Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Kamienny dywan - jak zrobić samodzielnie i gdzie sprawdzi się kamienny dywan?

Kamienny dywan

Kamienny dywan to ciekawe rozwiązanie, które może zastąpić wiele rodzajów posadzek. Sprawdzi się szczególnie na zewnątrz - na tarasie czy balkonie. Od kilku lat posadzka wykonana z żywicy epoksydowej oraz kruszywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co świadczy o jej dużej popularności. Czy dywan kamienny okaże się dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku? Sprawdź, jakie jest jego zastosowanie i jakie są ceny kamiennego dywanu.

Projekt domu, który wybrałeś uwzględnia taras zlokalizowany z tyłu domu? A może znajduje się na nim weranda i schody zewnętrzne? W takim razie musisz pomyśleć o wyborze odpowiedniej posadzki. Jedna z propozycji to kamienny dywan!

Kamienny dywan - co to właściwie jest?

Kamienny dywan to specyficzny rodzaj wykładziny podłogowej. Co w niej takiego nietypowego? Wykonana jest z kamyków lub kwarcytów o różnych kolorach. Ponadto istotną rolę odgrywa spoiwo, którym zwykle jest żywica epoksydowa lub żywica poliuretanowa (PU).

Posadzka kamienny dywan stosowana bywa najczęściej na tarasach, balkonach czy schodach zewnętrznych. Zdarza się również, że zastępuje kostkę brukową. Skąd jej nazwa? W praktyce posadzka ta może przypominać właśnie dywan, tyle, że wykonany z kamieni.  

Kamienny dywan - cena za materiały i wykonanie

Czy cena kamiennego dywanu jest wysoka? Wiele zależy od tego, na jakie rodzaje kruszywa się zdecydujesz. Marmur z pewnością okaże się drogim rozwiązaniem. Uśredniona cena wykonania dywanu kamiennego wynosi ok. 250-350 zł/m2. Nie jest to zatem mało zważywszy na fakt, że kruszywo sprzedawane jest zazwyczaj w 20-kilogramowych workach.

A jaki będzie koszt robocizny kamiennego dywanu w przeliczeniu na m2? Nie różni się on znacznie od ceny, jaką zapłacisz za układanie płytek. Będzie to średnio 100 złotych za m2, choć wiele zależy w tym przypadku od lokalizacji. Wyższe ceny obowiązują w większych miastach.

Dywan kamienny - gdzie się sprawdzi?

Kamienny dywan można układać wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie elastycznego, wytrzymałego, odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV materiału. Charakteryzują go dobre właściwości mechaniczne i fizyczne, dzięki czemu radzi sobie nawet z większym obciążenie. Z tego też powodu kamienny dywan na podjazd będzie dobrym wyborem. Jest łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu.

Kamienny dywan jest uważany za alternatywę dla kostki brukowej. Można go nakładać dość szybko i sprawnie, ponieważ nie wymaga podbudowy z jastrychu betonowego. Kamienny dywan w ogrodzie również może zaprezentować się niezwykle estetycznie zwłaszcza w części, gdzie zamierzasz ustawić altanę lub meble ogrodowe.

Kamienny dywan na schody zewnętrzne

Zastanawiasz się jak ozdobić schody zewnętrze? Mają one duży wpływ na estetykę budynku, dlatego warto pomyśleć o ciekawych wizualnie rozwiązaniach. Wydaje się, że kamienny dywan na schody to strzał w dziesiątkę.

Tego rodzaju posadzka będzie dobrze współgrać z naturalnym otoczeniem, a przy tym jest antypoślizgowa. Schody z kamiennego dywanu mają zatem wiele praktycznych zalet!

Kamienny dywan na taras

Kamienny dywan na tarasie to chyba najczęstszy widok. Zazwyczaj kładzie się go w wybranej części, co oznacza, że nie zajmuje on całej powierzchni tarasu. Dzięki temu może pełnić funkcję ozdobną. Dobrze zaprezentuje się zwłaszcza na podwyższeniu. Fakt, że nie wchłania wilgoci sprawia, że kamienny dywan można położyć także na tarasie, który nie jest zabudowany, a to na pewno duży atut. Markizy tarasowe z pewnością jednak nie zaszkodzą.

Wykończenie tarasu prawdziwymi kamieniami może okazać się niewygodne w codziennym użytkowaniu. Nawet w butach chodzenie po kamykach nie jest komfortowe. Kamienny dywan na taras zupełnie niweluje ten problem, jednocześnie nadal utrzymując wysoki poziom estetyczny. 

Kamienny dywan na balkon

A co z balkonem? Czy i tu można wykorzystać kamienny dywan? Właściwie dlaczego nie - możliwości jest przecież bardzo wiele. Kamienny dywan na balkon także sprawdzi się równie dobrze szczególnie, gdy chcesz uzyskać nowoczesny wygląd.

Nie da się jednak ukryć, że w tym przypadku to nieco rzadszy wybór. A w przypadku, gdy masz francuski balkon nawet całkowicie zbędny.

Jak wykonać kamienny dywan samodzielnie?

Zasadniczo nie kładzie się kamiennego dywanu, ale wylewa. Musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby mieć pewność, że posadzka zostanie wykonana odpowiednio. Jeśli jednak czujesz, że nie sprostasz zadaniu, zawsze możesz kupić już gotowy kamienny dywan.

Płytki te są łączone ze sobą za pomocą elastycznego spodu z siatki, który umożliwia łatwe układanie i regulowanie wykładziny.  Co jednak, gdy chcesz wykonać kamienny dywan samodzielnie? Podpowiemy Ci jak to zrobić krok po kroku.

1. Wybierz kruszywa na kamienny dywan. Co będzie potrzebne?

 • Podkład epoksydowy
 • Żywica epoksydowa (lub żywica poliuretanowa na zewnątrz)
 • Mieszanka kamieni
 • Drobny piasek kwarcowy

 2. Przygotuj narzędzia. Co powinno znaleźć się na Twojej liście? 

 • Łopatka do mieszania
 • Duże wiadro
 • Kielnia do wygładzania powierzchni
 • Wiertarka
 • Aluminiowe listwy krawędziowe
 • Duży pędzel
 • Wałek do malowania

3. Rozłóż wszystkie niezbędne materiały i przygotuj powierzchnię dokładnie odkurzając. Podłoga musi być całkowicie odkurzona i sucha. 

4. Teraz możesz przejść do gruntowania podłoża. Grunt nakładaj szerokim pędzlem na całej krawędzi i w rogach. Możesz też użyć wałka do malowania.

5. Na wilgotny podkład posyp drobny piasek kwarcowy lub krzemionkowy

6. Pozostaw podkład do wyschnięcia.

7. Przygotuj mieszankę - wymieszaj dwuskładnikowe spoiwo i kamyczki w wiadrze murarskim. Konieczne jest zapewnienie idealnych proporcji mieszania, w przeciwnym razie po kilku latach kamyki mogą się poluzowywać. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

8. Wylej kamienny dywan - nałóż mieszaninę i natychmiast wygładź ją kielnią. Użyj także poziomicy, aby mieć pewność, że powierzchnia jest równa. Posadzka powinna mieć grubość około 6 mm. 

9. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 24 godziny

10. Uszczelnij pory - do tego celu użyj warstwy przezroczystej żywicy epoksydowej.

Kamienny dywan - kolory, w jakich można go wykonać

Kamienny dywan zapewnia wiele możliwości pod względem kolorystyki. Najpopularniejsza z nich to odcienie szarości, grafitu i rudości. Nie oznacza to jednak, że musisz się nimi sugerować. Możesz zdecydować się na mieszankę wielokolorową. Ciekawi zaprezentuje się modna ostatnio zieleń.

To wybór, który znajdzie zastosowanie zwłaszcza w ogrodzie, pośród roślinności. Wzory kamiennego dywanu również mogą być niezwykle różnorodne. Są zależne od kompozycji konkretnych rodzajów kruszywa. Zawsze warto poprosić o wzornik, dzięki niemu łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. 

Kamienny dywan - wady i zalety

Kamienny dywan posiada wiele zalet. Do największych z nich można zaliczyć:

 • praktycznie nieograniczone możliwości projektowe,
 • indywidualne kolory dobierane do projektu,
 • dobra akustyka,
 • antypoślizgowość,
 • wysoka odporność na chemikalia i plamy,
 • łatwość konserwacji,
 • brak negatywnego wpływu na środowisko.

To jednak nie wszystko. Specjalna kompozycja żywicy oraz wyselekcjonowanych kruszyw wysokiej jakości sprawia, że możliwe jest uzyskanie porowatej tekstury, która zapewnia wystarczającą przestrzeń dla cyrkulacji powietrza i wody. To właśnie dzięki temu na powierzchni nie tworzą się kałuże.

Co więcej, woda wnikająca w powierzchnie nie uszkadza struktury kamiennego dywanu nawet przy spadku temperatury poniżej 0 °C, dlatego też dobrze sprawdzi się w polskich warunkach pogodowych. Zaletę stanowi także fakt, że kamienny dywan nie porasta trawą. Może być jednocześnie stosowany na stromych terenach, można zatem uznać, że ma uniwersalny charakter.

Zalet jest wiele, a co z wadami? Czy istnieją powody, dla których kamienny dywan nie zawsze będzie dobrym wyborem? W zasadzie jest ich niewiele. Opinie o kamiennych dywanach są zdecydowanie pozytywnie. Wśród wad pojawiają się przeważnie dwie.

Pierwsza z nich dotyczy problemów z ułożeniem posadzki na pionowych powierzchniach, jednak rzadko kiedy istnieje taka potrzeba, trudno to zatem zaliczyć do poważnych niedociągnięć. Druga wada może mieć już istotniejszy wpływ na codzienne użytkowanie, a jest to problem z czyszczeniem, który wynika z chropowatej struktury.

Zalety zdecydowanie przeważają nad wadami, dlatego kamienny dywan okaże się świetnym wyborem. Pomyśl o takim rozwiązaniu zwłaszcza gdy szukasz posadzki na schody zewnętrzne lub na podjazd.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?
03.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jedni uważają je za urocze gryzonie, inni panicznie się ich boją – szczury i myszy bywają jednak nieproszonymi lokatorami...

Ogród i Taras
Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?
08.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Bożonarodzeniowe drzewko jest tradycyjnym elementem wystroju polskich domów w...

Ogród i Taras
Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2022
30.08.2022 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2023

Regularny wywóz nieczystości z przydomowego zbiornika i utrzymanie instalacji w dobrym stanie technicznym należą do obowią...

Ogród i Taras
Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?
30.08.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?

Chcesz wydajnie i ekologicznie zadbać o swój przydomowy ogródek? Dobrym rozwiązaniem może okazać się kompostownik ogrodowy...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?
03.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jedni uważają je za urocze gryzonie, inni panicznie się ich boją – szczury i myszy bywają jednak nieproszonymi lokatorami...

Ogród i Taras
Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?
08.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Bożonarodzeniowe drzewko jest tradycyjnym elementem wystroju polskich domów w...

Ogród i Taras
Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2022
30.08.2022 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2023

Regularny wywóz nieczystości z przydomowego zbiornika i utrzymanie instalacji w dobrym stanie technicznym należą do obowią...

Ogród i Taras
Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?
30.08.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?

Chcesz wydajnie i ekologicznie zadbać o swój przydomowy ogródek? Dobrym rozwiązaniem może okazać się kompostownik ogrodowy...