Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Ogrzewanie podłogowe wodne

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, oglądając telewizję lub bawiąc się z dziećmi? Ogrzewanie podłogowe wodne to sposób, by tego typu aktywności stały się jeszcze bardziej komfortowe, nic więc dziwnego, że nieustannie zyskuje na popularności. O czym pamiętać, planując taką instalację? Czy rzeczywiście ma ona wpływ na nasze zdrowie? Na co zwrócić uwagę podczas montażu? Podpowiadamy!

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne?

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do poziomych systemów grzewczych. Instalację umieszcza się, jak sama nazwa wskazuje, pod podłogą, a źródło ciepła stanowi w niej przepływająca specjalnymi rurkami woda. Aby zwiększyć efektywność, warto w wykończeniu wnętrz zastosować materiały dobrze przewodzące ciepło, na przykład ceramikę lub kamień. Wątpliwości często wzbudza zależność: podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe – także i tę kwestię wyjaśnimy za chwilę.

Ogrzewanie podłogowe wodne zapewnia dużą swobodę w wyborze źródła ciepła. Sprawdzą się tu zarówno tradycyjne, jak i ekologiczne paliwa. Niska temperatura wody w instalacji powoduje, że kotły kondensacyjne i pompy ciepła pracują bardzo sprawnie. To wybór na miarę nowoczesnego domu.

Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?

Być może zastanawiasz się, jak działa ogrzewanie podłogowe wodne. Schemat instalacji jest bardzo przejrzysty i składa się z:

  • izolacji cieplnej, przeważnie styropianowej, zapobiegającej wytracaniu ciepła;
  • rur, którymi przepływa woda grzewcza, najczęściej wykonanych z tworzywa sztucznego lub miedzi;
  • wylewki betonowej akumulującej ciepło i sprzyjającej samoregulacji ogrzewania;
  • wykończenia podłogi.

Dostarczane przez wodę ciepło unosi się, docierając do ścian i sufitu w każdym z pomieszczeń. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie temperatury niższej niż przy tradycyjnych kaloryferach. Te wymagają wody podgrzanej do 50-60°C, podczas gdy ogrzewaniu podłogowemu wodnemu wystarczy zaledwie 35°C.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe wodne krok po kroku?

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe wodne? Zacznijmy od tego, że bezbłędny montaż jest warunkiem właściwego działania całej instalacji. Potencjalne awarie pociągają za sobą poważne koszty, gdyż wymagają burzenia podłóg i warstwy izolacyjnej. Z tego względu, mimo że same prace nie zaliczają się do szczególnie skomplikowanych, warto powierzyć ich wykonanie doświadczonemu instalatorowi. Dołoży on staranności i dopilnuje wszelkich szczegółów.

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe wodne krok po kroku? Poszczególne etapy prac opisaliśmy poniżej.

  • KROK 1: Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności oczyść i wyrównaj podłoże, a następnie wykonaj dylatacje obwodowe wokół elementów takich jak ściany czy słupy.

  • KROK 2: Przygotowanie izolacji

Ułóż izolację termiczną. Przygotuj warstwę podkładową z folii polietylenowej oraz siatkę podłogową. Pamiętaj o zachowaniu izolacji brzegowej, czyli zapasu folii przy ścianach odpowiadającego wysokości wylewki. Za pomocą taśmy izolacyjnej uszczelnij wszystkie połączenia.

  • KROK 3: Montaż rur i innych elementów ogrzewania podłogowego

Rury wodnego ogrzewania podłogowego zamocuj do warstwy izolacyjnej kotwami. Następnie zamontuj – w zależności od przyjętego rozwiązania – siatkę podłogową lub stalową.

  • KROK 4: Podłączenie do rozdzielacza

Napełnij system wodą, odpowietrz go i sprawdź ciśnienie.

  • KROK 5: Wykonanie wylewki i zabezpieczeń

Wykonaj wylewkę. Po upływie 24 godzin zabezpiecz powierzchnię preparatem regulującym wysychanie.

  • KROK 6: Pierwsze uruchomienie ogrzewania

Odczekaj 14 – 28 dni (w zależności od wybranego podkładu), a następnie uruchom instalację. Temperaturę ogrzewania podwyższaj stopniowo. Gdy cały proces przebiegnie poprawnie, a wylewka zostanie wygrzana, możesz przystąpić do prac wykończeniowych.

Ile trwa montaż ogrzewania podłogowego wodnego? Doświadczona ekipa może uporać się z tym nawet w ciągu jednego dnia, jeśli mowa o powierzchni 150 m2. Wiele zależy jednak od stopnia skomplikowania instalacji oraz stanu budynku. Z reguły potrwa to nie więcej niż 3 dni. Więcej czasu pochłonie wysychanie wylewki – zaplanuj około tygodnia na każdy 1 cm warstwy.

Warto wiedzieć: jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?

ofe-5847238-70021 w-70021

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe wodne?

Inwestorzy sporo uwagi poświęcają wykończeniu podłogi. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe wodne, jednak trzeba mieć świadomość, że nie każdy ich rodzaj będzie odpowiedni. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź oznaczenia producenta.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe wodne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  • Grubość

Dostępne na rynku panele podłogowe zazwyczaj mają grubość od 6 do 12 mm. Przy ogrzewaniu podłogowym stosuje się te mające 8 – 9 milimetrów. Zbyt cienkie będą podatne na odkształcenia i nie zapewnią odpowiedniego przewodnictwa ciepła, zbyt grube z kolei stworzą zbyt duży opór cieplny.

  • Współczynnik oporu ciepła

Ten wskaźnik dotyczy zarówno paneli, jak i podkładu. Europejskie normy nakazują stosować warstwy o łącznej oporności nie większej niż 0,15 m2K/W. Jeśli chcesz korzystać z opcji chłodzenia pasywnego w gorące dni, nie przekraczaj 0,1 m2K/W. Warto zadbać również o odpowiednią przy ogrzewaniu podłogowym wodnym grubość wylewki.

  • Klasa użyteczności i ścieralności

Dopasowując model paneli, weź pod uwagę natężenie ruchu i intensywność użytkowania. Możesz zróżnicować wybór w zależności od pomieszczenia, w którym układasz podłogę.

Podane wyżej wytyczne na temat instalacji ogrzewania wodnego podłogowego krok po kroku można wobec tego rozszerzyć o układanie paneli dopasowanych do wymogów wodnego ogrzewania podłogowego. Instrukcja montażu jest uzależniona również od tego, czy wybierzesz panele klejone czy łączone za pomocą systemów zatrzaskowych.

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne będzie najlepszy?

Podkład przy ogrzewaniu podłogowym pełni kilka funkcji. Najważniejsze z nich to:

  • amortyzacja uderzeń i obciążeń, zabezpieczająca panele przed odkształceniami;
  • udział w izolacji cieplnej;
  • udział w izolacji akustycznej;
  • przeciwdziałanie nierównościom i wybrzuszeniom, także w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego bez wylewki, czyli tzw. suchego ogrzewania podłogowego wodnego charakterystycznego dla starszego budownictwa.

Jaki podkład wybrać? Dobrym wyborem okażą się kwarcowe maty pod ogrzewanie podłogowe wodne, podkłady z korka, pianki poliuretanowej lub styropianu, a także podkłady polietylenowe o wysokiej gęstości (PEHD), polistyrenowe (XPS) oraz poliuretanowo-mineralne (PUM). Najważniejszy parametr to niski współczynnik oporu cieplnego.

Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie, jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wodne wybrać. Rekomendujemy styropian grafitowy, o lepszych właściwościach izolacyjnych niż biały

Istotna jest również grubość takiego podkładu. W pokojach dziennych zaleca się warstwę 5 mm. W pomieszczeniach, które powinny być cieplejsze – na przykład łazienkach, w których trzeba ogrzać wilgotne miejsca – warto sięgnąć po podkłady 4 mm. 

ofe-5847238-72409 w-72409

Jaką wybrać posadzkę pod ogrzewanie podłogowe wodne?

Panele wcale nie są jedynym wyborem w tego rodzaju instalacjach. Gdy końca dobiegły już prace poświęcone przygotowaniu podłoża pod ogrzewanie podłogowe wodne, możesz sięgnąć po inne opcje. Sprawdzą się płytki ceramiczne. Doskonale radzą sobie ze zmianami temperatury, są trwałe i dostępne w bogatej kolorystyce. Ciepło dobrze przewodzi także kamień i terakota.

Eleganckie i efektowne są drewniane deski warstwowe. Pamiętaj jednak, że drewno charakteryzuje wyższy opór cieplny i gorsza przenikalność. Jest też kurczliwe i na skutek wahań temperatury zmienia swoją objętość. Sprawdzi się zatem przy ogrzewaniu podłogowym wodnym jedynie w budynkach dobrze zaizolowanych, w których ciepło w instalacji jest regulowane automatycznie.

Zanim wybierzesz materiał wykończeniowy, sprawdź, czy jest on przeznaczony do ogrzewania płaszczyznowego, także ogrzewania podłogowego wodnego bez wylewki. Jeśli prezentujesz podejście do ogrzewania podłogowego „zrób to sam”, zwróć uwagę także na rodzaj kleju. Musi być elastyczny i odporny na wpływ wysokiej, sięgającej 50 stopni temperatury.

Sprawdź także: kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Jak układać rurki ogrzewania podłogowego wodnego?

Warto poświęcić nieco miejsca odpowiedzi na pytanie, jak układać ogrzewanie podłogowe wodne. Stosowane w tym celu rurki są elastyczne, o średnicy zewnętrznej od 10 do 20 mm, sprzedawane w zwojach

Jak położyć ogrzewanie podłogowe wodne? Jeden koniec rury podłącz do rozdzielacza zasilającego. Następnie układaj ją zgodnie z projektem, stopniowo rozwijając rolkę i mocując elementy do podłoża. Każdą pętlę twórz z pełnego odcinka, by uniknąć potencjalnych nieszczelności i przecieków. Układ zakończ podłączeniem do rozdzielacza powrotnego.

Jak uformować ogrzewanie podłogowe wodne na płycie OSB lub innej warstwie? Ponieważ temperatura wody obniża się proporcjonalnie do wzrastającej odległości od kotła, rur nie można układać dowolnie. Najpopularniejszy jest kształt meandrowy lub ślimakowy.

Zadbaj, by długość pojedynczego obiegu nie przekroczyła 150 m. Unikniesz dzięki temu dużych strat ciśnienia w instalacji ogrzewania podłogowego wodnego. Co ile rurki umieszczać? Standardowe odległości między przewodami wynoszą od 10 do 30 cm. Im mniejsze, tym bardziej wyrównana temperatura podłogi.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe wodne?

Na każdym etapie realizacji korzystaj z profesjonalnego projektu instalacji ogrzewania podłogowego wodnego. Jak podłączyć gotowy już system? Wszystko zależy od typu ogrzewania. 

Z popularną „podłogówką” dobrze współpracują gazowe i olejowe kotły kondensacyjne oraz pompa ciepła. Rurki podłącza się wówczas do rozdzielaczy odpowiedzialnych za regulację obwodów w całej instalacji. Na kolektorze powrotnym znajdują się natomiast zawory do regulacji przepływu.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego zasilanego prądem. Wszystkie przewody muszą wówczas docierać do puszki izolacyjnej zamontowanej w ścianie, a poszczególne elementy montuje się równolegle do dłuższej ściany pomieszczenia. W przypadku ogrzewania podłogowego wodnego na prąd ważny jest także odpowiedni rozstaw kabli.

Pierwszy rozruch ogrzewania podłogowego powinien przeprowadzać specjalista. Działanie wykonuje się jeszcze przed wykończeniem podłogi, by móc skorygować ewentualne niedociągnięcia i zweryfikować automatykę. Specyfika instalacji sprawia, że tradycyjne czujniki nie zawsze reagują wystarczająco szybko, dlatego przy ogrzewaniu podłogowym wodnym sterowanie bazuje często na zaawansowanych regulatorach pogodowych.

Przeczytaj także: czym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne i jakie są jego miesięczne koszty zużycia?

Jaka jest optymalna temperatura przy ogrzewaniu podłogowym wodnym?

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich wskazań temperaturowych przy korzystaniu z ogrzewania podłogowego wodnego. Jaka temperatura będzie optymalna?

Jeśli twój dom jest dobrze izolowany, do utrzymania komfortu termicznego wystarczy temperatura podłogi na poziomie 22 – 24°C. Ze względów zdrowotnych nie należy przekraczać 29°C, jedynie w łazience dopuszczalne są wartości 32 – 35°C.

Dobrym pomysłem jest korzystanie ze zintegrowanego z ogrzewaniem podłogowym wodnym czujnika temperatury. Instaluje się go na zewnątrz, by automatyka mogła oszacować najlepszą temperaturę wody na podstawie warunków pogodowych. W budynkach, które przez znaczną część dnia są mocno nasłonecznione, często stosuje się dodatkowy system sterowania. Pozwala on – za pomocą termostatów lub prostych regulatorów – ustawiać poziom ciepła dla poszczególnych pomieszczeń. Miejscową regulację wykorzystuje się głównie w sypialniach, gdyż łatwiej w ten sposób stworzyć dogodne warunki do snu.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne?

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne? Cena za 1 m2 różni się w zależności od kilku czynników. Do najważniejszych zmiennych zalicza się stopień złożoności projektu, rodzaj i jakość wykorzystanych materiałów oraz powierzchnia pomieszczeń. Przy ogrzewaniu podłogowym wodnym cennik uwzględnia także montaż. Samodzielne wykonawstwo obniża koszty, jednak trzeba skalkulować poprawność przebiegu prac i ewentualną gwarancję.

Jaka w związku z tym jest w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego cena? Uwzględnij:

  • zakup materiałów przeznaczonych na wykonanie ogrzewania metodą mokrą, wraz z rozdzielaczami i izolacją – ok. 200 zł/m2, (w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego bez wylewki cena będzie nieco inna);
  • koszty robocizny – ok. 30 – 45 zł/m2;
  • zakup sterownika i montaż – 600 zł.

Oznacza to, że w sumie zapłacisz ok. 200 – 300 zł/m2. Systemy suche wypadają sumarycznie drożej. W porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi jest to więc spora inwestycja. Dlaczego więc tak chętnie wybiera się ogrzewanie podłogowe wodne? Koszty eksploatacji przemawiają właśnie za takim rozwiązaniem.

Niższe przy ogrzewaniu podłogowym wodnym koszty miesięczne wynikają z niższej temperatury używanej w instalacji wody. Kocioł grzewczy nie musi pracować z pełną mocą, dlatego oszczędności w zakresie energii cieplnej można oszacować na ok. 10%.

Dowiedz się więcej: jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Jakie są wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego?

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego opinie użytkowników potwierdzają, że warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie. Oczywiście, jak każda technologia, także i ta ma swoje mankamenty. Poznaj zatem najczęściej wymieniane w kontekście ogrzewania podłogowego wodnego zalety i wady.

Najważniejsze atuty „podłogówki” to:

  • wysoki komfort ciepła wynikający z równomiernego rozkładu temperatury w pomieszczeniach;
  • niższe koszty eksploatacji;
  • zdrowie i higiena – ogrzewanie przez promieniowanie ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu i pyłków, co sprzyja alergikom;
  • wysoka trwałość i jakość instalacji;
  • łatwość obsługi;
  • estetyka i swoboda aranżacji pomieszczeń związana z brakiem grzejników.

Co ciekawe, dzięki tej instalacji grzewczej można również schładzać pomieszczenia. Wystarczy ustawić temperaturę, która nie spowoduje jeszcze wykraplania wilgoci na powierzchni. Ostrożność trzeba zachować przy podłogach drewnianych – planując chłodzenie płaszczyznowe, lepiej zdecydować się na ceramikę.

Niestety, mimo licznych zalet ogrzewanie podłogowe wodne nie jest pozbawione wad. Wśród najczęściej wskazywanych niedogodności pojawiają się:

  • wyższy koszt inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami – szacunkowo o ok. 30%;
  • konieczność profesjonalnego zaprojektowania i wykonania ogrzewania podłogowego wodnego, co znajduje odzwierciedlenie w budżecie;
  • wolniejsze nagrzewanie i studzenie systemu;
  • poważne konsekwencje ewentualnych usterek – każda awaria wymaga usunięcia podłogi i warstwy izolacyjnej;
  • znaczne obciążenie podłogi, co ma znaczenie w kontekście stropów na wyższych kondygnacjach – trzeba jednak podkreślić, że na rynku dostępne są systemy ogrzewania podłogowego do zabudowy „lekkiej”, znacznie zmniejszające ciężar i wysokość warstwy.

Miej na uwadze fakt, że montaż wodnego ogrzewania podłogowego jest opłacalny przede wszystkim w nowopowstających budynkach, w których nie trzeba skuwać podłogi i prowadzić prac ingerujących w istniejące już rozwiązania. Ponadto na powierzchniach mniejszych niż kilkadziesiąt m2 koszty armatury hydraulicznej i automatyki sterującej mogą okazać się wysokie niewspółmiernie do korzyści.

Czy ogrzewanie podłogowe wodne wpływa na nasze zdrowie?

W obiegowej opinii funkcjonuje, oprócz faktów, sporo niedopowiedzeń i mitów na temat tej technologii. Jednym z zagadnień wzbudzających najwięcej wątpliwości jest zależność: ogrzewanie podłogowe wodne a zdrowie. Czy rzeczywiście źródło ciepła ulokowane pod podłogą może być szkodliwe?

Na kwestie zdrowia i samopoczucia domowników przy ogrzewaniu podłogowym zawsze należy patrzeć przez pryzmat poprawności użytkowania systemu. Przy odpowiednim wykonaniu i skonfigurowaniu nie ma ryzyka przegrzania podłogi i dyskomfortu cieplnego. Udowodniono także, że pionowy sposób rozprowadzania ciepła jest optymalny dla ludzkiego organizmu. Ogranicza wewnętrzną cyrkulację powietrza, minimalizując przemieszczanie bakterii i potencjalnych alergenów. Zachowuje przy tym odpowiednią wilgotność.

Często podnoszoną kwestią jest wpływ ogrzewania podłogowego na układ krążenia. Okazuje się, że nie ma żadnych dowodów, które mogłyby wykazać negatywne oddziaływanie. Przeciwnie: przyjemnie ciepła podłoga u wielu osób niweluje tzw. syndrom zimnych stóp. Jednocześnie domownicy znacznie chętniej poruszają się boso, co również jest rekomendowane przez lekarzy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij