Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich, to doceniane są za trwałość i nośność, jaką zapewniają. Co dokładnie je wyróżnia? Sprawdź, czy schody betonowe to dobry wybór, a także, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Inwestorzy budujący dom jednorodzinny często stają przed wieloma dylematami – jakie materiały zastosować, które rozwiązania okażą się trwalsze i bezpieczniejsze dla domowników oraz w jaki sposób wykończyć nieruchomość.

Nie inaczej jest ze schodami – inwestorzy już na etapie wyboru projektu domu powinni zdecydować o sposobie ich wykonania. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się schodom betonowym i zweryfikujemy, czy taki wybór jest opłacalny, a jeśli tak, to z jakich względów

Schody betonowe – czym się charakteryzują?

Schody betonowe są stosunkowo popularne, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Skąd taki wybór? Konstrukcje betonowe przewyższają bowiem te drewniane pod względem wytrzymałości i nośności. Betonowe schody w domu montowane są już na etapie budowy domu, najczęściej w stanie surowym zamkniętym. Wiąże się to z wyższymi nakładami finansowymi na tym etapie pracy, ale jest także wygodne, ponieważ łatwo można dostać się na piętro, aby wykonać niezbędne prace.

Betonowe schody w domu zapewniają wiele możliwości wykończenia. Dzięki temu pasują do każdego stylu. Łatwo można pokryć je płytkami, a nawet drewnem. Równie ciekawie zaprezentuje się wykończenie kamienne.

Schody wykonane z betonu pozwalają też na nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o formę konstrukcji – mogą być proste, dwubiegowe czy też ze spocznikiem. Jeśli obłożymy je egzotycznym drewnem lub płytkami ceramicznymi, możemy uzyskać interesujący efekt wizualny.

Schody betonowe – zewnętrzne i wewnętrzne

Schody betonowe sprawdzą się równie dobrze na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Co je różni? Schody zewnętrzne powinny cechować się wysoką odpornością na wilgoć, mróz oraz zmiany pogodowe, w końcu wystawione są na działanie czynników atmosferycznych.

Właśnie dlatego schody betonowe zewnętrzne to najczęstszy wybór. Żaden inny materiał nie poradzi sobie tak dobrze z nadmiernym słońcem czy gradem, jak właśnie beton. Choć schody betonowe wewnętrzne są stosowane nieco rzadziej niż zewnętrzne, to również dobrze spełnią swoją funkcję.

Płytki na schody – jak położyć płytki na schody wewnętrzne i zewnętrzne?

ofe-5847238-70660 w-70660

Schody betonowe – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Schody betonowe występują w wielu rodzajach. Jeden z podziałów dotyczy ich konstrukcji. Pod tym względem wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje schodów betonowych. Będą to schody: 

  • płytowe – konstrukcję tworzy płyta biegowa oparta na belkach spocznikowych lub połączona z płytą spocznikową;
  • policzkowe – mogą być oparte z obu stron na belkach, z obu stron na ścianach lub z jednej strony na ścianie, a z drugiej na belce;
  • wspornikowe (półkowe) – to rozwiązanie stworzone z myślą o nowoczesnych wnętrzach, są pozbawione konstrukcji podtrzymującej, a stopnie utrzymywane na zbrojeniu umieszczonym w ścianie.

To nie jedyny podział. Betonowe schody w domu możemy podzielić również pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Wówczas schody betonowe dzieli się na monolityczne oraz prefabrykowane. W pierwszym przypadku projekt schodów musi być wykonany już na etapie stanu surowego, łączy się bowiem z konstrukcją budynku.

Z kolei schody betonowe prefabrykowane są zdecydowanie łatwiejsze do wykonania – składają się z gotowych elementów, a ich elementami nośnymi są płyty lub belki.

Kąt ustawienia schodów również może mieć znaczenie. Najpopularniejsze są schody dwubiegowe betonowe, które to są ustawione w stosunku do siebie pod odpowiednim kątem – zazwyczaj 180º. Spotkać można jednak też schody zabiegowe betonowe czy schody kręcone betonowe.

Kacze schody – rodzaje, ceny i charakterystyka schodów kaczych

Jak zrobić schody betonowe? Montaż krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrobić schody betonowe? Musisz wiedzieć, że schody betonowe są montowane jeszcze na etapie budowy domu, dzięki czemu można się po nich swobodnie przemieszczać w czasie wykonywania prac budowlanych.

Montaż rozpoczyna się od postawienia szalunku – można wykonać go ze sklejki lub zamówić gotowy. Po ułożeniu zbrojenia zalewa się go betonem, łącząc ze stropem. Gotowe schody betonowe można wyłożyć dowolnym materiałem, np. zastosować drewniane okładziny stopni i podstopnic.

Jak zrobić schody betonowe na zewnątrz? Przyjrzyj się ich montażowi krok po kroku.

  1. Krok pierwszy to wykonanie fundamentów pod budowę schodów (należy go wykonać już po wykonaniu fundamentów domu).
  2. Dolną część fundamentów warto wykonać z betonu zbrojonego podłużnie. Górną część można zaś wymurować z bloczków betonowych.
  3. Przestrzeń pomiędzy ścianami z bloczków należy wypełnić zagęszczonym piaskiem.
  4. Pora na ułożenia zbrojenia schodów.
  5. Teraz można przejść do ich deskowania.
  6. Czas na wstępne rozprowadzenie mieszanki betonowe i wyrównanie powierzchni podestów.
  7. Deskowanie należy pozostawić przez min. 4 dni do czasu wyschnięcia betonu.

Jak tanio wykończyć schody betonowe?

Jak wykończyć schody betonowe, aby nie przepłacić? Jeśli zależy Ci na niskim koszcie, to sięgnij po płytki podłogowe. Wykończenie możesz zaś wykonać z aluminiowych listew brzegowych. Taki wybór sprawi, że zapłacisz ok. 50 złotych za stopień. Płytki ceramiczne są nie tylko tanie, ale i trwałe.

Co więcej, łatwo utrzymasz je w czystości. Nie musisz także martwić się ich estetyką – dostępnych jest tyle wzorów, że z łatwością dopasujesz je do swoich schodów

Czym pokryć betonowe schody?

Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne? Okładziny na schody betonowe zewnętrzne niekoniecznie dobrze się sprawdzą, w ich miejsce możesz zastosować m.in. nakładki na schody betonowe.

Z jakiego materiału powinny być wykonane? Jedno z rozwiązań to płyta OSB. Musisz wiedzieć, że płyta OSB na schody betonowe jest przystępna cenowa, a przy tym solidna. Jeszcze inny wybór to drewno, choć konieczność jego pielęgnacji bywa uciążliwa.

Podobnie będzie w przypadku wykładziny na schody betonowe, która lepiej odnajdzie się we wnętrzu i stosowana bywa rzadko, głównie z uwagi na mniejszą estetyką, jaką zapewnia.

Jak odnowić stare schody betonowe?

Jak odnowić stare schody betonowe zewnętrzne? Niekiedy wystarczy je pomalować, zwłaszcza gdy straciły na estetyce przez wyblakły kolor i brud. Czym pomalować schody betonowe? W sklepach budowlanych znajdziesz specjalne farby na schody betonowe, które mają silne krycie. Paleta kolorów jest praktycznie dowolna.

Odpowiedzieć na pytanie, jak odnosić schody betonowe, stanowi także wymiana dotychczasowego pokrycia. Może okazać się to konieczne, gdy obecne uległo zniszczeniu.

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Schody betonowe – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Konstrukcje betonowe są dość ciężkie i mogą dominować wnętrze, dlatego nie są zalecane do niewielkich pomieszczeń – w takiej sytuacji warto zdecydować się na lekkie, ażurowe schody drewniane. Betonowe można z kolei wybrać w przypadku dużych, przestronnych nieruchomości, w których dominującym elementem jest otwarta przestrzeń – takie schody nie przytłoczą wnętrza, tylko będą stanowić jego eleganckie dopełnienie.

Schody tarasowe betonowe również będą doskonałym wyborem, a to dlatego, że ten typ schodów dobrze sprawdza się zwłaszcza na zewnątrz. Schody zewnętrzne betonowe na gruncie można wykonać bez większych problemów i zaawansowanych prac. Należy jednak pamiętać o wyrównaniu podłoża.

Jeszcze inny wybór to schody na strych betonowe. To jednak rzadki wybór, ponieważ zazwyczaj schody na strych montowane są w taki sposób, aby można było je złożyć lub całkowicie schować.

Schody ażurowe – co warto wiedzieć o schodach ażurowych?

Ile kosztują schody betonowe?

Czy cena schodów betonowych jest wysoka? To zapewne zależy od budżetu, którym dysponujesz. Trudno dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują schody betonowe, niemniej nie jest to mała inwestycja.

Orientacyjny koszt schodów betonowych wynosi od ok. 6 do 12 tysięcy złotych. Dla przykładu koszt wykonania typowych schodów z betonu (jednobiegowych lub dwubiegowych) o szerokości biegu 90 cm to mniej więcej 6200 złotych.

Niekiedy podawana jest cena za stopień schodów betonowych. Szacunkowy koszt 1 stopnia to ok. 70-150 zł. Jest to jednak cena samej konstrukcji żelbetowej, bez okładziny.

A jaka może być cena nakładki drewnianej na schody betonowe? Zaczyna się od 120 złotych za pojedynczy stopień, a przy egzotycznym drewnie może wynieść nawet 3-4 razy tyle. 

Jakie są plusy i minusy schodów betonowych?

Konstrukcja schodów betonowych gwarantuje, że mają one większą nośność i sztywność niż ich drewniane odpowiedniki. Dzieje się tak ze względu na sposób zamocowania konstrukcji – betonowe są połączone nie tylko ze stropami i fundamentami, ale także ścianami.

Warto również wiedzieć, że schody betonowe wykonane już na etapie budowy nieruchomości będą dodatkowo usztywniać budynek.

Schody betonowe można w ten sposób łatwo dostosować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Oprócz tego konstrukcja betonowa tłumi odgłos kroków i jest ognioodporna.

A jakie mają wady? Tu przede wszystkim należy wymienić masywność konstrukcji, która może nie odpowiadać wszystkim inwestorom. Oprócz tego po wykonaniu schodów betonowych należy odczekać kilka dni, zanim materiał ulegnie związaniu.

Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

REKLAMA
Zamknij