Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje stal zbrojeniowa w 2023 r.? Cennik

Cena stali zbrojeniowej

Przy budowie domu ponosisz liczne koszty związane z koniecznością zakupu materiałów. Czy można liczyć na obniżki w tym zakresie? Ile kosztuje stal zbrojeniowa? Sprawdź jej cenę!

Wskaźnik inflacji w Polsce w zasadzie w każdym miesiącu wskazuje coraz wyższy poziom. Zaprezentowany przez Główny Urząd Statystyczny odczyt za grudzień 2022 r. wykazał wzrost 16,6% w ujęciu rok do roku. Średnioroczna inflacja za całe 12 miesięcy 14,4%, a zatem 9,3% więcej względem 2021 r. Dane te pokrywają się z prognozami, to jednak niewielkie pocieszenie w kontekście rosnących wydatków.

Wyższe są między innymi ceny materiałów budowlanych. Trend sprawia, że budowa domu czy innego obiektu staje się coraz droższą inwestycją, a kosztorysy szybko się dezaktualizują. Do zbudowania przeciętnego domu jednorodzinnego w technologii tradycyjnej może być potrzebne od około 1,5 do ponad 5 ton stali.

Duże wzrosty są obserwowane już od 2021 roku w zakresie stali zbrojeniowej. Zobacz, ile kosztuje i czy można w pewien sposób obniżyć koszty zakupu tego niezbędnego materiału budowlanego.

Od czego zależy cena stali zbrojeniowej?

Stal zbrojeniowa jest jednym z kluczowych materiałów budowlanych, a ich ceny wzrastają w odpowiedzi na wzrost cen surowców czy transportu. Do wzmocnienia fundamentów, stropów czy schodów w domach jednorodzinnych i nie tylko wykorzystywane są różne rodzaje stali zbrojeniowej. Warto wiedzieć, co to jest zbrojenie budowlane i jak je wykonać, a także mieć świadomość, że do każdego zbrojenia potrzebna jest odpowiednia stal.

Stal wykorzystywana przy budowie domu cechuje się różnymi właściwościami mechanicznymi i fizycznymi. Aby można było jej używać do tworzenia zbrojeń, powinna spełniać odpowiednie normy i być opatrzona właściwymi certyfikatami. Stal zbrojeniowa to najczęściej pręty żebrowane lub gładkie, różniące się między sobą klasą, gatunkiem, średnicą czy długością.

Klasa stali zbrojeniowej informuje o jej właściwościach mechanicznych, m.in. o maksymalnym stopniu wygięcia stali, który nie wywrze trwałego wpływu na jej pierwotny kształt. Klasa stali oznaczana jest w postaci dużej litery oraz cyfry rzymskiej. Kupowana stal zbrojeniowa musi być zgodna z normą europejską i krajową.

Na polskim rynku wykorzystywanych jest kilka klas stali do konstrukcji żelbetonowych:

 • Klasa A-0 – gładkie pręty lub walcówka wykorzystywane głównie do elementów pomocniczych zbrojenia w konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
 • Klasa A-I – pręty zbrojeniowe gładkie, posiadające z jednej strony każdej wiązki końce pomalowane na czerwono, wykorzystywane jako pomocnicze elementy budowlane, jak strzemiona i przewiązki. Stal ta stosowana jest jako zbrojenie nośne.
 • Klasa A-II – pręty żebrowane, posiadające dwa podłużne żeberka biegnące równolegle z długością pręta, a pomiędzy nimi jest żeberko poprzeczne, ułożone po skosie. Najczęściej wykorzystywane są one w elementach budowlanych jako zbrojenie nośne.
 • Klasa A-III – pręty żebrowane z dodatkowym poprzecznym żeberkiem. Oznaczają bardzo wytrzymałą stal zbrojeniową stosowaną jako zbrojenie elementów konstrukcyjnych, w budynkach przy zmiennych obciążeniach i wysokich temperaturach.
 • Klasa A-IIIN – pręty żebrowane z nawalcowanymi odcinkami żeberek podłużnych między poprzecznymi, wykorzystywane w zginanych konstrukcjach żelazobetonu jako zbrojenie nośne podłużne.

Kupując stal zbrojeniową, należy zwrócić też uwagę na jej gatunek, informujący o właściwościach fizycznych i mechanicznych oraz o zawartości określonych pierwiastków.

Projekt budowy domu powinien określać, jaką klasę i gatunek stali zbrojeniowej wykorzystać, by uzyskać odpowiednie parametry nośności i wytrzymałości całej konstrukcji. Trzeba do nich dobrać właściwą stal. To na tej podstawie określana jest cena stali zbrojeniowej.

Koszty uzależnione są od kilku zmiennych, takich jak:

 • klasa stali,
 • gatunek stali,
 • średnica prętów zbrojeniowych,
 • Ilość kupowanej stali – cena prętów zbrojeniowych podawana może być za sztukę lub za tonę materiału.

Im bardziej wytrzymała stal, tym większa będzie jej cena. Stal zbrojeniowa klasy A-III oraz A-IIIN jest zdecydowanie najdroższa, ale nie oznacza to, że tylko taką warto kupować. Możesz potrzebować innych prętów do zbrojenia fundamentów, a innych do zbrojenia stropów czy belek i nadproży.

Jaki materiał na fundamenty będzie najlepszy? Z czego budować fundamenty domu?

ofe-5847238-70517 w-70517

Ile kosztuje stal zbrojeniowa w 2023 r.?

Osoby weryfikujące ceny stali zbrojeniowej – zwłaszcza pod kątem planowanych inwestycji – z pewnością są w stanie dotrzeć do wielu zestawień i rankingów wskazujących, ile trzeba wydać na taki materiał. Bieżące informacje udostępnia natomiast Polska Unia Dystrybutorów Stali, która dane aktualizuje co tydzień.

W 2022 roku materiały budowlane drożały praktycznie z miesiąca na miesiąc – nic dziwnego, że zasada ta objęła również ceny stali zbrojeniowej. Na początku marca 2022 osiągnęły one rekordowy pułap – około 9500 zł/tonę. Po zakończeniu sezonu budowlanego na szczęście obserwowaliśmy spadki. W listopadzie sytuacja ustabilizowała się w kwocie ok. 3 500 zł.

Jak prezentują się ceny stali zbrojeniowej obecnie? W cennikach znajdziemy przede wszystkim cenę stali zbrojeniowej fi 12 – to najpopularniejszy wariant kupowany przez inwestorów do budowy domów jednorodzinnych. W tym przypadku ceny wahają się od ok. 4 200 do 5 600 zł za tonę. Rozbieżności są związane z rodzajem i grubością prętów, gatunkiem i klasą stali, miejscem zakupu.

Sprawdź, ile kosztuje stal zbrojeniowa:

Rodzaj stali Cena (przybliżona)

Stal zbrojeniowa fi 6

4 700 – 7 000 zł

Stal zbrojeniowa fi 12

4 200 – 5 000 zł

Nieco niższe są ceny stali zbrojeniowej fi 20 i fi 16. Wynika to z większego zapotrzebowania i mniejszych kosztów produkcji, co pozwala ustalać bardziej konkurencyjne stawki. W projektach domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystywana jest jednak stal o mniejszej średnicy – fi 10 czy fi 12.

Polecamy inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Ile kosztuje tona stali zbrojeniowej?

Obecnie ceny stali zbrojeniowej są nieco wyższe niż w grudniu 2022 r., ale zdecydowanie niższe niż latem. Można przy tym zaobserwować spore zróżnicowanie cenników na terenie kraju.

Ceny stali powoli stabilizują się. Prawdopodobnie nie wrócą już do poziomu sprzed pandemii, gdy na jedną tonę prętów żebrowanych fi 12 wystarczyło przygotować ok. 3 000 zł, ale eksperci raczej nie spodziewają się tak radykalnych wahań jak te obserwowane w zeszłym roku.

Warto również podkreślić, że ceny na terenie kraju są bardzo różne. Dodatkowo część składów zaopatrywała się w towar w cenowym szczycie, co oznacza próby sprzedaży po wyższych stawkach. Nie ma natomiast problemów z zaopatrzeniem.

Ile kosztuje kilogram stali zbrojeniowej?

Stal rzadko wyceniana jest na kilogramy – najczęściej składy prezentują cenę za tonę. Wystarczy jednak przeliczyć podaną kwotę na kilogram, dzieląc ją przez 1000, by poznać aktualne stawki.

Wspomnijmy jeszcze, że w niektórych składach można spotkać się z praktyką określania ceny za pręt, co w przeliczeniu na tonę generuje bardzo wysokie koszty.

Co to jest stopa fundamentowa i gdzie się ją stosuje?

Jak należy kupować stal zbrojeniową?

Stal zbrojeniową najczęściej kupuje się w składach budowlanych. Musisz wiedzieć, że jest to materiał o dużych gabarytach, dlatego raczej mało prawdopodobne jest, że kupisz go na własną rękę i sam zorganizujesz jego przewóz. Wielkogabarytowe pręty stalowe zwykle kupujesz z transportem, co niestety wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Potrzebna jest ciężarówka z przyczepą, dlatego warto wybrać przy zakupie stali skład, który znajduje się możliwie jak najbliżej placu budowy. Czasami przy zakupie większej ilości stali naraz lub wraz z innymi materiałami budowlanymi z tego samego składu można otrzymać atrakcyjną zniżkę lub nawet darmową dostawę.

Najczęściej stal kupuje się na wagę, zgodnie z zestawieniem materiałów, jakie podawane są w projekcie. Wagę przelicza się na liczbę potrzebnych prętów zbrojeniowych. Tak wskazywana jest ostateczna cena stali zbrojeniowej. Giełda materiałów budowlanych i giełda stali to kolejne miejsca, w których można kupić stal na atrakcyjnych warunkach.

Ile kosztuje budowa domu 150 m2? Wycena kosztów na 2023 rok

Jakie są prognozy cen stali zbrojeniowej na najbliższy rok?

2022 rok nie był szczęśliwy dla szukających korzystnych cen większości materiałów budowlanych, również i stali. Wraz z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą znacznie ograniczone zostały dostawy stali z Ukrainy i Białorusi, z Rosji zaś całkowicie wstrzymane z powodu sankcji. Te źródła w sumie zaspokajały około 25% polskiego rocznego importu tego materiału, dlatego ubytek na rynku okazał się znaczny.

Dodatkowo słaby złoty powodował, że producenci wyrobów ze stali chętniej decydowali się na ich eksport. Kapitał odpływający z Polski to kolejny powód rosnących cen w kraju.

Na szczęście wraz z końcem lata ceny niektórych materiałów budowlanych zaczęły spadać. Tendencja ta objęła także stal. Obniżki nie są jednak na tyle znaczące, by prognozować powrót cen z 2021 czy 2020 roku. Co zatem czeka nas w najbliższych miesiącach?

Zbliżający się wielkimi krokami początek nowego sezonu budowlanego oznacza, że ceny prawdopodobnie nieco wzrosną, ale nie będą to podwyżki tak radykalne jak obserwowane do tej pory. Stabilizację czy nawet obniżki powstrzymują wciąż wysokie ceny paliw i energii elektrycznej. Dodatkowo spada światowa produkcja stali – zarówno w ujęciu rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca.

Co to jest ława fundamentowa i jak się ją wykonuje?

Ile kosztują pręty zbrojeniowe w poszczególnych miastach i województwach Polski?

Jak zasygnalizowaliśmy już wyżej, miejsce zakupu – w tym region, województwo, a nawet miasto – w znacznym stopniu wpływają na cenę stali zbrojeniowej. Kraków czy Warszawa wcale nie są przy tym najdroższą opcją.

Na początku 2023 roku za stal zbrojeniową fi 12 trzeba było zapłacić w następujących lokalizacjach:

 • Warszawa – ok. 5 300 zł / tonę,
 • Kraków – ok. 4 200 zł / tonę,
 • Gdańsk – 8 000 zł / tonę,
 • Radom – ok. 4 400 zł / tonę,
 • Gorzów Wielkopolski – ok. 4 500 zł / tonę.

W przypadku wyceny bezpośrednio prętów zbrojeniowych ceny mogą być wyższe, nawet znacznie. W tabeli prezentujemy ceny zakupu prętów w wybranych województwach.

Województwo

Cena prętów zbrojeniowych / tona

województwo dolnośląskie

ok. 6 400 zł

województwo kujawsko-pomorskie

ok. 6 600 zł

województwo lubelskie

ok. 6 400 zł

województwo lubuskie

ok. 6 400 zł

województwo łódzkie

ok. 6 700 zł

województwo małopolskie

ok. 6 600 zł

województwo mazowieckie

ok. 6 700 zł

województwo opolskie

ok. 6 600 zł

województwo podkarpackie

ok. 6 550 zł

województwo podlaskie

ok. 6 550 zł

województwo podlaskie

ok. 6 550 zł

województwo śląskie

ok. 6 650 zł

województwo świętokrzyskie

ok. 6 550 zł

województwo warmińsko-mazurskie

ok. 6 650 zł

województwo wielkopolskie

ok. 6 650 zł

województwo zachodniopomorskie

ok. 6 600 zł

Pamiętajmy, że ceny w powyższej tabeli są uśrednione. Mogą różnić się dość znacznie w obrębie danego regionu, w zależności od warunków konkretnej miejscowości.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Koszt i cena budowy w 2023 roku

Jaki jest cennik stali zbrojeniowej w krajach Europy?

Sytuacja w Polsce stanowi poniekąd odzwierciedlenie tego, co dzieje się na rynkach światowych i europejskich. Tak było podczas kryzysowego momentu wiosną 2022 r., tak jest i teraz. Obserwacje natomiast są umiarkowanie pozytywne: panika na rynku stali skończyła się, a spółki znalazły nowe kierunki dostaw.

Większość europejskich dystrybutorów stali wyrównała ceny do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, co wskazuje, że etap korekt mają już za sobą. Obecnie tonę stali zbrojeniowej poza granicami Polski można kupić za około 700 – 750 dolarów. To znaczna obniżka – zważywszy, że po wkroczeniu wojsk rosyjskich na teren Ukrainy 1 tona stali zbrojonej wyceniana była nawet na 950 dolarów na Londyńskiej Giełdzie Metali.

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Czy warto kupować stal na zapas?

W obliczu rosnących cen stali wiele osób zastanawiało się, czy warto zdecydować się na wykorzystanie momentów chwilowych obniżek i zgromadzenie zapasów tego materiału. Część inwestorów i składów postąpiła zresztą w taki sposób przed rozpoczęciem sezonu budowlanego. Z jakim efektem?

Jeśli było to magazynowanie uwzględniające perspektywę kilku miesięcy, krok taki mógł się opłacić. Jeżeli jednak porównamy zeszłoroczne ceny z wiosny z aktualnymi, zabieg mógł okazać się chybiony. Co prawda, nikt chyba nie liczy na powrót stawek do tych sprzed pandemii, ale różnice względem stanu sprzed wojny w Ukrainie nie są znaczne.

Nikt jednak nie wie, co będzie działo się na przestrzeni 2023 roku. Kryzys energetyczny trwa, inflacja nadal jest wysoka, a ceny energii elektrycznej i paliw – nieprzewidywalne. Produkcja stali to proces energochłonny, w związku z tym ten materiał może podrożeć. Nawet jeśli pojawią się spadki, życie pokazuje, że nigdy nie docierają one do pierwotnego poziomu.

Jeśli zatem budżet i dostępna przestrzeń na to pozwalają, warto rozważyć kupno stali z wyprzedzeniem i składowanie jej. Kłopotu nie stanowią przy tym warunki – w składach budowlanych często ten materiał także jest trzymany pod gołym niebem, a tym samym wystawiony na potencjalnie szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Trzeba tylko zabezpieczyć teren, by plac nie przyciągnął uwagi złodziei.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Finanse i koszty
Bloki z mieszkaniami w Warszawie
11.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Portal Cen Mieszkań przyniesie znaczący wzrost transparentności cen na rynku nieruchomości

Jednym z kluczowych elementów, które determinują opłacalność transakcji kupna...

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Koszty budowy domu to temat, który nieustannie przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uw...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Finanse i koszty
Bloki z mieszkaniami w Warszawie
11.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Portal Cen Mieszkań przyniesie znaczący wzrost transparentności cen na rynku nieruchomości

Jednym z kluczowych elementów, które determinują opłacalność transakcji kupna...

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Koszty budowy domu to temat, który nieustannie przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uw...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Reklama
Zamknij