Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Okna tarasowe - jakie wybrać? Poznaj rodzaje okien tarasowych

Okna tarasowe - jakie wybrać i ile kosztują?

Duże okna tarasowe najczęściej montowane są w domach jednorodzinnych, ale spotkać je można także w nowoczesnych apartamentowcach i coraz częściej w budynkach wielorodzinnych. Są to bardzo efektowne przeszklenia, dzięki którym wygodniej jest korzystać z tarasu oraz można lepiej doświetlić wnętrze. Na rynku jest coraz większy wybór takiej stolarki okiennej, dlatego podpowiadamy, na które warianty warto się zdecydować.

Okna tarasowe - jakie jest ich zastosowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, okno tarasowe montowane jest przy tarasie, a więc najczęściej w pomieszczeniu pełniącym funkcje salonu. Ich charakterystyczną cechą są duże wymiary – okna takie mają co najmniej rozmiar dużych drzwi balkonowych, ale częściej sięgają od podłogi do sufitu i nierzadko zajmują całą ścianę pokoju. Tego rodzaju przeszklenia są niezwykle modne, dlatego przewiduje je już niemal każdy nowy projekt domu, przy którym również taras jest dzisiaj standardem.

Współczesne okna na taras pełnią dzisiaj kilka funkcji. Przede wszystkim zapewniają wygodne przejście z pokoju na zewnątrz przez szerokie drzwi – rozwieralne, przesuwne lub harmonijkowe. Dzięki dużym przeszkleniom doskonale doświetlają wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono znacznie bardziej przestronne.

Jednocześnie są efektowną ozdobą budynku, nadając mu nowoczesnego, a wręcz luksusowego wyglądu. Jeśli wychodzą na piękny mały ogród lub inny atrakcyjny krajobraz, zapewniają również dodatkowo miłe wrażenia estetyczne dla osób przebywających w pokoju.

Okna tarasowe i ich rodzaje

Okna tarasowe różnią się wieloma parametrami, jednak najważniejszy ich podział dotyczy sposobu otwierania. Pod tym względem wyróżniamy ich następujące rodzaje:

 • Okna tarasowe przesuwne – są to najpopularniejsze modele, w których drzwi przesuwane są na szynie wzdłuż stałego skrzydła. Taki sposób otwierania nie zajmuje przestrzeni użytkowej pokoju i zapobiega gwałtownemu zamknięciu się okna np. wskutek przeciągu. Ponadto ten system otwierania umożliwia zminimalizowanie progu, co jest bezpieczniejsze dla dzieci i osób starszych. Najczęściej proponowane systemy otwierania to PSK i HST, które przed przesunięciem skrzydła wymagają jego uniesienia, ale zapewniają możliwość płynnego otwarcia nawet bardzo dużych i ciężkich drzwi bez użycia siły.
 • Okno tarasowe dwuskrzydłowe – składa się z dwóch skrzydeł otwieranych w sposób rozwieralny na zewnątrz lub do wewnątrz, między którymi z reguły nie ma żadnego słupka. Jest to więc szersza wersja standardowych drzwi balkonowych, która zapewnia wygodne przejście między pokojem a tarasem.
 • Okna tarasowe trzyskrzydłowe – ten model jest również rozwieralny i składa się z trzech otwieralnych skrzydeł, a więc zapewnia większe przeszklenie od okna dwyskrzydłowego. Dzięki ruchomym słupkom umożliwia wygodne przechodzenie przez otwór na zewnątrz.
 • Okna tarasowe harmonijkowe – w tym wariancie okno może składać się nawet z kilkunastu skrzydeł, które można przesuwać jak harmonijkę, tworząc w ten sposób bardzo duży otwór między wnętrzem a tarasem – nawet na długości całej ściany. Takie składane okno jest bardzo wygodne i efektowne, ale i dość kosztowne.

Ze względu na tak duży wybór modeli można bez trudu dopasować okno na taras zarówno do małego pomieszczenia, jak i na bardzo szeroką ścianę.

ofe-5847238-70387 w-70387

Okna tarasowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wybieraniu okna tarasowego należy zwrócić uwagę na wiele kwestii – nie tylko na estetykę oraz sposób otwierania drzwi. Ważne są również:

 • wymiary,
 • materiał – najpopularniejsze są okna z PVC, drewniane i z aluminium,
 • specjalne funkcje otwierania, czyli uchylania i rozszczelniania,
 • słupki – te stałe pozwalają na niezależne otwieranie skrzydeł, ale te ruchome zapewniają szerszy otwór,
 • próg – są okna zarówno z normalnym progiem, jak z tym bardzo niskim, niemal równym z podłogą (jest on wówczas schowany w podłodze),
 • izolacyjność – należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który powinien być jak najniższy, a także na uszczelnienia, które powinny dobrze chronić przed wiatrem i wilgocią,
 • współczynnik promieniowania słonecznego – jego wyższa wartość zapewni możliwość dogrzania wnętrza promieniami słońca przenikającymi przez szyby, co będzie przydatne zimą, jednak przy oknach południowych może być to uciążliwe latem,
 • systemy zapewniające ochronę przed włamaniem.

Jak wybrać odpowiedni wymiar okien tarasowych?

Najbardziej efektowne są duże okna tarasowe zajmujące niemal całą ścianę pokoju. Należy jednak pamiętać, że są one dość drogie i nie zawsze ich montaż będzie miał praktyczne zastosowanie. Ponadto takie wielkie przeszklenia zazwyczaj są robione na zamówienie.

Przy wyborze stolarki z katalogu należy wziąć pod uwagę standardowe wymiary okien tarasowych, które zależą od ich rodzaju. W przypadku najprostszych okien jedno lub dwuskrzydłowych szerokość skrzydła wynosi maksymalnie około 230-250 cm. W przypadku okien przesuwnych spotkać można skrzydła o szerokości nawet ponad 3 metrów. Wysokość takich konstrukcji wynosi z reguły średnio od 220 do maksymalnie 270 cm.

Sprawdź też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Ile kosztują okna tarasowe i ich montaż?

To, ile kosztują okna tarasowe, zależy od wielu czynników. Na cenę wpływa głównie ich rodzaj, wielkość oraz materiał, z jakich są zrobione.

Najtańsze są okna rozwieralno- uchylne jedno- i dwuskrzydłowe z PVC, które można kupić za około 2-3 tys. zł. Ich drewniana wersja kosztuje nawet dwa razy tyle. Najdroższe są przesuwne okna tarasowecena tych z systemem PSK (uchylno-przesuwnym) wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Z kolei drewniane panoramiczne okna z systemem HST (podnośno-przesuwne) potrafią kosztować nawet 30-40 tys. zł. Podobnie kosztują drzwi harmonijkowe.

Jak wygląda montaż okien tarasowych?

Montaż okien tarasowych wymaga dużej precyzji i zadbania o kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest solidne podparcie po całej długości dolnej ramy, aby zapobiec jej wyginaniu się, co może wpłynąć na nieprawidłowe przesuwanie się skrzydeł.

Brak podparcia wpływa również na przemarzanie dolnych części ościeżnicy. Z reguły więc wykonuje się podmurowanie na całej długości dołem lub stosuje się systemowy profil bazowy, który jednocześnie zapewnia odpowiednią izolację.

Jak zapobiegać utracie ciepła przy oknach tarasowych?

Podczas montażu niezwykle ważne jest, by zapobiec utracie ciepła przez tak duże przeszklenia. Kluczową kwestią jest więc sam wybór okien – najlepiej wybrać te z pakietem szybowym o współczynniku przenikania ciepła Ug do 0,5-06 W/(m2.K).

Zgodnie z przepisami budowlanymi całe okno tarasowe nie może mieć więcej niż 1,1 W/(m2.K), jednak od 2021 roku nie może być on wyższy niż 0,9 W/(m2.K).

A jak zaizolować okno tarasowe? To również jest bardzo ważne, dlatego należy przypilnować, by ekipa montująca okno zastosowała ciepły i szczelny montaż z użyciem taśm uszczelniających na styku ze ścianami. Ważna jest również odpowiednia izolacja progów, o czym wspomnieliśmy wyżej.

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Do jakich wnętrz pasują okna tarasowe?

Duże okna tarasowe najlepiej prezentują się w domach w stylu nowoczesnym, jednak coraz częściej stosowane są także w budynkach o tradycyjnej architekturze i klasycznie urządzonym wnętrzu.

W nowoczesnych domach najczęściej stosowane są panoramiczne okna o dużych i gładkich przeszkleniach, które doskonale współgrają z prostą bryłą budynków i minimalistycznym wnętrzem. W tych drugich wystarczy wybrać odpowiedni model stolarki pasujący do stylistyki domu i aranżacji pokoju np. do domu w stylu dworkowym świetnie będą pasować okna ze szprosami lub o wykończeniu łukowym.

Dlaczego warto montować okna tarasowe w domu?

Okno tarasowe jest atrakcyjną ozdobą domu oraz wnętrza. Budynki z dużymi przeszkleniami wydają się lżejsze i nowocześniejsze. Z kolei wnętrze salonu z takim oknem jest pięknie doświetlone i bardzo przyjemnie się w nim przebywa – nie ma nic lepszego niż podziwianie z poziomu wygodnej kanapy zmieniających się kolorów ogrodu na zewnątrz w kolejnych porach roku. Dodatkowym elementem dekoracyjnym salonu mogą stać się również rośliny tarasowe, które będą doskonale widoczne przez wysokie i szerokie okna.

Odpowiednio szerokie drzwi tarasowe zapewniają także komfort użytkowania samego tarasu, który latem po ich całkowitym otwarciu może stać się wręcz integralną częścią salonu. To wymarzona przestrzeń do wypoczynku dla całej rodziny, ale także świetne miejsce do przyjmowania gości.

Dowiedz się więcej: Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?

Co warto jeszcze wiedzieć o oknach tarasowych?

Współczesne okna tarasowe, szczególnie te przesuwne, są masywne i doskonale chronią przed chłodem, wiatrem oraz hałasem. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku tych zajmujących całą szerokość ściany konieczne będzie odpowiednie zamontowanie grzejników, które co do zasady powinny znajdować się jak najbliżej okna.

Z reguły więc we wnętrzach z takim przeszkleniem stosuje się ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe montowane w podłodze. W mniejszych wnętrzach można zastosować standardowe grzejniki mocowane na ścianie prostopadłej do przegrody, w której zamontowana jest stolarka okienna.

Czy okna tarasowe są bezpieczne?

Wybierając okno tarasowe do domu, warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Tak duże okna na parterze domu są bardzo kuszące dla złodziei, którzy właśnie tą drogą najczęściej próbują dostać się do budynku. Producenci oferują jednak okna z systemami antywłamaniowymi np. specjalnymi ryglami, klamkami z kluczykiem, czy systemami zapobiegającymi wyważeniu drzwi. Dla lepszego poczucia bezpieczeństwa i spokojnego snu z pewnością warto dopłacić za takie rozwiązania.

Czym zasłonić okna tarasowe?

W domach urządzonych w stylu nowoczesnym okna tarasowe z reguły nie są niczym dekorowane, szczególnie jeśli wychodzą na ogród lub gdy rozciąga się za nimi piękny widok. Aby zabezpieczyć wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem lub wzrokiem ciekawskich przechodniów, stosuje się rolety lub specjalne żaluzje na okna tarasowe.

Na dużych oknach najlepiej sprawdzają się rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie, które można opuszczać i podnosić z wnętrza pokoju. Przy mniejszych oknach np. dwyskrzydłowych rozwieralnych można zastosować w zasadzie każdy rodzaj rolet oraz tradycyjne dekoracje.

Pomysłów na to, jak udekorować okno tarasowe, jest wiele – ciekawym rozwiązaniem są wzorzyste zasłony, które w dzień można rozsunąć, by cieszyć się niezakłóconym widokiem za oknem. Miłośnicy klasycznych rozwiązań bez trudu znajdą także bardzo efektowne firanki np. marszczone lub z fantazyjnymi wiązaniami.

Warto też zwrócić uwagę na nowoczesne firany na duże okno tarasowe np. panele firanowe, które dostępne są w bogatej gamie wzorów i kolorów, i świetnie ożywiają minimalistyczne wnętrza.

Wybierasz gwarancję bezpieczeństwa i zaufanego producenta.

Stwórz piękne i harmonijne wnętrze, które zapewni Ci ciepło, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W Oknoplast stawiamy na trwałość produktu, jakość wykonania i wiarygodność marki. Od ponad 25 lat rozwijamy technologię naszych produktów i budujemy zaufanie naszych klientów. Poznaj nasze okna, drzwi, rolety i bramy. Stwórz z nami swój wymarzony dom.

Dowiedz się więcej na Oknoplast!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij