Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego
Gres techniczny to ciekawy sposób na wykończenie podłogi w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicy czy garażu. Ten wytrzymały surowiec jest podatny na ścieranie, a dodatkowo świetnie adaptuje się do trudnych warunków atmosferycznych. Najczęściej występuje w wymiarach 30 × 30, chociaż w niektórych sklepach budowlanych można znaleźć duże płyty gresu technicznego 60 × 60.
Decydując się na projekt domu jednorodzinnego z piwnicą lub garażem, musisz liczyć się z tym, że lista pomieszczeń, które należy urządzić oraz wykończyć będzie bogatsza również o pomieszczenia gospodarcze. Oprócz wyboru odpowiednich kolorów na ścianę czy podłogę oraz sprzętu dodatkowo musisz pomyśleć o dobrym materiale, który wytrzyma ścieranie, lub też duże obciążenie. Tutaj z pomocą przychodzi gres techniczny, który jest nie tylko trwały, ale też może wyglądać naprawdę estetycznie.
Gres techniczny — czym jest? Parametry i zastosowanie
Co to jest gres techniczny? Nazwa słusznie wskazuje, że jest on przeznaczony szczególnie do pomieszczeń technicznych czy też użyteczności publicznej, gdzie panuje duży ruch, a prawdopodobieństwo starcia lub zaplamienia jest bardzo wysokie. Gres techniczny z powodzeniem sprawdzi się więc w garażu, piwnicy, kotłowni, ale też pralni czy innych pomieszczeń gospodarczych w Twoim domu.
Jak rozpoznać gres techniczny? Gres to inna nazwa na płytki ceramiczne, które wyprodukowane są z mieszaniny gliny oraz drobno zmielonych kruszyw. Mieszanka, przed użyciem zostaje sprasowana, a następnie wypalana w temperaturze dochodzącej nawet do 1300 stopni Celsjusza.
Kafelki, które przeszły wstępną obróbkę są już twarde i odporne na zniszczenie. Płytki techniczne najczęściej nie przechodzą do kolejnego etapu kształtowania, przez co nie zostają poddane procesom odpowiadającym za estetykę.
Gres techniczny — najpopularniejsze wymiary
W sklepach budowlanych praktycznie od ręki znajdziesz gres techniczny w wymiarach 30 × 30. Kwadratowy format i niewielki rozmiar to pewna cecha charakterystyczna, która wyróżnia gres techniczny na tle płytek ozdobnych, które coraz chętniej produkowane są w dużych formatach. W jakich wymiarach występuje gres techniczny?
Gres techniczny - wymiary:
- gres techniczny 20 × 20,
- gres techniczny 30 × 30,
- gres techniczny 40 × 40,
- gres techniczny 60 × 60.
Gres techniczny — gdzie może być wykorzystany?
Gres techniczny ze względu na swoje właściwości, doskonale sprawdzi się w domowych pomieszczeniach gospodarczych. Warto, pamiętać jednak o tym, że może on mieć zarówno gładką, jak i chropowatą powierzchnię, co w sytuacji doboru ma ogromne znaczenie.
Wybierając gres techniczny do garażu, sprawdźmy, czy ma on chropowatą nawierzchnię o właściwościach antypoślizgowych, która spełni swoje zadanie również w przypadku gresu technicznego do kotłowni. Ten rodzaj podłogi dobrze sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzu narażonym na duże działanie wilgoci np. w pralni.
W przeciwieństwie do polerowanych gresów technicznych, które mają śliską nawierzchnię, mogą być jednak nieco trudniejsze w utrzymaniu czystości.
Takie płytki podłogowe (gres techniczny), sprawdzą się również na zewnątrz domu. Tym sposobem możesz wykończyć taras, czy balkon, ale też stopnie czy różnego rodzaju murki. Gres techniczny na schody jest odporny na działanie wysokich oraz niskich temperatur, a dodatkowo jest antypoślizgowy i nienasiąkliwy. Cokół gresu technicznego pozwoli Ci w estetyczny sposób wykończyć całą konstrukcję.
Jak widzisz, gres techniczny w garażu sprawdzi się tak samo dobrze, jak w pralni, spiżarni czy na klatce schodowej. Ten materiał, pod warunkiem, że zostanie dobrze dobrany, może okazać się niezwykle trwały i wytrzymały.
Gres techniczny — jaki kolor wybrać?
Ogromną popularnością cieszy się beżowy oraz szary gres techniczny, który przyjmuje taką barwę, na jaką wypalają się surowce naturalne z danego złoża. W ofertach sklepów budowlanych znajdziemy również grafitowe gresy techniczne oraz ciemne. Czarny gres techniczny najczęściej ma matową powierzchnię, ale bez trudu znajdziesz płytki polerowane z błyszczącą lub delikatnie nakrapianą fakturą.
Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają również kolorowy lub całkowicie biały gres techniczny. W sklepach budowlanych za to coraz częściej pojawiają się granatowe, zielone czy też niebieskie płytki gresu technicznego. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się jednak te, które widnieją pod nazwą „pieprz i sól", na których powierzchni znajdują się drobne, ciemne ziarna przypominające mieszaninę tych przypraw.
Gres techniczny — dodatkowe właściwości
Gres techniczny to materiał do zadań specjalnych. Bez wątpienia możesz go użyć wszędzie tam, gdzie tradycyjne kafelki nie dadzą sobie rady. W zależności od tego, czy wybierzesz gres techniczny szkliwiony, czy gres techniczny nieszkliwiony będziesz mógł położyć go w nieco innych pomieszczeniach.
W pralni oraz w miejscu, w którym podłoże może mieć często kontakt z wodą, z całą pewnością powinieneś wybrać antypoślizgowy gres techniczny, który ma porowatą powierzchnię. Na zewnątrz, doskonale sprawdzi się mrozoodporny gres techniczny, który jest wytrzymały na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak: skrajnie wysokie i niskie temperatury.
Na rynku znaleźć możesz również gres techniczny impregnowany, który nada się zarówno do pomieszczeń, jak i do użycia na zewnątrz. Zabezpieczony gres cechuje się dużą wytrzymałością na ścieranie, dlatego będzie idealny do pomieszczeń o natężonym ruchu.
Niektórzy chętnie decydują się na polerowany gres techniczny, ponieważ zależy im na osiągnięciu efektu zbliżonego do tego, który możemy otrzymać przy tradycyjnych płytkach. Warto pamiętać jednak o tym, że w tym przypadku, będą one miały gładką i śliską powierzchnię (nieodpowiednie do pomieszczeń, w których może pojawić się woda) oraz niższą odporność na zabrudzenia, oraz działanie środków chemicznych.
Sprawdź: Malowanie płytek – od czego zacząć i jak malować płytki? Krok po kroku >>
Gres techniczny — cena za materiał i montaż
Gres techniczny jest jednym z tańszych materiałów służących do wykończenia podłogi, w odróżnieniu, chociażby od jego polerowanych czy szkliwionych odpowiedników. Oczywiście cena w dużej mierze uzależniona jest od koloru (te o naturalnym wybarwieniu są tańsze), ale też od jakości wykonania.
Za tani gres techniczny przyjdzie Ci zapłacić minimum 15 zł/m2. Płytki dobrej jakości mogą być jednak wydatkiem rzędu 25-40 zł/m2. Najdroższy w zakupie będzie gres techniczny z polerowanym wykończeniem. Za lepszej jakości płytki ceramiczne zapłacimy w tym wypadku od 60 do nawet 95 zł/m2.
Układanie gresu technicznego
Jak już wspomnieliśmy, gres charakteryzuje się niską nasiąkliwością, a to oznacza, że do jego montażu, będziesz musiał użyć mocnego kleju cementowego. Najlepiej jednak posłużyć się specjalną zaprawą z przeznaczeniem do gresu. Pamiętaj, że jeśli wybrałeś płytki w małym formacie, powinieneś ułożyć je w taki sposób, aby zachować spoiny nie szersze niż na 3 mm.
Jak i czym ciąć gres techniczny?
Czym ciąć gres techniczny? Mocny i wytrzymały materiał, jakim jest gres najlepiej ciąć przy użyciu przecinarki elektrycznej (o minimalnej mocy 1,5 KM) lub też otwornicą diamentową do gresu.
Jak fugować gres techniczny
Podobnie jak przy tradycyjnych kaflach, fugowanie należy rozpocząć od doboru odpowiedniej fugi. Jeśli zależy Ci na tradycyjnym efekcie, wybierz fugę w kolorze zbliżonej do koloru płytki. Taka kompozycja będzie nie tylko dobrze i estetycznie wyglądać, ale dodatkowo w razie zabrudzenia gresu, nie będzie widoczna.
Jeśli odpowiedziałeś już sobie na pytanie: gres techniczny - jaki klej i płytki zostały już przez Ciebie położone, nadszedł czas, aby przystąpić do fugowania. Jak fugować gres techniczny? Przed rozpoczęciem pracy, wykonaj próbę, która wykaże, czy po wyschnięciu fugi, uda Ci się ją usunąć z płytek.
W tym celu, przy zachowaniu właściwych proporcji, wymieszaj wodę z niewielką ilość spoiwa i nanieść na kawałek płytki, który po wykonaniu próby będziesz mógł wyrzucić. Po całkowitym wyschnięciu fugi spróbuj ją usunąć. Jeżeli Ci się uda, to znaczy, że próba wypadła korzystnie i możesz przystąpić do pracy.
Jak układać gres techniczny
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto dokładnie odkurzyć podłoże i usunąć wszelkie nierówności. Następnie, jeśli montaż płytek odbywa się w pomieszczeniu, w którym będą one miały kontakt z wodą — możesz zabezpieczyć podłoże za pomocą folii w płynie.
Zanim zaczniesz kłaść płytki, ustal z pozostałymi domownikami w jaki sposób, mają one zostać położone. Rzędy możesz ułożyć w sposób:
- równoległy,
- pod wybranym kątem,
- z niewielkim przesunięciem,
- wykonując mix z różnych kafli (inne wielkości oraz kolory).
Do układania z całą pewnością potrzebny będzie Ci kątownik oraz szpachelka do rozprowadzania kleju. Aby zachować równy odstęp pomiędzy poszczególnymi kaflami, użyj popularnych krzyżyków.
Więcej informacji: Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?
Jak dbać i pielęgnować gres techniczny?
Na szczęście gres techniczny nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ani czyszczenia, nawet jeśli znajduje się na zewnątrz. Najczęściej wystarczy go po prostu zamieść, aby usunąć kurz, piasek oraz inne, drobne zanieczyszczenia. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych płytek, warto co kilka dni również umyć podłogę wodą z dodatkiem płynu do mycia podłóg.
Jak czyścić gres techniczny? Wystarczy, że przygotujesz w wiaderku ciepłą wodę z niewielką ilością środka myjącego. Zmywanie podłogi możesz wykonać przy pomocy popularnego mopa czy zwykłej, bawełnianej szmatki.
Osobnym tematem jest zabezpieczenie podłogi. Jak impregnować gres techniczny? Na szczęście ten rodzaj gresu, charakteryzuje się małą nasiąkliwością, dzięki czemu nie musisz go w ogóle impregnować.
Wady i zalety gresu technicznego
Gres techniczny dzięki swoim właściwościom z powodzeniem może zostać użyty w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie ryzyko starcia lub uszkodzenia jest stosunkowo duże. Jego wytrzymałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych, sprawia, że z powodzeniem sprawdzi się również na zewnątrz, jako sposób na wykończenie tarasów czy schodków wejściowych. Jeśli dołożymy do tego stosunkowo łatwą pielęgnację, to wydawać by się mogło, że uzyskamy materiał niemal idealny. Jednak czy aby na pewno?
Dużym minusem może być utrzymanie w czystości porowatego gresu, który szybko łapie i zatrzymuje brud. Wadą, szczególnie dla niektórych osób, może być również ograniczony wybór kolorów gresu technicznego. Jeśli zależy nam na szczególnie dekoracyjnym wykończeniu, gres może nie spełnić tych wymagań.
Dodano: 25.05.2021 | Zaktualizowano: 25.05.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora