Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Kostka brukowa, zwana również kostką Bauma, to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów do utwardzania rozmaitych nawierzchni zewnętrznych. Stosuje się ją zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach. Producenci proponują dzisiaj cały wachlarz kostki w różnych wariantach do wyboru. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając kostkę brukową, aby była estetyczna, trwała i funkcjonalna w zależności od jej przeznaczenia.

Przeznaczenie kostki brukowej - kiedy się ją stosuje?

Jak sama nazwa wskazuje, kostka brukowa służy do tworzenia bruku, czyli utwardzonej nawierzchni z ułożonych ściśle koło siebie niewielkich elementów. Wykonane są one najczęściej z różnych mieszanek betonowych. Taka mieszanka jest poddawana specjalnej obróbce, głównie wibrowaniu i prasowaniu, dzięki czemu gotowy materiał zyskuje odpowiednią wytrzymałość na obciążenia i odporność na warunki atmosferyczne.

W przestrzeni publicznej kostką brukową pokrywa się głównie alejki parkowe, chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi, czy miejskie deptaki. Z kolei na posesjach prywatnych najczęściej spotykana jest kostka brukowa przed domem – na podjeździe do garażu oraz ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych. W zależności od potrzeb wybrukować można nawet całe podwórko. Materiał doskonale sprawdza się również w ogrodzie do tworzenia ścieżek i alejek, wykończenia otoczenia wokół altanek, czy miejsca pod grilla. Równie często wykorzystywana jest kostka brukowa na taras, gdzie okazuje się rozwiązaniem trwałym i wyjątkowo estetycznym, a do tego dość łatwym w utrzymaniu w czystości.

Jak widać, kostka Bauma ma niezwykle szerokie zastosowanie. Zaletą tego materiału jest bez wątpienia jego duży wybór pod względem kolorystyki, a także kształtu i wielkości elementów. Dzięki temu na posesjach można tworzyć przepiękne mozaiki, które stają się atrakcyjną ozdobą podwórka lub ogrodu.

Najlepszy moment na wykonanie kostki brukowej wokół domu

Planując wykończenie placu wokół domu kostką brukową, warto odpowiednio zaplanować prace. Z pewnością nie należy ich przeprowadzać podczas wznoszenia budynku, ponieważ ciężki sprzęt budowlany mógłby uszkodzić nową nawierzchnię. Najlepiej więc wszelkie podjazdy i ścieżki wykonać już po zamknięciu budowy, gdy budynek jest przynajmniej w stanie deweloperskim.

Należy też pamiętać, że najlepszym okresem na układanie kostki brukowej jest wiosna i lato, ewentualnie wczesna jesień. Ważne, by podczas prac temperatura powietrza była dodatnia, a grunt w miarę stabilny. Chodzi o to, by ziemia nie była ani zbyt grząska (np. po dużych ulewach), ani zbyt twarda (w wyniku mrozów), ponieważ ma to wpływ nie tylko na sprawność prac, ale także na jej efekty.

Dodatkowe informacje o układaniu kostki brukowej znajdziesz w naszym artykule: Jak układać kostkę brukową?

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową

Rodzaj nawierzchni a wybór kostki brukowej - o czym trzeba pamiętać?

Jak już wiemy, kostka brukowa występuje w wielu rodzajach do wyboru. Podejmując decyzję o zakupie, należy więc wziąć pod uwagę wiele kwestii, nie tylko estetykę i cenę, ale przede wszystkim to, jaka konkretnie nawierzchnia będzie z niej wykonana. Warto wiedzieć, że najtańszą opcją jest podstawowa kostka przemysłowa, która występuje zazwyczaj w kolorze szarym. Materiał z dodatkiem barwnika oraz o różnej powierzchni np. płukanej lub szczotkowanej, czy wręcz pokrytej warstwą z kamienia naturalnego to kostki szlachetne, które są nieco droższe, ale pozwalają uzyskać ciekawszy efekt.

Jeśli chodzi o przeznaczenie, kostka brukowa powinna być dopasowana przede wszystkim pod kątem wytrzymałości na obciążenia i funkcjonalności, czyli na przykład łatwości utrzymania jej w czystości. Przykładowo przed garażem odpowiedni będzie materiał o grubości  6 cm i najlepiej o powierzchni szczotkowanej, zapewniającej jej chropowatość, a więc także lepszą przyczepność. Podjazd warto wykonać w ciemnym kolorze – wręcz idealna będzie np. kostka brukowa grafitowa, na której nie będą widoczne ślady opon.

Czym się kierować wybierając kolor kostki brukowej?

Pod względem kolorystycznym kostka brukowa występuje najczęściej w następujących odcieniach:

 • szarości,
 • grafitu,
 • czerwieni,
 • brązu,
 • żółci.

Poszczególne kolory mogą być jednolite, cieniowane, albo występować w wariancie melanżu. Paleta barw zależy od producenta, jednak zwykle można liczyć na bardzo duży wybór. Warto też wiedzieć, że istnieją specjalne impregnaty do kostki z dodatkiem barwnika, dzięki którym można nadać np. szarej kostce zupełnie inny kolor lub poprawić kolorystykę starej nawierzchni.

Jak dobrać kolor kostki brukowej do domu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nawierzchnia na posesji nie powinna wizualnie zdominować samego budynku. Przykładowo, jeśli dom ma jasną i stonowaną elewację, zbyt jaskrawa mozaika na podjeździe będzie za bardzo rzucała się w oczy. Kostka brukowa wokół domu powinna być uzupełnieniem budynku, czyli być utrzymana mniej więcej w tej samej tonacji kolorystycznej co elewacja i dach. Nie są wskazane jednak ani zbyt kontrastujące kolory, ani identyczne.

Na wybór kolorystyki kostki brukowej wpływ powinno mieć także otoczenie. Jeżeli na posesji jest wiele drzew, krzewów i kwiatów, lepiej będzie prezentować się jaśniejszy bruk o stonowanym wzornictwie, który rozjaśni otoczenie i wprowadzi wizualny ład. Wielokolorowe i fantazyjne mozaiki z reguły wyglądają lepiej na dużych powierzchniach otoczonych trawnikiem. Wówczas wprowadzają do nudnego otoczenia nieco urozmaicenia.

Eksperci zalecają, by na jednej nawierzchni stosować maksymalnie 2-3 kolory kostki. Ważne jest również to, by kupować całą partię materiału jednocześnie – dokupienie kostki w późniejszym czasie może skutkować różnicą w odcieniach.

Dobierając kolor kostki brukowej, warto także pamiętać o kwestiach praktycznych. Na podjeździe i miejscu parkingowym dla samochodu lepiej wybrać ciemne elementy, na których nie będą widoczne zabrudzenia z opon czy oleju. Z kolei ścieżki ogrodowe warto pokryć jasną kostką, ponieważ dzięki temu będą lepiej widoczne wśród roślinności i po zmroku. Jeśli natomiast nie chcemy zaburzać idealnie zaprojektowanego ogrodu, warto rozważyć kostkę ażurową tzw. dziurawkę, która zapewni stabilną nawierzchnię, a jednocześnie nie będzie zbyt widoczna.

Przeczytaj dodatkowo: Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?

Jak dobrać wymiary kostki brukowej?

Jeśli chodzi o wymiary, kostka brukowa występuje w kilku grubościach do wyboru i dobór jej pod tym kątem ma duże znaczenie dla późniejszej wytrzymałości nawierzchni.

 • kostka brukowa o grubości 4 cm – odpowiednia jest na wszelkiego rodzaju ciągi piesze, czyli ścieżki na podwórku i w ogrodzie, a także na taras,
 • kostka o grubości 6 cm – stosuje się ją najczęściej na podjazdach użytkowanych przez auta osobowe,
 • kostka o grubości 8 cm – warto się na nią zdecydować na parkingu o większym natężeniu ruchu lub w przypadku użytkowania cięższych samochodów np. aut dostawczych.

W sprzedaży są także kostki o grubości 10 cm, jednak są one przeznaczone do pokrywania nawierzchni dróg użytkowanych przez samochody w przestrzeni publicznej.

Warto też zwrócić uwagę na wielkość powierzchni kostki – większe elementy stosuje się zazwyczaj na szerokich podjazdach, przydomowych parkingach, czy na tarasach. Z kolei drobna kostka brukowa sprawdza się przy budowie wąskich i krętych ścieżek, ponieważ łatwiej dzięki niej osiągnąć pożądaną formę nawierzchni bez niepotrzebnych strat materiału. W przypadku dużych kostek konieczne byłoby jej przycinanie, co jest czasochłonne i nieekonomiczne.

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową

Odpowiedni kształt kostki brukowej - jak wybrać?

Producenci bruku zapewniają duży wybór materiału, dzięki czemu istnieje niemal nieskończona ilość możliwość ułożenia nawierzchni, nawet w najbardziej fantazyjny sposób. Aby stworzyć ciekawe wzory, kostka brukowa powinna mieć odpowiedni kształt. Pod tym względem również jest ogromny wybór, ponieważ elementy mogą mieć następujące formy:

 • kwadratowe i prostokątne – są to standardowe i uniwersalne kształty, które sprawdzają się w szczególności na dużej nawierzchni; można ją urozmaicić poprzez zastosowanie różnej kolorystyki elementów,
 • podwójne T – bardzo popularny kształt, stosowany często w przestrzeni publicznej, ale także na podjazdach i parkingach,
 • trapez – zwykle kostki w tym kształcie wykorzystywane są do tworzenia okrągłych wzorów (rozet),
 • prostokątne o falowanych brzegach – są to bardzo efektowne kostki, z których można ułożyć wiele ciekawych wzorów.

W sprzedaży są także elementy o specjalnych kształtach służące do wykończenia brzegów powierzchni wyłożonej kostką brukową – obrzeża, krawężniki oraz palisady. Warto też wiedzieć, że wielu producentów kostki świadczy usługi projektowe, dlatego w razie kłopotów z wyborem materiału można zwrócić się o taką profesjonalną pomoc w zagospodarowaniu przestrzeni na posesji.

Ile kosztuje kostka brukowa z ułożeniem?

Wybrukowanie posesji to inwestycja na lata, dlatego na wyborze materiału lepiej zanadto nie oszczędzać. Oczywiście tania kostka brukowa także może być solidna – przy ograniczonym budżecie można wybrać standardową kostkę chodnikową w kolorze szarym i o prostokątnym kształcie, której cena za m2 rzadko przekracza 30 zł.

Nieco więcej trzeba zapłacić za kostkę w bardziej fantazyjnym kształcie (około 35-45 zł/m2), a także kostki w różnych wersjach kolorystycznych, o płukanej powierzchni, czy z efektem postarzenia. Cena takiej kostki brukowej wynosi średnio od 50 do 75 zł za metr kwadratowy. Najdroższy jest materiał z kamienia naturalnego – przykładowo kostka granitowa cięto-łupana kosztuje około 150 zł/m2.

Powyższe ceny dotyczą kosztu zakupu materiału oraz opcjonalnie jego transportu. Do tego należy doliczyć koszty robocizny, które wahają się w przedziale 40-110 zł za metr kwadratowy. Najwięcej należy zapłacić za ułożenie drobnej kostki oraz za wzory.

Podsumowując, kostka brukowa z ułożeniem wiąże się z wydatkiem rzędu od 70 do 200 zł za m2.

Normy na jakie warto zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową

Przy wyborze kostki brukowej warto zwrócić uwagę na jej jakość. Materiał powinien przede wszystkim spełniać wymagania normy europejskiej PN-EN 1338 – „Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Jeżeli producent wytwarza kostkę zgodnie z wytycznymi technicznymi zawartymi w tym dokumencie, oznacza to, że ma ona odpowiednią wytrzymałość na obciążenia, a także odporność na warunki atmosferyczne np. nie popęka podczas mrozu. Warto też zwrócić uwagę, czy kostka brukowa jest zaimpregnowana przez producenta – jeżeli nie, należy dokupić specjalny preparat i we własnym zakresie zabezpieczyć nawierzchnię.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy
Kuchnia
Okleina meblowa
23 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy
Kuchnia
Okleina meblowa
23 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...