Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Gont drewniany – co to jest, ile kosztuje i czy warto zdecydować się na gonty drewniane?

Gont drewniany

Wybór pokrycia dachowego w dużym stopniu wpływa na funkcjonalność i estetykę budynku. Tradycyjną blachodachówkę zastąpić może m.in. gont drewniany. Ten wybór, kojarzony z budownictwem tradycyjnym, powraca do łask i staje się coraz popularniejszy. A wszystko za sprawą jego trwałości, energooszczędności oraz naturalnego wyglądu. Co warto wiedzieć o gontach drewnianych? Czy to rozwiązanie ma także wady? Sprawdzamy!

Szukasz projektu domu, którego stylistyka nie zakłóci naturalnego piękna krajobrazu? Warto postawić na naturalne materiały. Jednym z nich jest drewno. Pojawić może się nie tylko na elewacji, ale i na dachu. Czy to jednak na pewno dobry pomysł?

Gont drewniany – co to jest?

W najszerszym znaczeniu gonty to termin określający wszelkie pokrycia dachowe składające się z dyskretnych zachodzących na siebie elementów. Termin ten jest jednak najczęściej używany w odniesieniu do cienkich, zwężających się kawałków materiału, tradycyjnie drewna, używanego jako pokrycie dachu i ścian. Wstrząsy, które stanowią odmianę gontów, są zawsze wykonane z pewnego rodzaju drewna, najczęściej cedru lub sosny.

Charakterystyczne wzory gontów występują w różnych regionach i różnią się rozmiarem, kształtem i metodą aplikacji. Obecnie zatem trudno mówić o konkretnym rodzaju gontów drewnianych, ponieważ do wyboru mamy całe mnóstwo możliwości.

Gont drewniany – jakie są rodzaje?

Rodzaje gontów drewnianych najczęściej dzieli się na dwa podstawowe. Zalicza się do nich gont łupany i cięty. Co je różni?

  • Gont drewniany łupany – produkuje się go ręcznie. Ten typ gontu przyjmuje formę małej deszczówki o przekroju trójkąta. Jego powierzchnia jest nieco falista. Produkuje się go z bezsęcznych kawałków drzewa.
  • Gont drewniany cięty – wykonany z desek tartacznych. Produkcja może odbywać się mechanicznie: piła przecina deski i formuje je do odpowiednich rozmiarów.

A który gont wybrać? Gont drewniany łupany jest trwalszy od ciętego, w mniejszym stopniu nasiąka wilgocią, a przy tym nie zatrzymuje wody. Ponadto gont łupany nie narusza struktury drewna, co ma miejsce w przypadku gontu cienkiego. Ręczna produkcja wiąże się jednak z wyższą ceną.

Jakie wymiary mają gonty drewniane?

Gonty drewniane łupane mają na ogół maksymalną długość na poziomie 60-70 cm. Ich szerokość zazwyczaj oscyluje w granicach 7-14 cm.

To Cię zainteresuje: Gont bitumiczny – jakie zastosowanie ma gont bitumiczny?

Ile kosztuje gont drewniany?

Co ciekawe, cena gontu drewnianego podawana jest zazwyczaj nie w przeliczeniu na metr kwadratowy, a na sztuki. Dokładniej mówiąc, firmy przeważnie ustalają cenę za 60 sztuk, ponieważ jest to ilość potrzebna do podwójnego pokrycia 1 m2. Stawka w tym przypadku wynosi najczęściej od 65 do 85 złotych.

Jaki gont drewniany wybrać na dach?

Do produkcji gontów używa się kilku różnych gatunków drewna. Za granicą popularny jest zwłaszcza zachodni cedr czerwony. To zdecydowanie najczęściej wybierany materiał, ponieważ jest odporny na warunki atmosferyczne, a przy tym elastyczny, dzięki czemu łatwo poddać go obróbce. Inne, mniej popularne gatunki drewna to sekwoja kalifornijska, cyprys i cedr atlantycki.

Jakie drewno wybrać na gonty?

A jak to wygląda w polskich warunkach klimatycznych? W Polsce wybór pada przeważnie na cedr. To również gatunek trwały i o ciekawych walorach estetycznych. Poza cedrem sięgnąć można również po biały dąb, topolę czy robinię akacjową, choć są to wybory raczej rzadkie. O wiele częściej gonty w naszym kraju wykonuje się z drewna modrzewiowego, świerkowego lub jodłowego czy dębowego.

Przede wszystkim jednak drewno musi cechować wysoka jakość. Co to dokładnie oznacza? Nie może występować zgnilizna. Pożądana jest także minimalna liczba sęków.

gont drewniany

Jak układać gonty drewniane? Poradnik

Aby dach wykonany z gontów drewnianych dobrze się prezentował, należy je odpowiednio ułożyć. W jaki sposób to zrobić? Jak kłaść gont drewniany? Przede wszystkim nie należy go układać bezpośrednio na papie dachowej. Konieczne jest dodatkowe wykonanie wentylacji w pokryciu, która zwiększa jej trwałość. Co istotne, gonty należy położyć w taki sposób, żeby styki nie pokrywały się i nie nachodziły na siebie. Zapewni to odpowiednią szczelność.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że osiowy rozstaw łat nośnych powinien być taki sam, jak wybrany odstęp między rzędami gontów.

W większości przypadków (gdy kąt nachylenia połaci jest większy od 38 stopni), niezbędna będzie podwójna warstwa gontów. Jeśli spadek jest mniejszy, to możliwe, że przyda się jeszcze warstwa trzecia. Ponadto każdy gont należy przymocować przy użyciu minimum dwóch gwoździ.

Gont drewniany – co dajemy pod gont drewniany?

Najczęściej pod gont drewniany układa się specjalne przekładki z papy, których szerokość wynosi nawet 50 cm. Zapewnia to uszczelnienie pokrycia, co jest bardzo istotne, aby woda nie wsiąkała w gonty. Zaleca się również umieszczenie tzw. kontrłat między deskowaniem i krokwiami a pokryciem z gontów. Dzięki temu wentylacja będzie na dobrym poziomie.

Czym malować gont drewniany?

Czym malować gont drewniany, aby zachował na dłużej estetyczny wygląd? Najlepiej sięgnąć po impregnat do drewnianych powierzchni. Zabezpieczy on pokrycie m.in. przed grzybami i owadami.

Przeczytaj też: Farba na dach – jaką farbę wybrać do malowania dachu?

Pokrycie dachu z drewna – jak i czym zabezpieczyć gont drewniany?

Czym zabezpieczyć gont drewniany? Wiesz już, że warto sięgnąć po specjalny impregnat do drewna. Tego typu środek uwzględnia jego szczególne potrzeby i zapewnia mu wysoką trwałość. A czym impregnować gont drewniany? Może to być niemal dowolny środek do drewna. Na uwadze miej jednak, że odpowiednia impregnacja odbywa się poprzez zanurzenie gontów lub malowanie próżniowe. Impregnację należy powtarzać co kilka lat.

Gont drewniany – jaka jest jego trwałość?

Ile lat wytrzyma gont drewniany? Dachy drewniane mają różną żywotność w zależności od stylu gontu drewnianego, jego grubości, usłojenia krawędzi, rodzaju cięcia i sposobu jego konserwacji. Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że gonty drewniane będą wykazywać wysoką trwałość przez ok. 20-30 lat.

Czy warto zdecydować się na gonty drewniane?

Zaletą dodawania gontów do pokrycia dachu lub sidingu jest ich ochronny charakter. Gładkie cięcie po obu stronach zapewnia elegancki wygląd i zwiększoną ochronę przed pożarami. Układanie gontów jeden na drugim może również pomóc w chłodniejszym klimacie, gdzie zatrzymanie ciepła i wyeliminowanie wycieków zimna z zewnątrz ma kluczowe znaczenie. Gonty doskonale nadają się również do uzupełnienia malowniczego i naturalnego krajobrazu wokół domu, jednocześnie nadając nową głębię i wymiar elewacji zewnętrznej.

Najważniejsze zalety gontów drewnianych to:

  • ciekawe i różnorodne wzory – dachy drewniane mają wiele różnych opcji stylistycznych. Możesz określić rozmiar, długość gontów, grubość, kształt cięcia czy ich kolor. Wszystkie te opcje pozwalają na posiadanie własnego, niepowtarzalnego dachu;
  • ekologia – drewno jest organicznym, naturalnym materiałem, co oznacza, że ​​po usunięciu gontów drewnianych można je łatwo poddać recyklingowi lub wyrzucić bez szkody dla środowiska;
  • stosunkowo prosty montaż – montaż gontów drewnianych jest dość łatwy i nie jest trudniejszy niż instalowanie zwykłych gontów. Jedynym minusem jest to, że może on zająć więcej czasu, ponieważ kawałki drewna są mniejsze niż typowy rozmiar gontu;
  • naturalny wygląd – drewniane gonty świetnie współgrają z naturalnym otoczeniem. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku domów budowanych poza miastem;
  • energooszczędność – dachy drewniane w naturalny sposób dodają izolacji do Twojego domu. Izolacja pomaga utrzymać chłód w domu latem i ciepło zimą, a tym samym zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie;
  • wysoka odporność na warunki atmosferyczne – systemy drewnianych dachów są odporne na promieniowanie UV, co oznacza, że ​​chronią Twój dom przed szkodliwym działaniem słońca. Dobrze radzą sobie również z wiatrem i deszczem;
  • uniwersalność – gonty drewniane są uniwersalne, ponieważ można je stosować do każdego typu dachu dwuspadowego, o ile zezwalają na to przepisy budowlane. Świetnie wygląda zarówno na komercyjnych, jak i mieszkalnych systemach dachowych. Mogą być również stosowane do renowacji starszych zabytkowych budynków, w których pierwotnie stosowano gonty drewniane.

Jak zatem widzisz, o zaletach gontów drewnianych powiedzieć można bardzo wiele. Wszystko to sprawia, że jest to wybór warty rozważenia.

Sprawdź też: Jak krok po kroku wykonać ocieplenie dachu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij