Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wiatrołap – co to jest i jak urządzić wiatrołap w domu?

Funkcje wiatrołapu i jego połączenie z salonem

Wiatrołap, nazywany również przedpokojem lub przedsionkiem, to nieduże pomieszczenie, do którego wchodzimy zaraz po przekroczeniu progu drzwi wejściowych. Znaczna część projektów domów jednorodzinnych uwzględnia niewielki przedpokój pomiędzy drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną, który ma do spełnienia różne zadania. Co to jest wiatrołap i jak go zaprojektować, by na co dzień dobrze spełniał swoją funkcję, nie utrudniając normalnego funkcjonowania? Podpowiadamy!

Kiedyś każdy projekt domu uwzględniał wiatrołap. Dziś nie jest on obowiązkowym elementem budynku, ale nadal sporo inwestorów się na niego decyduje. Na etapie projektowania domu wielu wydaje się, że wiatrołap jest jednym z tych pomieszczeń, do którego urządzenia nie trzeba przykładać większej wagi – w końcu ma jedynie chronić przed zimnem i być przydatnym pod względem użytkowym.

Z biegiem czasu okazuje się, że to od wyglądu przedsionka zależy pierwsze wrażenie gości o aranżacji domu. Dlatego powinien on tworzyć z całą resztą pomieszczeń jedną spójną całość.

Wiatrołap – co to jest?

Na początku powiedzmy sobie, co to jest wiatrołap. Choć słowo wiatrołap występuje w powszechnym użyciu, to nie każdy wie, co właściwie oznacza. W dodatku nie jest ono stosowane w przepisach budowlanych, zamiast niego używane jest określenie „przedsionek” lub „ganek”. W praktyce jednak wszystkie trzy określenia oznaczają to samo i stosuje się je zamiennie.

Przedsionek

Wiatrołap oddziela część wejściową domu od strefy mieszkalnej. Choć pomieszczenie to jest uwzględniane w większości projektów domów, nie jest wymagane przez polskie prawo budowlane. Przepis nie dotyczy bowiem samego ganku, lecz mówi o obowiązku budowy przegród cieplnych cechujących się określonymi parametrami.

Właściciel domu może zatem sam zdecydować, czy chce mieć przedsionek, czy też kurtynę powietrzną. W praktyce jednak bardziej opłaca się wybrać pierwszą opcję, gdyż budowa wiatrołapu jest dużo prostsza i bardziej ekonomiczna niż budowa kurtyny powietrznej.

Wiatrołap – jakie pełni funkcje?

Podstawowym zadaniem wiatrołapu – jak sama nazwa wskazuje – jest zatrzymywanie mas powietrza, które dostają się do domu. Dzięki niemu domownicy mogą swobodnie wchodzić do domu, bez obawy o przeciąg. Wiatrołap stanowi zatem barierę ochronną dla zimna, wilgoci i hałasu. Pomaga ustrzec się przed nadmiernym wychłodzeniem budynku, zapobiega utracie ciepła i zwiększa wydajność ogrzewania, pełniąc funkcję izolacyjną.

Niebagatelne znaczenie ma użytkowa rola wiatrołapu. Pomieszczenie to pomaga utrzymać czystość w mieszkaniu – to właśnie tutaj zostawiamy brudne buty, kurtki i mokre parasole. Ganek przy okazji jest bardzo praktyczny, gdyż pełni funkcję magazynową. Zwykle jest tak duży, że mieści się tam wózek dla dziecka czy rower.

Funkcje wiatrołapu i jego połączenie z salonem

Wiatrołap w dodatku pomaga chronić prywatność. Gdy przyjdzie do nas kurier z paczką albo odwiedzi nas niespodziewany gość, którego nie chcemy wpuścić do środka, wszelkich niezbędnych czynności możemy dopełnić właśnie w wiatrołapie.

Wiatrołap – jakie są dostępne typy?

Projekty domów jednorodzinnych uwzględniają dwa typy wiatrołapów: wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwszy umiejscowiony jest wewnątrz budynku i najczęściej znajduje zastosowanie w mieszkaniach, z kolei wiatrołap przed wejściem do domu wyraźnie się od niego odznacza i sprawdza się w domach jednorodzinnych.

Wiatrołap zewnętrzny stwarza duży potencjał do wykorzystania w aranżacji obiektu. Może być utrzymany w stylu nowoczesnym lub klasycznym, najważniejsze jednak by pasował do elewacji domu. Dobrze zaprojektowany wiatrołap na zewnątrz domu podkreśli walory architektoniczne budynku i będzie pełnić funkcję ozdobną.

Drugą opcją do wyboru jest wiatrołap wewnętrzny, który umiejscowiony jest wewnątrz budynku, zaraz za drzwiami wejściowymi. Nie oznacza to wcale, że przy aranżacji tego pomieszczenia nie możemy się wykazać – wszystko zależy bowiem od jego metrażu.

Wejście do domu – wiatrołap. Jaki wiatrołap będzie lepszy: mały czy duży? Rozważając projekt domu, należy dobrze przemyśleć, jakiej wielkości przedsionek sprawdzi się u nas najlepiej.

Duży wiatrołap spełni funkcję pomieszczenia, w którym będzie można przechowywać okrycia wierzchnie i buty każdego z domowników na wszystkie pory roku. Jeśli jednak niedaleko wejścia znajdzie się garderoba, duży przedsionek raczej nie będzie nam potrzebny. Wtedy w ganku wystarczy postawić wieszak i małą szafkę na buty.

Funkcje wiatrołapu i jego połączenie z salonem

Wiatrołap – jak go zaprojektować w domu jednorodzinnym?

Projekt wiatrołapu musi być przemyślany, aby dobrze spełniał wszystkie stawiane przed nim zadania. Najczęściej właściciele domów wybierają jedną z czterech opcji. Wiatrołap w domu jednorodzinnym można zorganizować poprzez:

  • wygospodarowanie miejsca w domu,
  • dobudowę wiatrołapu na zewnątrz,
  • osłonięcie strefy wejściowej ścianą,
  • zabudowanie podcienia.

Jak duży wiatrołap sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od wielkości całego obiektu, jak i naszych indywidualnych potrzeb. Jednemu wystarczy mały wiatrołap w postaci wąskiego korytarza, gdzie będzie można szybko zdjąć buty, z kolei drugi zaaranżuje duże pomieszczenie, w którym stanie ławka umożliwiająca swobodne założenie obuwia. Choć duży przedsionek daje więcej możliwości niż wiatrołap mały, to zarówno jeden jak i drugi da się zaaranżować tak, by był praktyczny w codziennym użytkowaniu.

Decyzja o tym, czy wiatrołap w domu będzie ocieplony, należy wyłącznie do nas. Nie ma potrzeby jego ogrzewania tak jak reszty mieszkania. Warto jednak ocieplić wiatrołap, by w pomieszczeniu w czasie mrozów utrzymywała się dodatnia temperatura. Zapobiegnie to powstawaniu grzybów i pleśni.

Sprawdź także: Przedpokój - jak urządzić? Pomysły na aranżację przedpokoju!

Nie zapominajmy o oświetleniu. Jeśli do przedsionka nie dochodzi światło dzienne, będzie on sprawiać wrażenie ciasnego i ponurego. Warto więc postawić na przeszklone drzwi lub zamontować jednocześnie oświetlenie górne i boczne.

Projektując dom, trzeba wziąć pod uwagę widok, jaki stanie nam przed oczami po wejściu do przedsionka. Najlepiej, jeśli tuż za przedpokojem będzie otwarty hol, a za nim salon. Nie powinien się on za to otwierać wprost na ścianę lub drzwi do łazienki, gdyż będzie to robić bardzo złe wrażenie.

Przedsionek wiatrołap

Wiatrołap aranżacje – jak urządzić wiatrołap w domu?

Zastanawiasz się, jak urządzić wiatrołap? Nic dziwnego, przedsionki zazwyczaj są małe i ciemne, przez co ich aranżacja stanowi spore wyzwanie. Szklany wiatrołap czy wiatrołap drewniany – nie ma większego znaczenia, z jakiego materiału są ściany przedsionka. Wystarczy tylko mieć dobry pomysł na wiatrołap, zastosować odpowiednią kolorystykę i materiały, aby efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Mały wiatrołap: aranżacje. W przedsionku o niewielkich rozmiarach sprawdzą się jasne ściany i biały sufit. Warto wybrać zmywalną farbę, gdyż ściany w takim miejscu łatwo się brudzą. Jeśli chodzi o oświetlenie, zastosujmy zarówno lampy górne, jak i boczne. Górne punkty świetlne powinny dawać efekt rozproszonego światła.

wiatrołap

Wiatrołap zabudowa – czy warto? Meble w wiatrołapie takie jak szafa są wręcz niezbędne. Duża garderoba pomieści okrycia wierzchnie oraz buty i nie trzeba będzie martwić się, gdzie je schować po zimie. Przyda się też wycieraczka, dywanik i ociekacz – akcesoria te zapobiegną roznoszeniu brudu po całym domu.

W mniejszych wiatrołapach, gdzie nie ma miejsca na dużą szafę, lepiej sprawdzą się meble 2w1 takie jak ławeczka, która oprócz miejsca do siedzenia będzie pełnić funkcję schowka na buty. Ponadto wiatrołap z siedziskiem, na którym będzie można przysiąść, by ubrać buty, to zawsze dobre rozwiązanie, nawet jeśli to siedzisko ma być niewielkie.

Wiatrołap aranżacja – o czym nie można zapomnieć? O udekorowaniu przedsionka. Co prawda nie jest to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, ale mimo wszystko powinno współgrać z całym wystrojem. Gdy na pustej ścianie zawiśnie duże lustro lub ulubiony obraz, od razu zrobi się dużo przytulniej. Nowoczesny wiatrołap musi idealnie komponować się z aranżacją pomieszczeń, do których prowadzi. Dobrze zatem, by meble i dodatki utrzymane zostały w tym stylu.

Wiatrołap a prawo budowlane – co warto wiedzieć?

Dla każdego inwestora kluczowe znaczenie będzie mieć informacja, że na budowę wiatrołapu o powierzchni zabudowy do 35 m² zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że można wznieść ganek przy domu, nie informując nikogo o tym. Według art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego taką inwestycję powinno się zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Sprawdź także: Formalności związane z budową domu w 4 krokach!

Jednocześnie trzeba dobrze wczytać się w pierwszy z wymienionych wyżej przepisów. Wynika z niego, że budować na podstawie zgłoszenia można wyłącznie wtedy, gdy na każde 500 m² działki przypadają maksymalnie 2 obiekty typu wiatrołap, garaż, altana czy wiata (o powierzchni nieprzekraczającej 35 m²).

Podsumowując, wymiary wiatrołapu są ważne, bo to od nich zależy, czy potrzebne jest nam pozwolenie na budowę, czy wystarczy jedynie zgłoszenie. A chcąc bez pozwolenia zbudować np. przedsionek, budynek gospodarczy i wiatę, działka musi mieć co najmniej 1000 m².

Budowa wiatrołapu – jakich błędów unikać?

Z jednej strony wiatrołap przed wejściem do domu nie powinien być zbyt mały, z drugiej za to jego wielkość powinna być proporcjonalna do rozmiarów całego obiektu.

Jeśli ten ma powierzchnię 250 m², naturalnie będzie przy nim wyglądać wiatrołap o wielkości 9 m², z kolei przy domu mniejszym o połowę ganek nie powinien być większy niż 4 m². Przedsionek powinien być jednak na tyle duży, aby mogły w nim być dwie osoby jednocześnie i by znalazło się w nim miejsce na odwieszenie ubrań, zdjęcie butów czy przejrzenie się w lustrze.

wiatrołap schody

Wiatrołap nierzadko jest ważnym węzłem komunikacyjnym w domu. Wchodzi się z niego do garażu, schowka czy toalety. Popularnym błędem jest montaż drzwi w taki sposób, że otwierając się, kolidują ze sobą. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby drzwi do poszczególnych pomieszczeń nie zderzały się, a ich otwieranie było dogodne i przede wszystkim bezpieczne dla domowników.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Hol/Przedpokój
Wąski przedpokój
08.03.2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić wąski przedpokój, by uzyskać maksimum funkcjonalności?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania i widzisz przed sobą długi, wąski p...

Hol/Przedpokój
Ściany w przedpokoju
07.02.2022 r. Diana Sulyma

Jak wykończyć ściany w przedpokoju, aby były spójne z całą aranżacją?

Przedpokój to szczególne pomieszczenie. Z jednej strony to właśnie on stanowi...

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
05.01.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Hol/Przedpokój
Zabudowa przedpokoju
22.07.2021 r. Diana Sulyma

Zabudowa przedpokoju – jak przeprowadzić zabudowę wnęki w przedpokoju?

Zabudowa przedpokoju to nie tylko szafa na odzież wierzchnią. Coraz częściej...

Hol/Przedpokój
Wąski przedpokój
08.03.2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić wąski przedpokój, by uzyskać maksimum funkcjonalności?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania i widzisz przed sobą długi, wąski p...

Hol/Przedpokój
Ściany w przedpokoju
07.02.2022 r. Diana Sulyma

Jak wykończyć ściany w przedpokoju, aby były spójne z całą aranżacją?

Przedpokój to szczególne pomieszczenie. Z jednej strony to właśnie on stanowi...

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
05.01.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Hol/Przedpokój
Zabudowa przedpokoju
22.07.2021 r. Diana Sulyma

Zabudowa przedpokoju – jak przeprowadzić zabudowę wnęki w przedpokoju?

Zabudowa przedpokoju to nie tylko szafa na odzież wierzchnią. Coraz częściej...

REKLAMA
Zamknij