoczynku w ogrodzie z tarasami potrafi być naprawdę satysfakcjonującą przestrzenią. Jak zaaranżować taką strefę?

Najlepiej, aby strefa odpoczynku znajdowała się w miejscu zacienionym. Dobrze wybrać możliwie najbardziej odosobnioną oraz osłoniętą od sąsiadów część ogrodu. W ten sposób zyskasz komfort oraz poczucie prywatności, którego nie może zabraknąć w przestrzeni do odpoczynku. Powinieneś zadbać również o to, aby strefa rekreacyjna była osłonięta od wiatru oraz wolna od hałasu.

Konkretny pomysł na aranżację zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb. W strefie możesz urządzić miejsce na grill, wstawić krzesła ogrodowe, hamak lub pufy. W gorące dni rozłożysz tam mini basen. Jeśli wolisz aktywny odpoczynek, miejsce to możesz przeznaczyć na medycję lub uprawianie jogi. W każdym z tych przypadków warto jednak uwzględnić w projekcie zadaszenie. Może być to wiata na stałe lub rozkładany parasol. 

Ogród wielopoziomowy z tarasem - o czym warto pamiętać?

Ogród wielopoziomowy z tarasami to sposób na najpełniejsze wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie na skarpie. Zbudowanie oddzielnych tarasów pozwoli Ci zaaranżować każdy w zupełnie inny sposób. Pamiętaj jednak o tym, aby nadmiernie nie eksperymentować z różnorodnymi stylistykami. Dobrze przemyślany wygląd poszczególnych tarasów pozwoli Ci stworzyć kompletną aranżację całego ogrodu.

Ogrody z tarasami świetnie sprawdzają się szczególnie w niewielkich ogrodach. Dzięki kilku kondygnacjom można wykorzystać zestawienia, które z pewnością nie zmieściłyby się na płaskiej powierzchni. Roślin sadzone na różnych poziomach dają efekt spiętrzenia, który powoduje, że ogród wydaje się pełniejszy.

Decydując się na ogród wielopoziomowy, musisz jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu terenu. Wykorzystasz do tego włókninę ogrodową lub siatkę z tworzywa sztucznego. Są one konieczne szczególnie, jeśli nachylenie stoku przekracza trzydzieści stopni. Podczas tworzenia ogrodu musisz również uzbroić się w cierpliwość.

Osiadanie gleby trwa nawet kilkanaście tygodni, a pominięcie tego kroku może doprowadzić do późniejszego zapadania się terenu oraz erozji gleby. Pamiętaj również o świadomym doborze roślin. Odpowiednie nasadzenia stworzą zabezpieczenie dla terenu dzięki systemom korzeniowym.

Posiadasz mały ogród i nie masz pomysłu na jego aranżację? Sprawdź nasz artykuł: Jak ciekawie zaaranżować mały ogród?

Jak dbać o ogród wielopoziomowy?

Ogród wielopoziomowy może być stworzony jako ogród niewymagający pracy. Wystarczy, że przy jego aranżacji sięgniesz po rośliny, którym nie trzeba poświęcać wiele czasu. W ogrodzie takim z pewnością raz na jakiś czas będziesz musiał przyciąć część roślin, aby nie zaburzać układu tarasów.

Konieczne będzie również czyszczenie schodów oraz typowe prace sezonowe, takie jak grabienie liści lub usuwanie nadmiaru śniegu. Zwróć też uwagę na ewentualne obsuwanie się terenu. Być z może z biegiem czasu konieczne będzie ustawienie dodatkowych podpór lub dosadzenie roślin, które zadbają o stabilność konstrukcji.

Jakich błędów unikać urządzając ogród wielopoziomowy?

Urządzając ogród wielopoziomowy łatwo zapomnieć o siłach, które działają na zboczu. To błąd, który może kosztować Cię szybszym obsuwaniem się kolejnych poziomów. Błędem jest również pośpiech. Niezwykle istotny jest bowiem czas, w którym ziemia po ingerencji w strukturę będzie osiadać w nowym miejscu. Warto więc na urządzanie ogrodu dać sobie odpowiednio dużo czasu.

Błędem jest również umiejscowienie ogrodu od strony północnej. Najlepiej, aby skarpa była skierowana w nasłonecznioną stronę południową. Jeśli nie jest to możliwe, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na dobór roślin, które lepiej znoszą zacienienie. Nieodpowiednie dobranie gatunków nasadzeń do panujących warunków słonecznych oraz atmosferycznych to również powszechnie popełniany błąd.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...