Włącznik schodowy - czym jest i jak podłączyć włącznik schodowy?
Włącznik schodowy pozwoli Ci sterować jednym oświetleniem z kilku miejsc w Twoim domu. Szczególnie przydatny jest na klatkach schodowych, ale sprawdzi się też w dużych pomieszczeniach czy na długich korytarzach. Sposób jego działania uzależniony jest od wybranego zastosowania schematu włącznika schodowego. Sprawdź, jak działa włącznik schodowy i który rodzaj sprawdzi się w Twoim domu.
Instalacja elektryczna to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć już na etapie projektu domu. Jej montażu dokonuje się najczęściej wtedy, gdy budynek znajduje się w stanie surowym, dzięki czemu bez przeszkód możesz pochować całe okablowanie. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć, wydają się włączniki schodowe, które zapewniają wygodę i oszczędność czasu.
Włącznik schodowy - co to jest?
Włącznik schodowy to nic innego jak przycisk, za pomocą którego możesz włączyć lub wyłączyć oświetlenie. W odróżnieniu od tradycyjnego włącznika ten schodowy pozwala „zapalić” światło w jednym miejscu w domu (np. na parterze) i „zgasić” w innym (np. na piętrze).
Wyłącznik schodowy - jak działa?
Jak działa włącznik schodowy? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta, podobnie jak sposób funkcjonowania.
Jeden włącznik musimy zamontować na początku biegu schodów, a drugi na końcu, dzięki czemu wchodząc na klatkę schodową, możemy zapalić światło, a na górze je wyłączyć. W podobny sposób możesz zamontować włącznik w innych pomieszczeniach np. w salonie, sypialni czy na tarasie.
Wyłącznik schodowy - rodzaje
Największą popularnością cieszą się włączniki schodowe pojedyncze, których sposób funkcjonowania został już opisany. Włącznik posiada tylko jeden klawisz, umożliwiający włączenie lub wyłączenie oświetlenia. Równie często spotyka się podwójne włączniki schodowe, które pozwalają na podłączenie dwóch niezależnych obwodów z jednego zasilania. Takie rozwiązanie pozwala „obsłużyć” dwa źródła światła za pomocą jednego włącznika.
W sklepach elektronicznych, bez problemu znajdziesz też włącznik schodowy krzyżowy. Ten rodzaj włącznika stanowi świetne uzupełnienie włącznika pojedynczego i podwójnego oraz stanowi rozwiązanie, w sytuacji chcesz sterować oświetleniem z trzech różnych miejsc.
Na podobnej zasadzie działają potrójne włączniki krzyżowe, które wybierane są w przez osoby, które chciałyby ograniczyć ilość włączników na ścianie. Najrzadziej spotykany jest wyłącznik schodowy czasowy, chociaż jego nazwa powinna brzmieć: włącznik zwierny. Pozwala on na natychmiastowe wyłączenie światła po upływie przewodkilku sekund.
Sprawdź też: Schody drewniane – ile kosztują schody drewniane do domu?
Jak podłączyć wyłącznik schodowy?
Jak podłączyć włącznik schodowy? Zanim zabierzesz się do pracy, wyłącz zasilanie energii elektrycznej, a następnie przygotuj sobie minimum dwa włączniki schodowe, które muszą zostać połączone ze sobą dwoma przewodami elektrycznymi.
W kolejnym etapie sprawdź, czy pierwszy przełącznik jest doprowadzony do fazy (kolor brązowy lub czarny), a drugi podłącz do wybranego źródła światła przewodem neutralnym, czyli tym w kolorze niebieskim oraz ochronnym w kolorze zielonym.
Podłączenie włącznika schodowego, chociaż nie jest bardzo skomplikowane, to może sprawić trudności osobom, które nie znają się na elektryce. W takim wypadku warto zatrudnić fachowca, który szybko poradzi sobie z podłączeniem.
Włącznik schodowy schemat podłączenia ze względu na rodzaj
Podłączenie włącznika schodowego wymaga nieco wprawy, zwłaszcza gdy planujesz tak skomplikowaną operację, jak podłączenie schematu włącznika schodowego podwójnego krzyżowego. Już sama nazwa nie napawa optymizmem i sprawia, że mamy ochotę oddać to zadanie w ręce specjalisty.
Na szczęście większość instalacji nie jest tak skomplikowana i możesz podjąć się próby samodzielnego podłączenia. Dla przykładu możesz zacząć od włącznika pojedynczego. Informacje o tym, jak podłączyć włącznik schodowy pojedynczy, znajdziesz w poprzednim punkcie.
A jak podłączyć włącznik schodowy podwójny, który nie powinien sprawiać tak dużych problemów? Do pierwszego włącznika powinieneś podłączyć przewód fazowy oraz dwa przewody korespondencyjne, które będą odpowiedzialne za przełączanie fazy. Fazę z włącznika drugiego poprowadź do pierwszej lampy.
Następnie schemat włącznika schodowego podwójnego mówi, że powinniśmy podłączyć dwa kolejne przewody korespondencyjne do drugiej lampy. Następnie ze wspólnego zacisku podłączyć przewód fazowy, który poprowadzisz do drugiej lampy. W taki sposób powstaną dwa obwody, które można zamykać i otwierać poprzez naciskanie klawiszy.
Włącznik schodowy a krzyżowy - jakie są różnice?
Włącznik schodowy pojedynczy lub podwójny może stanowić bazę do rozbudowania instalacji o włącznik krzyżowy. Chociaż brzmi to nieco skomplikowanie, to tak naprawdę nie jest to nic trudnego.
Włącznik schodowy a krzyżowy - tradycyjny włącznik schodowy ma za zadanie włączyć światło w określonym miejscu i wyłączyć je w innym. Włącznik krzyżowy to uzupełnienie tej instalacji, które daje użytkownikowi jeszcze jedną możliwość: włączenie lub wyłączenie światła w kolejnym miejscu.
Dla przykładu: włącznik schodowy pojedynczy montujemy na początku i na końcu klatki schodowej. Włącznik krzyżowy sprawia, że możemy zamontować też trzeci klawisz np. w połowie klatki schodowej, na półpiętrze.
Warto wiedzieć: Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?
Od czego zależy cena wyłączników schodowych?
Cena włączników schodowych w dużej mierze zależy od marki producenta oraz sposobu wykonania. Tradycyjny, plastikowy włącznik pojedynczy kosztuje około 8 zł. Bardziej designerski model wykonany ze stali szlachetnej potrafi kosztować nawet 90 zł.
Jakie są wady i zalety wyłączników schodowych?
Ciężko pisać o wadach włączników schodowych, ponieważ jest to rozwiązanie, które ma ułatwić nasze codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo może stanowić alternatywę do popularnych fotokomórek, które niestety są bardzo czułe i reagują nawet na najmniejszy ruch.
Dodano: 19.05.2021 | Zaktualizowano: 19.05.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora