Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jaki rodzaj schodów wybrać?

Jaki rodzaj schodów wybrać?

Schody pełnią głównie funkcję połączenia kondygnacji mieszkalnych zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dwupoziomowych mieszkaniach w bloku. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane mogą równie dobrze stać się jedną z wyjątkowych ozdób wnętrza. Czy wiesz, jaki rodzaj schodów będzie odpowiedni w Twoim domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby zaprojektować bezpieczne i funkcjonalne schody.

Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne?

Twój dom powinien być przede wszystkim bezpieczny, co musisz mieć na uwadze podczas wyboru schodów. Nie ulega wątpliwości, że nieodpowiednio zaprojektowane schody w domach jednorodzinnych mogą stać się przyczyną licznych urazów domowników. Nie może być zatem mowy o ostrych krawędziach czy zbyt wąskich stopniach. Schody w mieszkaniach wielopoziomowych powinny być wykonane z materiału, które w miarę możliwości zapobiega ślizganiu się, nie powinny być także zbyt strome. Kwestia bezpieczeństwa to jednak nie wszystko. Duże znaczenie ma także dopasowanie rodzaju schodów do domu bądź mieszkania.

Pod uwagę należy wziąć zatem dostępną powierzchnię, ale i ogólny wystrój. W tradycyjnym wnętrzu niekoniecznie dobrze sprawdzą się schody z jasnego drewna wykończone szklaną balustradą. Wiele zależy od gustu domowników. Pamiętać należy jednocześnie, że niektóre rodzaje schodów wymagają uwzględnienia już na etapie projektowania budynku, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku budowy domu. Mowa tu głównie o schodach żelbetowych. Właśnie dlatego duże znaczenie ma projekt budynku. Gdy kupujesz gotowy, wiesz czego się spodziewać. Jeśli decydujesz się na projekt indywidualny, zawsze współpracujesz ze specjalistami, w tym m.in. architektami, dlatego porad odnośnie wyboru schodów, możesz szukać właśnie u nich.

Schody wewnętrzne: najpopularniejsze rodzaje schodów do domu

Zapewne nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele masz możliwości pod względem wyboru rodzajów schodów do Twojego wnętrza. Dlatego, aby ułatwić Ci rozeznanie w tym temacie, przygotowaliśmy krótką listę. Sprawdź, który rodzaj schodów będzie odpowiedni właśnie w Twoim domu lub mieszkaniu. Na początek przyjrzymy się tradycyjnym rozwiązaniom:

 • Schody jednobiegowe - wydaje się, że to najpopularniejszy rodzaj schodów, zwłaszcza w domach, a to dlatego, że wyróżnia je długi bieg. Taka budowa sprawia że możliwe jest wykorzystanie dodatkowej przestrzeni, które się pod nimi znajduje. W większości przypadków stanowi ona schowek, a niekiedy nawet małą biblioteczkę. Schody jednobiegowe nie są jednak zalecana do wysokich kondygnacji, ponieważ ich konstrukcja nie zawiera spocznika (podestu).
 • Schody dwubiegowe zwykłe - polecane do wnętrz, gdzie nie brakuje przestrzeni, gdyż zabierają dużo miejsca. Od schodów jednobiegowych różni je głównie fakt, że posiadają dwa biegi schodów łączy spocznik. Polecane do domów, w których przebywają dzieci, a także osoby starsze.
 • Schody trójbiegowe - uważane za najbardziej wygodne. Dlaczego? Pomiędzy kolejnymi biegami schodów znajdują się dwa spoczniki. Wpływa to także na ich większe bezpieczeństwo użytkowe. Schody trójbiegowe stosuje się najczęściej w domach z półpiętrem bądź przy wysokich pomieszczeniach na dwie kondygnacje.

Jaki rodzaj schodów wybrać

Nie musisz ograniczać się do tradycyjnych rozwiązań. Nie zabraknie także propozycji, które nieco bardziej się wyróżniają i spełnią w domu lub mieszkaniu także funkcję ozdobną. Zaliczają się do nich:

 • Schody zabiegowe - pozwalają zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni, ponieważ posiadają konstrukcję z biegiem, który skręcony jest pod kątem prostym. Ich niebanalna forma sprawdzi się w wielu domach, dlatego są chętnie wybierane. Co istotne, szerokość stopni zwiększa się po stronie zewnętrznej. Ich wygoda w porównaniu do schodów standardowych jest już jednak nieco mniejsza.
 • Schody spiralne - schody kręcone to bez wątpienia doskonały wybór do domów, gdzie jest mało miejsca. Chętnie stosowane w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Cechuje je niski koszt wykonania. Zazwyczaj zbudowane są z trapezowych lub trójkątnych stopni. Nie zaleca się ich stosowania w domach, gdzie są małe dzieci bądź w miejscach o większym ruchu, ze względu na ich stromość.
 • Schody wachlarzowe - schody gięte w łuk, bez wątpienia są niezwykle efektowne, lecz nadają się jedynie do pomieszczeń o dużej powierzchni. Ma to związek z dużym promieniem krzywizny. Z pozoru mogą przypominać schody dwubiegowe. Co zatem je wyróżnia? Miejsce spocznika zajmują stopnie o różnej szerokości.
 • Schody łamane - przypominają schody jednobiegowe, lecz posiadają węższy i stosunkowo krótki otwór w stropie, co przekłada się na mniejszą liczbę stopni. Z tego powodu uznaje się je za rozwiązanie wygodniejsze od standardowych rozwiązań.

Jak zatem widać, wybór schodów może okazać się nie lada wyzwaniem. Rodzajów schodów wewnętrznych jest całkiem sporo. To jednak nie wszystko. Przed Tobą najważniejsza decyzja, musisz bowiem zastanowić się, z jakiego materiału mają być wykonane Twoje wymarzone schody. Postawisz na żelbeton czy na drewno? A może skłaniasz się ku schodom stalowym?

 • Schody żelbetowe - do wyboru są w dwóch wersjach: monolitycznych i prefabrykowanych. Schody monolityczne wykonuje się z betonu i prętów zbrojeniowych, a prefabrykowane z gotowych elementów. Musisz wiedzieć, że schody żelbetowe wymagają realizacji projektu na etapie stanu surowego. Dlaczego? Ten rodzaj schodów połączony jest z konstrukcją domu.
 • Schody drewniane - istotny jest przede wszystkim wybór właściwego gatunku drewna. Najczęściej stosuje się orzech, dąb, klon czy jesion, choć spotkać można także gatunki egzotyczne, w tym głównie merbau. Doceniane zwłaszcza za walory estetyczne.
 • Schody stalowe - kojarzone ze stylistyką industrialną. W większości przypadków wykonywane są z elementów gotowych. Ich główna zaleta to fakt, że są lżejsze od schodów żelbetowych, lecz każdy ruch po stopniach może wywoływać hałas.

Bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj schodów w domu stanowią schody modułowe, które mogą być zarówno drewniane, jak i stalowe. Montuje się na etapie wykańczania domu, a ich cena jest przystępna. Montaż schodów modułowych zajmuje przeważnie ok. 2 dni.

Jak zaprojektować bezpieczne i funkcjonalne schody?

O czym musisz pamiętać przy projektowaniu schodów, aby okazały się funkcjonalne? O schodach wewnętrznych wiesz już wiele. Zdajesz sobie także sprawę, jakie są bezpieczne schody dla dzieci jeśli chodzi o rodzaj ich konstrukcji. Warto jednak pamiętać także o innych elementach, do których zalicza się parametry stopni. Bezpieczne schody w domu muszą zostać dostosowane do przeciętnej długości kroku.

Co to oznacza? Przeciętny krok kobiety to ok. 62 cm, zaś mężczyzny nawet 70 cm. Z tego też względu przyjmuje się wartość uśrednioną, która zazwyczaj oscyluje w okolicach 65 cm. Co więcej, za najbardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu uznaje się schody o wysokości zbliżonej do 16 cm. Za bezpieczne schody wewnętrzne uznaje się takie, których wszystkie stopnie są tej samej wysokości. Inaczej bardzo łatwo o potknięcie, szczególnie gdy schodzimy po nich nieco szybciej. Istotna jest również gęstość stopnia, która wynosi ok. 25-30 cm. Szerokość biegu powinna zaś wynosić od 80 do 100 cm.

Jak dopasować schody do wnętrza domu

Przy wyborze schodów do wnętrza liczy się także ich kształt. W dużej mierze to od niego zależny jest ostateczny efektu wizualny. Pod tym względem wyróżnia się m.in.:

 • schody policzkowe żelbetowe - uważane są za jedne z najbardziej bezpiecznych. Wpływa na to fakt, że wyróżnia je solidna konstrukcja, gdyż stopnie umieszczane są w policzkach nośnych.
 • schody na belce centralnej - jak wskazuje ich nazwa, cała konstrukcja tych schodów jest oparta na jednej belce (centralnej). Sprawiają wrażenie dość masywnych, dlatego nie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Możesz je wybrać do większego, otwartego salonu. Polecane są zatem jako schody w dużych domach.
 • schody wspornikowe - nazywane bywają także schodami półkowymi. W ich przypadku wewnątrz ściany umieszcza się belkę. To właśnie do niej zamontowane są stopnie. Pewne ograniczenie stanowi ściana, która musi posiadać min. 24 cm. Rzadko kiedy występuje w wersji schodów drewnianych.
 • schody zamknięte - schody zamknięte w klatce schodowej zapewniają domownikom większą prywatności, nie są to jednak schody, które sprawdzą się w małych domach. Wyróżnia je przy tym wysoka izolacja akustyczna.
 • schody dywanowe - wbrew pozorom nie są to schody pokryte wykładziną, a pozbawione policzków, czyli belek nośnych. Sprawia to, że prezentują się nad wyraz lekko i subtelnie.

Jaki rodzaj schodów wybrać

Jak wykończyć schody wewnętrzne? Porady, materiały, inspiracji

Zastanawiasz się, jak wykończyć schody w Twoim domu, aby stały się bardziej efektowne? Zapomnij o wykładzinie, to rozwiązanie odeszło już do lamusa. Z pewnością ciekawe rozwiązanie stanowią za to płytki kamienne lub ceramiczne. Zaprezentują się świetnie szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, także tych domów w stylu skandynawskim. Płytki dobrze sprawdzą się w przypadku wykończenia schodów żelbetowych. Jak się okazuje wykończyć możesz je także drewnem, najlepsze okaże się tutaj drewno świerkowe lub drewno sosnowe. Ciekawym rozwiązaniem będzie też wykończenie schodów panelami bądź listwami.

Co jednak w przypadku schodów z drewna? Wydawać by się mogło, że nie potrzebują dodatkowych ozdób. Wykończenie schodów drewnianych dobrze jest ograniczyć do niezbędnego minimum. I tak zachwycą zarówno domowników, jak i gości. Musisz jednak odpowiednio o nie zadbać. Wykończenie schodów wewnętrznych pozostawia Ci duże pole do popisu. Wybór jest bowiem ogromny. Niezależnie czy potrzebujesz wykończenia schodów przy ścianie czy jedynie niewielkiej zmiany, postaw na poradę ekspertów od aranżacji wnętrz, aby cieszyć się niesamowitym efektem. Schody w domu mogą okazać się interesującą ozdobą. W pierwszej kolejności pamiętaj jednak o ich bezpieczeństwie i funkcjonalności. Te aspekty bez wątpienia będą najważniejsze dla Twoich domowników.

Przeczytaj jeszcze, czy warto zdecydować się na materiał wykonania schodów: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody metalowe
9 września 2021 r. Daria Rek

Schody metalowe – gdzie i jak zamontować schody metalowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody metalowe jeszcze do niedawna kojarzyły się jedynie z pomieszczeniami t...

Schody
Schody wspornikowe
7 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody wspornikowe – czym się charakteryzują schody wspornikowe?

Lekkie schody wspornikowe prezentują się bardzo efektownie, dlatego chętnie w...

Schody
Płytki na schody
28 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki na schody – jak położyć płytki na schody wewnętrzne i zewnętrzne?

Na płytki na schody decyduje się coraz więcej osób, ponieważ tworzą one trwał...

Schody
Schody na poddasze
27 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody metalowe
9 września 2021 r. Daria Rek

Schody metalowe – gdzie i jak zamontować schody metalowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody metalowe jeszcze do niedawna kojarzyły się jedynie z pomieszczeniami t...

Schody
Schody wspornikowe
7 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody wspornikowe – czym się charakteryzują schody wspornikowe?

Lekkie schody wspornikowe prezentują się bardzo efektownie, dlatego chętnie w...

Schody
Płytki na schody
28 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki na schody – jak położyć płytki na schody wewnętrzne i zewnętrzne?

Na płytki na schody decyduje się coraz więcej osób, ponieważ tworzą one trwał...

Schody
Schody na poddasze
27 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...