Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Lazura do drewna. Rodzaje, zastosowanie i sposób malowania

Lazura do drewna

Zabezpieczenie drewna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak wilgoć, promieniowanie słoneczne, duże wahania temperatury czy szkodniki, jest konieczne, aby zachowało znakomity wygląd i zwartą konstrukcję. W przeciwnym wypadku będzie się naprzemiennie kurczyć i rozszerzać bądź też pokrywać drobnymi pęknięciami i wysychać. W celu zabezpieczenia drewna wykorzystać możesz wiele różnego rodzaju preparatów, wśród których mniej znana jest lazura do drewna. Czym ona jest i jakie ma zastosowanie?

Czym jest lazura do drewna? Właściwości i charakterystyka

To preparat wyprodukowany na bazie żywic alkidowych. Dzięki lazurze do drewna cząsteczki wody na powierzchni desek zbierają się w krople i nie wnikają do wewnątrz. Mowa tu o efekcie perlenia. Ponadto preparat ten tworzy na powierzchni drewna mikroporowatą powłokę, która charakteryzuje się dużą elastycznością.

Pozwala zabezpieczyć drewno, dając mu przy tym oddychać przy naturalnej pracy. Nawet jeśli drewno rozpręża się i pęcznieje pod wpływem oddziaływania wilgoci, to lazura powinna ochronić je przed popękaniem.

Producenci lazury do drewna deklarują, że zapewni ona wieloletnią ochronę. Jak długo utrzymuje się na elementach drewnianych? Zwykle po dwukrotnym lub trzykrotnym nałożeniu warstwy efekt ochronny utrzyma się przez średnio 3-4 lata, o ile materiał zostanie wcześniej zagruntowany i zaimpregnowany. Niektórzy producenci przewidują nawet 9 lat skutecznego działania tego preparatu.

Którą szpachlę do drewna wybrać, aby wypełnić dziury w drewnie?

Jakie zastosowania ma lazura do drewna?

Lazury ochronne są silnymi preparatami, dlatego możesz zastosować je we wnętrzach mieszkalnych, a także na zewnątrz. Innymi słowy, mają wszechstronne zastosowanie.

Z powodzeniem możesz go stosować do zabezpieczenia elewacji drewnianej budynku, drewnianych belek stropowych czy innych podobnych elementów domu: altany ogrodowej i tym podobnych. Chronią drewniane meble, tarasy, elewacje oraz płoty i pergole. Mogą zastąpić impregnat i preparat barwiący. Możesz użyć lazury do drewna na meble, aby nadać im pożądany wygląd i kolor, a na zewnątrz nawet pomalować nią dom z bali drewnianych.

Jak malować z wykorzystaniem lazury?

Jeśli wybierzesz lazurę do malowania drewna, musisz wiedzieć, że w przypadku surowego materiału najpewniej będziesz musiał je jeszcze pokryć bezbarwnym impregnatem do drewna w celu ochrony przed zagrożeniami biologicznymi. Lazura jej bowiem nie zapewnia.

Zawsze nakłada się 2-3 warstwy preparatu, niezależnie od tego, czy malujesz zupełnie nowe elementy, czy te, które wcześniej zostały już zabezpieczone, choć nie z użyciem olejów lub farb kryjących. W takim przypadku najpierw musiałbyś usunąć powłokę malarską aż do surowego drewna. Jeśli nałożona wcześniej warstwa łuszczy się i nie przylega dobrze do materiału, trzeba ją zeszlifować przed nałożeniem nowej.

Lazurowanie jest właściwie bardzo prostym zadaniem, ponieważ lazurę nanosi się na drewno z wykorzystaniem pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Aby uzyskać pożądane efekty wizualne, dokładnie rozprowadź lazurę wzdłuż słojów. Należy to zrobić równomiernie, aby nie powstały zacieki na powierzchniach. Kolejne warstwy preparatu nie powinny być zbyt grube, ponieważ mogą powstać zastoiny, które szpecą drewniane elementy.

Przerwy w malowaniu kolejnych warstw powinny wynosić od 12 do nawet 16 godzin. Możesz odczekać nawet jeszcze dłużej, aby preparat dobrze wysechł. Przed pomalowaniem kolejnej warstwy lazura powinna być zmatowiona z użyciem papieru ściernego o wysokiej gradacji (bardzo drobnego). Pozwoli to usunąć włókna drewna, które mogłyby się podnieść wraz z wysychaniem lazury.

Olejowanie drewna: jaki olej do drewna wybrać?

lazura do drewna

Jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Wybór najodpowiedniejszej lazury do drewna powinien być podyktowany tym, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy interesuje Cię zmiana kolorystyki materiału, czy tylko podkreślenie naturalnego usłojenia? Opinie o poszczególnych preparatach pozwolą Ci na wybór dobrej lazury do drewna. Problemem może być to, że na rynku znajdziesz wiele różnego rodzaju środków do ochrony i dekoracji takiego materiału.

Jaka lazura będzie najlepsza do drewna bukowego, dębiny czy innych gatunków? To zależy od tego, jaką funkcję ma spełniać dany obiekt lub drewniany przedmiot. Powłoka tworzona z wykorzystaniem preparatów ma spełniać funkcję ochronną i dekoracyjną. Do wyboru masz lazurę żelową, olejną, wodorozcieńczalną, wodną i rozpuszczalnikową. Sprawdź, do jakich prac są one przeznaczone.

Lazura żelowa do drewna

Jednym z typów lazury do drewna jest lazura żelowa, która pozwala na zabezpieczenie zarówno podłoża drewnianego, jak i drewnopochodnego. Można wykorzystywać ją na zewnątrz, ale jeśli żelowa lazura stosowana jest we wnętrzach, to tylko tam, gdzie nie przebywają stale ludzie. Wybierz ją, jeśli chcesz zabezpieczyć i wykończyć stolarkę okienną i drzwiową lub konstrukcje drewniane w ogrodzie, np. altany, płoty czy fasady budynków.

Dzięki gęstej, żelowej konsystencji lazura wnika w głąb drewna i mocno wiąże się z podłożem, chroniąc materiał przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, zwłaszcza wody.

Lazura olejna do ochrony drewna

Drugim rodzajem lazury jest lazura olejna do ochrony drewna, która tworzy dekoracyjną, choć transparentną powłokę barwiącą. W składzie takiej lazury są naturalne oleje roślinne, dlatego jest ona w pełni ekologiczna. Preparat głęboko wnika w drewno, dzięki czemu jest ono solidnie chronione, przy czym zachowuje charakterystyczne dla niego właściwości, jak elastyczność czy naturalny, zdrowy wygląd.

Dzięki lazurze olejowej do ochrony drewna rysunek słojów pozostaje doskonale widoczny, a mikroporowata powłoka pozwala materiałowi oddychać, redukując przy tym zjawisko pęcznienia i kurczenia się.

Polecamy także inne nasze teksty:

Wodorozcieńczalna lazura do drewna

Większość nowoczesnych produktów jest już wodorozcieńczalna, co oznacza, że wystarczy woda, aby usunąć np. wylaną lazurę. Wodorozcieńczalna lazura do drewna to produkt wysokiej jakości, zawierający mikrocząsteczki, które mogą wnikać głęboko w strukturę drewna, a dodatkowo je zabezpieczać i tworzyć na nim elastyczną powłokę.

Środek ten chroni drewno przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, łącznie z opadami czy promieniowaniem UV. Uodparnia także materiał na czynniki biologiczne.

Lazura do drewna – wodna czy rozpuszczalnikowa?

Jeśli decydujesz się na wykorzystanie lazury do zabezpieczenia i zwiększenia estetyki materiału, musisz podjąć decyzję, czy ma to być lazura do drewna wodna, czy rozpuszczalnikowa. Lazura wodna najlepiej nadaje się do wykorzystywania we wnętrzach. Schnie szybciej, łatwiej wnika w deskę, a przy tym ma neutralny zapach. Po jej użyciu nie będziesz musiał wietrzyć intensywnie pomieszczeń mieszkalnych.

Z kolei produkty rozpuszczalnikowe są bardzo skuteczne, mają ostry, charakterystyczny zapach, dlatego najlepiej wykorzystywać je do zastosowań zewnętrznych – do malowania drewnianych płotów, altan, tarasów i elementów konstrukcyjnych domu. Lazura rozpuszczalnikowa bardzo dobrze sprawdza się jako środek owadobójczy, głęboko wnika bowiem w drewno.

lazura do drewna

Lazura do drewna a lakierobejca. Która jest lepsza?

Zarówno lazura do drewna, jak i lakierobejca nie mają w swoim składzie tzw. biocydów, które wpływają na skuteczne zabezpieczenie drewna przed grzybami, owadami i sinizną. Dlatego przed ich nałożeniem trzeba wykorzystać impregnat, np. bezbarwny, by uzyskać kompleksową ochronę biologiczną drewna. 

Lazurę i lakierobejcę można zastosować w kolejnym etapie renowacji drewna, zarówno przy zastosowaniach na zewnątrz, jak i we wnętrzach pomieszczeń. Preparaty te chronią drewno przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Mogą być transparentne i tworzyć powłokę lakierniczą. W przypadku lazury jest to powłoka o lekkim, satynowym połysku, natomiast przy użyciu lakierobejcy powłoka będzie miała wyrazisty połysk.

Lazura czy impregnat do drewna. Czego lepiej użyć?

Impregnat czy olej pozwalają na skuteczne odnawianie starego drewna w domu, a przy tym zachowują naturalny rysunek. Lazura z kolei bardzo dobrze chroni pomalowane nią powierzchnie, tworząc na nich mocną powłokę. Zarówno lazura, jak i impregnat do drewna mogą być wykorzystywane do ochrony drewna we wnętrzach budynków oraz na zewnątrz.

Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz impregnat, w jego przypadku nie trzeba bowiem za każdym razem zdzierać całej powierzchni przed renowacją. W przypadku powłoki pokrytej lazurą ochronną jest to konieczne. Nie sprawdza się ona, gdy drewniane powierzchnie nie zostały zeszlifowane. Warto wówczas sięgnąć po impregnaty. Jeśli podłogi czy inne powierzchnie z drewna mają być gładkie i zabezpieczone przed zabrudzeniami, lepiej użyć lazury.

Jak wybrać najlepszy lakier do renowacji parkietu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij