Drewniany dom energooszczędny

Domy energooszczędne to coraz częstszy wybór polskich Inwestorów, którym zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji. Technologia stosowana w zestawieniu z tradycyjną, murowaną konstrukcją, przy użyciu alternatywnych rozwiązań jest z powodzeniem wykorzystywana w domach o konstrukcji szkieletowej. Jak przedstawiają się dokładniejsze dane dotyczące drewnianych domów energooszczędnych? 

Zalety konstrukcji szkieletowej

Zarówno konstrukcja domów szkieletowych, jak i murowanych pozwala uzyskać wysoki stopień izolacji termicznej ścian, dlatego głównym argumentem, który należy brać pod uwagę rozważając budowę w konkretnej technologii jest zestawienie kosztów postawienia budynku w stanie surowym. Niski stopień akumulacji ciepła pozwala na szybkie ogrzanie wnętrza domu o konstrukcji szkieletowej. Szybki spadek temperatury będzie wymagał większego zużycia opału, jednak odczuwalny wzrost temperatury nastąpi zdecydowanie szybciej niż w przypadku domów o wysokiej akumulacji ciepła. To z pewnością duża korzyść dla Inwestorów, którzy często przebywają poza domem, pozwalająca zmniejszyć koszty eksploatacji. 

Niepodważalną zaletą domów o konstrukcji szkieletowej jest łatwość układania instalacji elektrycznej. W przypadku tak projektowanych domów, instalacja jest ukryta w poszyciu ściany, co wyróżnia je na tle murowanych odpowiedników. Czas budowy to kolejna zaleta budynków energooszczędnych o konstrukcji szkieletowej. Wszystkie prace mogą zostać ukończone w zaledwie kilka tygodni, a różnice w uzyskanych stopniach energooszczędności będą porównywalnie wysokie jak te, które odnotują właściciele domów murowanych.

Rozwiązania technologiczne 

Podstawowym pytaniem, które zada sobie każdy Inwestor decydujący się na budowę energooszczędnego domu drewnianego jest typ materiałów oraz rodzaje rozwiązań technologicznych, które powinien zastosować, aby dom został uznany za energooszczędny. Domy o konstrukcji szkieletowej często określa się mianem domów z wełny mineralnej. Jest to materiał, który poleci każdy wykonawca domów wykonywanych w tej technologii. Płyty z wełny mineralnej zapewniają wysoki stopień izolacyjności cieplnej i w pewnym stopniu poprawiają właściwości dotyczące akumulacji ciepła. Dodatkowym plusem wełny jest jej stopień wygłuszenia dźwięków dobiegających z zewnątrz.

Wykończenie ścian zazwyczaj wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych. To duża zaleta, ponieważ unikamy konieczności wykonania większości prac mokrych, jak np. tynkowanie. Pozwala to na szybkie rozpoczęcie docelowych prac wykończeniowych. Na etapie meblowania mogą pojawić się trudności związane z montowaniem cięższych elementów do powierzchni ścian. Płyty kartonowo-gipsowe nie należą do najwytrzymalszych materiałów, dlatego powierzchnie ścian, na których planowany jest montaż np. wiszących szafek, muszą zostać odpowiednio wzmocnione. 

Kryteria, które pomogą nam w wyborze domu o konstrukcji przystosowanej do wymagań Inwestora to między innymi plany jakie wiążą się z domem po ukończeniu jego budowy. Dom o konstrukcji szkieletowej to inwestycja, która przez wielu nie będzie uznawana za budynek wielopokoleniowy, jednak przy odpowiedniej konserwacji, wizja generalnego remontu zostanie odłożona w czasie o kilkadziesiąt lat.  

Artykuły podobne

Ocieplanie drewnianego domu

Domy z drewna to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chce się oszczędzić na rachunkach za zużycie energii wykorzystanej na ogrzewanie. Drewno dzięki swoim właściwościom świetnie izoluje i pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, jednak aby mieć stuprocentowy komfort warto zadbać o jego odpowiednie ocieplenie.

więcej »

1

mkj.tst podoba się to.

Drewniany dom energooszczędny

Domy energooszczędne to coraz częstszy wybór polskich Inwestorów, którym zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji. Technologia stosowana w zestawieniu z tradycyjną, murowaną konstrukcją, przy użyciu alternatywnych rozwiązań jest z powodzeniem wykorzystywana w domach o konstrukcji szkieletowej. Jak przedstawiają się dokładniejsze dane dotyczące drewnianych domów energooszczędnych? 

więcej »

Projekty domów w stylu skandynawskim

Skandynawska technologia budowy domów cieszy się coraz większym zainteresowaniem już nie tylko na północy naszego kontynentu. Polega na wznoszeniu budynków o konstrukcji szkieletowej z prefabrykowanych elementów drewnianych, przygotowanych w fabrykach i montowanych na budowie. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu budowy i ograniczenie jej kosztów. Domy tego typu mają modularną strukturę, prostą formę, a ich bryła jest zwarta w celu uniknięcia strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. 

więcej »