Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje stal zbrojeniowa w 2024 r.? Cennik

Cena stali zbrojeniowej

Przy budowie domu ponosisz liczne koszty związane z koniecznością zakupu materiałów. Czy można liczyć na obniżki w tym zakresie? Ile kosztuje stal zbrojeniowa? Sprawdź jej cenę!

Artykuł zawiera link afiliacyjne firmy: bricoman.pl

Zmienne ceny materiałów budowlanych sprawiają, że budowa domu czy innego obiektu staje się coraz droższą inwestycją, a kosztorysy szybko się dezaktualizują. Do zbudowania przeciętnego domu jednorodzinnego w technologii tradycyjnej może być potrzebne od około 1,5 do ponad 5 ton stali.

Duże wzrosty są obserwowane już od 2021 roku w zakresie stali zbrojeniowej. Zobacz, ile kosztuje i czy można w pewien sposób obniżyć koszty zakupu tego niezbędnego materiału budowlanego.

Od czego zależy cena stali zbrojeniowej?

Stal zbrojeniowa jest jednym z kluczowych materiałów budowlanych, a ich ceny wzrastają w odpowiedzi na wzrost cen surowców czy transportu. Do wzmocnienia fundamentów, stropów czy schodów w domach jednorodzinnych i nie tylko wykorzystywane są różne rodzaje stali zbrojeniowej. Warto wiedzieć, co to jest zbrojenie budowlane i jak je wykonać, a także mieć świadomość, że do każdego zbrojenia potrzebna jest odpowiednia stal.

Stal wykorzystywana przy budowie domu cechuje się różnymi właściwościami mechanicznymi i fizycznymi. Aby można było jej używać do tworzenia zbrojeń, powinna spełniać odpowiednie normy i być opatrzona właściwymi certyfikatami. Stal zbrojeniowa to najczęściej pręty żebrowane lub gładkie, różniące się między sobą klasą, gatunkiem, średnicą czy długością.

Klasa stali zbrojeniowej informuje o jej właściwościach mechanicznych, m.in. o maksymalnym stopniu wygięcia stali, który nie wywrze trwałego wpływu na jej pierwotny kształt. Klasa stali oznaczana jest w postaci dużej litery oraz cyfry rzymskiej. Kupowana stal zbrojeniowa musi być zgodna z normą europejską i krajową.

Na polskim rynku wykorzystywanych jest kilka klas stali do konstrukcji żelbetonowych:

 • Klasa A-0 – gładkie pręty lub walcówka wykorzystywane głównie do elementów pomocniczych zbrojenia w konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
 • Klasa A-I – pręty zbrojeniowe gładkie, posiadające z jednej strony każdej wiązki końce pomalowane na czerwono, wykorzystywane jako pomocnicze elementy budowlane, jak strzemiona i przewiązki. Stal ta stosowana jest jako zbrojenie nośne.
 • Klasa A-II – pręty żebrowane, posiadające dwa podłużne żeberka biegnące równolegle z długością pręta, a pomiędzy nimi jest żeberko poprzeczne, ułożone po skosie. Najczęściej wykorzystywane są one w elementach budowlanych jako zbrojenie nośne.
 • Klasa A-III – pręty żebrowane z dodatkowym poprzecznym żeberkiem. Oznaczają bardzo wytrzymałą stal zbrojeniową stosowaną jako zbrojenie elementów konstrukcyjnych, w budynkach przy zmiennych obciążeniach i wysokich temperaturach.
 • Klasa A-IIIN – pręty żebrowane z nawalcowanymi odcinkami żeberek podłużnych między poprzecznymi, wykorzystywane w zginanych konstrukcjach żelazobetonu jako zbrojenie nośne podłużne.

Kupując stal zbrojeniową, należy zwrócić też uwagę na jej gatunek, informujący o właściwościach fizycznych i mechanicznych oraz o zawartości określonych pierwiastków.

Projekt budowy domu powinien określać, jaką klasę i gatunek stali zbrojeniowej wykorzystać, by uzyskać odpowiednie parametry nośności i wytrzymałości całej konstrukcji. Trzeba do nich dobrać właściwą stal. To na tej podstawie określana jest cena stali zbrojeniowej.

Koszty uzależnione są od kilku zmiennych, takich jak:

 • klasa stali,
 • gatunek stali,
 • średnica prętów zbrojeniowych,
 • Ilość kupowanej stali – cena prętów zbrojeniowych podawana może być za sztukę lub za tonę materiału.

Im bardziej wytrzymała stal, tym większa będzie jej cena. Stal zbrojeniowa klasy A-III oraz A-IIIN jest zdecydowanie najdroższa, ale nie oznacza to, że tylko taką warto kupować. Możesz potrzebować innych prętów do zbrojenia fundamentów, a innych do zbrojenia stropów czy belek i nadproży.

Jaki materiał na fundamenty będzie najlepszy? Z czego budować fundamenty domu?

ofe-5847238-70517 w-70517

Ile kosztuje stal zbrojeniowa w 2024 r.?

Osoby weryfikujące ceny stali zbrojeniowej – zwłaszcza pod kątem planowanych inwestycji – z pewnością są w stanie dotrzeć do wielu zestawień i rankingów wskazujących, ile trzeba wydać na taki materiał. Bieżące informacje udostępnia natomiast Polska Unia Dystrybutorów Stali, która dane aktualizuje co tydzień.

W 2022 roku materiały budowlane drożały praktycznie z miesiąca na miesiąc – nic dziwnego, że zasada ta objęła również ceny stali zbrojeniowej. Na początku marca 2022 osiągnęły one rekordowy pułap – około 9500 zł/tonę. Po zakończeniu sezonu budowlanego na szczęście obserwowaliśmy spadki. W listopadzie sytuacja ustabilizowała się w kwocie ok. 3 500 zł.

Jak prezentują się ceny stali zbrojeniowej obecnie? W cennikach znajdziemy przede wszystkim cenę stali zbrojeniowej fi 12 – to najpopularniejszy wariant kupowany przez inwestorów do budowy domów jednorodzinnych. W tym przypadku ceny wahają się od ok. 4 200 do 5 600 zł za tonę. Rozbieżności są związane z rodzajem i grubością prętów, gatunkiem i klasą stali, miejscem zakupu.

Sprawdź, ile kosztuje stal zbrojeniowa:

Rodzaj stali Cena (przybliżona) za tonę

Profil HEB 200

3600 zł

Stal zbrojeniowa fi 12

2900 zł

Dane pochodzą od Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Nieco niższe są ceny stali zbrojeniowej fi 20 i fi 16. Wynika to z większego zapotrzebowania i mniejszych kosztów produkcji, co pozwala ustalać bardziej konkurencyjne stawki. W projektach domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystywana jest jednak stal o mniejszej średnicy – fi 10 czy fi 12.

Polecamy inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Ile kosztuje tona stali zbrojeniowej?

Ceny stali powoli stabilizują się. Prawdopodobnie nie wrócą już do poziomu sprzed pandemii, gdy na jedną tonę prętów żebrowanych fi 12 wystarczyło przygotować ok. 3 000 zł, ale eksperci raczej nie spodziewają się tak radykalnych wahań jak te obserwowane w zeszłym roku.

Warto również podkreślić, że ceny na terenie kraju są bardzo różne. Dodatkowo część składów zaopatrywała się w towar w cenowym szczycie, co oznacza próby sprzedaży po wyższych stawkach. Nie ma natomiast problemów z zaopatrzeniem.

Ile kosztują poszczególne rodzaje prętów zbrojeniowych?

Stal rzadko wyceniana jest na kilogramy – najczęściej składy prezentują cenę za tonę. Wystarczy jednak przeliczyć podaną kwotę na kilogram, dzieląc ją przez 1000, by poznać aktualne stawki. Kupienie prętów zbrojeniowych na sztuki jest jednak jak najbardziej możliwe, choć nie jest to jednoznaczne z kupieniem ich na kilogramy, gdyż często ważą one więcej.

Poniżej podajemy ceny za pręty zbrojeniowe różnego rodzaju oraz ich cenę. Zakładamy, że każdy z nich jest długości 3 metrów bieżących. Podane ceny są cenami brutto.

Jak należy kupować stal zbrojeniową?

Stal zbrojeniową najczęściej kupuje się w składach budowlanych. Musisz wiedzieć, że jest to materiał o dużych gabarytach, dlatego raczej mało prawdopodobne jest, że kupisz go na własną rękę i sam zorganizujesz jego przewóz. Wielkogabarytowe pręty stalowe zwykle kupujesz z transportem, co niestety wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Potrzebna jest ciężarówka z przyczepą, dlatego warto wybrać przy zakupie stali skład, który znajduje się możliwie jak najbliżej placu budowy. Czasami przy zakupie większej ilości stali naraz lub wraz z innymi materiałami budowlanymi z tego samego składu można otrzymać atrakcyjną zniżkę lub nawet darmową dostawę.

Najczęściej stal kupuje się na wagę, zgodnie z zestawieniem materiałów, jakie podawane są w projekcie. Wagę przelicza się na liczbę potrzebnych prętów zbrojeniowych. Tak wskazywana jest ostateczna cena stali zbrojeniowej. Giełda materiałów budowlanych i giełda stali to kolejne miejsca, w których można kupić stal na atrakcyjnych warunkach.

Co to jest ława fundamentowa i jak się ją wykonuje?

ofe-5847238-72374 w-72374

Ile kosztują pręty zbrojeniowe w poszczególnych miastach i województwach Polski?

Jak zasygnalizowaliśmy już wyżej, miejsce zakupu – w tym region, województwo, a nawet miasto – w znacznym stopniu wpływają na cenę stali zbrojeniowej. Kraków czy Warszawa wcale nie są przy tym najdroższą opcją.

Na początku 2024 roku za stal zbrojeniową fi 12 trzeba było zapłacić w następujących lokalizacjach:

 • Warszawa – ok. 5 300 zł / tonę,
 • Kraków – ok. 4 200 zł / tonę,
 • Gdańsk – 8 000 zł / tonę,
 • Radom – ok. 4 400 zł / tonę,
 • Gorzów Wielkopolski – ok. 4 500 zł / tonę.

W przypadku wyceny bezpośrednio prętów zbrojeniowych ceny mogą być wyższe, nawet znacznie. W tabeli prezentujemy ceny zakupu prętów w wybranych województwach.

Województwo

Cena prętów zbrojeniowych / tona

województwo dolnośląskie

ok. 6 450 zł

województwo kujawsko-pomorskie

ok. 6 400 zł

województwo lubelskie

ok. 6 450 zł

województwo lubuskie

ok. 6 500 zł

województwo łódzkie

ok. 6 550 zł

województwo małopolskie

ok. 6 600 zł

województwo mazowieckie

ok. 6 650 zł

województwo opolskie

ok. 6 500 zł

województwo podkarpackie

ok. 6 500 zł

województwo podlaskie

ok. 6 550 zł

województwo pomorskie

ok. 6 500 zł

województwo śląskie

ok. 6 550 zł

województwo świętokrzyskie

ok. 6 400 zł

województwo warmińsko-mazurskie

ok. 6 600 zł

województwo wielkopolskie

ok. 6 500 zł

województwo zachodniopomorskie

ok. 6 500 zł

Pamiętajmy, że ceny w powyższej tabeli są uśrednione. Mogą różnić się dość znacznie w obrębie danego regionu, w zależności od warunków konkretnej miejscowości.

Ceny w oparciu o dane z serwisu kb.pl.

Artykuł zawiera link afiliacyjne firmy: bricoman.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

REKLAMA
Zamknij