Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zabezpieczyć dach w konstrukcji na zimę?

Jak przygotować w budowie dach na zimę?

Budowa domu metodą gospodarczą może trwać dwa, a czasami nawet więcej sezonów, co oznacza, że niejednokrotnie nowopowstający budynek będzie musiał stawić czoła zimie. Najlepszym momentem na przerwanie działań jest doprowadzenie inwestycji do stanu surowego, jednak pozostawienie jej w takiej postaci bez zabezpieczenia groziłoby ruiną. Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą? Jakich materiałów użyć?

Stan surowy i zabezpieczenie dachu na zimę

Stan surowy otwarty budynku oznacza, że ściany nośne, kominy i stropy zostały już wzniesione, natomiast budowa dachu nie dobiegła jeszcze końca. Pozostawienie inwestycji w takiej postaci bez zabezpieczenia na najchłodniejszą porę roku niejednokrotnie oznacza jego poważne uszkodzenie i konieczność poniesienia znacznych nakładów finansowych. Lepiej zapobiegać niż usuwać skutki zaniedbań! Jak wobec tego wykonać krycie dachu zimą?

Wszystko zależy od tego, do jakiego momentu doprowadzone zostały prace. W najwygodniejszej sytuacji są inwestorzy dysponujący domem w stanie surowym zamkniętym. Tu pokrycie dachowe zostało już wykonane, a budynek odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, między innymi opadami śniegu.

W razie braku stolarki okiennej i drzwiowej wystarczy jedynie osłonić – na przykład folią budowlaną – przygotowane wcześniej otwory.

W pozostałych przypadkach sposób postępowania jest uzależniony od etapu, do którego doprowadzono prace. Gdy zdążyłeś już wykonać więźbę dachową, brak dachu na zimę zabezpieczysz na przykład papą na deskowaniu, pod warunkiem że taki rodzaj wstępnego krycia jest dopasowany do zaplanowanego wariantu pokrycia dachowego. Jeżeli natomiast więźba nie została wykonana, strop ochroni konstrukcja, na przykład z desek lub płyt.

Prowizoryczne zadaszenie trzeba wykonać w taki sposób, by jego krawędzie wystawały poza obręb murów. Pozwoli to na skuteczne odprowadzenie wody, co ochroni ściany przed uszkodzeniem.

Czy zawsze jest sens zabezpieczać dach zimą? A może warto kontynuować prace dekarskie w tym czasie? Niestety, odpowiedź na pytanie, czy można robić dach w zimie, brzmi: nie. Specjaliści sugerują, aby wstrzymać wszelkie działania zwłaszcza w okresie ujemnych temperatur. Również wymiana dachu zimą nie jest rekomendowana.

szkielet domu zimą

Jak zabezpieczyć na zimę więźbę dachową bez pokrycia?

Warto rozszerzyć kwestie działań, które można podjąć, by ochronić gotową więźbę w sytuacji, w której warunki uniemożliwiają ułożenie ostatecznego pokrycia. Jak zabezpieczyć więźbę na zimę? Najczęściej miękki dach zimą osłania się sztywnym poszyciem z desek lub płyt OSB. Na taki podkład trafia papa.

Efektem będzie nie tylko skuteczne zabezpieczenie dachu przed deszczem i śniegiem, ale również usztywnienie więźby i lepsza izolacja akustyczna. W kolejnym sezonie przygotowana w ten sposób osłona może posłużyć jako podkład pod ostateczne pokrycie – trzeba jedynie pamiętać, że niektóre sposoby wykończenia, na przykład dachówka, będą wymagały dodatkowego rusztu z kontrłat i łat.

Sztywne poszycie kryte papą jest godnym polecenia, ale dość drogim wariantem. Alternatywnie możesz więc wykorzystać inny sposób na zabezpieczenie dachu przed śniegiem, deszczem i niskimi temperaturami. To plandeki z tworzyw sztucznych, które skutecznie osłonią przeciekający dach zimą.

Z zewnątrz wyglądają one na nieprzezroczyste, ale do wnętrza dociera dostatecznie dużo naturalnego światła, by wczesną wiosną móc rozpocząć działania wewnątrz budynku.

Plandeki produkuje się z polietylenu lub polipropylenu. Dostępne są co prawda w bardzo dużych rozmiarach, jednak prowizoryczne krycie dachu będzie pewniejsze, gdy użyjesz mniejszych płacht i ułożysz ja na zakładkę.

Mocuje się je za pomocą krótkich listew bezpośrednio do krokwi, szczególną uwagę zwracając na szczelność w narożach, koszach dachu i przy kominie. Plandeki sprawdzą się także, jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć stary dach zimą przed przeciekaniem.

Jakie drewno na dach wybrać? Czy każde nadaje się na konstrukcję dachu?

ofe-5847238-72473 w-72473

Jak tymczasowo zabezpieczyć wiązary dachowe na zimę?

Dodatkowej uwagi wymagają wiązary dachowe – alternatywa dla tradycyjnej więźby wykorzystywana do budowy dachów o wyższej odporności. Czynnikiem decydującym o zastosowaniu wiązarów jest przede wszystkim chęć zwiększenia wytrzymałości konstrukcji względem śniegu. Zanim jednak dach nie zostanie wykończony, wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Priorytetem w przypadku wiązarów dachowych jest bezpieczne zimowanie, w czasie którego nie nastąpi wyginanie krokwi czy uszkodzenie płatwi pod wpływem wilgoci i dodatkowego ciężaru. W tym celu stosuje się kilka popularnych rozwiązań. Które z nich są  najlepsze?

  • Deski i papa asfaltowa

To najdroższa, ale jednocześnie najskuteczniejsza metoda. Niektórzy specjaliści zalecają, by dodatkowo pod deskami rozłożyć na wiązarach specjalną folię wentylującą wnętrze. Ten zabieg zapewni odpowiedni przepływ powietrza i – co za tym idzie – poziom wilgotności. Wiele osób traktuje ten sposób jako inwestycję, gdyż papa może stanowić podstawę finalnego poszycia dachowego.

  • Plandeki budowlane

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej więźby dachowej, przy wiązarach dachowych można wykorzystać również plandeki. Stosuje się w tej wersji grube i wytrzymałe płachty odpowiednio zabezpieczone konstrukcją z desek. Utworzone poszycie powinno być tak sztywne, jak tylko to możliwe.

  • Membrany dachowe

Trzecia opcja to membrana dachowa. Trzeba jednak pamiętać, że często jest to po prostu folia, której parametry nie są dostosowane do natężonych opadów śniegu, gradu i deszczu. Tego rodzaju materiały mogą być wykorzystywane jedynie okresowo.

Czy membrana dachowa wytrzyma zimę?

O membranach dachowych sporo mówi się w kontekście tego, jak zabezpieczyć konstrukcję dachu nowobudowanego na zimę oraz jak zabezpieczyć stary dach przed przeciekaniem. Ta metoda jest kusząca, gdyż jest najtańsza ze wszystkich wyżej wymienionych, jednak trzeba mieć świadomość, że to rozwiązanie nie wytrzyma całej zimy.

Przede wszystkim membrany – mimo względnej niepodatności na rozciąganie – nie zniosą dużego obciążenia zalegającego śniegu, intensywnych opadów deszczu lub gradu oraz silnych wiatrów. Nie są również odporne na długotrwałe działanie promieniowania UV, pod wpływem którego tracą swoje właściwości.

Pozostawiając dom w stanie surowym na zimę, warto zapytać kierownika budowy, jakie rozwiązanie rekomenduje w danym przypadku i jakie warunki należy zapewnić zarówno bryle budynku, jak i jego wnętrzom.

Może okazać się, że – oprócz zabezpieczenia dachu – trzeba będzie zastosować dodatkowe ogrzewanie lub kontrolować wilgotność. Konieczne jest także zabezpieczenie innych nieszczelności przy jednoczesnym zagwarantowaniu optymalnej wentylacji.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi związane z dachami w budowie

Znajdujesz się na etapie budowy domu w stanie surowym otwartym i rozpoczyna się lub trwa budowa dachu? Masz pytania związane z dachami w budowie, ich konstrukcją i materiałami, jakie są w ich przypadku wykorzystywane? Sprawdź odpowiedzi ekspertów!

Czy zabezpieczenie budowanego dachu na zimę jest niezbędne?

Na pytanie, czy można zostawić obiekt bez dachu na zimę, odpowiadamy, że nie. Zimowa pora, związana z niskimi temperaturami, opadami śniegu i deszczu czy z porywistym wiatrem, jest czynnikiem wpływającym negatywnie na niedokończoną konstrukcję Twojego domu.

Tylko odpowiednie zabezpieczenie pozwoli zapobiec uszkodzeniom konstrukcji budynku i tym samym uniknąć konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jakie są najczęstsze uszkodzenia dachu podczas zimy?

Negatywne czynniki atmosferyczne zimą mogą doprowadzić do znacznych uszkodzeń dachu. Między innymi niska temperatura – mróz może spowodować pęknięcia i odkształcenia materiałów. Niebezpieczne dla takiej konstrukcji są również opady śniegu i zamarzająca woda. Topniejący i spadający śnieg lub obrywające się sople mogą uszkodzić połacie dachu.

Szczególnie narażona na uszkodzenie jest membrana dachowa. Jak mają się do siebie membrana dachowa a śnieg? Niestety, jest to czynnik ryzyka. W wyniku zalegania na dachu śniegu membrana może ulec uszkodzeniu, a to z kolei prowadzi do przecieków i ryzyka zawilgocenia pomieszczeń na poddaszu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij