Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Okna przesuwne – dlaczego warto wybrać okna przesuwne?

Okna przesuwne

Okna przesuwne to nowoczesna forma okien, która doskonale sprawdza się na tarasach oraz na balkonach. Wyróżnia się wysoką funkcjonalnością, komfortem użytkowania oraz nowoczesnym designem. Na rynku znajdziesz różnorodne okna tarasowe przesuwne. Do wyboru masz wiele rozmiarów, kolorów oraz materiałów wykończenia. Jak wśród nich wybrać najlepsze okna przesuwne? Podpowiadamy!

Okna przesuwne  czym są i na jakiej zasadzie się otwierają?

Przesuwne okna to alternatywa dla tradycyjnych drzwi na balkon lub drzwi na taras. Działają dzięki temu, że skrzydła okien przesuwnych można przesuwać w płaszczyznach równoległych do siebie. Od lat chętnie wykorzystywane są w krajach Europy Zachodniej. Zasada ich działania zależna jest od sposobu otwierania okna.

 • okna uchylno przesuwne – można je nie tylko otworzyć na oścież, ale również uchylić, dzięki czemu łatwiej będzie wietrzyć pomieszczenie bez obaw o bezpieczeństwo mieszkania;
 • okna przesuwne w pionie – określane również jako okna przesuwne góra dół lub okna angielskie – otwiera się je poprzez podniesienie jednej ich części do góry; nie zajmują wiele miejsca i sprawdzają się dobrze w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni;
 • okna składano-przesuwne – określane również jako harmonijkowe – pozwalają pozbyć się pionowych podziałów, które wpływają negatywnie na widok z okna – składają się jak harmonijka, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca i umożliwiają otworzenie pomieszczenia na oścież według potrzeb;
 • okno podnoszono-przesuwne – dobry wybór w przypadku przeszkleń o wyjątkowo dużych rozmiarach; pozwalają uzyskać efekt niemalże niewidocznej konstrukcji, dzięki czemu granica między otoczeniem a wnętrzem prawie zanika.

Okna przesuwne-tarasowe i balkonowe. Gdzie warto postawić na okna przesuwne? 

Okna przesuwne mają zastosowanie głównie na balkonie i na tarasie. Duże przeszkolone okna bez podziałów pozwalają cieszyć się widokiem za oknem, a funkcjonalny sposób otwierania pozwala lepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń w salonie oraz na balkonie.

Okna tarasowe przesuwne – co warto wiedzieć?

Okna przesuwne trasowe pozwalają na zamocowanie dużych przeszkleń. Gwarantują one dostęp większej ilości światła do pomieszczenia. Drzwi takie otwiera się lekko i płynnie, co jest szczególnie istotne przy częstym wchodzeniu na taras. Nisko zamocowany próg ułatwi przemieszczanie się osobom starszym oraz dzieciom, które chcą spędzić trochę czasu na zewnątrz.

Okna tarasowe – ceny i rodzaje okien tarasowych

Okna balkonowe przesuwne – co warto mieć na uwadze?

Okna przesuwne na balkon sprawdzą się jeszcze lepiej niż na tarasie ze względu na oszczędność miejsca. Warto mieć jednak na uwadze, że taki typ okien szybko się brudzi i może być uciążliwy w czyszczeniu. Do wyboru okien tego typu zniechęcać może również cena, która rośnie jeszcze bardziej, jeśli zdecydujesz się na zabezpieczenia antywłamaniowe. Okna przesuwne balkonowe nie zawsze więc będą idealną opcją.

Okno balkonowe – jakie wybrać? Sprawdź ceny i rodzaje okien balkonowych

Okna przesuwne – cena

Okna przesuwne potrafią niemiło zaskoczyć, kiedy zaczniesz analizować ceny. Na jak duży wydatek musisz się przygotować?

 • okna balkonowe przesuwne – cena 700-900 zł (trzyszybowe rozmiar 1465x1435 mm);
 • okna przesuwne tarasowe cena 800-950 zł (trzyszybowe o wymiarze 865x2195 mm);
 • okna przesuwne w pionie  cena 600-800 zł (rozmiar 900 x 450 mm).

Okna przesuwne

ofe-5847238-70488 w-70488

Rolety na okna przesuwne – jakie wybrać?

Duże okna przesuwne wpuszczają do wnętrza znaczną ilość światła. Promienie słoneczne mogą być jednak uciążliwe, szczególnie jeśli okna położone są od południa. Aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia, warto zamocować rolety na okna przesuwne.

Czym zasłonić okna przesuwne?

Rolety na okna przesuwne powinny być dopasowane nie tylko do rozmiarów okna, ale również do stylistyki pomieszczenia. W sklepach znajdziesz wiele produktów, dzięki którym zasłonisz okno w domu.

 • moskitiera na okno przesuwne – nie zmniejszy ilości światła we wnętrzu, ale skutecznie zabezpieczy przed dostawaniem się komarów i innych insektów do pomieszczenia;
 • żaluzje na okno przesuwne dostępne w wielu wariantach kolorystycznych oraz wykonane z różnych materiałów: bambusa, drewna, aluminium;
 • plisy na okno przesuwne harmonijkowy kształt powoduje, że plisy zwijają się równomiernie na całej powierzchni zarówno od góry, jak i od dołu okna.

Czy warto wybrać okna przesuwne do domu?

Wiesz już, jakie okna przesuwne masz do wyboru. Opinie dotychczasowych klientów pokazują jednak, że nie zawsze są zadowoleni z podjętej decyzji. Zanim więc postawisz na okna przesuwne, sprawdź jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Okna przesuwne – wady i zalety

Zalety okien przesuwnych Wady okien przesuwnych
 • wysoki komfort otwierania
 • możliwość wpuszczenia dużej ilości światła do pomieszczenia 
 • progi zlicowane z podłogą gwarantują komfort wchodzenia 
 • gwarantują doskonały widok na to, co za oknem
 • nie zajmują dodatkowego miejsca we wnętrzu
 • stosunkowo wysoka cena 
 • uciążliwość czyszczenia 
 • utrudniony sposób montażu, który wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy
 • wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia

W jakim pomieszczeniu sprawdzą się okna przesuwne?

Okna przesuwne wstawianie są szczególnie w salonie, w którym potrzebne jest wygodne wyjście na taras lub na balkon.

Okno przesuwne w salonie 

Okno przesuwne w salonie docenisz szczególnie, jeśli masz piękne otoczenie domu i chcesz je kontemplować, siedząc wygodnie w fotelu lub na kanapie. Ułatwi Ci też przemieszczanie się pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzną częścią domu.

Okno przesuwne do kuchni

Małe okno przesuwne zamocujesz również w kuchni. Sprawdzi się ono bardzo dobrze, jeśli otwór okienny znajduje się bezpośrednio nad blatem, a Ty nie chcesz, żeby po otwarciu na oścież skrzydło okna zajmowało dodatkową przestrzeń.

Okna przesuwne w sypialni

ofe-5847238-70387 w-70387

Okna przesuwne – materiał wykonania

Duże okna przesuwne mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Typ materiału wpływa na cenę okna oraz na jego wygląd. Jakie materiały masz do wyboru?

 • okna PCV przesuwne – dość tanie, odporne na działanie różnorodnych czynników, wyróżniają się wysoką szczelnością oraz są odporne na działanie ognia;
 • aluminiowe okna przesuwne trwałe i wygodne w użytkowaniu, nie wymagają żadnej konserwacji, lekkie i łatwe w obsłudze;
 • drzwi drewniane przesuwne – duży wybór gatunków drewna, sztywność i wytrzymałość materiału, która pozwala produkować okna w bardzo dużych rozmiarach; skuteczna ochrona przed zimnem i hałasem.

Ile kosztują okna drewniane i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Okna przesuwne – wymiary

Wybór okien powinien być dopasowany do wymiarów okna. Jakie wymiary traktowane są jako standardowe?

Okna tarasowe przesuwne – wymiary

 • szerokość: od 750 mm do 3200 mm
 • wysokość: od 2000 mm do 2700 mm

Okna balkonowe przesuwne – wymiary

 • szerokość: od 750 mm do 6000 mm
 • wysokość: od 240 mm do 2500 mm

Nowoczesne okna przesuwne – co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim zdecydujesz się na okna przesuwne, powinieneś wiedzieć, czy ich czyszczenie i regulacja nie będą zbyt uciążliwe. Jak dbać o okna przesuwne?

Jak umyć okna przesuwne?

Mycie okien przesuwnych może stwarzać trudności. Niekiedy potrzebne jest usunięcie jednego skrzydła, aby dokładniej umyć wszystkie części. Raz na jakiś czas potrzebne może okazać się zaproszenie specjalistów. Regularne mycie wymagać będzie na pewno drabiny oraz podstawowych środków czystości.

Jak wyregulować okno przesuwne?

Poprawne działanie okien przesuwnych wymaga odpowiedniej regulacji. Najłatwiej w tym celu zamówić wyspecjalizowaną ekipę. Jeśli nie ma takiej możliwości, konieczna będzie pomoc drugiej osoby, która przytrzyma skrzydła. Aby okna działały poprawnie, potrzebna jest dobrze wykonana regulacja pozioma oraz pionowa.

Okna przesuwne a drzwi przesuwne – różnice

Okno przesuwne w dużej mierze przypomina drzwi przesuwne, dlatego w tym zakresie łatwo o pomyłkę. Najczęściej drzwi przesuwne mówi się na okno tarasowe przesuwne. Są to okna w bardzo dużych wymiarach, a sposób ich otwierania przypomina sposób otwierania drzwi. Takie okna mają więc podwójną funkcję.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!
Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij