Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?

Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?

Ogród bez wątpienia pozostaje bardzo ważnym elementem każdego przydomowego gospodarstwa. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń to nie tylko niezwykle istotny element estetyki oraz dbałości o detale, ale również poczucie bezpieczeństwa, komfortu i wygody. Ogród jest miejscem, w którym nie tylko spędzamy wolny czas, bawimy się, grillujemy, ale także odpoczywamy i regenerujemy się. By spełniał swoją funkcję ważne jest przygotowanie ogrodu po okresie zimowym, warto więc zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie.

Wszystkie dekoracje, meble, a także rośliny wymagają renowacji, odświeżenia, niekiedy też wymiany. Bywa także, że nie do końca mamy z góry ustalony plan naszych działań i nie wiemy, od czego powinniśmy zacząć i jak się do tego zabrać. Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie? Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie jest jednoznaczna. Nie mniej jednak, dzięki kilku spektakularnym radom oraz ponadczasowym wskazówkom, jesteśmy w stanie zrobić to szybko, skutecznie, sprawnie, a także z niewypowiedzianą przyjemnością.

Każdy z nas bowiem ma w swojej podświadomości głęboko skrywanego projektanta, który na pierwszym miejscu stawia piękno i podziw. Jak widać, wiosenne porządki w domu z ogrodem zimowym, mogą być doskonałą okazją do rodzinnej integracji i wcale nie muszą nosić znamion przykrego obowiązku, jak również dużego wysiłku. Grunt to dobra organizacja i czerpanie radości z wykonanych prac. Sprawdźmy, jak wykonać porządki w ogrodzie, aby wspólnie spędzony czas okazał się zarówno miły, jak i produktywny.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie i jak je zaplanować?

Nie bez powodu mówi się, że zawsze najtrudniejsze są początki. Wiadomo, że po okresie zimy, w którym nie tylko my sami, ale również otaczająca nas przyroda, zapadliśmy w coś w rodzaju zimowej hibernacji i znużenia — wkroczenie w maksymalny rytm oraz nową energię może być nieco skomplikowane. Po pierwsze jest to zjawisko całkowicie powszechne, a po drugie przymus i wypływanie na głęboką wodę w sposób natychmiastowy, wcale nie są dobrym rozwiązaniem.

Ważne za to pozostają regularność, stopniowość, a także cykliczne dążenie do wyznaczonego, jak też obranego wcześniej celu. Kiedy już zaczynamy odczuwać potrzebę zmiany otoczenia, kiedy poczujemy pierwsze promienie słońca i zamarzy nam się piękny ogród — wówczas jesteśmy gotowi, aby rozpocząć porządki w ogrodzie na wiosnę.

Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? Na samym początku warto pokreślić, że zazwyczaj po okresie zimy ogarnięcia i powrotu do stanu świetności wymaga nie tylko sam ogród, ale także nasz dom. Dlatego też oprócz wewnętrznych remontów, renowacji, jak również uzupełniających zakupów, należy sprawdzić także takie elementy jak rynny oraz dach. Następnie, przechodząc już docelowo do ogrodu, dobrze abyśmy rozpoczęli swoje działania od podstawowych czynności. Mowa m.in. o dokładnym oraz skrupulatnym wygrabieniu trawnika, dzięki czemu sprawnie pozbędziemy się wszelkich śmieci, pozostałości, suchej trawy i zgniłych liści.

Gdy to zrobimy, powinniśmy pomyśleć o tym, by nasz ogród na wiosnę prezentował się stylowo i reprezentacyjnie. Dlatego też sprawdzonym rozwiązaniem będzie selekcja zeszłorocznych dodatków, mebli ogrodowych, ozdób i innych elementów wyposażenia tej przestrzeni. Analizy pokazują, że nic nie pomoże nam zorganizować się bardziej niż lista obowiązków do wykonania, a także lista ewentualnych zakupów. Gdy przejrzymy, to co mamy, a czego nam brakuje, staniemy się bardziej zorganizowani i nie wydamy gotówki zbytecznie. Kiedy wiosenne porządki w ogrodzie osiągną już poziom dostateczny, a my sami sprzątniemy pierwsze pozostałości zimy  i ustalimy co jest nam niezbędne, a co należy jedynie umyć i wystawić ponownie — będziemy mogli przejść dalej.

Bardzo często zastanawiamy się też, kiedy zacząć wiosenne porządki w ogrodzie. Pierwszą oznaką, na jaką warto zwrócić uwagę jest zdecydowanie pogoda. W przypadku mrozu lub chłodu, rośliny (nawet te, które nie będą świeżo zasadzone) nie będą w stanie wzrastać i zwyczajnie zmarzną. Wówczas, gdy robi się ciepło i obserwujemy, że nasze otocznie powoli budzi się do życia, ptaki zaczynają śpiewać i wszystko wokół zielenieje —  wiemy, że to odpowiedni czas do zaprowadzania zmian.

Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania prac ogrodowych wiosną?

Wiadomo, że porządki w ogrodzie nie należą do najprostszych czynności i wymagają one od nas pewnego rodzaju wysiłku. Współcześnie jednak przekopywanie, pielenie, czy sadzenie, a także koszenie i zagrabianie nie stanowi najmniejszego problemu i trudności, ponieważ możemy nabyć odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam te czynności. Z pewnością przy pracach ogrodowych skorzystamy z grabi o płaskich zębach, sztywnej miotły, łopaty, sekatora, kosiarki, małej łopatki do podważania, nożyczek "szkolnych", konewki, czy folii ogrodowej.

Pamiętajmy, że narzędzia zgromadzone na czas zimy w przydomowym garażu lub innym schowku, wymagają odpowiedniego przygotowania. Chodzi o to, że tego typu sprzęty w toku upływu czasu i przez różnorodne zjawiska pogodowe, jak też pod wpływem zmiany temperatury otoczenia, ulegają korozji. Dlatego też należy je zdezynfekować, wyczyścić i naostrzyć. W razie gdyby narzędzia uległy zbyt zaawansowanej degradacji, zdecydowanie warto wymienić je na nowe. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, siły oraz nerwy związane z  ich niewystarczającą sprawnością.

Jak przygotować ogród na wiosnę — krok po kroku

Marzec, kwiecień oraz maj to miesiące najbardziej pracowite i zaawansowane jeśli chodzi o zmiany renowacyjne, jak też o sprzątanie ogrodu. Tak jak już wspominaliśmy, aby osiągnąć lepsze efekty bez zbytniego wysiłku i zbędnej straty czasu, warto zaplanować sobie wszystko już na początku naszych działań. Jak przygotować ogród na wiosnę? Nic prostszego!

  1. W pierwszym kroku należy odpowiednio przygotować narzędzia — dobrze abyśmy przejrzeli i ocenili ich stan, a także dokonali ewentualnego czyszczenia lub dokupili to, co na dany moment nie nadaje się już do użytku.
  2. Następnie, przejdźmy do porządkowania ścieżek, podjazdu, a także tarasu. W tym przypadku należy zagrabić liście, obumarłe resztki roślin, śmieci i gałęzie, które (co istotne) są ogromnym siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów Dodatkowo w tym kroku musimy pamiętać również o tym, że zazwyczaj na elementach ceglanych, betonowych, dekoracyjnych, tarasie, chodnikach, czy akcesoriach kamiennych gromadzi się tzw. zielony nalot z mchów, porostów. Nie tylko wygląda on nieestetycznie, ale również stwarza ryzyko poślizgnięcia się. Możemy wówczas go zmyć np. przy pomocy ciśnieniowej myjki, która stanowi dość znaczną oszczędność wody.
  3. Kolejnym krokiem będzie zadbanie o krzewy oraz drzewa. Należy podciąć gałązki, ponieważ dzięki temu dochodzi do wzmocnienia rośliny, a także chroni się ja przed rozprzestrzenianiem się chorób Dodatkowo, dzięki przycięciu zostają usunięte suche i połamane gałęzie, a młode pędy oraz pączki rozwijają się znacznie szybciej. Cięcie powinno być w miarę równe, tak by nie niszczyło gałęzi.
  4. W kroku czwartym musimy przygotować odpowiednio glebę. Jest to czynność absolutnie niezbędna, ponieważ w przeciwnym razie nasze rośliny nie przyjmą się. Przygotowując gleby pod zasiew dobrze jest użyć glebogryzarki, która spulchni glebę i rozdrobni ją. Dobrze jeśli wykonamy drenaż po to, aby woda swobodnie przepływała przez kolejne warstwy ziemi. Co ciekawe, glebogryzarka pozbędzie się chwastów, a także zmiesza nawóz z podłożem.
  5. W kroku piątym zadbajmy o nasz trawnik. Co to znaczy? Musimy posprzątać go z wszelkich nieczystości, a następnie przeprowadzić wertykulację (pionowe nacinanie powierzchni trawnika). Dzięki wertykulacji swobodnie pozbędziemy się resztek obumarłych po zimie roślin, które utrudniają dostęp do składników mineralnych, wartości odżywczych gleby, powietrza oraz do wody.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Jakie kwiaty posadzimy wiosną w ogrodzie?

Kwiaty to bez wątpienia najpiękniejsze i najbardziej urocze elementy każdego ogrodu. To one tworzą główną część wystroju przydomowej powierzchni. Jakie kwiaty warto posadzić wiosną w ogrodzie? Z całą pewnością świetnie sprawdzą się np. lilia, begonia, kanna, dalie, czy też irysy kosaćce. Wszystkie te rośliny prezentują się spektakularnie, ponadczasowo i oryginalnie. Dodatkowo pasują do każdego wystroju, niezależnie od tego, czy wolim nowocześniejsze rozwiązania, czy jesteśmy miłośnikami klasyki.

Jak kupować kwiaty do ogrodu? To pytanie nie należy do najłatwiejszych, ale zakup roślin nie zawsze musi być czasochłonny i skomplikowany. Chodzi o to, aby sadzonki kwiatów, jak też rozkwitające już kwiaty kupować odpowiednio wcześnie, gdy temperatura powietrza podnosi się i mamy pewność że nasze zakupy "nie zmarzną". Warto zwracać uwagę na to, czy sadzonki nie są uszkodzone, zgniłe lub suche. Dbajmy o to, aby już w momencie zakupu nasze kwiaty były w dobrej kondycji, w przeciwnym razie możemy nie uzyskać takiego efektu, jakiego się spodziewamy.

Bardzo często zastanawiamy się też, jak prawidłowo sadzić kwiaty w ogrodzie? To zagadnie także nie powinno sprawić nam większych problemów, nawet w momencie kiedy jesteśmy początkujący i jest to np. nasz pierwszy własnoręcznie zaaranżowany ogród. Kwiaty (w zależności od tego jakie mają uwarunkowania) z reguły sądzi się w miejscu nasłonecznionym, w którym będą miały one zapewnione ciepło do wzrostu. Dodatkowo, pamiętajmy o regularnym nawadnianiu, co nie równa się tzw. "przelaniu", ponieważ każda skrajność szkodzi nie tylko nam, ale też naszym roślinom.

Czym nawozić ogród na wiosnę?

Sprawa nawozów także należy do jednej z ważniejszych. To właśnie od sposobu nawożenia gleby zależy to, czy nasze zasiewy zakwitną. Przygotowując ogród na wiosnę, porady pomogą nam w uzyskaniu oczekiwanego efektu. Ogród powinien zostać nawieziony odżywkami organicznymi, z których najlepiej sprawdza się kompost. Stosuje się go z reguły raz do roku, najlepiej wiosną, w ilości 20 litrów na metr kwadratowy powierzchni ogrodu. Co ciekawe, kompost świetnie sprawdzi się także w przypadku trawników, dzięki czemu trawa zyska estetyczniejszy kolor i będzie lepiej wzrastała.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Jak urządzić ogród na wiosnę?

Ostatnim elementem przygotowującym ogród do wiosny i lata jest umeblowanie, a także przygotowanie dekoracji.  Piękny ogród na wiosnę to dziś niemałe wyzwanie, gdyż z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej wymagający, a konkurencja pozostaje naprawdę wysoka. Zapewne dość często zastanawiamy się, jak dopasować meble do ogrodu, jaki rodzaj materiału budowlanego wybrać oraz jaki kolor będzie pasował do ogólnej koncepcji. Przedmioty, które będą niezbędne to na pewno stół, fotele i krzesła ogrodowe, grill, basen, i opcjonalnie altana. W wielu przypadkach sprawdzają się także światełka wieszane np. na balkonie lub tarasie. Tego typu dodatkowej pozwoli nam spędzić wieczorny czas w nieco magicznym i romantycznym klimacie.

Jak przygotować meble ogrodowe na sezon wiosenny?

Nie zawsze istnieje potrzeba, aby dokonywać zakupu nowych mebli ogrodowych, ponieważ posiadamy także te z zeszłego sezonu, które często są w dobrym stanie. Warto zasięgnąć wiedzy na temat tego, jak czyścić meble ogrodowe oraz jak je pielęgnować, aby utrzymać je jak najdłużej. Z całą pewnością dobrym rozwiązaniem będzie użycie do tego celu ciepłej wody oraz płynu do mycia mebli, a w razie konieczności dobrze poradzi sobie też standardowy płyn do naczyń. Dodatkowo, jeśli chodzi o pielęgnację, nie zapominajmy pod żadnym pozorem o tym, że meble ogrodowe powinny zostać schowane i odpowiednio zabezpieczone (na przykład folią ochronną). W  przeciwnym razie mogą ulec zniszczeniu, np. korozji lub gniciu drewna.

Jak prawidłowo używać i pielęgnować meble ogrodowe z plastiku?

Wbrew pozorom mogłoby wydawać się, że meble plastikowe są najłatwiejsze do utrzymania w dobrym stanie przez dłuższy czas. Jednak — jak się okazuje — tworzywo to nie znosi dobrze mrozów. Zatem nie schowanie mebli plastikowych na czas zimy do garażu lub szopy, może skutkować ich uszkodzeniem. Natomiast pielęgnować możemy je — tak jak wspomniano  wcześniej — stosując ciepłą wodę i płyn do czyszczenia mebli lub do naczyń.  Po umyciu warto przetrzeć też mokre powierzchnie suchą szmatką lub po prostu odstawić na słońce do wyschnięcia. Używa się ich podobnie jak wszystkich mebli, jednak warto zwrócić uwagę na to, że plastik jest dużo słabszy pod względem wytrzymałości. Zatem stawianie go na nierównej powierzchni najpewniej poskutkuje połamaniem i brakiem odpowiedniego komfortu użytkowania.

Jak prawidłowo używać i pielęgnować meble ogrodowe z drewna?

Meble drewniane dla większości z nas stanowią nie lada wyzwanie, zwłaszcza dlatego, że tworzywo to potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Nie tylko prezentują się one okazale i pięknie, ale także są o wiele bardziej wytrzymałe, także na zimno. Możemy pielęgnować je impregnatem do drewna, ściereczką z membrany, a także środkami chemicznymi dedykowanymi typowo drewnianym powierzchniom. Pamiętajmy, że impregnację musimy przeprowadzić minimum raz w roku. Pomoże ona zapobiec gniciu drewna w przypadku niespodziewanych obfitych opadów deszczu.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować nią drewno?
10 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować drewno lakierobejcą?

Lakierobejca to prosty sposób na zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jest...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować nią drewno?
10 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować drewno lakierobejcą?

Lakierobejca to prosty sposób na zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jest...