Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jakie zmiany w gotowych projektach domów są kosztowne?

Jakie zmiany w gotowych projektach domów są kosztowne?

Większość ludzi pragnie zrealizować w życiu cel, by zamieszkać w wymarzonym domu. Nie zawsze jednak starcza na to pieniędzy, przez co czasem trzeba pójść na pewnego rodzaju kompromis. Jednym z nich jest zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego. Dzięki temu ograniczymy w pewien sposób koszty naszej inwestycji. Niestety wadą takich projektów jest to, że nie zawsze one są takie, jak oczekujemy. W takiej sytuacji musimy wprowadzić zmiany w projekcie domu. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy dana zmiana jest istotna, a kiedy nie.

Jeśli chodzi o same gotowe projekty, to obecnie są one bardzo popularne wśród coraz większej liczby Polaków. Na rynku znajduje się bardzo dużo ofert budynków np. projekty domów parterowych, piętrowych, z poddaszem i z piwnicą. W dość wielu przypadkach wprowadzane są zmiany, tak aby budynek maksymalnie dostosować do naszych potrzeb. W poniższym tekście przedstawimy rodzaje zmian projektowych oraz ich koszt.

Lepiej z domu

Jakie są najczęstsze zmiany w gotowych projektach domu?

Zmiany w projektach domów występują niezwykle często. Powodem jest to, iż nie zawsze dany projekt przypadnie nam w 100 procentach do gustu. Jakie zmiany można wprowadzić w projekcie w domu? Bardzo często jest to np. użycie innych materiałów budowlanych. Oczywiście ta zmiana nie dotyczy budynków murowanych, chyba że zmienimy grubość ścian. Ta sama sytuacja tyczy się domów drewnianych. Tu także inwestor może użyć innego rodzaju drewno niż założono w projekcie. Zmianie także może ulec dach. Zamiast cementowej dachówki, można użyć ceramicznej, która jest lżejsza lub blachodachówki. Jest to możliwe, gdyż konstrukcja dachu została przystosowana do większego ciężaru. Odwrotna sytuacja również jest możliwa, gdyż często w gotowych projektach obliczenia są przeprowadzane na wyrost.

Kolejną możliwością jest zmiana technologii. Jest to najdroższa ze zmian, której cena może przekroczyć wartość całego projektu. Taki projekt budynku  ulega wówczas niemalże całkowitemu przerysowaniu. Zdecydowanie odradza się wykonywanie takich zmian. Następna dotyczy stolarki otworowej. Wiąże się to na przykład z dodaniem lub usunięciem okna, zmianie wymiaru drzwi i bramy garażowej. Trzeba pamiętać, że zmniejszenie otworu okiennego bądź jego usunięcie jest łatwiejsze niż dodanie nowego (wymusza to doprojektowanie nadproży). Zmiana dachu należy do jednej z najbardziej skomplikowanych, jakie są wnoszone do projektu. Dotyczy ona kąta nachylenia oraz samego kształtu dachu. Zmiany tego typu trzeba bezwzględnie nanieść w projekcie.

Jakie zmiany można wprowadzić w gotowym projekcie domu

Ogrzewanie to kolejna rzecz, która może się zmienić. Jeżeli chcemy posiadać piec np. na węgiel bądź olej opałowy, to konieczne będzie doprojektowanie kotłowni. Istnieją też inne metody ogrzewania, które możemy zastosować w projekcie, takie jak panele solarne lub pompy ciepła. Zmiana położenia komina zdarza się, gdy chcemy przenieść kominek lub ulec mają modyfikacji kanały wentylacyjne.

Jest ona istotna, gdyż ingeruje w konstrukcję budynku i jego fundamenty. Podwyższenie ścianki kolankowej z kolei umożliwi nam w dość łatwy sposób zwiększenie powierzchni poddasza. Mimo, że ta zmiana jest nietrudna do wprowadzenia, należy ona do istotnych. Podobnie ma się podpiwniczenie budynku, to także zmiana konstruktywna, którą należy umieścić w projekcie. Jest ona wprowadzana np. gdy chcemy piwnicę przeznaczyć pod garaż.

Bardzo istotna jest zmiana wymiarów zewnętrznych budynku. Jest tak, gdyż modyfikacji ulega obrys budynku. Należy to koniecznie oznaczyć w projekcie. Warto pamiętać, że zmniejszenie budynku jest dużo bardziej skomplikowane niż jego powiększenie. Zmiana funkcjonalności pomieszczeń to np. zaadaptowanie łazienki w sypialnię lub wydzielenie garderoby. Zmiana tego typu jest nieistotna, gdyż nie wpływa ona na konstrukcję domu. Podobnie się ma sprawa co do ścianek działowych. Ich modyfikacja lokalizacji jest dokonywana już podczas budowy. Do każdego projektu możemy też doprojektować, zmniejszyć, zwiększyć bądź zlikwidować garaż. Zmiana ta często ma wpływ na konstrukcję dachu.

Jakie są rodzaje zmian, których można dokonać w projekcie?

Zasadniczo w projektach dokonujemy dwa rodzaje zmian, nieistotne oraz istotne. Te drugie są bardzo ważne, gdyż wprowadzając je, będziemy zobowiązani do wydania dokumentacji zamiennej, czyli projektu budowlanego zamiennego. Zmiany tego typu można wprowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Do takich odstępstw zaliczamy choćby zmianę zagospodarowania terenu działki np. nowa lokalizacja budynku względem terenu lub działki. Ponadto będą to parametry takie jak kubatura budynku, powierzchnia zabudowy, wysokość, szerokość i długość domu oraz liczba kondygnacji danego budynku.

Kolejna istotna zmiana to zapewnienie w domu warunków do przemieszczania się przez osoby niepełnosprawne. Często dotyczy to szkół, urzędów lub ośrodków zdrowia. Następna to inne użytkowanie projektowanego budynku np. budowa domu mieszkalnego zamiast warsztatu samochodowego. Istotna też jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania. Na terenie rolnym nie można zbudować hali magazynowej niezwiązanej z produkcją rolną lub domu jednorodzinnego całorocznego. Zmiany w budynkach zabytkowych także są istotne, należy wtedy uzyskać opinię i uzgodnienie od konserwatora zabytków. Na podobnej zasadzie ma się to do stanowisk archeologicznych i przy ochronie krajobrazu.

Dopuszczalne zmiany w projekcie domu bez uzgodnień to zmiany nieistotne i mogą być wprowadzone bez ponownego zezwolenia na budowę. Wprowadzane są przez projektanta, nie może tego zrobić kierownik budowy. Najczęściej jest to w formie dodatkowych rysunków i opisów. Do takich zmian możemy zaliczyć materiał, z jakiego jest wykonany dach oraz ściany (o ile nie zmienią się wymiary budynku).

Przebieg instalacji wodnej, elektrycznej i wentylacyjnej także zaliczymy jako zmiana nieistotna. To samo się tyczy nowej lokalizacji kotła do ogrzewania domu. Nieistotna zmiana to także nowa liczba i rodzaj okien, drzwi i zmiana elewacji domu. Wysokość i kąt nachylenia domu może być zmianą nieistotną, ale pod warunkiem, że zmianie nie ulegnie kubatura domu. Będzie to też w przypadku gdy nachylenie dachu jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania terenu.

Kto i kiedy może wprowadzić zmiany w projekcie domu?

Jednym z pytań, które często padają, to kto wprowadza zmiany w projekcie w domu? Jest to uzależnione od rodzaju zmian. Wszystkie istotne są wprowadzane przez autora projektu bądź pracowni, która wykonuje dany projekt. Drugim rodzajem zmian są tzw. zmiany nieistotne. One z kolei mogą być wprowadzane przez inwestora, jednakże muszą się znaleźć w dokumentacji po wykonawczej.

Zmiany w projekcie domu kiedy?

Jeśli chodzi o zmiany istotne, to muszą być one wykonane przed rozpoczęciem robót. Natomiast zmiany nieistotne mogą być wprowadzane na dowolnym etapie inwestycji.

Zmiany w gotowym projekcie domu

Które zmiany w gotowym projekcie domu są najbardziej kosztowne?

Zazwyczaj każdy, kto chce zmienić projekt, zadaje sobie pytanie, ile kosztują zmiany w projekcie domu? Sam gotowy projekt dla domku jednorodzinnego do 100 metrów kwadratowych to koszt rzędu 2500 zł. Dla większych budynków takich do 200 metrów kwadratowych kwota wyniesie około 4000 zł. To znacznie mniej niż projekty indywidualne, których cena waha się od 6 do 8 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o koszt zmian, do najdroższych należą zmiany technologii budynku oraz kształtu dachu, ich cena może nawet przekroczyć wartość całego projektu.

Zmiany w projekcie domu, cennik:

 • dodanie podpiwniczenia – od 1400 zł
 • dodanie garażu – od 900 zł
 • zmiany ścianek działowych – od 300 zł
 • zmiany dachu – od 2500 zł
 • zmiana ścianki kolankowej lub wysokości kondygnacji – od 500 zł
 • likwidacja, dobudowa balkonów i tarasów – od 100 zł
 • zmiany okien i drzwi ich liczby lub rozmiaru – od 100 zł
 • zmiana kąta nachylenia dachu – od 900 zł
 • adaptacja poddasza w budynku parterowym pod zamieszkanie bądź do ogólnego użytku – od 1300 zł
 • zmiana konstrukcji stropu – od 1300 zł
 • zmiana konstrukcji ścian zewnętrznych – od 800 zł
 • zmiana pokrycia dachu – od 750 zł
 • zmiana technologii budynku – od 2800 zł.

Podsumowując cennik, można stwierdzić, iż koszt zmian w projekcie domu może znacznie przekroczyć wartość projektu. Dlatego warto się zastanowić nad wyborem odpowiedniego projektu, tak aby tych zmian było jak najmniej.

Które zmiany w gotowym projekcie domu można wykonać bez dodatkowych opłat?

Każdy z nas budując dom, chce, aby nie był on zbyt przepłaconą inwestycją. Przyczynić się do tego może także bardzo duża liczba zmian projektowych. Dlatego przed wyborem projektu należy się dobrze zastanowić, by zmian było jak najmniej. Jeśli jednak się nie da tego uniknąć, najlepiej by dotyczyły one usunięcia bądź dodania trasów lub balkonów oraz stolarki otworowej. Te dwa rodzaje zmian są najmniej kosztowne i mieszczą się w granicach 100 zł. W ten sposób koszt projektu nie wzrośnie zbyt bardzo.

Zmiany w gotowym projekcie domu bez dodatkowych opłat

Przede wszystkim zmiany te dotyczą materiałów budowlanych, jakie zostały bądź zostaną zastosowane. Kolejna rzecz to rozmiar stolarki otworowej, nachylenia dachu, sposobu ogrzewania, funkcjonalności pomieszczeń oraz wykończenia elewacji budynku. Modyfikacje te można wprowadzić bez dodatkowych opłat projektowych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy
Kuchnia
Okleina meblowa
23 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy
Kuchnia
Okleina meblowa
23 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Cennik usług remontowych
11 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Sięgnij po aktualny cennik usług remontowych, by dowiedzieć się, ile będą cię...

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021
31 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług budowlanych na 2021 rok zostanie ukształtowany w pierwszych miesiącach roku i najprawdopodobniej dojdzie do w...

Koszty budowy
Cennik usług remontowych
11 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Sięgnij po aktualny cennik usług remontowych, by dowiedzieć się, ile będą cię...

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021
31 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług budowlanych na 2021 rok zostanie ukształtowany w pierwszych miesiącach roku i najprawdopodobniej dojdzie do w...