Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Co wpływa na cenę okna? Poznaj główne czynniki!

Co wpływa na cenę okna?

Zakup oraz montaż okien i drzwi stanowią często poważne obciążenie dla domowego budżetu. Eksperci podkreślają jednak, że nadmierne oszczędności w tym względzie nie są wskazane, a dobre parametry i wysoka estetyka muszą kosztować. Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba wybierać najdroższy model. Od czego jest uzależniona cena okna? Kiedy warto zainwestować w droższą opcję i co zrobić, by wydać mniej? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jakie są główne czynniki, od których zależy cena okien?

Kupując okna do swojego domu, szybko zauważysz, jak wiele opcji masz do wyboru. Zastosowane materiały i rozwiązania technologiczne nie tylko wpływają na budżet inwestycji, ale przede wszystkim bezpośrednio rzutują na parametry i właściwości poszczególnych modeli. Które z tych cech są istotne? I które znajdują najmocniejsze odzwierciedlenie w cenie?

Z pewnością warto zweryfikować dane na temat przepuszczalności światła oraz izolacyjności cieplnej i akustycznej. To ważny element, zwłaszcza gdy wymieniasz okna przy okazji termomodernizacji budynku. Zwróć także uwagę na ich wytrzymałość i ogólną trwałość. Im lepsze będą wspomniane parametry, tym wyższy koszt okien.

Cena okien ma związek także z ich wyglądem. Nietypowa forma i kolor inny niż biały oznaczają większe wydatki – dopłata niekiedy wynosi nawet 40 – 50% kosztu podstawowego. Decydują się na to osoby, którym szczególnie zależy na dopasowaniu elementu do stylu architektonicznego budynku albo koloru elewacji. Podobna zasada dotyczy wielkości okien, liczby i grubości szyb.

Odzwierciedlenie w cenie znajdują wszelkie ozdoby i nietypowe detale okien do domu. Ceny rosną, gdy w danym modelu pojawiają się dodatkowe szybki czy niestandardowy dekor. Za przykład mogą posłużyć okna bicolor, w których rama ma inne zabarwienie od strony wewnętrznej, a inne od zewnątrz.

Czy zawsze warto wydać więcej? Lepsze parametry techniczne często okazują się godną rozważenia inwestycją w perspektywie długoterminowej. W odniesieniu do estetyki zastanów się, jak bardzo zależy ci na konkretnych detalach. Przyjrzyjmy się poszczególnym aspektom bliżej.

Rodzaje okien, czyli jakie okna możesz wybrać do swojego domu

Materiał i jakość profili

Różnica w kosztach zakupu okien wynika przede wszystkim z zastosowanego do ich produkcji materiału. Na najniższym poziomie plasuje się cena okna PCV. Niekoniecznie oznacza to jednak gorszą jakość – wszystko zależy od klasy profili i zastosowanych okuć. Korzystna cena okien plastikowych stanowi efekt wysokiej dostępności tworzywa oraz mniej czasochłonnej i skomplikowanej obróbki.

Zdecydowanie wyższa jest cena okien aluminiowych oraz cena okien drewnianych. W tym drugim przypadku pod uwagę wziąć trzeba jeszcze gatunek drewna. Dużą popularnością – ze względu na stosunkowo korzystny koszt zakupu i cenę obróbki okien – cieszy się sosna. Więcej zapłacisz za rzadszy modrzew czy gatunki egzotyczne.

Parametry techniczne

Wybierając okna, koniecznie weź pod uwagę ich parametry techniczne. O ile materiał to często kwestia stylu i gustu, o tyle w tym przypadku nie warto iść na kompromisy. Prędzej czy później ustępstwa znajdą niekorzystne odzwierciedlenie chociażby w izolacyjności.

W dokumentacji technicznej sprawdź przede wszystkim:

Im lepsze będą wymienione parametry, tym większy wydatek musisz zaplanować. Jeśli wybierzesz okna antywłamaniowe lub okna energooszczędne, cena zawsze będzie wyższa niż przy standardowych modelach.

Nie w każdym punkcie musisz jednak wybierać wartości maksymalne. Mieszkając przy ruchliwej ulicy, warto rozważyć inwestycję w opcję dźwiękoszczelną. Jeśli jednak twój dom zlokalizowany jest w spokojnej dzielnicy, taki zabieg prawdopodobnie okaże się zbędny.

Rolety antywłamaniowe – czy warto je montować w domu?

Wielkość i kształt okna

Na ostateczny koszt zakupu okien wpływają także ich wymiary oraz kształty. Najtańsze są seryjnie produkowane, łatwe w montażu modele prostokątne i kwadratowe. Więcej zapłacisz za okna łukowe. Cena wzrasta także wraz z wymiarami.

Warto zwrócić uwagę na stosunkowo ekonomiczne stałe szklenia. Jeśli zależy ci na nietuzinkowym efekcie, ale chcesz nieco zaoszczędzić, wybierz duże, nieotwierane przeszklenia, tak zwane fixy. Znakomicie komponują się one z nowoczesną i minimalistyczną stylistyką. Dobrze doświetlą wnętrze i nadadzą mu interesujący wygląd. Zapłacisz przy tym mniej niż za analogiczny model z możliwością otwarcia.

Sposób otwierania okien

Skoro mowa o otwieraniu okien, jeszcze przed złożeniem zamówienia zastanów się, jaki system będzie dla ciebie najwygodniejszy. Jeżeli montujesz modele kilkuskrzydłowe, do wyboru masz warianty z ruchomym słupkiem lub opcje, w których otworzyć można tylko jedną część, zaś druga pozostaje stała.

Ważny element stanowi także regulacja okien. Cena będzie różna w zależności od tego, czy wybierzesz okna rozwieralne czy rozwierno-uchylne. W przypadku okna balkonowego dobrym pomysłem może okazać się wersja przesuwna, zwłaszcza gdy w pokoju nie ma zbyt wiele miejsca.

Okna przesuwne – dlaczego warto wybrać okna przesuwne?

Przeszklenia

Dobierając okna, więcej uwagi poświęca się z reguły rodzajowi ramy, nieco zaniedbując kwestie szyby. Tymczasem warto zweryfikować i jej parametry, gdyż wpływają one na właściwości okna.

Szczególnie istotne są dwie wartości: współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik przepuszczalności energii cieplnej. W pierwszym przypadku: im niższy wskaźnik, tym okno cieplejsze. Z kolei współczynnik przepuszczalności energii cieplnej wyrażany jest procentowo – im wyższa liczba znajdzie się w tym miejscu, tym więcej zysków termicznych ze słońca.

Co to są szyby zespolone i kiedy warto je zastosować?

Pakiet szybowy

To, ile zapłacisz za okna, związane jest również z tzw. pakietem szybowym. Standard stanowi okno dwuszybowe cena jest w jego przypadku najniższa. Cieplejsze i lepsze pod względem izolacyjności akustycznej okażą się okna 3-szybowe cena okien trzyszybowych z oczywistych względów jest wyższa.

Jak duże to różnice? Pierwsza opcja to ok. 600 zł za okno z PCV i 900 zł za okno drewniane. Okna trzyszybowe – cena za m2 często figuruje w cennikach – to koszt, odpowiednio, 1300 i 1500 zł. Wydatek wzrasta o kolejne kilkanaście procent, jeśli zdecydujesz się na opcję jeszcze bardziej rozbudowaną. Dla porównania: przy oknach 4-szybowych cena wzrasta do ok. 2500 zł, zaś przy oknach 5-szybowych cena może sięgnąć nawet 4 000 zł.

Dodatkowe wyposażenie okien

Planując budżet inwestycji, pod uwagę weź także ewentualne wyposażenie dodatkowe. Uwzględnienia w kosztorysie wymaga między innymi cena okien antywłamaniowych, czyli takich z dodatkowymi zabezpieczeniami (na przykład okuciami antywyważeniowymi), dopłata za regulację stopnia uchyłu, hamulec przy klamce oraz zatrzask balkonowy.

Ciekawym bonusem, wpływającym na jakość i komfort użytkowania, są nawiewniki poprawiające cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Jakie wybrać klamki do okien i jak je zamontować?

Kolorystyka

Dla wielu osób ogromne znaczenie ma przy wyborze okna kolor. Cena może okazać się jednak dużo wyższa, gdy sięgniesz po niestandardowe rozwiązanie. Warto zatem zastanowić się, jak bardzo zależy ci na wrażeniu wizualnym związanym z taką zmianą i czy jest ono warte większego wydatku.

Z oczywistych względów najtańsze są białe okna z PCV. Jeśli zdecydujesz się na inny kolor lub okleinę drewnopodobną, koszty wzrosną. Częściowo można je ograniczyć, wybierając jednostronne zabarwienie – dopłata powinna wówczas zmieścić się w 15% ceny modelu podstawowego. Dla porównania: opcja dwustronna to ok. 30% kwoty bazowej.

Kolor ramy najsilniej wpływa na cenę właśnie przy oknach plastikowych. Przy oknach drewnianych ostateczny wygląd jest uzależniony od zastosowania farby kryjącej lub transparentnej, a dostępna paleta bardzo szeroka. Z kolei okna aluminiowe pozwalają wybrać właściwie dowolny odcień z palety RAL, a cena nie ulegnie zmianie.

Cena okien

Okna z montażem czy bez?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia związana z zakupem okien: czy wybrać opcję z montażem czy bez. W pierwszym przypadku zyskujesz kompleksową usługę na miejscu inwestycji, a dodatkowo dzięki montażowi okien cena spada za sprawą obniżenia stawki VAT. Ograniczasz także formalności, ponieważ podpisujesz umowę z jedną firmą.

Jak widać, zakup okien z montażem opłaca się, zwłaszcza że często wydłuża się w ten sposób gwarancję. Ostateczna decyzja jednak należy do ciebie.

Dlaczego warto inwestować w droższe okna?

Powyższa analiza najważniejszych czynników wpływających na cenę okien pokazuje, że większy wydatek zazwyczaj oznacza lepszą jakość, na przykład korzystniejsze parametry izolacyjności, dodatkową ochronę przed włamaniem lub możliwość korzystania z mikrowentylacji. W efekcie otrzymujesz większe bezpieczeństwo i komfort. Nie zawsze jednak te dodatkowe opcje są konieczne i nie zawsze będą wykorzystywane.

Jeśli jednak zależy ci na jakości, a chcesz ograniczyć zbędne wydatki, skup się na parametrach technicznych, rezygnując z nietypowych rozwiązań wizualnych. Na pierwszym miejscu postaw funkcjonalność, pamiętając, że okna i drzwi są inwestycją na długie lata.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij