Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Inwestorzy budujący dom jednorodzinny często stają przed wieloma dylematami – jakie materiały zastosować, które rozwiązania okażą się trwalsze i bezpieczniejsze dla domowników, w jaki sposób wykończyć nieruchomość. Nie inaczej jest ze schodami – inwestorzy już na etapie projektu powinni zdecydować o sposobie ich wykonania. Co wybrać – schody drewniane czy betonowe?

Jak dopasować schody do domu i pomieszczenia?

Rodzaj schodów zależy nie tylko od indywidualnych preferencji inwestora, ale także od specyfiki budynku oraz pomieszczenia. Jakie schody w domu sprawdzą się najlepiej? Drewniane czy betonowe? Konstrukcje betonowe są cięższe i mogą dominować wnętrze, dlatego nie są zalecane do niewielkich pomieszczeń – w takiej sytuacji warto zdecydować się na lekkie, ażurowe schody drewniane. Betonowe można z kolei wybrać w przypadku dużych, przestronnych nieruchomości, w których dominującym elementem jest otwarta przestrzeń – takie schody nie przytłoczą wnętrza, tylko będą stanowić jego eleganckie dopełnienie.

A jakie schody do domu wybrać, gdy zależy nam na podążaniu za najnowszymi trendami wnętrzarskimi? Zarówno konstrukcje betonowe, jak i drewniane można dopasować do różnych stylów – industrialnego czy skandynawskiego – to kwestia indywidualnej oceny inwestora. Z kolei w projektach utrzymanych w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym najlepiej sprawdzi się konstrukcja betonowa.

Wybór schodów a kwestia bezpieczeństwa – o czym warto pamiętać?

Konstrukcja schodów betonowych gwarantuje, że mają one większą nośność i sztywność niż ich drewniane odpowiedniki. Dzieje się tak ze względu na sposób zamocowania konstrukcji – betonowe są połączone nie tylko ze stropami i fundamentami, ale także ścianami. Warto również wiedzieć, że schody betonowe wykonane już na etapie budowy nieruchomości będą dodatkowo usztywniać budynek.

W przypadku schodów drewnianych istnieje też ryzyko, że konstrukcja zacznie ulegać destrukcji pod wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć jak konserwować drewno. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że schody betonowe są bezpieczniejsze niż drewniane, ponieważ rozwiązania budowlane dopuszczone przez polskie prawo muszą spełniać surowe normy. Mogą jednak być trwalsze od schodów drewnianych.

Schody drewniane – co warto wiedzieć?

Drewniane schody w domu gwarantują ogromne możliwości aranżacyjne. Taka konstrukcja może być wykonana z różnych gatunków drewna – jesionu, dębu, mahoniu, orzecha, a także wielu innych. Do wykonania schodów można wykorzystać zarówno drewno lite, jak i klejone. Decydując się na schody drewniane warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji naturalnego surowca, który z czasem może się zniszczyć. Pielęgnacja schodów powinna uwzględniać stosowanie specjalnych impregnatów – olejów, lakierów lub bejc.

Jakie schody wybrać, schody drewniane czy betonowe - przedpokój z drewnianymi schodami

Konstrukcja schodów drewnianych

Charakteryzują się lekką, samonośną konstrukcją, a na budowę są dostarczane w elementach, które następnie zostają złożone. W przypadku schodów drewnianych nie musimy planować ich konstrukcji już na etapie projektowania nieruchomości – można to zrobić nawet po skończeniu budowy. Drewniane schody są wykonywane na indywidualne zamówienie inwestora, w związku z czym mogą przybrać różny kształt – w zależności od upodobań właściciela oraz specyfiki domu.

Dużym zainteresowaniem cieszą się schody ażurowe, a także kręte, które sprawdzą się w nieruchomościach o niewielkim metrażu – są kompaktowe i nie zajmują dużo przestrzeni. Oprócz tego wyróżniamy również schody policzkowe, policzkowo-sztycowe, wspornikowe, stalowo-drewniane i modułowe (gotowe).

Montaż schodów drewnianych

Zamontowanie drewnianej konstrukcji nie wymaga dużo czasu – prace można przeprowadzić w ciągu 1-2 dni. Zdecydowanie dłużej czeka się na dostarczenie schodów – z reguły trwa to kilka tygodni. Zakup musi być oczywiście poprzedzony zebraniem dokładnych wymiarów oraz określeniem parametrów konstrukcji – zajmuje się tym przedstawiciel firmy produkującej schody. Z reguły schody drewniane są sprzedawane z usługą montażu – wielu producentów stosuje taki wymóg dla zachowania bezpieczeństwa.

Sam proces montażu zależy od tego, jaki rodzaj schodów zamówiliśmy. W przypadku schodów wspornikowych stopnie są podtrzymywane przez belki nośne, które mogą być rozpięte między stropem a podłogą. Z kolei schody o konstrukcji policzkowej są oparte o dwie belki policzkowe, które wspierają stopnie. Czasem konieczne jest umieszczenie dodatkowych wsporników dla wzmocnienia schodów.

Plusy i minusy schodów drewnianych

Schody drewniane mają wiele zalet – przede wszystkim mają lekką konstrukcję, w związku z czym nie dominują przestrzeni, a modele ażurowe nie zaciemniają klatki schodowej. Są łatwe do zamontowania i można to wykonać już po zakończeniu budowy. Na rynku dostępne są też zestawy do samodzielnego montażu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Niestety schody drewniane mają też sporo wad – przede wszystkim mocno słychać na nich odgłosy kroków, a z czasem może pojawić się również problem skrzypienia konstrukcji. Drewno wymaga również pielęgnacji oraz zabiegów konserwacyjnych. Łatwiej też ulega uszkodzeniom niż konstrukcja żelbetowa.

Charakterystyka schodów betonowych

To bardzo popularny rodzaj schodów, który wybiera duża część inwestorów. Przewyższają konstrukcje drewniane przede wszystkim pod względem wytrzymałości i nośności. Betonowe schody w domu możemy podzielić na monolityczne oraz prefabrykowane. W pierwszym przypadku projekt schodów musi być wykonany już na etapie stanu surowego, łączy się bowiem z konstrukcją budynku. Z kolei schody prefabrykowane są zdecydowanie łatwiejsze do wykonania – składają się z gotowych elementów, a ich elementami nośnymi są płyty lub belki.

Konstrukcja schodów betonowych

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje schodów betonowych – płytowe, policzkowe lub wspornikowe (półkowe). W pierwszym przypadku konstrukcję tworzy płyta biegowa oparta na belkach spocznikowych lub połączona z płytą spocznikową. Schody policzkowe mogą być oparte z obu stron na belkach, z obu stron na ścianach lub z jednej strony na ścianie, a z drugiej na belce. Z kolei schody wspornikowe to rozwiązanie stworzone z myślą o nowoczesnych wnętrzach – są pozbawione konstrukcji podtrzymującej, a stopnie utrzymywane na zbrojeniu umieszczonym w ścianie.

Jakie schody wybrać, drewniane czy betonowe - salon z betonowymi schodami

Montaż schodów betonowych

Schody betonowe są montowane jeszcze na etapie budowy domu, dzięki czemu można się po nich swobodnie przemieszczać w czasie wykonywania prac budowlanych. Montaż rozpoczyna się od postawienia szalunku – można wykonać go ze sklejki lub zamówić gotowy. Po ułożeniu zbrojenia zalewa się go betonem, łącząc ze stropem. Gotowe schody betonowe można wyłożyć dowolnym materiałem, np. zastosować drewniane okładziny stopni i podstopnic.

Plusy i minusy schodów betonowych

Jak wspomnieliśmy, schody betonowe charakteryzują się większą sztywnością i nośnością niż ich drewniane odpowiedniki. Są też bardzo trwałe i nie ulegają żadnym negatywnym czynnikom zewnętrznym, a samej konstrukcji nie trzeba w żaden sposób konserwować. Schody wykonane z betonu pozwalają też na nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o formę konstrukcji – mogą być proste, dwubiegowe, ze spocznikiem. Jeśli obłożymy je egzotycznym drewnem lub płytkami ceramicznymi, możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny.

Schody betonowe można w ten sposób łatwo dostosować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Oprócz tego konstrukcja betonowa tłumi odgłos kroków i jest ognioodporna. A jakie mają wady? Tu przede wszystkim należy wymienić masywność konstrukcji, która może nie odpowiadać wszystkim inwestorom. Oprócz tego po wykonaniu schodów betonowych należy odczekać kilka dni, zanim materiał ulegnie związaniu.

Porównanie schodów drewnianych i betonowych

Inwestorzy często zadają sobie pytanie – jakie schody są lepsze: betonowe czy drewniane? Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na lekkiej ażurowej konstrukcji, która nie zajmuje dużo miejsca w domu, wybierzmy drewniane. Jeśli jednak wolimy solidne schody z możliwością wykończenia dowolnym materiałem – postawmy na betonowe. Wielu inwestorów interesuje również czynnik finansowy. Jakie schody będą tańsze – betonowe czy drewniane? Betonowe tworzy się na etapie budowy domu, a koszt jednego stopnia wynosi od 90 do 100 zł, a w przypadku bardziej skomplikowanej konstrukcji – od 150 do 200 zł.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć materiał okładzinowy, koszt zatem rozkłada się w czasie. Z kolei inwestycja w schody drewniane może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – wszystko zależy od liczby stopni, stopnia skomplikowania konstrukcji oraz gatunku użytego drewna. Widzimy więc, że koszt może być różny, niezależnie od tego, czy wybierzemy schody betonowe, czy drewniane.

Cena nie powinna być oczywiście jedynym wyznacznikiem – ważne, żeby konstrukcja była spójna ze stylem, w jakim dom został urządzony. Podsumowując, jeśli zastanawiamy się, jakie schody wybrać – drewniane czy betonowe, sugerujmy się nie tylko kosztem i osobistymi preferencjami, ale także uwzględnijmy specyfikę naszego domu, wielkość pomieszczeń oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć.

Sprawdź również: Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Schody
Barierka na schody
Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Schody
Barierka na schody

Nowości w tej kategorii

Schody
Barierka na schody
9 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
6 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Zabudowa pod schodami
10 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Zabudowa pod schodami to świetny sposób na zagospodarowanie znajdującej się p...

Schody
Barierka na schody
9 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
6 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Zabudowa pod schodami
10 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Zabudowa pod schodami to świetny sposób na zagospodarowanie znajdującej się p...