Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Jak przygotować dach na zimę?

W okresie jesienno-zimowym dom jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych, np. opadów. Silny mróz, śnieg oraz deszcz mogą negatywnie oddziaływać na pokrycie dachowe, dlatego tak ważne jest sprawdzenie jego stanu. Jak przygotować dach na zimę i na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania corocznego przeglądu?

Jak powinno przebiegać prawidłowe przygotowanie dachu na zimę?

Regularne sprawdzanie stanu pokrycia dachowego może zagwarantować, że dach będzie odpowiednio zabezpieczał dom przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Usuwanie usterek, pęknięć czy rozszczelnień na bieżąco może uchronić nas przed przeciekaniem dachu.

Czym zabezpieczyć dach domu na zimę i jak powinno to przebiegać? Warto przede wszystkim zweryfikować stan konstrukcji i upewnić się, że nie ma w niej żadnych uszkodzeń. Ochronę przed spadającym z dachu śniegiem zapewnią z kolei specjalne płotki przeciwśniegowe, które warto zamontować w newralgicznych miejscach, np. w okolicy drzwi zewnętrznych czy ścieżki prowadzącej do domu.

Prawidłowe przygotowanie dachu na zimę powinno też uwzględniać sprawdzenie stanu rynien, w których mogą zalegać liście czy igliwie. Niedrożne rynny zmniejszają wydajność systemu odprowadzania wody, który jest szczególnie istotny w okresie jesienno-zimowym – musi zatem działać sprawnie.

Przegląd pokrycia dachowego oraz rynien może przeprowadzić profesjonalny dekarz, ale niektóre prace można wykonać samodzielnie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie dokładnie czynności warto wykonać, żeby dach domu jednorodzinnego był odpowiednio zabezpieczony na sezon zimowy.

Jak przygotować dach na zimę?

Od czego zacząć przegląd pokrycia dachowego przed zimą?

Pokrycie z blachodachówki jest wytrzymałe i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwujących – wystarczy dokonać przeglądu późną jesienią. Chociaż blacha jest pokryta specjalnymi powłokami ochronnymi, które zabezpieczają ją przed brudem, to raz na pięć lat zalecane jest czyszczenie blachodachówki. Dzięki temu pokrycie dachowe dłużej zachowa swoje właściwości.

Warto też zadbać o system rynnowy, usunięcie uszkodzeń oraz konserwację dachu. Szczególną uwagę należy zwrócić na łączenia dachu z kominem, lukarnami, ścianami bocznymi czy zlewniami dachowymi – tam często pojawiają się nieszczelności, które można załatać specjalnym uszczelniaczem dekarskim. Szybkie wykrycie usterek pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe

Śniegołapy, czyli specjalne płotki przeciwśniegowe, zabezpieczają przed osuwaniem się śniegu z dachu. Spadające czapy śniegowe są nie tylko nieprzyjemne, nikt nie chce przecież oberwać białym puchem w głowę np. w czasie wchodzenia do domu, ale mogą być także niebezpieczne, zwłaszcza jeśli na dachu nagromadziła się spora pokrywa śniegu.

Ciężki, osuwający się opad może też uszkodzić system rynnowy, dlatego przed zimą warto rozważyć montaż zabezpieczeń przeciwśniegowych. Na rynku są dostępne różne rodzaje śniegołapów, które można dostosować do rodzaju pokrycia dachowego – w zależności od tego, czy mamy tradycyjne dachówki, czy blachę.

Mycie dachu

Jak wspomnieliśmy, blachodachówka jest pokryta specjalnymi powłokami ograniczającymi osadzanie się zanieczyszczeń, a kurz i brud zmywa z niej deszcz. Pomimo tego raz na pięć lat warto umyć ją za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Nie stosujmy silnych środków myjących – mogą one uszkodzić strukturę blachodachówki. Warto natomiast użyć wody pod ciśnieniem oraz miękkiej szczotki.

Jak przygotować dach na zimę?

Czyszczenie rynien

W pierwszej kolejności usuwamy nagromadzone w rynnach zanieczyszczenia – gałązki, patyki, liście, szyszki oraz wszystko to, co może zaburzyć drożność systemu rynnowego i przyczynić się do wylewania się wody. To z kolei może doprowadzić do zawilgocenia elewacji. Natomiast zwisające z rynien sople mogą zagrozić bezpieczeństwu domowników oraz innych osób przechodzących pod domem.

Do czyszczenia rynien można użyć węża ogrodowego – woda pod ciśnieniem wypłucze wszelkie niechciane elementy. Do wymiatania większych zanieczyszczeń sprawdzą się również miękkie szczotki o delikatnym włosiu. Uważajmy natomiast na silne detergenty – mogą one uszkodzić strukturę rynny.

Warto też sprawdzić drożność rur spustowych, szczególnie jeśli widzimy, że wypływa z nich mało wody. Najlepiej zrobić to przez otwory rewizyjne, w których znajduje się koszyczek na zanieczyszczenia. Pamiętajmy też o tym, żeby nie opierać drabiny o rynny – może ona spowodować ich deformację.

Usunięcie uszkodzeń

Rynny mają już swoje lata i widać na nich zniszczenia, np. zarysowania czy blaknięcie powierzchni? A może zimą tworzą się na nich charakterystyczne sople lodu? Pamiętajmy, że uszkodzony system rynnowy nie jest w stanie wydajnie odprowadzać wody, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na wszelkie zniszczenia. W przypadku nieszczelnych rynien możemy użyć specjalnych uszczelniaczy lub zastosować złączkę uszczelniającą. Warto też raz w roku sprawdzić stan mocowań i łączeń rynnowych, a w razie potrzeby – wymienić je.

Konserwacja dachu

Na czym polega konserwacja dachu zimą? Drobne zarysowania powierzchni rynien możemy zamalować specjalnym lakierem zaprawkowym. Jeśli natomiast zauważymy niewielkie ślady rdzy, warto użyć farby antykorozyjnej, która zabezpieczy rynnę przed rozprzestrzenianiem korozji na dalsze części rynien. Czasem konieczne jest usunięcie fragmentu rynny i zastąpienie go nowym. Warto także dokonać przeglądu mocowań – sprawdzić, czy haki trzymają rynnę stabilnie.

Dlaczego warto robić jesienny przegląd pokrycia dachowego?

W zimie dach i rynny są szczególnie narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, które mogą uszkodzić ich strukturę, a co za tym idzie – również konstrukcję budynku. Regularne sprawdzanie stanu pokrycia dachowego oraz systemu rynnowego pozwoli nam uniknąć kosztowych napraw.

Jakie prace związane z przygotowaniem dachu na zimę można wykonać samodzielnie?

Niewątpliwie wymiana mniejszych elementów pokrycia dachu nie będzie wymagała interwencji dekarza. Pęknięte dachówki czy widoczne na blachodachówce odpryski powłoki ochronnej będziemy w stanie naprawić samodzielnie przy niewielkim nakładzie kosztów i pracy. Także czyszczenie rynien oraz samej powierzchni dachu to z pewnością praca, która nie wymaga specjalistycznych umiejętności, a potrzebny do tego sprzęt to inwestycja na długie lata.

Kiedy przyda się firma dekarska? Warto skorzystać z jej pomocy, jeśli nie mamy doświadczenia w dokonywaniu tego typu napraw lub chcemy mieć pewność, że fachowiec wykryje wszelkie nieszczelności. Profesjonalna ekipa sprawdzi się również w przypadku starych pokryć dachowych, które są bardzo uszkodzone.

Jak przygotować dach na zimę?

Jakie są konsekwencje braku przeprowadzania sezonowych przeglądów dachu?

Późna jesień to najlepszy czas na przygotowanie naszego dachu na zimę, który przez najbliższe miesiące będzie narażony na silne działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zalegający śnieg mocno obciąża konstrukcję dachu, dlatego musimy mieć pewność, że pokrycie jest w nienagannym stanie. Lekceważenie uszkodzeń dachu może doprowadzić do zniszczenia elementów więźby dachowej, co znacząco wpłynie na wytrzymałość dachu. Jest to poważne zagrożenie, które zdiagnozowane zbyt późno może nieść ze sobą katastrofalne skutki.

Nie możemy też lekceważyć złego stanu systemu rynnowego. Zamarzająca wewnątrz rynny woda może skutkować koniecznością jego wymiany. O tym, że nie spisaliśmy się podczas prowadzenia prac konserwacyjnych, mogą świadczyć duże skupiska lodowych sopli zdobiących nasze rynny. Jest to dowód na to, że woda nie ma drogi ujścia i zalega wewnątrz. Skutki niedrożnych systemów rynnowych czy zatorowane układy odprowadzania wody z łączeń połaci będą widoczne także z nadejściem pierwszych roztopów. Woda z topniejącego śniegu będzie przelewała się z rynien, zalewając i brudząc tynk elewacyjny.

Stwierdzenie, że zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć w tym przypadku sprawdza się idealnie. Regularna konserwacja wymaga jedynie kilku godzin indywidualnej pracy inwestora, niekiedy potrzebna będzie pomoc specjalistów, jednak pamiętajmy, że regularne przeglądy dachu są gwarancją bezpieczeństwa domowników oraz mogą zapobiec konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrodzenie i bramy
Jak zapobiegać korozji?
Okna
Wymiary okien - poznaj standardy
20 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Ogrodzenie i bramy
Jak zapobiegać korozji?
Okna
Wymiary okien - poznaj standardy
20 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Nowości w tej kategorii

Dach
Ondulina na dach
15 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ondulina na dach – czym jest i jak prawidłowo pokryć dach onduliną?

Ondulina na dach, zwana również płytą bitumiczną, to ekologiczne i przystępne...

Dach
Wiatrownica
15 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?

Wiatrownica dachowa, nazywana także obróbką szczytową, musi być idealnie dopa...

Dach
Lepik na zimno
13 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Lepik na zimno – jak używać i gdzie można wykorzystać lepik na zimno?

Lepik na zimno jest produktem klejącym o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza...

Dach
Obróbki blacharskie
1 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Obróbki blacharskie – co to jest obróbka blacharska i jak ją poprawnie wykonać?

Obróbki blacharskie dachu, tarasu czy okien to mało spektakularny, ale niezbę...

Dach
Ondulina na dach
15 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ondulina na dach – czym jest i jak prawidłowo pokryć dach onduliną?

Ondulina na dach, zwana również płytą bitumiczną, to ekologiczne i przystępne...

Dach
Wiatrownica
15 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?

Wiatrownica dachowa, nazywana także obróbką szczytową, musi być idealnie dopa...

Dach
Lepik na zimno
13 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Lepik na zimno – jak używać i gdzie można wykorzystać lepik na zimno?

Lepik na zimno jest produktem klejącym o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza...

Dach
Obróbki blacharskie
1 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Obróbki blacharskie – co to jest obróbka blacharska i jak ją poprawnie wykonać?

Obróbki blacharskie dachu, tarasu czy okien to mało spektakularny, ale niezbę...