Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztują poszczególne zmiany w projekcie domu?

Ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu?

To, ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu, zależy od rodzaju modyfikacji. Najdroższe są zmiany istotne, które ingerują w konstrukcję budynku i wymagają dokonania przez projektanta ponownych obliczeń. Za niektóre przeróbki projektu jednak zapłacisz symboliczną cenę lub dokonasz ich całkowicie za darmo. Sprawdź, które konkretnie zmiany w projekcie domu są najbardziej kosztowne, a które najtańsze.

‌Decydując się na gotowy projekt domu, można sporo zaoszczędzić, ponieważ jest on nawet kilkukrotnie tańszy niż sporządzany na zamówienie. Należy jednak pamiętać, że gotowy projekt wymaga adaptacji przez osobę uprawnioną, która musi go dostosować do warunków panujących na działce oraz MPZP lub warunków zabudowy.

Takie zmiany w gotowym projekcie domu mogą być dokonane jedynie w podstawowym zakresie, a więc dotyczyć np. modyfikacji orientacji budynku względem stron świata lub dostosowania posadowienia obiektu do warunków geotechnicznych działki. W tym przypadku nie są one z reguły ani skomplikowane, ani kosztowne.

Z kolei modyfikacje wykraczające poza standardową adaptację, np. dotyczące wielkości budynku lub technologii jego budowy, mogą się wiązać z dość wysokimi kosztami. Co więcej, na wiele takich istotnych zmian należy uzyskać zgodę autora oryginalnego projektu, a niektóre z nich mogą wymagać nawet przygotowania projektu zamiennego.

Najczęstsze zmiany w gotowych projektach domów. Czy mają wpływ na koszt budowy domu?

Do najczęstszych zmian w gotowych projektach domów należą:

Jedną z popularniejszych modyfikacji jest zmiana stropu w projekcie. Jeśli wiąże się ze wprowadzeniem innego materiału i wymaga przeprowadzenia obliczeń dotyczących wytrzymałości konstrukcji, to koszty jej wdrożenia mogą być znaczne.

Zmiana może dotyczyć kąta nachylenia połaci lub konstrukcji dachu w projekcie. Niestety niekiedy takie modyfikacje dachu są konieczne, jeśli np. wymaga tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Podniesienie ściany kolankowej pozwoli w przyszłości zaadaptować przestrzeń znajdującą się pod dachem na potrzeby mieszkalne. Warto pomyśleć o tym wcześniej, by później nie być zmuszonym do zdejmowania dachu i wykonywania poważnego remontu.

Adaptacja poddasza na część mieszkalną może jednocześnie wymuszać wprowadzenie zmian w projekcie dotyczących stropu – powinien on być wytrzymalszy, by jego nośność odpowiadała potrzebom domowników.

Inną popularną modyfikacją jest zmiana systemu ogrzewania budynku. Zdarza się, że np. działka nie ma dostępu do przyłącza gazowego i wówczas bardziej ekonomiczne może okazać się zastosowanie pieca na paliwo stałe. W takiej sytuacji jednak konieczne będzie doprojektowanie kotłowni oraz zmiana położenia niektórych elementów instalacji.

Również zwykłe z pozoru przeniesienie kominka do innego pomieszczenia będzie wymagało zmian w projekcie, ponieważ projektant będzie musiał zmienić położenie komina.

Poważną modyfikacją jest podpiwniczenie domu, który zaprojektowany został jako budynek bez piwnic.

Warto mieć świadomość, że wskutek wprowadzenia modyfikacji w gotowym projekcie zmianie może ulec także koszt budowy domu. Niekiedy właśnie to jest głównym powodem wdrażania poprawek w całym przedsięwzięciu – zmiana choćby pokrycia dachowego na tańsze, liczby okien czy też technologii budowy pozwala wygenerować spore oszczędności. Koszt budowy domu może się jednak również zwiększyć, jeśli np. zażyczymy sobie umieszczenie w projekcie budynku piwnicy lub garażu.

Czym jest kalenica? Jakie są funkcje kalenicy na dachu?

wprowadzanie zmian w projekcie budowlanym

Ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu?

To, ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu, zależy głównie od rodzaju modyfikacji, ale także ceny usługi. Należy mieć świadomość, że każda pracownia projektowa określa indywidualnie cennik za zmiany w projekcie domu i zaproponowane przez każdą z nich stawki mogą się bardzo różnić od konkurencji.

Na koszt zmian w projekcie budowlanym wpływ ma również stopień skomplikowania prac adaptacyjnych, które z kolei zależą od konstrukcji budynku i technologii jego budowy. Za adaptację projektu domu jednorodzinnego w podstawowym zakresie należy zapłacić od około 1500 do nawet 4000 zł.

A ile kosztują większe zmiany w gotowym projekcie budowlanym? Od 100 zł do nawet kilku tysięcy złotych za pojedynczą modyfikację

Sprawdź przykładowe ceny obowiązujące przy typowych zmianach w projekcie:

 • zmiana stropu w projekcie domu – 2,5-3,5 tys. zł,
 • zmiana pokrycia dachu – 800 zł,
 • podniesienie ścianki kolankowej – 3 tys. zł,
 • adaptacja poddasza nieużytkowego na użytkowe – 1,5 tys. zł,
 • zmiana kąta nachylenia połaci lub zmiana konstrukcji dachu –2,5-3 tys. zł,
 • zmiana technologii budowy domu – około 2,8 tys. zł.

Ile kosztuje zmiana sposobu ogrzewania w projekcie? Nawet 2-2,5 tys. zł. Dobrą wiadomością jest to, że niektóre zmiany w projekcie domu można przeprowadzić samodzielnie i całkowicie za darmo.

Czy warto budować dom szkieletowy? Zalety domów szkieletowych

Jakie zmiany w gotowym projekcie domu są najbardziej kosztowne?

Najkosztowniejsze są tzw. zmiany istotne, szczególnie te, które ingerują w konstrukcję budynku lub technologię jego budowy. Pociągają za sobą konieczność przygotowania projektu zamiennego budowlanego, jeśli wprowadzane są już po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub po zgłoszeniu budowy w urzędzie wraz z projektem.

Ile kosztują takie zmiany w projekcie budowlanym? Średnio około 2-3 tys. zł. Drogie są również modyfikacje dotyczące dołożenia jakichś elementów do obiektu, np. garażu lub podpiwniczenia.

Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny za najdroższe modyfikacje:

 • powiększenie lub zmniejszenie budynku w obrysie – od 700 zł;
 • zmiana kąta nachylenia dachu – od 600 do 3000 zł;
 • zmiana konstrukcji więźby dachowej i dachu – od 2000 zł;
 • zmiana technologii ścian konstrukcyjnych – około 2000 zł;
 • zmiana technologii wykonania stropu – od 1500 do nawet 3500 zł;
 • zmiana sposobu ogrzewania – około 2800 zł;
 • umieszczenie w projekcie piwnicy – około 3000 zł;
 • zaprojektowanie garażu w bryle budynku – około 1200 zł.

Które zmiany w projekcie domu są najtańsze?

Istnieją też zmiany w projekcie budowlanym, których koszt nie jest wysoki. Do najtańszych modyfikacji należą m.in.:

 • zmiana układu ścian działowych – od 300 zł;
 • zmiana lokalizacji lub rozmiaru okien i drzwi – 100-250 zł za sztukę;
 • likwidacja lub dobudowa tarasów i balkonów – od 100 zł.

Niektóre zmiany mogą przekroczyć koszt zakupu projektu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór takiej koncepcji architektonicznej, która nie będzie wymagała wprowadzenia wielu modyfikacji.

Jak wybrać projekt domu? Przede wszystkim należy kierować się wytycznymi MPZP lub warunków zabudowy, a także wypisać sobie wcześniej najważniejsze cechy i parametry budynku, jakich się oczekuje. Szczególnie ważne są te dotyczące konstrukcji, ponieważ ich późniejsza zmiana w gotowym projekcie jest najkosztowniejsza.

Sprawdź: Uczestnicy procesu budowlanego – jakie mają obowiązki według Prawa budowlanego?

Jakie zmiany w gotowym projekcie domu możemy wykonać bez dodatkowych opłat?

Niektóre zmiany w gotowym projekcie domu nie wymagają uzyskania zgody urzędników i można je wykonać samodzielnie już w trakcie realizacji inwestycji. Ze względu na to, że nie trzeba prosić projektanta o ich naniesienie w projekcie, nie będą się wiązać z dodatkowymi opłatami.

Do takich zmian należą głównie modyfikacje kosmetyczne, dotyczące np. kolorystyki elewacji, zastosowania innych materiałów okładzinowych czy też zlikwidowania lub dobudowania jakiejś ścianki działowej. Mowa tu o zmianach nieistotnych, które nanoszone są np. przez kierownika budowy, bez potrzeby zgłaszania ich gdziekolwiek. Do nieistotnych zmian zalicza się m.in.:

 • rodzaj materiału do wykonania ścian, o ile nie wpływa to na wielkość domu;
 • rodzaj materiału na pokrycie dachowe;
 • przebieg różnych instalacji;
 • liczbę, rodzaj i kształt okien;
 • liczbę drzwi;
 • kolorystykę i typ elewacji;
 • przeznaczenie pomieszczeń w domu.

W niektórych przypadkach można również samodzielnie zdecydować o zmianie wielkości okien i drzwi lub nawet ich lokalizacji, o ile nie wymaga to zmian w konstrukcji podciągu lub nadproża. Warto pamiętać, że takie nieistotne zmiany także powinny być udokumentowane, ale najczęściej wystarczy w tym celu dokonanie odpowiedniego zapisu w dzienniku budowy przez kierownika budowy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP?
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

Projekt domu
Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?
27.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?

Od połowy 2023 roku media niemalże prześcigają się w przekazywaniu informacji o rosnących cenach mieszkań w największych m...

Projekt domu
Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji
29.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji

Prefabrykowane domy drewniane zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jes...

Projekt domu
Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży
09.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży - odpowiedź na zmieniające się potrzeby rodziny

Jednym z dylematów przy wyborze projektu domu jest trudność z jego dopasowani...

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

Projekt domu
Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?
27.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?

Od połowy 2023 roku media niemalże prześcigają się w przekazywaniu informacji o rosnących cenach mieszkań w największych m...

Projekt domu
Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji
29.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji

Prefabrykowane domy drewniane zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jes...

Projekt domu
Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży
09.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży - odpowiedź na zmieniające się potrzeby rodziny

Jednym z dylematów przy wyborze projektu domu jest trudność z jego dopasowani...

REKLAMA
Zamknij