Drzwi tarasowe - ile kosztują i jakie drzwi na taras warto wybrać?
Drzwi tarasowe to bez wątpienia jedna z wielu wizytówek domu. Duże przeszklenia, nierzadko zajmujące większość ściany, sprawiają, że wnętrze staje się mocno doświetlone, a zieleń w ogrodzie lub na tarasie zagląda do środka, tworząc naturalną dekorację. Dobrze dobrane potrafią być też niezwykle funkcjonalne, dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny model (np. na drzwi tarasowe przesuwne, czy też harmonijkowe), sprawdź jakimi parametrami różnią się od siebie.
Zakup wymarzonego projektu domu to doskonała okazja, aby spełnić swoje marzenie o przestronnym tarasie czy zielonym ogrodzie. Zanim jednak do tego dojdzie, musisz wybrać drzwi, przez które będziesz wchodzić do swojego zielonego królestwa oraz które jednocześnie staną się Twoim „oknem na świat”. Wybór może nie być prosty, dlatego warto dokładnie się nad tym zastanowić.
Drzwi tarasowe — na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Decydując się na zakup konkretnego rodzaju okien czy drzwi tarasowych, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. W tej kwestii nie bez znaczenia pozostaje szerokość przeszklenia oraz ściany, na której się znajdują. Takie dane determinują, chociażby wybór odpowiedniego sposobu otwierania, który nie będzie zabierał Ci dodatkowej przestrzeni.
Drzwi tarasowe z całą pewnością powinny być komfortowe i łatwe w obsłudze, ale też zapewniać bezpieczeństwo. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę czy został on wyposażony we wbudowany mechanizm uniemożliwiający podważenie skrzydła, czy też kontrolę stanu zamknięcia drzwi.
Na rynku dostępne są również modele, które mają sprzężenie z systemem alarmowym lub opcję automatycznego zatrzymywania się przed przeszkodą, co może być szczególnie przydatne, gdy w domu mieszkają małe dzieci.
Wybierając konkretny rodzaj, zwróć uwagę również na materiał, z którego zostały wykonane oraz na dodatkowe parametry takie jak: obecność listwy mikrowentylacyjnej, progi umożliwiające właściwą izolację czy amortyzatory, które są odpowiedzialne za bezgłośne zamykanie drzwi. Takie małe rzeczy będą miały znaczący wpływ na poprawę jakości użytkowania.
Drzwi tarasowe — najważniejsze parametry
Chcąc dokonać dobrego wyboru drzwi tarasowych, warto, abyś zwrócił uwagę na ich parametry techniczne. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić:
- wodoszczelność — w obrębie tego parametru wyróżniamy 10 klas. Zważywszy na warunki atmosferyczne, które panują w Polsce, zaleca się zakup drzwi o klasie nie niższej niż 4;
- szczelność drzwi — w zależności od grubości profili, możemy wyróżnić trzy klasy szczelności: A, B i C;
- współczynnik przenikania ciepła — niezwykle istotny parametr, który odpowiada za to, aby jak najmniej ciepła uciekło z domu. Od tego roku norma dla drzwi balkonowych wynosi Uw= 0,9 W/(m²·K);
- sposób otwierania drzwi — przesuwne, harmonijkowe a może tajemniczo brzmiące PSK, HST lub FS.
ofe-5847238-70024 w-70024
Ile kosztują drzwi tarasowe?
Cena drzwi tarasowych w dużej mierze zależy od producenta, parametrów oraz materiału, z którego zostały wykonane. Cena drzwi tarasowych przesuwnych może wynosić nawet 11 tys. złotych, ale też znacznie mniej — np. niecałe 9 tys. za aluminiowe drzwi balkonowe HST 2200 × 2200.
Jeszcze mniej wynosi cena drzwi tarasowych otwieranych. W tym przypadku, za okno PCV o wymiarach 1200 mm x 2100 mm możemy zapłacić nie więcej niż tysiąc złotych.
Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane — jakie wybrać?
Niestety, pomimo iż cena przesuwnych drzwi tarasowych znacząco różni się od tych otwieranych standardowo, ciężko jednoznacznie stwierdzić, który model wybrać: drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane? Ostateczną decyzję powinna determinować odpowiedź na pytanie: jaką dużą ilością przestrzeni wokół okien dysponujesz?
Drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz to klasyka wielu domów. Doskonale dopasują się do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, tradycyjnym czy iście dworkowym. W małych domach najczęściej montowane są drzwi tarasowe otwierane jednoskrzydłowe, chociaż coraz częściej spotykać można się z dwuskrzydłowymi, które dostarczają wnętrzom więcej światła. Ten rodzaj drzwi tarasowych ma niestety jedną podstawową wadę: potrzebujesz dużej przestrzeni wokół, aby móc swobodnie je otworzyć i wyjść na taras.
Na rynku znajdziesz też przesuwne drzwi tarasowe, które stanowią ciekawe dopełnienie wnętrz nowoczesnych. Sposób otwierania tego rodzaju okien jest niezwykle praktyczny, a skrzydło nie zajmuje tak dużej ilości miejsca. Okna przesuwne z szynami zlicowanymi z podłogą, mogą okazać się dobrym wyborem dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców małych dzieci, ponieważ znacznie ograniczają możliwość potknięcia się.
Przeglądając oferty drzwi tarasowych, możemy natknąć się również na te określone mianem HST lub PSK. Ich nazwy pochodzą od niemieckich skrótów i dotyczą takich okien jak: drzwi uchylno-przesuwne czy też drzwi podnoszono-przesuwnych.
Drzwi tarasowe HST zwane też HS (niem. Hebeschiebe-Tür), to rozwiązanie mocno zaawansowane technologicznie. Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne umożliwiają otwieranie skrzydeł o szerokości ponad 10 metrów w przypadku okien aluminiowych lub 6,5 w przypadku tych wykonanych z PVC. Decydując się na okna HST, możesz wybrać opcję otwierania manualnego lub elektryczny automat.
Drzwi tarasowe PSK (niem. Parallel-Schiebe-Kipp) to rozwiązanie cieszące się większą popularnością w porównaniu z systemem HST, chociażby ze względu na lepszą cenę.
W zależności od producenta drzwi mogą osiągać szerokość sięgającą ponad 3 m, a zachodzenie części ruchomej skrzydła na stałą pozwala na swobodną aranżację wnętrza. Podobnie jak w przypadku drzwi tarasowych HST, tutaj również można dokonać wyboru pomiędzy otwieraniem manualnym a tak zwanym automatem.
Dowiedz się więcej: Okna tarasowe - jakie wybrać? Poznaj rodzaje okien tarasowych
Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe — co warto o nich wiedzieć?
Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe to rozwiązanie coraz częściej spotykane w wielu domach. Dwa duże skrzydła zapewniają nie tylko wygodny dostęp do tarasu czy ogrodu, ale też wpuszczają do wnętrza większą ilość światła dziennego. Duża popularność tego rodzaju okien sprawiła, że producenci coraz chętniej produkują drzwi dwuskrzydłowe bez słupka, które zamykają się, nachodząc na siebie.
W sklepach bez problemu znajdziesz drzwi tarasowe drewniane, aluminiowe czy z PCV, jednak te ostatnie, wykonane z tworzywa sztucznego cieszą się największym powodzeniem. Cena drzwi dwuskrzydłowych zależy od parametrów oraz sposobu funkcjonowania.
Drzwi tarasowe harmonijkowe — jakie są ich wady i zalety?
Drzwi tarasowe harmonijkowe to wciąż rzadko spotykane rozwiązanie, chociaż w wielu sytuacjach może okazać się najlepszym wyjściem. Drzwi harmonijkowe poniekąd łączą w sobie wady i zalety drzwi otwieranych i przesuwnych, jednak w przeciwieństwie do tych drugich umożliwiają uzyskanie znacznie szerszego przejścia. Drzwi tego typu mogą być stosowane z powodzeniem we wnętrzach, w których chcemy usunąć wszelkie bariery architektoniczne, które istnieją na połączeniu odcinka: dom i taras.
Wadą drzwi tarasowych harmonijkowych jest komfort użytkowania. Konieczność oddzielnego przesuwania, poszczególnych skrzydeł, z uwzględnieniem kolejności może być nieco problematyczne. Warto pamiętać też o tym, że najczęściej każde skrzydło posiada swoją własną klamkę.
Drzwi tarasowe wymiary — jakie są standardowe wymiary drzwi tarasowych?
Kupując drzwi tarasowe o standardowych wymiarach z całą pewnością uda Ci się sporo zaoszczędzić. Poniżej znajduje się lista wymiarów z podziałem na poszczególne typy okien.
Wymiary drzwi tarasowych jednoskrzydłowych:
- 865 × 2095 mm,
- 865 × 2195 mm,
- 865 × 2295 mm.
Wymiary drzwi tarasowych dwuskrzydłowych:
- 1465 × 2085 mm,
- 1465 × 2185 mm,
- 1465 × 2285 mm,
- 1765 × 2085 mm,
- 1765 × 2185 mm,
- 1765 × 2285 mm.
Problem z zakupem drzwi o klasycznych wymiarach mają najczęściej właściciele starych mieszkań czy kamienic, budowanych w czasach, gdy nie stosowano żadnych standardów dotyczących wymiarów okien i drzwi. Podobnie jak inwestorzy, którzy wybierają duże przeszklenia, niekoniecznie dopasowane do tradycyjnych otworów.
Producenci w swojej ofercie posiadają też stolarkę, która z założenia wybierana jest przez osoby, które wybierają nietypowe rozwiązania. Przykładem mogą być wymiary drzwi tarasowych przesuwnych, które z reguły mają wysokość w granicach 2300 mm, jednak szerokość może być zdecydowanie większa i wynosić nawet 4000 mm.
Drzwi tarasowe — jaki materiał drzwi tarasowych wybrać?
Materiał, z którego wykonane są drzwi tarasowe to jeden z czynników mających duży wpływ na finalną cenę. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych okien, na rynku bez problemu znajdziesz drzwi tarasowe drewniane, plastikowe czy aluminiowe. Każdy z tych materiałów wyróżnia się innymi właściwościami, o czym warto pamiętać jeszcze przed zakupem.
Dla przykładu: rzadko spotyka się przesuwne drzwi tarasowe drewniane, ponieważ to właśnie aluminium sprawdza się w przypadku szerokich okien, których gabaryty wykraczają poza możliwości drewna czy plastiku. Drzwi tarasowe PCV wyróżniają się za to świetną wytrzymałością, stosunkowo niską ceną oraz łatwością w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.
O tym, jaki materiał wybierzesz, decyduje też sposób urządzenia wnętrza. Domy pasywne czy domy ekologiczne zdecydowanie powinny zostać wyposażone w aluminiowe drzwi tarasowe, które w zależności od producenta mogą osiągać poziom parametru Ud od 0,69 W/(m²K) przy grubości drzwi wynoszącej 90 mm. Wielbiciele klasycznej stylistyki mogą postawić na drzwi drewniane lub plastikowe, które występują w szerokiej gamie kolorystycznej.
Jakie drzwi na taras wybrać?
Wybór konkretnego rodzaju drzwi zależy od wielu czynników. Przed zakupem warto kierować się nie tylko posiadanym budżetem, ale też sprawdzić, chociażby podstawowe parametry. Inwestorzy, którzy martwią się o swoje bezpieczeństwo, powinni zainwestować w drzwi antywłamaniowe o wysokiej klasie odporności RC.
Rodzice małych dzieci czy też osoby niepełnosprawne, warto, aby zwrócili uwagę na wysokość progu, sposób łączenia czy łatwość użytkowania. W tym wszystkim nie możemy zapominać też o materiale, który odpowiada nie tylko za estetykę, ale ma też ogromny wpływ na użyteczność i komfort eksploatacji.
Dodano: 12.05.2021 | Zaktualizowano: 12.05.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora