Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Okiennice – poznaj zalety montażu okiennic w domu jednorodzinnym

Okiennice – poznaj zalety montażu okiennic w domu

Okiennice to stylowe osłony okien, które popularne są głównie w krajach o cieplejszym klimacie. W Polsce do niedawna kojarzone były wyłącznie ze starymi kamienicami i wiejskimi domami. Dzisiaj przeżywają jednak swój renesans, ponieważ okazują się bardzo funkcjonalną i estetyczną alternatywą dla rolet. Sprawdź, jakie rodzaje okiennic zewnętrznych i wewnętrznych są dostępne w sprzedaży i kiedy warto się na nie zdecydować.

Współczesne okiennice wytwarzane są nie tylko z drewna, ale też PCV i innych nowocześniejszych materiałów. Producenci zadbali także o ich różnorodne wzornictwo, dlatego bez względu na to, jaki projekt domu wybierzesz, bez trudu dopasujesz do niego ten rodzaj osłon okiennych.

Okiennice - czym są i co właściwie dają?

Okiennice to osłony okien w formie drzwiczek lub paneli, które montowane są od zewnętrznej lub wewnętrznej strony otworu okiennego. Drzwiczki są najczęściej dwuskrzydłowe, choć zdarzają się także jedno- i wieloskrzydłowe. W tradycyjnym wariancie okiennice są rozwierane, natomiast dzisiaj coraz częściej producenci proponują ich wersje przesuwne lub harmonijkowe.

Najpopularniejsze są okiennice zewnętrzne, które można spotkać przede wszystkim w krajach południowej Europy m.in. we Włoszech, Francji i Hiszpanii, ale także w Belgii, czy Luksemburgu. Najczęściej mają pełne skrzydła, zbudowane z ram wypełnionych płycinami z desek lub gęsto ułożonymi poziomymi lamelami.

Alternatywą dla zewnętrznych konstrukcji są równie stylowe okiennice wewnętrzne, na które współcześnie mówi się także shuttersy. Są one montowane od wewnętrznej strony okna i mogą być rozsuwane jak harmonijka lub rozwierane. Składają się z ramy oraz ruchomych listewek, którymi można regulować stopień przenikania światła z zewnątrz - działają zatem podobnie jak żaluzje.

Nowoczesne okiennice w zależności od konstrukcji mogą pełnić wiele funkcji:

  • chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, zacinającym deszczem i wiatrem,
  • pomagają regulować temperaturę we wnętrzu – latem chronią przed upałem, zimą stanowią dodatkową izolację przed chłodem,
  • chronią przed hałasem z zewnątrz,
  • jako szczelne osłony okna zapewniają prywatność,
  • zwiększają bezpieczeństwo – zarówno zwykłe zewnętrzne modele, jak i specjalne okiennice antywłamaniowe skutecznie odstraszają złodziei i utrudniają im sforsowanie okna.

Pod względem funkcjonalności okiennice są równie praktyczne co nowoczesne rolety. Są jednak od nich bardziej efektowne i dlatego częściej traktuje się je jako elementy dekoracyjne domu.

Sprawdź: Rolety antywłamaniowe – czy warto je montować w domu?

Okiennice - z czego mogą być wykonane? Specyfikacja i właściwości 

Dawniej okiennice były wytwarzane wyłącznie z drewna. Dzisiaj producenci wykorzystują do ich produkcji także inne materiały np. aluminium, PCV lub MDF.

  • Okiennice drewniane – z drewna produkowane są zarówno konstrukcje zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Te pierwsze wykonane są zwykle z drewna sosnowego i w wariancie tradycyjnym mają całkowite wypełnienie z desek, a w wersji nowoczesnej z wąskich poziomych lameli. Shuttersy wewnętrzne z ruchomymi lamelami najczęściej wykonuje się z drewna drzew liściastych (np. olchy) lub drzew tlenowych (paulowni), ponieważ są one najlżejsze. Okiennice drewniane można zamówić w dowolnym kolorze – naturalnym, białym, w różnych odcieniach brązu, szarości, czy zieleni. 
  • Okiennice aluminiowe – najczęściej są to okiennice zewnętrzne, które mają nowocześniejszy wygląd niż drewniane. Odznaczają się solidną konstrukcją i nierzadko dodatkowymi zabezpieczaniami antywłamaniowymi. Zazwyczaj wyposażone są w stałe lub ruchome lamele o różnej szerokości. Z aluminium wykonuje się okiennice o różnych kształtach (także do okien łukowych) i o różnym sposobie otwierania – szczególnie popularne są tutaj okiennice przesuwne, które sprawdzają się w przypadku nowoczesnych okien panoramicznych
  • Okiennice PCV – wykonane są z podobnych profili jak okna PVC, a z wyglądu przypominają okiennice drewniane. Są więc solidne i praktyczne, a także łatwe w konserwacji i odporne na czynniki zewnętrzne. Dostępne są w różnych kolorach i rozmaitych wariantach, jeśli chodzi o samą konstrukcję – z ruchomymi lub stałymi lamelami, z pełnym wypełnieniem panelowym lub w formie desek. 
  • Okiennice z MDF – z płyty MDF wykonuje się głównie wewnętrzne shuttersy, ponieważ materiał ten dość dobrze imituje naturalne drewno, jednak jest od niego bardziej wytrzymały na promieniowanie słoneczne i wilgoć, a także mniej podatny na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ MDF jest cięższy od drewna, wykonuje się z niego okiennice na okna o mniejszych wymiarach.

W jakich domach najlepiej sprawdzą się okiennice?

Duży wybór okiennic sprawia, że można je dopasować w zasadzie do budynku w każdym stylu.

Tradycyjne modele z całkowitym wypełnieniem drewnianym najlepiej sprawdzają się jednak w domach rustykalnych i podhalańskich. Są one także wybierane do domków letniskowych, w których pełnią funkcje głównie dekoracyjne i antywłamaniowe.

Bardziej eleganckie okiennice z wąskimi lamelami stanowią z kolei stylową ozdobę willi, dworków oraz domów w stylu skandynawskim i tradycyjnym. Do domów nowoczesnych np. z dużymi przeszkleniami warto wybrać konstrukcje aluminiowe.

Okiennice wewnętrzne i zewnętrzne - jakie wybrać?

Okiennice wewnętrzne, czyli shuttersy najczęściej są wyposażone w ruchome lamele, dlatego są alternatywą dla rolet i żaluzji, a ich głównym zadaniem jest ochrona wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wybierając takie okiennice żaluzjowe, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób otwierania.

Do małych okien można wybrać modele rozwierane, natomiast do okien tarasowych i balkonowych lepsze będą konstrukcje harmonijkowe. W pokojach można zastosować okiennice drewniane, ale w łazience i kuchni lepiej zamontować okiennice z MDF lub PVC, a więc z materiałów odporniejszych na wilgoć.

Okiennice zewnętrzne mogą pełnić wiele funkcji, dlatego wybór konstrukcji warto przemyśleć pod tym kątem, a nie tylko pod względem estetyki. Najpełniejszą ochronę (termiczną, akustyczną, przeciwsłoneczną i antywłamaniową) zapewniają modele z całkowitym wypełnieniem lub te z ruchomymi lamelami, które można otwierać lub zamykać.

Warto tutaj zwrócić uwagę na sposób sterowania lamelami – czy jest to ręczne pokrętło, czy nowoczesny sterownik elektryczny. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, konstrukcje należy także dopasować do wielkości okien – do tych nowoczesnych wielkoformatowych znacznie wygodniejsze będą okiennice przesuwne i harmonijkowe.

Trzeba także zwrócić uwagę na sposób montażu okiennic. Te montowane do ściany wymagają zakotwienia w jej warstwie nośnej, co może być trudne po wykonaniu ocieplenia domu. Alternatywą są więc okiennice montowane do ramy okiennej, ponieważ nie wymagają naruszania warstwy izolacyjnej budynku.

Okiennice

Okiennice - ile kosztują?

Jeśli chodzi o ceny, to okiennice są dość kosztownymi osłonami okiennymi. Tradycyjne konstrukcje z drewna do małych okien w domkach letniskowych kosztują około 300-500 zł. Ale już eleganckie okiennice drewniane do domów jednorodzinnych ze stylowymi okuciami potrafią kosztować nawet 1800-2000 zł. Podobna cena dotyczy nowoczesnych okiennic przesuwnych i harmonijkowych zewnętrznych z drewna.

Dość drogie są także aluminiowe okiennice przesuwne – cena za 1 m2 takich osłon wynosi bowiem około 1000-1500 zł. Niewiele mniej kosztują okiennice wewnętrzne – za 1 m2 shuttersów należy zapłacić od około 800 do ponad 1000 zł (z montażem).

Ten artykuł może Cię zainteresować: Współczynnik przenikania ciepła okna - co jest istotne dla izolacyjności okna?

Okiennice - jak zrobić samemu? Krok po kroku

Już na pierwszy rzut oka widać, że konstrukcja okiennic jest dość prosta, dlatego każdy majsterkowicz powinien poradzić sobie z ich samodzielnym wykonaniem. Najłatwiejsze będą okiennice drewniane – jak zrobić je własnoręcznie?

Najpierw należy kupić materiały: do ramy wystarczą deski sosnowe lub świerkowe, natomiast na wypełnienie sklejka (najlepiej wodoodporna). Przydadzą się także gwoździe, wkręty do drewna, zawiasy oraz klej i bejca.

Dokładną instrukcję, jak zrobić okiennice z drewna, można znaleźć w sieci na popularnych kanałach dla majsterkowiczów. Należy pamiętać, by przede wszystkim dokonać prawidłowych pomiarów otworu okiennego oraz precyzyjnie dociąć poszczególne elementy. Po ich połączeniu gotową konstrukcję z drewna trzeba zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi – najlepiej użyć do tego preparatów gruntujących do ochrony drewna oraz lakieru (może być wodorozcieńczalny akrylowy).

Jak odnowić i pomalować stare okiennice drewniane?

Stare okiennice drewniane mają najczęściej złuszczoną farbę oraz pęknięcia. W prosty sposób można te defekty usunąć i przywrócić konstrukcjom dawny blask.

Najpierw należy zeszlifować warstwę starą powłokę lakieru – najlepiej szlifierką (do lameli należy użyć specjalnej stopy) i papierem ściernym o odpowiedniej gradacji. Następnie trzeba uzupełnić wszelkie ubytki masą szpachlową lub akrylem. Po jej wyschnięciu należy wyrównać i oczyścić powierzchnię konstrukcji z pyłu. Jeśli zeszlifowana została cała powłoka lakiernicza, okiennice należy zabezpieczyć impregnatem. Potem można je pomalować, ale wcześniej warto zakleić okucia taśmą malarską.

Do malowania drewnianych okiennic należy użyć podobnej farby jak do okien z drewna, a więc wodorozcieńczalnej akrylowej lub rozpuszczalnikowej. Przydadzą się także pędzle płaskie z miękkim włosiem do malowania ramy oraz wałek do wypełnienia. Okiennice warto pokryć dwiema warstwami farby.

Stare okiennice można pomalować na dowolny kolor. Do każdego budynku będą pasowały brązowe lub białe, ale np. w domu na wsi lub domku letniskowym ładnie będą się prezentowały malowane na niebiesko okiennice, lub zielone.

Nie przegap: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Okiennice w domu - jakie są wady i zalety?

Czy warto montować okiennice w domu? Jeśli masz wątpliwości, przeanalizuj wszystkie zalety i wady zastosowania takich konstrukcji.

Zalety Wady

• skuteczna ochrona przed słońcem, 

• pozytywny wpływ na izolacyjność termiczną i akustyczną budynku

• zabezpieczenie antywłamaniowe

• wysokie walory estetyczne

• oryginalna ozdoba domu – w Polsce okiennice są wciąż rzadko spotykane.

• wysoka cena

• zazwyczaj wymagają profesjonalnego montażu 

• kłopotliwe w czyszczeniu – dotyczy to w szczególności okiennic z wąskimi lamelami

• wymagają konserwacji co kilka lat

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij