Mapa sytuacyjno-wysokościowa – czym różni się od mapy zasadniczej i kiedy jest wymagana?
Planujesz budowę domu? W takim razie czeka Cię spotkanie z geodetą. Jego zadaniem będzie m.in. sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej. Czym właściwie jest ten dokument i co odróżnia go od masy zasadniczej? Przeczytaj, kiedy niezbędna okaże się mapa sytuacyjno-wysokościowa.
Masz już projekt domu i chcesz zacząć budowę? Najpierw dopełnij formalności. Krok od którego warto zacząć to zatrudnienie geodety. Jego zadaniem będzie m.in. sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej.
Mapa sytuacyjno-wysokościowa - czym jest?
Co to jest mapa sytuacyjno-wysokościowa? Tego rodzaju mapa to opracowanie kartograficzne, które wykonuje geodeta. Zawiera ono aktualne informacje dotyczące przestrzennego rozmieszczenia obiektów na działce, w tym jego uzbrojenia. Ale nie tylko, ponieważ uwzględnia również zabudowę sąsiednich działek.
Mapa sytuacyjno-wysokościowa powstaje na bazie mapy zasadniczej i stanowi jej uszczegółowienie. Wykonuje się ją zatem dla mniejszego obszaru. Wymaga dokonania pomiarów, a także obliczeń.
Mapa sytuacyjno-wysokościowa - jak wygląda?
Mapę sytuacyjno-wysokościową przygotowuje się w skali, która wynosi nie mniej niż 1:5000 (dotyczy to działek budowlanych). Jakie elementy powinny zostać na niej uwzględnione? Będą to:
- linie zabudowy w sąsiedztwie,
- ulice, drogi, a także podjazdy
- tereny zielone znajdujące się w bliskiej odległości,
- media znajdujące się w pobliżu.
Jak wygląda mapa sytuacyjno-wysokościowa? Dla laika jej odczytanie może być problematyczne, ponieważ sam jej wygląd niewiele mówi. Naniesione są na niej różne liczby, a także oznaczenia.
Jak czytać mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych? Aby można było ją przeczytać, trzeba najpierw zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych skrótów, które na niej widnieją. Oto kilka z najpopularniejszych:
- wo – sieć wodociągowa ogólna,
- wl – sieć wodociągowa lokalna,
- kd – sieć kanalizacji deszczowej,
- gw – sieć gazowa wysokoprężna (wysokiego ciśnienia)
- cw – sieć ciepłownicza wysokiego ciśnienia,
- tm – sieć telekomunikacyjna miejska,
- eW – sieć elektroenergetyczna wysokiego.
Dowiedz się więcej: Mapy geodezyjne - czym jest mapa geodezyjna i jak ją czytać?
Mapa sytuacyjno-wysokościowa - jakie elementy zawiera?
Mapa sytuacyjno-wysokościowa zawiera bardzo wiele elementów. Poza wymienionymi już wcześniej warto wspomnieć także o elementach ewidencji gruntów i budynków, konturach budynków czy też konturach użytków gruntowych.
Ponadto, naniesione są na niej symbole, które oznaczają poszczególne elementy. Jak je czytać? Każda mapa sytuacyjno-wysokościowa powinna zawierać legendę. Dzięki niej zrozumienie mapy stanie się dużo prostsze.
Mapa sytuacyjno-wysokościowa a mapa zasadnicza - różnice
Czym się różni mapa zasadnicza od sytuacyjno-wysokościowej? Przede wszystkim stworzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej nie jest możliwe bez posiadania mapy zasadniczej. Ta druga jest znacznie bardziej ogólna i obejmuje większy teren.
Należy ona do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, która jest opracowana dla terenu całej Polski. Mapę sytuacyjno-wysokościową wykonuje geodeta na zlecenie właściciela działki. Niezbędne jest to przy zamiarze budowy domu.
Ponadto, mapa zasadnicza uwzględnia nieco mniej elementów. Znaleźć można na niej ewidencję gruntów i budynków, zagospodarowaniu terenu oraz uzbrojenie działki (podziemne, nadziemne i naziemne).
Mapa sytuacyjno-wysokościowa - kiedy jest wymagana?
Mapa sytuacyjno-wysokościowa będzie niezbędna, jeśli zachodzi konieczność zagospodarowania terenu. A najczęściej ma to miejsce podczas budowy. Co więcej, wykonanie bez niej projektu tegoż zagospodarowania będzie zadaniem niemożliwym.
Warto jednocześnie wiedzieć, że mapa sytuacyjno-wysokościowa to jeden z obowiązkowych załączników do zgłoszenia budowy bądź do wniosku o pozwolenie na budowy. Załączyć należy ją również do wniosku o wykonanie przyłączy.
Przeczytaj także: Prawo geodezyjne i kartograficzne - jakie są najważniejsze zmiany?
Gdzie uzyskać mapę sytuacyjno-wysokościową?
Skąd wziąć mapę sytuacyjno-wysokościową? Powstaje ona na bazie mapy zasadniczej, która dostępna jest w starostwie w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej albo w wydziale geodezji. Jej uzyskanie możliwe jest po złożeniu wniosku na specjalnym formularzu.
Mapa sytuacyjno-wysokościowa - wniosek
Wniosek powinien zostać wypełniony na stosownym formularzu. Dostępny jest zazwyczaj w starostwie powiatowym. W większości przypadków dostępny będzie również online, na stronie internetowej urzędu.
Ile kosztuje mapa sytuacyjno-wysokościowa?
Cena mapy sytuacyjno-wysokościowej zależy od kilku czynników. Znaczenie może mieć lokalizacja - w większych miastach koszt tej usługi jest zazwyczaj wyższy. Ponadto, geodeta pod uwagę weźmie także teren, dla którego musi sporządzić taką mapę. Ile kosztuje mapa sytuacyjno-wysokościowa? Zazwyczaj to koszt 500-1000 złotych.
Mapa sytuacyjno-wysokościowa - kto może ją wykonać?
Mapę sytuacyjno-wysokościową wykonać może wyłącznie geodeta, czyli osoba, która ma uprawnienia geodezyjne. W tym przypadku wystarczy pierwszy zakres uprawnień (jest ich aż 7). Wyłącznie dokumentacja przygotowane przez geodetę z uprawnieniami ma moc prawną.
Sprawdź: Co wchodzi w skład prac geodezyjnych na budowie?
Mapa sytuacyjno-wysokościowa - etapy tworzenia
Jakie etapy obejmuje stworzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej? Jest ich przynajmniej kilka. Sprawdź, je krok po kroku.
- Zlecenie wykonania geodecie mapy sytuacyjno-wysokościowej.
- Zgłoszenie roboty geodezyjnej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
- Przekazanie dokumentów niezbędnych do wykonania mapy sytuacyjno-wysokościowej przez Ośrodek (czas wynosi do 10 dni roboczych).
- Odbiór z PODGiK mapy zasadniczej
- Przeprowadzenie przez geodetę wywiadu terenowego oraz pomiarów aktualizacyjnych.
- Przekazanie sporządzonej dokumentacji do ODGiK.
- Weryfikacja dokumentacji przez ODGiK.
- Przekazanie mapy projektantowi projektu budowlanego
Ile jest ważna mapa sytuacyjno-wysokościowa?
Trudno jednoznacznie określić, ile jest ważna mapa sytuacyjno-wysokościowa. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż “mapa jest aktualna tak długo, jak długo odzwierciedla obecny stan rzeczy istniejący na danym terenie”.
Dodano: 02.06.2021 | Zaktualizowano: 02.06.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora