Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Jego prawidłowe funkcjonowanie może jednak zostać zakłócone m.in. przez nagromadzone powietrza. Wówczas, podobnie jak w przypadku domowych grzejników, zachodzi konieczność odpowietrzenia instalacji. Kiedy warto to zrobić? Sprawdź, jak odpowietrzyć podłogówkę i czy odpowietrzanie ogrzewania podłogowego można wykonać samodzielnie.

Chcesz zabrać się za odpowietrzanie podłogówki? O ile odpowietrzanie kaloryferów jest czynnością, którą możemy wykonać bez żadnych problemów samemu, zrobienie tego samego dla ogrzewania w wersji podłogowej intuicyjnie stanowi dla nas większy problem. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie i większość osób sobie z nim poradzi. Podpowiadamy, jak samemu odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe i od czego w ogóle zacząć.

Jak rozpoznać, że podłogówka wymaga odpowietrzenia?

Ogrzewanie podłogowe to już nie luksus, a komfortowy dodatek. W droższych domach jest już nawet uwzględniony w stanie deweloperskim. Jak każdy system grzewczy, może się zdarzyć, że nie działa tak, jak powinno. Po czym to rozpoznać?

Jeśli jedna strefa nie nagrzewa się zgodnie z oczekiwaniami lub w ogóle się nie wyłącza, może to być spowodowane szeregiem problemów z ogrzewaniem podłogowym. Jednym z nich jest uwięzienie powietrza w systemie. Nierzadko można je rozpoznać po charakterystycznym odgłosie bulgotania.

Pęcherzyki powietrza w systemie centralnego ogrzewania są zupełnie normalne. Można je utworzyć, gdy napełnisz grzejnik wodą i pozostanie trochę miejsca. Chociaż powietrze w rurach raczej nie stanowi zagrożenia, może wpływać na ilość ciepła generowanego przez system, dlatego warto temu zaradzić.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego może pomóc rozwiązać podobne problemy i zmaksymalizować przepływ ciepła. W przeciwnym razie istnieje ryzyko utleniania się systemu grzewczego.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Co musimy wiedzieć przed przystąpieniem do odpowietrzania ogrzewania podłogowego?

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego jest czasochłonnym zadaniem. Jeśli chcesz je wykonać samodzielnie, to musisz się uzbroić w cierpliwość. Może to potrwać całkiem długo. Potrzebujesz jednak nie tylko czasu, ale i pewnej wiedzy. Nieco inaczej brzmi odpowiedź na pytanie, jak odpowietrzyć podłogówkę z zaworem RTL, a jeszcze inaczej, jak odpowietrzyć podłogówkę bez rozdzielacza. Niemniej i w jednym, i w drugim przypadku jest to możliwe.

Jak zatem odpowietrzyć podłogówkę bez odpowietrznika? Jak się okazuje, nie jest to proste zadanie i zdecydowanie lepiej w tym przypadku skorzystać z pomocy fachowca.

Z pewnością musisz wiedzieć, że odpowietrzenie podłogówki nie sprowadza się do pozbycia się wody z instalacji. Chodzi przecież nie o wodę, a o zalegające powietrze, które powoduje powstawanie pęcherzyków.

ofe-5847238-70021 w-70021

Czy ogrzewanie podłogowe możemy odpowietrzyć samodzielnie?

Odpowietrzanie systemu ogrzewania podłogowego nie jest zadaniem, które trzeba wykonywać regularnie, ale zawsze dobrze jest być odpowiednio przygotowanym. Oczywiście możesz skorzystać z pomocy fachowca i jest to nawet zalecane, jeśli zupełnie nie wiesz, jak się zabrać za odpowietrzanie. Niemniej, w tym przypadku musisz liczyć się z kosztami. Biorąc pod uwagę, że odpowietrzanie wystarczy wykonać raz na 3-4 lata, koszt eksploatacji nie będzie duży.

Możesz jednak ogrzewanie podłogowe odpowietrzyć samodzielnie. Jak to zrobić?

Jeśli zauważysz oznaki, że ogrzewanie nie działa tak, jak powinno, może to oznaczać, że w rurach znajduje się powietrze. W takim przypadku masz dwie możliwości:

  • możesz spróbować samodzielnie odpowietrzyć system,
  • zadzwonić i zasięgnąć porady profesjonalistów.

Jeśli chcesz samodzielnie odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, to zwróć najpierw uwagę na poziom ciśnienia. Co to dokładnie oznacza i co powinno okazać się alarmujące? Zanim cokolwiek zrobisz, spójrz na ciśnienie w systemie. Monitorowanie tego parametru może ostrzegać o potencjalnych problemach. 

Gdy ciśnienie jest niskie, spróbuj dodać więcej wody i zobacz, czy to coś zmieni. Podczas uzupełniania sprawdź koniecznie, czy nie ma wycieków. Jeśli takowy wystąpi, nie próbuj samodzielnie przeprowadzać napraw. Spadające ciśnienie może wskazywać na inny problem, dlatego warto skontaktować się z ekspertami od ogrzewania podłogowego.

Co jeszcze warto sprawdzić w przypadku zapowietrzonej podłogi? Z pewnością będą to zawory upustowe powietrza. Ich sprawdzenie powie Ci, czy w systemie nie ma powietrza. Regulacja zaworów powinna pomóc w jego usunięciu. 

Wiesz już, jak wykryć problem. Teraz pora jeszcze sprawdzić, jak prawidłowo odpowietrzyć podłogówkę. Instrukcję krok po kroku przeczytasz poniżej. Postępuj zgodnie z nią, a ten proces powinien okazać się dość prostym zadaniem.

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

Jak przeprowadzić odpowietrzanie podłogówki?

Nie musisz mieć specjalnego urządzenia do odpowietrzania ogrzewania podłogowego. Wystarczy, że wykonasz tych kilka nieskomplikowanych czynności.

  1. Zacznij od odpowietrzenia rur w dolnej części domu, aby upewnić się, że powietrze jest uwalniane w najwyższym punkcie.
  2. Jeśli tylko część systemu nie działa, odizoluj obszar przed rozpoczęciem procesu i wyjmij siłownik.
  3. Opróżnij każdy zawór osobno, otwierając porty za pomocą klucza imbusowego.
  4. Upewnij się, że w danym momencie otwarty jest tylko jeden zawór.
  5. Pracuj metodycznie, przechodząc od jednego zaworu do drugiego.
  6. Trzymaj pod ręką ręcznik lub szmatkę, ponieważ woda prawdopodobnie wypłynie z zaworu podczas i po procesie odpowietrzania.
  7. Podłącz wąż, który jest podłączony do zimnego kranu do zaworu przepływu, a wąż do odpływu: umożliwia to spuszczenie nieczystości, przepłukanie rur i ponowne napełnienie systemu.
  8. Powtarzaj proces, aż każdy zawór zostanie odpowietrzony.
  9. Po odpowietrzeniu systemu odczekaj kilka minut, a następnie ponownie sprawdź ciśnienie.

Jest prawdopodobne, że odpowietrzenie systemu spowoduje wzrost ciśnienia i powinieneś stwierdzić, że Twój system znów działa wydajnie i skutecznie. Jeśli presja jest nadal niska, warto zasięgnąć porady, ponieważ mogą wystąpić bardziej złożone kwestie, które wymagają fachowej uwagi.

Jak często przeprowadzać odpowietrzanie ogrzewanie podłogowego? Warto to zrobić mniej więcej raz na 3 lata. W niektórych przypadkach wystarczy nawet raz na 4-5 lat. Jeśli jednak zauważysz, że instalacja nie działa tak, jak powinna, warto sprawdzić ciśnienie. Miej także na względzie, że nie każde wadliwe działanie podłogówki związane jest z zalegającym w rurach powietrzem. Niekiedy dochodzi do uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji, a tego raczej nie naprawisz samodzielnie.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Jak odpowietrzyć podłogówkę, jeśli rozdzielacz znajduje się na innej kondygnacji?

Opisany wyżej schemat odpowietrzania ogrzewania podłogowego pomoże Ci w większości przypadków. Może się jednak zdarzyć, że musisz odpowietrzyć podłogówkę, która znajduje się na piętrze. Wówczas proces ten wygląda nieco inaczej, ponieważ rozdzielacz zazwyczaj i tak umiejscowiony jest na parterze, a to oznacza, że znajduje się w innym miejscu niż cała instalacja.

Jak odpowietrzyć podłogówkę na piętrze? Przede wszystkim koniecznie musisz wyłączyć pompę instalacji i zamknąć wszystkie zawory w rozdzielaczu. Pamiętaj, aby zamknąć także odpowietrzniki automatyczne. Dopiero wówczas możesz zamocować wężyk do zaworów spustowych. Gdzie je podłączyć? Do instalacji wodociągowej podłącz ten pierwszy. Drugi zaś powinien odprowadzać wodę do kanalizacji. Odpowietrzanie przeprowadzaj dla każdego z nich osobno.

Jeśli masz ogrzewanie podłogowe, to naturalne, że chcesz jak najdłużej czerpać z niego to, co najlepsze. Ogólnie rzecz biorąc, systemy ogrzewania podłogowego nie wymagają intensywnej konserwacji. Niemniej dobrym pomysłem jest częste sprawdzanie ciśnienia i upewnianie się, że jest w pożądanej strefie.

Jeśli ciśnienie jest niskie, dodaj wody. Jeśli ciśnienie zmienia się lub jest za niskie lub za wysokie za każdym razem, gdy sprawdzasz, warto skontaktować się z ekspertami od ogrzewania podłogowego.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij