Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kiedy warto zacząć pielęgnację trawnika i jakie prace przeprowadzić krok po kroku?

Pielęgnacja trawnika

Zadbany trawnik jest wizytówką każdego domu. Właściciel ogrodu musi jednak się sporo natrudzić, aby uzyskać piękny zielony dywan na posesji. Pielęgnacja trawnika jest kosztowna, czasochłonna i pracochłonna, ale daje satysfakcjonujące efekty. Przyznasz przecież, że nie ma nic przyjemniejszego niż odpoczynek w zadbanym ogrodzie z kubkiem kawy w dłoni. Jak zadbać o trawnik, aby stał się Twoją dumą? Dzisiaj opowiemy więcej o pielęgnacji trawnika w ciągu roku.

Aranżacja ogrodu choć wymagająca, to może zapewnić nie lada satysfakcję. Od czego jedna zacząć? Czy pielęgnacja trawnika kończy się jesienią? A może zimą także musisz o niego zadbać, aby pięknie zakwitł na wiosnę?

Podstawowa pielęgnacja trawnika w ciągu roku 

Nie każdy, kto posiada dom z ogrodem, zdaje sobie sprawę z tego, że o trawnik trzeba dbać przez cały rok. Nie wystarczy tylko wygrabić opadniętych liści jesienią i skosić przerośniętej trawy latem – trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji, bez względu na porę roku. Pielęgnacja trawnika krok po kroku choć czasochłonna, to przynosi świetne efekty. Zobacz, jak dbać o trawnik wiosną, a jak jesienią, aby był bujny i zielony latem.

Całoroczna pielęgnacja trawnika sprowadza się przede wszystkim do siania trawy, koszenia i jej nawożenia. Co warto wiedzieć o każdej z tych czynności?

Sianie trawnika

Kiedy najlepiej sadzić trawę? To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób. Najczęściej wybór pada na wiosnę i słusznie. Przełom kwietnia i maja to doskonały czas na sianie trawnika. Możesz to jednak zrobić również we wrześniu lub październiku.

Unikaj jednak siewu trawnika latem, gdy gleba może być przesuszona i wymagać ogromnej ilości nawodnienia. Jeśli do obsiania ma niewielką powierzchnię trawę, możesz wysiewać ręczni. Najlepiej sprawdzi się tzw. metoda krzyżowa, czyli rozsypywanie nasion w każdej, wydzielonej kwaterze na krzyż.

Koszenie trawnika

Pierwsze koszenie trawy w roku warto wykonać już w marcu, choć wiele zależy od pogody. Nie jesteś pewien czy już pora? Przyjrzyj się trawie. Jeśli jej źdźbła osiągną ok. 6-8 cm, to śmiało możesz zabrać się za koszenie. Jeśli jednak jest to nowo posiana trawa, to odczekaj aż urośnie do 8-10 cm.

Nawożenie trawnika

Pielęgnacja trawnika to także jego nawożenie. Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby trawnik nawozić nawet 3 razy w roku. Pierwszy raz powinien odbyć się już wiosną, tuż po pierwszym koszeniu. Drugie nawożenie warto wykonać w czerwcu, zaś trzecie pod koniec sierpnia. Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze.

Podlewanie trawnika

Jak często podlewać trawnik? Wiele zależy od pogody, niemniej najlepiej podlewać go co 2-3 dni. Nie oszczędzaj wody – na podlewanie przeznacz nawet ok. 10 litrów na 1 m2. Jeśli jest bardzo gorąco, możesz nawet podlewać trawnik codziennie.

Odchwaszczanie trawnika

Nawet na zadbanym trawniku mogą pojawić się chwasty. Jak się ich pozbyć? Usuwanie chwastów to kolejny krok pielęgnacji trawnika, który warto wykonać wiosną, a później także wczesną jesienią. To, co jest ważne, to odczekanie ok 2 tygodni po nawożeniu trawnika.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika jest zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na pionowym nacinaniu darni, średnio na głębokość 5-15mm. Do tego celu wykorzystać można wertykulator. W przydomowym ogrodzie sprawdzą się jednak zwykłe grabie.

W jakim celu wykonuje się wertykulację trawnika? Aby usunąć resztki obumarłych roślin, które uniemożliwiają prawidłowe nawilżenie i dotlenienie gleby.

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych w trawie. Sprowadza się do napowietrzenia trawnika i spulchnienia jego podłoża. Jak prawidłowo przeprowadzić aerację trawnika? Należy nakłuwać trawnik (max. na głębokość 8-10 cm), przy pomocy wideł lub specjalnego narzędzia.

Mulczowanie trawnika

Mulczowanie trawnika warto wykonać podczas koszenia, zwłaszcza w większych ogrodach. Czynność ta polega na koszeniu trawnika z równoczesnym rozdrabnianiem pokosu na małe kawałeczki. Następnie te kawałeczki wykorzystuje się jako pokarm dla organizmów glebowych, a więc rozsypuje się je na ściętej trawie.

Grabienie trawnika

Grabienie pozwala dotlenić darń i jednocześnie poprawia przenikanie minerałów w głębsze warstwy trawy. Konieczne należy je przeprowadzić tuż po zimie, aby przygotować trawnik na wiosnę. W ciągu roku również trzeba grabić trawnik dość regularnie, tj. co 2-3 tygodnie.

Rekultywacja trawnika: jak odnowić stary trawnik i dać mu drugie życie?

Pielęgnacja trawnika

Kiedy należy zacząć pielęgnację trawnika?

Pielęgnacja trawnika to ciągły proces. Trudno zatem powiedzieć, kiedy należy ją zacząć. Kalendarz pielęgnacji trawnika można rozpisać na wszystkie pory roku. Najwięcej pracy jest zwłaszcza wiosną, kiedy roślinność budzi się do życia i trzeba ją nieco wspomóc po wymagającej zimie. Latem pamiętać należy przede wszystkim o nawodnieniu.

Często pojawia się pytanie, kiedy zacząć podlewać trawnik. Najlepiej wtedy, gdy trawa jest już w fazie wzrostu. Jesienią zaś trzeba przygotować trawnik na nadchodzące mrozy i odpowiednio go zabezpieczyć.

Pielęgnacja trawnika jesienią

Pielęgnacja trawnika jesienią będzie mieć niebagatelny wpływ na to, jak będzie on wyglądać w nadchodzące lato. Wrzesień to dobry miesiąc na nawożenie trawy przed zimą – do nawożenia powinno się wybrać specjalny nawóz jesienny o mniejszej zawartości azotu, który zwiększy odporność trawnika na szkody mrozowe i choroby.

Pielęgnacja trawnika na jesień to także koszenie trawy, lecz należy je wykonywać nieco rzadziej niż do tej pory. Stopniowo podnosimy ostrze kosiarki, aby przygotować trawę do zimowania. Szczególnie ważne jest ostatnie koszenie przed zimą – powinno zostać wykonane na około 4 cm długości trawy. Dzięki temu podczas pierwszych opadów śniegu trawa będzie silniejsza i szybciej zregeneruje się na wiosnę.

Jeśli przytniemy trawę zbyt krótko, narazimy ją na przemarznięcie korzeni, z kolei zbyt wysoka będzie bardziej podatna na choroby grzybowe. W październiku pielęgnacja trawnika przed zimą powinna obejmować grabienie liści. Początkiem miesiąca można jeszcze wysiewać trawę, jak i założyć trawnik z rolki. To właśnie w październiku powinna zostać przeprowadzona aeracja (napowietrzanie).

Jeśli w sezonie na murawie pojawił się mech albo skrzyp polny, jesienią można wykonać wapnowanie pod warunkiem, że trawnik nie był niedawno nawożony. W przeciwnym razie wapnowanie należy przeprowadzić kilka tygodni później. W listopadzie całkowicie zaprzestajemy koszenia trawnika. Pielęgnacja trawnika przed zimą w tym momencie ustaje.

Pielęgnacja trawnika wiosną

Gdy śnieg stopnieje, można rozpocząć wiosenne porządki w ogrodzie. Rodzaj prac do wykonania zależy od kondycji trawy. Zabiegami poprawiającymi stan trawnika jest aeracja i wertykulacja. Aeracja trawnika powinna być wykonana w przypadku niewłaściwej przepuszczalności podłoża. Potrzebna jest trawnikom intensywnie użytkowanym, udeptanym i mocno zagęszczonym. Polega na nakłuwaniu i wycinaniu otworów w trawniku, umożliwiając rozkrzewianie się korzeni oraz efektywniejsze przenikanie wody, powietrza i nawozów w głąb gleby.

Wertykulacja trawnika jest niezbędna wtedy, gdy trawa jest poprzerastana mchem i pokryta martwymi częściami roślin. Polega na lekkim nacinaniu darni i usuwaniu gromadzącego się w dolnych partiach filcu.

Pielęgnacja trawnika wiosną to w dużej mierze jej koszenie. Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę może się odbyć już w marcu. Grabienie jest równie ważne co koszenie i wykonuje się je zaraz po przycięciu trawy. Po nim przeprowadza się dosiewanie i nawożenie trawnika na wiosnę. Najlepiej kierować się zasadą – im częstsze koszenie, tym regularniejsze nawożenie.

Jeśli na trawniku są widoczne puste miejsca, możemy dosiać tam trawę. Wcześniej jednak należy wzruszyć ziemię i posypać ją torfem. W kwietniu nadal kosimy trawę i na bieżąco usuwamy chwasty.

W maju trawa zaczyna intensywnie rosnąć, więc zwiększamy częstotliwość koszenia, dostosowując ją do wzrostu trawy. Intensywna pielęgnacja trawnika na wiosnę z pewnością się opłaci – gdy tylko zrobi się ciepło, będziemy mogli cieszyć się pięknym, intensywnie zielonym dywanem przed domem.

Pielęgnacja trawnika latem

W okresie letnim, gdy panują wysokie temperatury, musimy pamiętać o intensywnym i regularnym podlewaniu naszego trawnika. Podlewanie trawnika latem powinno odbywać się regularnie – co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej wykonywać je wczesnym rankiem lub wieczorem. Podczas podlewania woda powinna dostać się na głębokość ok. 10 cm.

W ciepłych miesiącach trawa zaczyna intensywnie rosnąć, również intensywnie ją użytkujemy, dlatego należy ją regularnie przycinać. Koszenie trawnika latem powinno odbywać się wyżej niż zwykle, by skutecznie ograniczyć parowanie wody z gleby.

Kolejną ważną czynnością jest nawożenie trawnika latem. Nawożenie powinno się wykonywać średnio co 3 tygodnie.  Równie istotne co nawożenie jest także odchwaszczanie trawnika. Chwasty dwuliścienne opryskujemy herbicydem lub wyrywamy ręcznie, zanim jeszcze zdążą zakwitnąć. W zapobieganiu kwitnieniu trawy pomaga częste koszenie. Opryskiwanie chwastów dwuliściennych może być wykonywane jedynie na trawnikach, które mają co najmniej rok. W tym czasie trawnik należy obficie podlewać.

Przeczytaj też: jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Jak dobrać pielęgnację trawnika pod kątem specyficznych potrzeb?

Pielęgnacja trawnika i mchu, który się może na nim pojawić, jest nieco bardziej wymagająca tuż po jego założeniu, a także po zimie, gdy trawie brakuje substancji odżywczych i wygląda na oklapniętą oraz pozbawioną koloru. Jak wówczas dobrać pielęgnację trawnika pod kątem specyficznych potrzeb?

Pielęgnacja trawnika po założeniu

Pielęgnacja młodego trawnika wygląda nieco inaczej, niż tego, którym zajmujemy się już od kilku lat. Przede wszystkim warto wiedzieć, że później powinno odbyć się pierwsze koszenie niż zazwyczaj. Trzeba poczekać aż trawa urośnie nawet do 10 cm. Szybciej potrzebne będzie też nawożenie. Pielęgnacja trawnika w pierwszym roku po założeniu może już przebiegać tak jak przy wieloletnim trawniku. Podstawa to jego podlewanie i regularne grabienie.

Pielęgnacja trawnika zniszczonego

Pielęgnacja zniszczonego trawnika wymaga w dużej mierze jego nawożenia i sięgnięcia po dodatkowe substancje odżywcze. Polecana jest także aeracja trawnika, aby nieco pobudzić go do życia. Na względzie trzeba mieć też, że pielęgnacja trawnika w upały wymaga częstszego, nawet codziennego podlewania.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika po zimie zabiera przeważnie najwięcej czasu. W końcu musisz zabrać się za porządki. Pierwszy krok to grabienie i pozbycie się obumarłych roślin. Jeśli zauważysz duże prześwity, to możesz dosiać trawę w wybranych miejscach. Nie zapomnij też o nawożeniu, po zimie przyda się solidna dawka substancji odżywczych. Pielęgnacja młodego trawnika po zimie może okazać się bardziej wymagająca, gdy trawnik jest bardzo zniszczony. Wówczas warto sięgnąć po aerację i wertykulację.

Przeczytaj też: jak ciekawie urządzić mały ogród przydomowy?

Ile kosztuje pielęgnacja trawnika?

Koszty pielęgnacji trawnika nie są duże, jeśli prace wykonasz samodzielnie. Wówczas musisz jedynie wydać pieniądze na zakup specjalnych preparatów, w tym chociażby nawozu. Cena jednego kilograma nawozu wynosi najczęściej od 25 do 35 złotych, nie jest więc przesadnie wysoka.

Co jednak, kiedy masz duży ogród i nie dysponujesz czasem, aby o niego odpowiednio zadbać? Jak przedstawia się cennik pielęgnacji trawnika? Cena pielęgnacji trawnika podawana jest w przeliczeniu na m2 i waha się w przedziale od 50 groszy do 2 złotych za m2 za każdą czynność pielęgnacyjną. Dla przykładu, wertykulacja trawnika oraz grabienie starych szczątków organicznych to koszt od 50 groszy do 1,50 zł za m2, zaś aeracja korkowa kosztuje nawet 2 zł za m2.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij