Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Biokominek: zasada działania, ogrzewanie i cena

Biokominek w nowoczesnej aranżacji

Jak sama nazwa wskazuje, biokominek to ekologiczny wariant tradycyjnego kominka. Jego największą zaletą jest możliwość zamontowania zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku, a nawet na zewnątrz. Ze względu na bogaty wybór wzorów biokominki można z łatwością dopasować do każdej aranżacji, choć najczęściej są one wybierane do wnętrz nowoczesnych. Ale czy rzeczywiście zastąpi nam tradycyjny kominek pod kątem grzewczym?

Czym jest biokominek?

Jest to konstrukcja przypominająca zwykły kominek, najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej i szkła, w której zamiast drewna lub brykietu spalane jest biopaliwo. Powstaje ono na bazie alkoholu etylowego z biomasy i ma formę płynu lub żelu, które umieszcza się w specjalnym zbiorniku w palenisku biokominka i podpala.

Podczas spalania nie wydziela się żaden dym, zapach, spaliny, nie wytwarza się również popiół. Właśnie dlatego urządzenie jest przyjazne dla środowiska i można je zamontować wszędzie, nawet w bloku.

Ekologiczne kominki na biopaliwo dostępne są w przeróżnych wariantach. Możesz więc wybrać m.in. biokominek z szybą do zamontowania we wnęce (również ten portalowy), biokominek dwustronny, wolnostojący, wiszący na ścianę, a nawet w wersji mini do postawienia na stole. Choć większość modeli ma przeszklenia, można kupić również sam wkład i dopiero potem dobrać do niego obudowę pasującą do aranżacji wnętrza. 

Biokominek narożny. Co warto o nim wiedzieć?

Wśród dostępnym modeli dużą popularnością cieszy się biokominek narożny, który umożliwia obserwację ognia z dwóch stron, najczęściej od przodu i z boku. Taka konstrukcja pozwala na ciekawe aranżacje w salonie, który na przykład połączony jest z kuchnią lub jadalnią. W narożniku ściany, z którą sąsiadują te dwie przestrzenie, tworzy się wnękę i montuje w niej specjalny biokominek narożny z szybą do zabudowy. Dzięki temu można obserwować ogień zarówno z salonu, jak i jadalni bądź kuchni. 

ofe-5847238-71982 w-71982

Biokominek wolnostojący a w zabudowie

Wybór kominka na biopaliwo najczęściej sprowadza się do wyboru między tym wolnostojącym a tym w zabudowie. Biokominek do zabudowy w meblach lub w ścianie jest najlepszym rozwiązaniem do wnętrz o mniejszej powierzchni, ponieważ jego instalacja nie zabiera dodatkowego miejsca. Wersje ścienne najbardziej przypominają również tradycyjne kominki. Z kolei duży biokominek wolnostojący, także ten narożny, świetnie sprawdza się w otwartych przestrzeniach np. salonach z otwartą kuchnią.

Tym bardziej że w sprzedaży są konstrukcje nie tylko o standardowej formie z obudową szklaną, ale też te o bardzo fantazyjnych kształtach przypominających designerskie rzeźby. Biokominek stojący ma przewagę nad tym w zabudowie także pod względem mobilności, ponieważ można go postawić w zasadzie wszędzie – także w sypialni, gabinecie, czy nawet przenieść tymczasowo na taras.

Jak zrobić nowoczesny biokominek na taras?

Biokominek wiszący. Gdzie się wpasuje?

Ciekawą alternatywą dla urządzeń stojących i do zabudowy jest biokominek wiszący. Najczęściej ma formę płaskiego prostopadłościanu z szybą, który można powiesić na ścianie jak obraz. Ten w ciemnej ramie świetnie prezentuje się na tle dużej jasnej ściany. Z kolei biokominek wiszący biały można zamontować na ciemnym podłożu np. ścianie z betonu dekoracyjnego lub panelu z drewna. Takie aranżacje można najczęściej spotkać we wnętrzach nowoczesnych. 

Miłośnikom awangardowych rozwiązań powinny spodobać się natomiast biokominki wiszące mocowane do sufitu. Mają one bardzo wyszukane kształty i są dostępne w różnej stylistyce, dlatego można je dopasować zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych klasycznych. Ze względu na to, że zajmują niewiele miejsca, sprawdzą się nie tylko w dużym salonie, ale też w mniejszych pomieszczeniach. 

Czy biokominek efektywnie grzeje? Czy ogrzewanie nim jest możliwe?

Rozważania dotyczące biokominków bardzo często skupiają się przede wszystkim na ich walorach dekoracyjnych. Tymczasem warto również mówić o tym, że z powodzeniem możesz wykorzystać biokominek do ogrzewania pomieszczeń – nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w bloku czy kamienicy. 

A zatem rozstrzygnijmy: czy biokominkiem można ogrzać pokój? Okazuje się, że tak – natomiast sam potencjał grzewczy jest ściśle powiązany z mocą sprzętu. Większość popularnych na rynku modeli ma ten parametr na poziomie ok. 2 kW. Co to oznacza? Czy biokominek grzeje mocno?

Taka moc w zupełności wystarczy do ogrzania pomieszczenia o powierzchni ok. 30 m kw. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy ma moc na poziomie od 1,5 kW do 2 kW, a więc jest to zakres bardzo zbliżony do interesującego nas rozwiązania. Do jakiej temperatury rozgrzewa się biokominek? Z reguły mieści się ona w przedziale 40-50°C, co stanowi opcję bezpieczną dla pokojowego wyposażenia.

Na koniec zaznaczmy jeszcze, że o efektywności grzania biokominka decyduje również jego wielkość biopojemnika, stopień otwarcia przesłony oraz kaloryczność biopaliwa.

Czy warto kupować i montować kominek z płaszczem wodnym w naszym domu?

Ile paliwa zużywa biokominek? Czy jest opłacalnym rozwiązaniem?

Przejdźmy zatem do zasygnalizowanej już kwestii paliwa. Ile paliwa zużywa biokominek? Jakie koszty pociągnie za sobą ogrzewanie biokominkiem wnętrza domu lub mieszkania?

Oczywiście, musimy dokonać tu pewnych uogólnień, chcąc odpowiedzieć na powyższe pytania, ponieważ duże znaczenie ma także sam rodzaj biopaliwa do kominka. Na ile starcza ono z reguły? Przeważnie jeden litr biopaliwa umożliwia od 3 do 6 godzin spalania, w zależności wielkości płomienia, a więc stopnia otwarcia przesłony i mocy kominka. Szczegółowych informacji na temat mocy paliwa zawsze należy szukać na opakowaniu produktu.

Jeśli na tej podstawie chcielibyśmy oszacować, ile kosztuje palenie w biokominku, przeważnie będzie to koszt ok. 6-7 złotych za godzinę korzystania, więc dość sporo.

Biokominek w różnych aranżacjach

Większość osób decyduje się zamontować biokominek w salonie, aby móc się cieszyć ciepłem i widokiem płomieni podczas wypoczynku na kanapie z bliskimi. Ponieważ urządzenia te dostępne są w tak wielu wariantach, jeśli chodzi o kolorystykę, konstrukcję i sposób mocowania, pomysłów na aranżacje pokoju gościnnego z ich wykorzystaniem jest w zasadzie nieskończona ilość. 

Najczęściej na głównej ścianie naprzeciwko kanapy wieszany jest biokominek i telewizor. W salonie połączonym z jadalnią lub kuchnią sprawdza się z kolei biokominek narożny. W dużych wnętrzach pięknie prezentują się także urządzenia stojące oraz paleniska montowane we wnęce na całej długości jednej ze ścian. 

Jeśli chcesz mieć biokominek w małym salonie np. w bloku, pomyśl o urządzeniach do zabudowy lub modelu w wersji mini, który można postawić na stół lub podłogę.

Biokominek pod telewizorem

Najpopularniejszym sposobem na aranżację salonu jest umieszczenie biokominka pod telewizorem na tej samej ścianie. Warto jednak pamiętać, że taki biokominek pod telewizor powinien być umieszczony we wnęce ściennej. Jeśli chcesz wykorzystać urządzenie wolnostojące, umieść je obok odbiornika w taki sposób, by nie uszkodziło go ciepło emitowane z paleniska.

Biokominek w sypialni - aranżacje i inspiracje

Biokominek pod TV to także dobre rozwiązanie do sypialni. Wówczas oba urządzenia najlepiej zamocować na ścianie znajdującej się naprzeciwko łóżka. Można też zdecydować się na urządzenie wolnostojące bądź w zabudowie i umieścić je na jednej ze ścian usytuowanych równolegle do łóżka. W małym pokoju np. w sypialni na poddaszu sprawdzi się niewielki biokominek wiszący mocowany do ściany lub sufitu, albo w wersji mini, który można postawić np. na komodzie. 

Ile kosztuje biokominek?

Cena urządzenia może wynieść już od około 200 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Najtańsze są niewielkie i proste biokominki wiszące na ścianę, które składają się z paleniska i ochronnej szyby. Kikaset złotych wystarczy również na zakup biokominka stojącego. 

Jeśli chodzi o duży biokominek narożny, jego cena oscyluje w okolicy tysiąca złotych. Dość drogie są designerskie kominki mocowane do sufitu, ponieważ trzeba za nie zapłacić minimum 4-5 tysięcy złotych. 

Do kosztów zwiazanych z użytkowaniem biokominka należy doliczyć koszt paliwa. 5-litrowy pojemnik ze zwykłym paliwem kosztuje około 35 zł i wystarcza na około 10-40 godzin spalania (zużycie zależy od „siły” ognia). Nieco droższe jest paliwo aromatyzowane – za 1 litr trzeba zapłacić około 17 zł. 

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Czy warto zainwestować w biokominek?

Biokominki cieszą się dużą popularnością, ponieważ nie wymagają podłączania do przewodów kominowych, a więc można je po prostu kupić i umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Urządzenia traktowane są więc przede wszystkim jako alternatywy dla tradycyjnych kominków. Cenione są wysoko za swoją atrakcyjną estetykę oraz wygodę użytkowania. Biokominek można szybko rozpalić, a ze względu na brak popiołu łatwo utrzymać go w czystości. 

Szczególnie pozytywne opinie ma biokominek wolnostojący, ponieważ można go dowolnie przestawiać i używać nawet na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że urządzenie to nigdy nie zastąpi prawdziwego kominka pod kątem walorów grzewczych. 

Zalety biokomina Wady biokominka
 • Atrakcyjny, nowoczesny design
 • Prosty montaż niewymagający podłączania do przewodu kominowego
 • Łatwa obsługa i szybkie rozpalanie
 • Możliwość zastosowania w każdym wnętrzu oraz na zewnątrz
 • Ekologia – paliwo do biokominka jest przyjazne dla środowiska i ludzi, 
 • Podczas spalania uwalnia się para wodna, która nawilża powietrze; można też stosować paliwo zapachowe
 • Bardzo duży wybór modeli 
 • Niska cena
 • Mała moc grzewcza – biokominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania
 • Konieczność wietrzenia pomieszczenia i zadbania o dobrą wentylację – biopaliwo emituje bowiem dwutlenek węgla
 • Dość wysoki koszt paliwa

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące biokominków

Osoby rozważające ogrzewanie biokominkiem i nie korzystające nigdy wcześniej z takiego rozwiązania z pewnością mają wiele pytań na jego temat. Przeważnie dotyczą one optymalnego sposobu eksploatacji oraz samego działania. Odpowiadamy na kilka z nich.

Czy biokominek ogrzeje mieszkanie?

Jak wspomnieliśmy już wyżej, biokominek świetnie sprawdzi się jako element wprowadzający ciepło – dosłownie i w przenośni – do pokoju, na przykład sypialni lub salonu. Czy jednak można za jego pomocą ogrzać całe mieszkanie? Niestety, nie.

Biokominka nie można traktować jako głównego źródła ciepła, tym bardziej, że nie daje on możliwości podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków. Biokominek nie zastąpi instalacji grzewczej, może natomiast stanowić jej ciekawe uzupełnienie.

Jak się gasi biokominek?

Proces gaszenia biokominka może wyglądać różnie, w zależności od tego, jaki model wybierzesz. Jeśli będzie to wariant obsługiwany manualnie, trzeba ręcznie odciąć dopływ powietrza, co doprowadzi do uspokojenia ognia. Najczęściej odbywa się to po prostu przez zmianę położenia regulatora – tego samego, którym kontroluje się rozmiar płomieni.

W przypadku palników automatycznych zadanie jest jeszcze prostsze. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie lub na palniku. W ten sposób odcina się dopływ bioetanolu, a tym samym wygasza biokominek.

W zależności od modelu kominka płomień gaśnie natychmiast lub po kilku minutach, gdy wypala się ostatni zastrzyk paliwa.

Czy biokominek jest szkodliwy?

Pora pochylić się nad kwestiami bezpieczeństwa. Jeśli używasz biokominka zgodnie z jego przeznaczeniem i według zaleceń producenta, jest to sprzęt całkowicie bezpieczny. Proces spalania biopaliwa generuje niewielką ilość dwutlenku węgla, która w żaden sposób nie wpływa na zdrowie, pod warunkiem, że w pomieszczeniu zachowane są wszelkie normy dotyczące wentylacji.

Możemy także uspokoić osoby zastanawiające się, czy biokominek wydziela czad. Nie, nie wydziela czadu, dymu, nie powoduje także powstania popiołu i sadzy. Biokominki nie zwiększają także zagrożenia pożarowego. Palenisko osłania grube szkło, eliminujące zagrożenie zaprószenia ognia. Warto jedynie zadbać, by w jego pobliżu nie znalazły się elementy wykonane na przykład z tworzywa sztucznego, które pod wpływem ciepła mogłyby się stopić.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij