Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Jak stworzyć ogród w stylu angielskim?

Nieskrępowany, pozornie chaotyczny, a jednak z wyrazistą myślą przewodnią… Ogród angielski to przestrzeń, w której liczy się nastrój. Pokochają go miłośnicy natury i romantycznych detali. Mimo że jego rodowód jest ściśle związany z wiejskimi rezydencjami brytyjskiej arystokracji, bez problemu możesz odtworzyć ten efekt także na mniejszej powierzchni. O czym trzeba pamiętać, podejmując się takiego zadania? Jakie rośliny, meble i dodatki wybrać?

Czym charakteryzuje się ogród angielski?

Co to jest ogród angielski? Taki styl ogrodu pojawił się po raz pierwszy w XVIII wieku jako wyraz sprzeciwu wobec francuskiego, nadmiernego – zdaniem mieszkańców Wysp, uporządkowania. Nowy trend zakładał odejście od geometrii i symetrii w kierunku swobodnej sielskiej atmosfery brytyjskich łąk i lasów.

Ogród angielski sporo czerpał z tradycji ogrodów krajobrazowych, jednak inspiracje te prezentował w formie cottage garden – bardziej przytulnej i łatwej w pielęgnacji strefy.

Jak wygląda ogród angielski? Cechy, które zdecydowanie pozwalają odróżnić go od innych, wymieniamy poniżej.

Asymetria i nieregularność

Wyjaśniając, czym charakteryzuje się ogród angielski, trzeba rozpocząć właśnie od tego punktu. Ponieważ wzorowany jest na terenach ukształtowanych przez naturę, próżno szukać w nim precyzyjnie wytyczonych ścieżek ogrodowych.

Przeciwnie: królują tu rośliny i wcale nie przeszkadza, gdy wydostaną się one poza wyznaczone im miejsce. Zamiast równych rabatek zdecyduj się więc na swobodne zgrupowania kwiatów i krzewów.

Rezygnacja z tradycyjnego trawnika

Styl angielski rezygnuje z rozległej, krótko przyciętej połaci trawy. Wykorzystaj zamiast niej mniejsze trawniki przedzielone roślinnością, ścieżkami czy pergolą z pnączami.

Murki i skalniaki

Jeśli mimo powyższych założeń pragniesz uporządkować i podzielić przestrzeń na strefy, nie wykorzystuj do tego celu typowych płotów i parkanów – nie pojawiają się one w ogrodzie angielskim. Charakterystyka trendu nie kłóci się natomiast z obecnością stylizowanych murków z cegły lub kamienia, skalniaków albo suchej rzeki. Im starszy będzie wydawał się taki element i im bardziej zatarta granica, tym lepiej.

Zbiorniki wodne

Podobnie jak w powyższych przykładach, idealne będą zbiorniki naturalne lub podobne do naturalnych. Porzuć wizję idealnie kształtnego oczka wodnego na rzecz kaskady lub stawu.

Wbrew pozorom, ogród angielski sprawdzi się nie tylko na rozległym terenie i nie tylko na wsi. Owszem, jego typowy wariant wymaga przestrzeni, co nie zmienia faktu, że i mały obszar można zaaranżować w klimacie omawianej inspiracji.

Jak zaaranżować ogród przed domem i czym się kierować?

leżaki w ogrodzie angielskim

Jak zaprojektować ogród angielski?

Choć aranżacje ogrodu angielskiego na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przypadkowe, ostateczna kompozycja musi być starannie zaplanowana. Tylko wówczas uzyskasz pożądany efekt swobody zamiast chaosu i sprawisz, że zróżnicowana roślinność będzie ze sobą współgrać. Jak zaprojektować ogród angielski?

Podstawę stanowi – nie tylko w przypadku ogrodu angielskiego – projekt. Zarys przygotujesz samodzielnie w bardzo łatwy sposób. Na kartce naszkicuj kształt ogrodu, a następnie zaznacz, gdzie planujesz wytyczyć ścieżki, gdzie zasadzić drzewa i kwiaty, a gdzie ustawić ławki. Dobrze już teraz wiedzieć, jakie właściwości ma gleba, z której strony wieje wiatr i które obszary są najbardziej nasłonecznione.

Opcji masz kilka: podążyć w kierunku klasyki lub zdecydować się na bardziej nowoczesny ogród angielski w Polsce. Niezależnie od odmiany trendu główne założenia pozostają takie same.

Planując, jak założyć ogród angielski, poprowadź naturalne, kręte lub łagodnie skręcające ścieżki, a rośliny sadź piętrowo, w malowniczych kępach, nie zaś symetrycznych rabatach. Kwintesencję stanowi iluzja zaniedbania: ogród ma sprawiać wrażenie dzikiego, nadal jednak musi pozostać schludny i komfortowy.

Jak zaprojektować mały ogród w stylu angielskim?

Jeśli do dyspozycji masz jedynie ogródek przed domem lub niewielką przestrzeń za budynkiem, wcale nie musisz rezygnować z ogrodu angielskiego. Inspiracje trendem można wykorzystać także w bardziej kameralnej odmianie, decydując się na mały ogród angielski. Trzeba jedynie dokonać kilku zmian.

Na ograniczonej przestrzeni nie sprawdzą się rozłożyste pergole i rozbudowane żywopłoty, gdyż prawdopodobnie zabraknie na nie miejsca lub nadmiernie stłoczysz elementy. Możesz za to wykorzystać rośliny płożące o różnej wysokości, które z łatwością wykreują tajemniczy ogród angielski nawiązujący klimatem do brytyjskiego wrzosowiska.

Jeśli natomiast marzy ci się ogród angielski romantyczny, sięgnij po kolorowe i pachnące kwiaty oraz krzewy, na przykład herbacianych róż.

Jak oświetlić ogród i jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

ścieżka ogrodowa z roślinami

Jakie rośliny wybrać do ogrodu angielskiego?

Skoro poruszyliśmy już kwestię flory, warto nieco rozszerzyć temat roślinności, którą można wykorzystać w ogrodzie angielskim. Jakie rośliny tu zastosować?

Podobnie jak cała koncepcja ogrodu angielskiego, rośliny znajdujące się w nim także powinny sprawiać wrażenie „zasianych” przez naturę. Wykorzystaj więc, oprócz gatunków ściśle utożsamianych z trendem, także te, które podpatrzysz w najbliższej okolicy. Zadbaj, aby przenikały się, tworząc naturalny gąszcz.

Dla pierwszych ogrodów angielskich charakterystyczne były kompozycje ziół oraz grządki warzywne. Współcześnie jednak aranżacje skupiają się na roślinach kwitnących, zdolnych do bujnego rozrastania się, przede wszystkim krzewach i bylinach. Najbardziej typowe są dla angielskiego ogrodu kwiaty o pastelowym zabarwieniu.

Ważną funkcję spełniają tu tzw. byliny poduchowate tworzące niskie, gęste kępy wypełniające przestrzenie pomiędzy innymi nasadzeniami. To na przykład:

  • macierzanka piaskowa,
  • goździk drobnołuskowy,
  • goździk siny,
  • dzwonek karpacki,
  • rdest pokrewny,
  • rozchodnik.

Wśród nieco wyższych roślin zasługujących na uwagę znajdują się:

  • fiołek,
  • bratki,
  • lawenda,
  • krokusy,
  • wrzosy,
  • konwalie.

Warto zaaranżować również grządkę z ziołami.

Ogromne znaczenie dla takich przestrzeni mają krzewy, głównie typowe dla ogrodu angielskiego róże występujące w wielu gatunkach i odmianach. Cenione są przede wszystkim te intensywnie kwitnące, o bujnych liściach i gęstych płatkach, na przykład róża damasceńska czy róża stulistna. Sięgnij także po pnącza. W tej kategorii także królują róże, a prócz nich możesz wykorzystać:

  • powojniki,
  • wiciokrzewy,
  • winorośle,
  • bluszcze,
  • hortensje pnące.

Inne godne uwagi, charakterystyczne dla ogrodu angielskiego drzewa i krzewy to:

  • dąb,
  • cis,
  • dereń jadalny i dereń biały,
  • berberys ottawski,
  • jaśminowiec,
  • budleja Dawida,
  • wawrzyn.

Bujnie rozrastające się krzewy możesz wykorzystać w roli żywopłotu – pamiętaj jedynie, aby nie przycinać go zbyt starannie i symetrycznie. Zrezygnuj z formowania na rzecz systematycznego usuwania uschniętych lub uszkodzonych pędów.

Oczywiście, może zdarzyć się, że znajdujące się w ogrodzie angielskim rabaty czy krzewy będą wymagały dodatkowej pielęgnacji w postaci przycięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Zwróć jedynie uwagę, by efektem pracy były malownicze, asymetryczne układy, nigdy zaś geometryczne formy.

Ponieważ w naturze bardzo rzadko występują idealnie równe płaszczyzny, także i w ogrodzie angielskim należy ich unikać. Jeśli twoja działka jest bardzo regularna, postaraj się ukształtować ją w inny sposób, tworząc łagodne wzniesienia na terenie ogrodu. Koniecznie powinna znaleźć się na terenie woda, choćby pod postacią niewielkiej kaskady przy skalniaku czy oczka wodnego.

Jakie rośliny na żywopłot wybrać, aby stworzyć oryginalną kompozycję?

zielony ogród angielski z krzewami i drzewami

Jak dobrać odpowiednie meble do ogrodu w stylu angielskim?

Ogród angielski wiejski w swoim założeniu spełniał głównie funkcję rekreacyjną. Także i dzisiaj styl ten kojarzy się z komfortem i relaksem, co oznacza, że swoje miejsce powinny znaleźć w takiej przestrzeni meble wypoczynkowe oraz elementy małej architektury ogrodowej.

Jakie modele będą pasować do omawianego ogrodu? W stylu angielskim ważne jest, by takie dodatki nie dominowały nad całością. Stosuj je więc oszczędnie.

Dobrym pomysłem są przede wszystkim metalowe meble ogrodowe – fantazyjnie gięte, o romantycznym charakterze. Bardzo ciekawie prezentują się wkomponowane między krzewy zasadzone w ogrodzie angielskim ławki żeliwne lub drewniane oraz huśtawki. Jeśli zdecydujesz się na egzemplarze celowo postarzane, uzyskany efekt będzie jeszcze bliższy założeniom stylu.

Altany usytuowane w takiej przestrzeni są zwykle drewniane, porośnięte pnączami. Jeśli chcesz wprowadzić inny akcent kolorystyczny do ogrodu angielskiego, biały będzie najbardziej neutralnym i adekwatnym wyborem.

W zasadzie brak tu bardzo dekoracyjnych elementów, takich jak rzeźby czy przykuwające wzrok donice. Lepiej postawić na kamienie lub głazy rozmieszczone, jakby leżały w danym miejscu od niepamiętnych czasów.

Często spotykana we współczesnych, dworkowych i pałacowych wariacjach na temat ogrodu angielskiego fontanna nie jest dziedzictwem klasyki. Bardziej charakterystyczny będzie dla ogrodu angielskiego mostek nad strumieniem czy studzienka.

Jakie zastosowanie mają obrzeża w ogrodzie?

Jaka jest różnica pomiędzy ogrodem angielskim a francuskim?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, angielska koncepcja ogrodu ukształtowała się w opozycji do inspiracji francuskich. Oznacza to, że zestawienie: ogród francuski a angielski stanowi całkowite przeciwieństwo. Czym różni się ogród angielski od francuskiego?

Porównując ogród francuski i angielski, różnice można dostrzec przede wszystkim w sposobie rozmieszczenia roślin, mebli i innych elementów. Pierwszy wariant to porządek, symetria i przemyślany układ. Aranżacja powinna cechować się harmonią. Nie brakuje tu także elementów dekoracyjnych: rzeźb, fontann, labiryntów.

Ogród angielski natomiast jest naturalny, dziki, tajemniczy. Nie wymaga przy tym aż tak wiele zaangażowania co równo przystrzyżona roślinność w wydaniu francuskim, co z pewnością stanowi dobrą wiadomość.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij