Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

 EXTRAweekend z 🎁  200 zł do projektu domu! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa stropu w 2023 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Ile kosztuje budowa stropu w 2022

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego niezwykle ważne jest jego solidnie wykonanie. To, jaki będzie koszt budowy stropu, zależy głównie od jego rodzaju, który z kolej powinien być określony w projekcie domu. Sprawdź, ile kosztuje budowa stropu – gęstożebrowego, monolitycznego, drewnianego, czy też płytowego z uwzględnieniem cen materiału i robocizny.

Od czego zależy koszt budowy stropu?

Strop to inaczej pozioma przegroda budowlana, która oddziela kondygnacje budynku. Pełni on szereg ważnych funkcji w każdym domu, ponieważ m.in. wzmacnia jego konstrukcję, przenosi różne obciążenia (np. więźby dachowej, ścian działowych i mebli), a także stanowi izolację termiczną i akustyczną między kondygnacjami.

Na koszt wykonania stropu wpływ ma wiele czynników, choćby jego rozpiętość. Jednak kluczowe znaczenie ma jego konstrukcja, ponieważ istnieją różne rodzaje stropów m.in. gęstożebrowe, monolityczne, filigran, czy też belkowe drewniane. Do wykonania każdego z nich stosuje się inne materiały i inną technologię budowy, co ma przełożenie na ostateczne koszty wzniesienia konstrukcji.

O tym, jaki rodzaj stropu należy wybudować, decyduje projekt domu i nie można go w sposób dowolny zmienić. Konstruktor dopasowuje go do budynku głównie pod względem wytrzymałości na obciążenia, na jakie będzie narażony na danej kondygnacji.

Poniżej wyjaśniamy, ile kosztuje budowa stropów najczęściej wybieranych przez inwestorów, w tym także, ile kosztuje materiał na strop danego rodzaju.

Strop gęstożebrowy

Projekty domów ze stropem gęstożebrowym wciąż cieszą się dużą popularnością. Ten rodzaj stropu wykonuje się bowiem od A do Z na placu budowy i nie jest konieczne użycie do tego ciężkiego sprzętu. W podstawowej formie buduje się go z gęsto ułożonych żeber zbrojeniowych, między którymi układa się pustaki, a potem wszystko uzupełnia warstwą mieszanki betonowej (tzw. nadbetonem). Rozpiętość takiego stropu nie przekracza zwykle 6-8 m, a jego grubość wynosi 24-32 cm.

W Polsce popularne są systemy stropowe Teriva, składające się z belek żelbetowych (konstrukcji nośnej) oraz pustaków keramzytowych.

Ile kosztuje budowa stropu gęstożebrowegoCena belek wynosi około 100 zł za mb, a ich ilość i długość zależy od grubości i rozpiętości stropu. Koszt pustaków to z kolei od 5,2 do 10 zł za sztukę (ich zużycie wynosi około 6-7 sztuk na 1 m2).

Do tego trzeba doliczyć mieszankę betonową, ale jej zużycie zależy od grubości warstwy. Jeśli ma mieć 4 cm, potrzeba jej ok. 0,06 m3 na 1 m2 powierzchni stropu. Cena 1 m3 betonu na strop klasy C25/30 wynosi w 2023 r. około 470 zł/ m3, zatem na 1 m2 stropu wydamy na ten materiał około 28 zł.

Za materiały na1 m2 stropu Teriva zapłacimy około 100-150 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty robocizny, które w 2023 roku wynoszą średnio 100 zł/ m2. Łączny koszt budowy takiego stropu wynosi zatem około 200-250 zł.

Strop monolityczny

Strop monolityczny ma grubość od 15 do 20 cm i może mieć dużą rozpiętość – nawet do 12-16 m. Jest też bardzo wytrzymały na duże obciążenia, dlatego jest dobrym rozwiązaniem w okazałych domach. Jest on jednak bardziej czasochłonny w budowie niż gęstożebrowy, ponieważ wymaga pełnego deskowania. Na szalunku układa się potem zbrojenie z prętów, a następnie wylewa mieszankę betonową.

Ile kosztuje budowa stropy monolitycznego? Zazwyczaj wypożycza się szalunek i koszt jego wynajęcia wynosi 20 zł/ m2 (na 4 tygodnie). Do tego trzeba doliczyć koszt zbrojenia – około 5 zł wynosi cena za 1 kg prętów, przy czym na 1 m2 stropu potrzeba ich 30 kg, co daje nam sumę 150 zł/m2. Dobrej jakości zaprawa betonowa kosztuje około 250-300 zł/m3, a za jej wylanie trzeba zapłacić nawet 80 zł/m2. Całość kosztów może więc wynieść około 300 zł/ m2.

Strop typu filigran

Strop filigran składa się z prefabrykowanych płyt żelbetowych (wykonywanych na zamówienie) oraz warstwy nadbetonu. Płyty najczęściej mają wymiary 2,4 × 7,5 do 12 m, a cały strop jest grubości od 10 do 30 cm i może mieć rozpiętość do 12 m.

Budowa stropu filigran jest dość szybka, ponieważ nie wymaga deskowania, a układanie gotowych płyt nie jest czasochłonne. Do ich montażu potrzebny jest jednak ciężki sprzęt, co podnosi koszt wykonania konstrukcji, podobnie jak koszt transportu elementów z fabryki.

Ile kosztuje budowa stropu filigran? Cena płyt wynosi od 80 do 150 zł/ m2. Koszt mieszkanki betonowej to około 250 zł/ m3. Z kolei za robociznę trzeba zapłacić średnio 60-70 zł/m2, a za wynajęcie dźwigu od 80 do 120 zł/h. Za wykonanie takiego stropu zapłacimy zatem około 200-300 zł/ m2.

Strop płytowy kanałowy

Strop płytowy kanałowy jest również prefabrykowany, dlatego jest dość szybki i łatwy w budowie. Wykonuje się go z prefabrykowanych płyt z betonu zwykłego lub sprężonego, które układa się na sucho, opierając je bezpośrednio na ścianach. Wymaga to zastosowania dźwigu, jednak przy lekkim stropie typu Smart wystarczy do tego dźwig HDS. Przestrzenie między płytami wypełnia się mieszanką betonową. Betonowania wymagają również wieńce z użyciem prefabrykowanych kształtek.

W domach jednorodzinnych najczęściej buduje się stropy z lekkich płyt Smart. Ich cena wynosi około 120-125 zł/ m2. Za robociznę trzeba natomiast zapłacić około 15 zł/m2, a za wynajęcie dźwigu minimum 80 zł/h. Koszt budowy stropu płytowego wynosi zatem około 160 zł/ m2.

Pozostałe rodzaje stropów

Nieco rzadziej wykonuje się dzisiaj strop na belkach drewnianych, który sprawdza się głównie w domach z drewna. Belki mają najczęściej kształt prostokątny i są wykonane z drewna litego lub klejonego. Ich maksymalna długość to nawet 15 m. Rozstaw belek najczęściej wynosi 60-150 cm. Między nimi układa się wełnę mineralną, a od góry przykrywa deskami.

Ile kosztuje strop belkowy drewniany? Za materiały trzeba zapłacić około 80-100 zł/m2, a za robociznę 20-35 zł/m2. Koszt stropy wyniesie zatem około 100-135 zł/m2.

Nowocześniejszą konstrukcją jest strop drewniany żebrowy, który jest także tańszy w budowie. Stosuje się go głównie w domach szkieletowych. Z drewna tworzona jest konstrukcja nośna stropu w kształcie kratownicy, która uzupełniana jest płytami wiórowymi i warstwą izolacji np. z wełny mineralnej. Od strony sufitu strop wykończony jest natomiast płytami k-g.

Na koszt stropu żebrowego z drewna składa się koszt materiałów (maks. 100 zł/ m2) oraz robocizny (do 35 zł/m2), a więc jego cena powinna się zamknąć w kwocie 135 zł/m2.

W starym budownictwie spotkać można również strop na belkach stalowych. Jego konstrukcja składa się z belek stalowych o kształcie dwuteowym oraz wypełnienia np. z cegieł lub płyt żelbetowych.

W nowocześniejszej wersji buduje się natomiast stropy wypełnione płytami żelbetowymi prefabrykowanymi. Są to tzw. stropy WPS, które mogą mieć bardzo dużą rozpiętość (do 12 m) i dlatego są stosowane głównie w budownictwie użyteczności publicznej. Służą również do modernizowania stropów w starszych obiektach np. kamienicach.

Ceny płyt stropowych WPS wynoszą w zależności od wymiarów i parametrów wytrzymałościowych od 27 do 87 zł za sztukę. Ponieważ jest to rodzaj stropu gęstożebrowego, koszt jego wykonania będzie podobny, a więc wyniesie około 200 zł/m2.

Ocieplenie stropu – co daje, ile kosztuje i jaki materiał wybrać na ocieplenie stropu?

Ile kosztuje budowa stropu? Cennik 2023

Ile kosztuje strop w zależności od rodzaju, prezentujemy w poniższej tabeli. Ceny za m2 podane są jako brutto. Cennik jest orientacyjny, ponieważ ceny za materiały i usługi mogą się różnić w zależności od regionu kraju, czy też wyboru producenta elementów konstrukcyjnych.

Rodzaj stropu Maksymalna rozpiętość

Koszt materiałów

za m2

Koszt robocizny  Dodatkowy koszt wynajęcia ciężkiego sprzętu Łączna cena za strop za m2
Strop gęstożebrowy 7,8 m 100-150 zł 80-100 zł NIE 180-250 zł
Strop monolityczny 16 m 200-250 zł 50-80 zł 20 zł 290-350 zł
Strop typu filigran 12 m 100-200 zł 60-80 zł 20 zł 180-300 zł

Strop płytowy kanałowy

(typu Smart)

6 m 120-125 zł 15 zł 20 zł 155-160 zł

Strop na belkach stalowych

(typu WPS)

12 m 100-130 zł 80-100 zł 20 zł 200-250 zł
Strop na belkach drewnianych 6 m 80-100 zł 20-35 zł NIE 100-135 zł
Strop drewniany żebrowy 6 m 70-100 zł 30-35 zł NIE 100-135 zł

Jaki strop będzie najtańszy w 2023 roku?

Podsumujmy zatem, jaki strop będzie najtańszy w 2023 r. W domach jednorodzinnych o konstrukcji murowanej najtańszym rozwiązaniem będzie strop typu filigran oraz strop płytowy kanałowy typu Smart. Można również rozważyć strop drewniany – sprawdzi się on nie tylko w domu drewnianym lub w konstrukcji szkieletowej, ale także w budynku wzniesionym w technologii tradycyjnej np. między parterem a poddaszem nieużytkowym.

Należy jednak pamiętać, że rodzaj stropu musi być dopasowany do konstrukcji budynku – ograniczeniem do zastosowania niektórych rozwiązań będzie np. wytrzymałość stropu na obciążenia, czy też jego maksymalna rozpiętość. Dodatkową przeszkodą może być też konieczność użycia dźwigu, którym nie zawsze można wjechać na działkę.

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Koszty budowy
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu
04.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?

Planujesz budowę wymarzonego domu, ale zastanawiasz się, czy posiadana przez...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Koszty budowy
budowa dachu z czerwoną dachówką
06.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy wiosną 2023 czeka nas spadek kosztów budowy domów?

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy do czynienia z nieprzerwanymi wzrostami kosztów budowy domów, ich poziom dorównywał, a na...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Koszty budowy
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu
04.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?

Planujesz budowę wymarzonego domu, ale zastanawiasz się, czy posiadana przez...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Koszty budowy
budowa dachu z czerwoną dachówką
06.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy wiosną 2023 czeka nas spadek kosztów budowy domów?

Przez ostatnie dwa lata mieliśmy do czynienia z nieprzerwanymi wzrostami kosztów budowy domów, ich poziom dorównywał, a na...

Reklama
Zamknij