Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Schody metalowe – gdzie i jak zamontować schody metalowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody metalowe

Schody metalowe jeszcze do niedawna kojarzyły się jedynie z pomieszczeniami technicznymi czy gospodarczymi. Dzisiaj stanowią stylowy dodatek do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Gdzie warto zamontować schody metalowe i jaki rodzaj wybrać? Podpowiadamy!

Jeśli zdecydowałeś się na budowę domu piętrowego, to z pewnością wiesz o tym, że w niedalekiej przyszłości czeka Cię zakup schodów. Betonowe, obite drewnem czy metalowe — każde z nich mogą mieć inne wymiary i pasować do innego wnętrza. Schody wewnętrzne oprócz niezaprzeczalnej funkcji łączenia kondygnacji powinny bowiem być w pełni bezpieczne i pasować estetyką do pozostałej części domu.

Schody metalowe — czym się charakteryzują?

Schody metalowe stały się popularne wraz ze wzrostem zainteresowania stylami nowoczesnymi. Salon urządzony w klimacie industrialnym czy ciemna kuchnia z betonowymi elementami już nikogo nie dziwią. Skoro więc zapraszamy surowce „zarezerwowane” niegdyś dla fabryk i hal produkcyjnych do wnętrz swoich domów, dlaczego nie mielibyśmy iść za ciosem, wybierając np. metalowe schody.

Wbrew pozorom jednak, schody wewnętrzne wykonane z tego surowca mogą też przyjąć bardziej wyszukaną formę inspirowaną, chociażby stylem art déco. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, że metal tworzy jedynie część konstrukcyjną. Na rynku bowiem znajdziesz schody w całości wykonane z metalu lub też takie występujące w połączeniu z drewnianymi, szklanymi czy stalowymi elementami.

Przeczytaj: Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Schody metalowe — wewnętrzne czy zewnętrzne?

Metalowe schody zewnętrzne to tania alternatywa do stopni o konstrukcji żelbetonowej. Kupić można je niemal w każdym sklepie budowlanym, dlatego nierzadko stanowią łącznik kondygnacyjny pomiędzy chodnikiem a wejściem do sklepu czy lokalu usługowego. Ze względu na lekką konstrukcję można je dowolnie przestawiać, dzięki czemu wykorzystywane są również w obiektach sportowych czy kulturowych.

Zewnętrze schody metalowe mają mocną i stabilną konstrukcję, dzięki temu, że najczęściej w całości wykonane są z tego materiału. W zależności od konkretnego rodzaju schodów zewnętrznych metalowych stopnie mogą przypominać kratkowane sito czy też zostać zbudowane z giętej blachy. To sprawia, że są tanie i odporne na warunki atmosferyczne. Decydując się na schody metalowe zewnętrzne, warto jednak doposażyć je w specjalną listwę lub nakładkę antypoślizgową.

Schody metalowe wewnętrzne z kolei wyróżniają się dużą wytrzymałością. Ich konstrukcja w zależności od Twoich upodobań, może być wykończona drewnem, kamieniem, ceramiką czy nawet szkłem. Dużą popularnością cieszą się również schody wewnętrzne metalowe w całości wykonane z tego materiału. W takim przypadku stopnie i podstopnie najczęściej tworzone są z grubej, wyprofilowanej blachy.

Różnorodność dostępnych materiałów sprawia, że schody metalowe bez trudu dopasujesz do różnych wnętrz. Chociaż najczęściej pojawiają się w aranżacjach nowoczesnych i loftowych to mogą też stać się ozdobą klasycznych pomieszczeń.

Dowiedz się: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Schody metalowe — jakie rodzaje schodów mamy do wyboru?

Schody metalowe nierzadko mają nieco bardziej wymyślną formę niż tradycyjne stopnie. Dużą popularnością szczególnie w przypadku niewielkich domów z wąską klatką schodową, cieszą się schody metalowe kręcone. Te wyglądem przypominają spiralkę, dlatego możesz spotkać się też z inną nazwą, a mianowicie: schodami spiralnymi. Metalowa konstrukcja niemal „wisi” w powietrzu, dzięki czemu aranżacja z ich udziałem nabiera pożądanej lekkości.

To wszystko za sprawą konstrukcji, Kręcone schody metalowe mogą posiadać stopnie w kilku kształtach. Najpopularniejsze są trapezowe oraz trójkątne, ale spotkać możesz też te wykonane w formie półkola. Montowane są wokół słupa i mogą zostać uzupełnione o poręcze oraz balustrady.

W ofercie sklepów znajdziesz też drugi rodzaj schodów metalowych, a mianowicie: schody zabiegowe. Ten typ posiada na zakręcie oraz przy zmianie kierunku charakterystyczne stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów. Najczęściej, schody metalowe zabiegowe zajmują niewielką powierzchnię, ale ze względu na to, że spocznik zastępują stopnie o zmiennej szerokości — mogą być niewygodne.

Jak zrobić schody metalowe? DIY

Schody metalowe możesz kupić w tzw. gotowych modułach lub też spróbować wykonać je samodzielnie. Jak zrobić schody metalowe?

Najlepiej zdecydować się na najprostszą wersję schodów bez żadnych zakrętów. Podstawa konstrukcji będzie wtedy składać się z dwóch takich samych belek, umieszczonych równolegle. Następnie musisz przymocować elementy do podłogi (na dolnym i górnym piętrze) oraz uzupełnić konstrukcję stopniami.

Oczywiście, aby samodzielnie wykonać schody, przed rozpoczęciem prac powinieneś wykonać projekt. Do pomiarów możesz użyć długiej taśmy mierniczej, pisaka, kredy oraz miernika do poziomu powierzchni.

Aby korzystanie ze schodów było wygodne, to ich szerokość powinna wynosić minimum 1 metr (jeśli oczywiście pozwala na to powierzchnia domu), głębokość 25 cm, a wysokość 20 cm. Kąt nachylenia przęsła nie powinien przekraczać 40 stopni.

A jak zrobić schody metalowe zewnętrzne? W podobny sposób jak te, które znajdą się wewnątrz domu. Pamiętaj jednak o tym, aby w odpowiedni sposób je zabezpieczyć. Metal wyróżnia się dużą wytrzymałością, ale zimą lub podczas deszczu może być śliski, przez co schody wykonane z tego materiału nierzadko okazują się niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór schodów drewniano-metalowych pod warunkiem, że zadbasz o odpowiednią konserwację drewna.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wykonać schody metalowe zewnętrzne, pamiętaj o projekcie. Warto udać się z tym do profesjonalisty, który dokona prawidłowych pomiarów.

Zobacz także: Schody ażurowe – co warto wiedzieć o schodach ażurowych?

Schody metalowe — gdzie warto je zamontować?

Schody metalowe z powodzeniem mogą być używane w całym domu, ale także na zewnątrz. Ze względu na niski koszt oraz łatwość utrzymania w czystości, sprawdzą się również w budynkach gospodarczych czy garażach.

W sklepach bez trudu znajdziesz też gotowe konstrukcje do samodzielnego montażu. Wśród propozycji znajdą się, chociażby metalowe schody tarasowe, prowadzące z tarasu do ogrodu, czy metalowe schody strychowe wykonane ze stali lub aluminium.

Schody metalowe — co należy zrobić, aby nasze schody były bezpieczne?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału zdecydowałeś się zbudować schody, istnieje kilka zasad, które pozwolą Ci używać ich w bezpieczny sposób. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby zachować odpowiednią szerokość stopni oraz zadbaj, aby nie były zbyt strome. Zwróć też uwagę na wysokość stopnia — najlepiej, aby mieściła się w wymiarach 15-19 cm. Jeśli w Twoim domu mieszka dużo osób, wybierz schody o szerokości 120 cm. Wtedy swobodnie będą mogły minąć się na nich dwie osoby.

Nie zapominaj też o barierkach na schody metalowe. Te nie tylko pomogą Ci w bezpieczny sposób na nie wejść, ale też ochronią dziecko lub zwierzę przed ewentualnym wypadnięciem. Stopnie na zewnętrznych schodach metalowych powinny też zostać odpowiednio zabezpieczone, aby uniemożliwić domownikom przypadkowe poślizgnięcie się.

Jak dopasować schody metalowe do stylu wnętrza?

Schody wykonane z metalu idealnie dopełnią całości aranżacji minimalistycznych czy loftowych. Surowa konstrukcja w połączeniu z metalem może bowiem stanowić ciekawy dodatek do betonowych czy marmurowych płyt. Metalowe schody możesz też z powodzeniem umieścić w domu z nowoczesnym czy futurystycznym klimatem.

Co ciekawe, stalowa konstrukcja sprawdzi się też w klasycznych wnętrzach pod warunkiem, że postawisz na zestaw dwóch surowców np. metalu z drewnem.

Sprawdź: Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Ile kosztują schody metalowe?

Każde schody niezależnie od tego, z jakiego materiału będą wykonane, wyceniane są indywidualnie. Firma, która podejmuje się realizacji usługi, dokonuje specjalnych pomiarów, rozmawia z klientem o jego preferencjach i na podstawie zebranych danych tworzy projekt.

Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowych schodów metalowych, cena może nie być zbyt wygórowana. W marketach budowlanych, za konstrukcję spiralną o wysokości 280 cm, zapłacisz ok. 3200 zł. Modułowa, prosta konstrukcja może za to kosztować nieco mniej.

Jeśli interesują Cię metalowe schody zewnętrzne, to tanie propozycje również znajdziesz w ogólnodostępnych marketach budowlanych. Możesz też spróbować, zbudować je samemu, dzięki czemu z pewnością obniżysz nieco finalny koszt inwestycji.

Ile wynosi cena za zewnętrzne schody metalowe robione na zamówienie? W zależności od wysokości kondygnacji i ilości stopni może kosztować nawet 10 000 zł.

Schody metalowe — zalety i wady

Schody metalowe to z pewnością trwałe rozwiązanie. Stal czy aluminium nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a regularne czyszczenie nie jest problematyczne i nie zabiera dużo czasu. Czy jednak warto decydować się na taki rodzaj konstrukcji we własnym domu? Poniżej przedstawiamy zalety i wady schodów metalowych

Zalety Wady
  • niebanalna estetyka — jeśli jesteś miłośnikiem aranżacji minimalistycznych, nowoczesnych czy loftowych to metalowe schody z pewnością są dla Ciebie,
  • trwałość i wytrzymałość materiału,
  • mogą być montowane wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, 
  • łatwość konserwacji, 
  • stosunkowo niska waga, 
  • możliwość zakupu gotowych modułów do samodzielnego montażu.
  • słabe tłumienie dźwięków (w tym np. obcasów), 
  • ” zimne” i mało przytulne, 
  • stosowane na zewnątrz mogą przyczynić się do poślizgnięcia się (szczególnie w mroźny lub deszczowy dzień).

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

REKLAMA
Zamknij