Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochronną, lecz także nadaje mu dekoracyjne walory. Może być bezbarwna lub występować w wersji barwnej. Lazurowanie drewna chroni je przed wodą oraz promieniowaniem słonecznym.

Drewno jest tradycyjnym materiałem konstrukcyjnym i dekoracyjnym. Pomimo upływu czasu projekty domów drewnianych nadal cieszą się zainteresowaniem klientów. Drewno jest wdzięcznym materiałem, który łatwo się kształtuje i dostosowuje do określonych potrzeb. Musisz jednak wiedzieć, jak je zabezpieczyć, by zachowało swój idealny wygląd i nie uległo degradacji mechanicznej czy biologicznej lub pod wpływem czynników pogodowych. Służą do tego różnorodne preparaty, wśród których mniej znana jest lazura do drewna. Czym ona jest i jakie ma zastosowanie?

Lazura do drewna – co to jest?

Zabezpieczenie drewna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak wilgoć, promieniowanie słoneczne, duże wahania temperatury czy szkodniki, jest konieczne, aby zachowało znakomity wygląd i zwartą konstrukcję. W przeciwnym wypadku będzie się naprzemiennie kurczyć i rozszerzać bądź też pokrywać drobnymi pęknięciami i wysychać. Mikropęknięcia w drewnie stają się idealnym miejscem do rozwoju pleśni, grzybów, glonów czy ataków szkodników. W celu zabezpieczenia drewna wykorzystać możesz wiele różnego rodzaju preparatów.

Służy do tego między innymi lazura do drewna. Co to jest? To preparat wyprodukowany na bazie żywic alkidowych. Jest mrozoodporny, dlatego z powodzeniem możesz go stosować do zabezpieczenia elewacji drewnianej budynku, drewnianych belek stropowych czy innych podobnych elementów domu: altany ogrodowej i tym podobnych. Lazura zabezpiecza drewniane materiały przed promieniowaniem słonecznym UV oraz oddziaływaniem na takie przedmioty niekorzystnych warunków pogodowych.

Lazura ochronna jest właściwie przeznaczona do stosowania na drewnie, które będzie szczególnie narażone na niesprzyjające czynniki.

Jak długą ochronę może zapewnić lazura do drewna?

Producenci lazury do drewna deklarują, że zapewni ona wieloletnią ochronę. Jak długo utrzymuje się na elementach drewnianych? Zwykle po dwukrotnym lub trzykrotnym nałożeniu warstwy efekt ochronny utrzyma się przez średnio 3-4 lata, o ile materiał zostanie wcześniej zagruntowany i zaimpregnowany. Niektórzy producenci przewidują nawet 9 lat skutecznego działania tego preparatu.

Zobacz też: W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

Lazura do drewna – jak stosować?

Właściwości lazury do drewna pozwalają jej nie tylko na ochronę powierzchni wszystkich drewnianych materiałów, lecz także na ich dekorację. Lazury ochronne są silnymi preparatami, dlatego możesz zastosować je we wnętrzach mieszkalnych, a także na zewnątrz. Innymi słowy, mają wszechstronne zastosowanie. Chronią drewniane meble, tarasy, elewacje oraz płoty i pergole. Mogą zastąpić impregnat i preparat barwiący. Możesz użyć lazury do drewna na meble, aby nadać im pożądany wygląd i kolor, a na zewnątrz pomalować nią dom z bali drewnianych.

Dzięki lazurze do drewna cząsteczki wody na powierzchni desek zbierają się w krople i nie wnikają do wewnątrz. Mowa tu o efekcie perlenia. Ponadto preparat ten tworzy na powierzchni drewna mikroporowatą powłokę, która charakteryzuje się dużą elastycznością. Pozwala drewnu oddychać przy naturalnej pracy. Nawet jeśli drewno rozpręża się i pęcznieje pod wpływem oddziaływania wilgoci, to lazura powinna ochronić je przed popękaniem.

lazura do drewna

Lazura do drewna – jak malować?

Jeśli wybierzesz lazurę do malowania drewna, musisz wiedzieć, że w przypadku surowego materiału najpewniej będziesz musiał je jeszcze pokryć bezbarwnym impregnatem do drewna w celu ochrony przed zagrożeniami biologicznymi. Lazura jej bowiem nie zapewnia.

Jak malować z wykorzystaniem lazury? Zawsze nakłada się 2-3 warstwy preparatu, niezależnie od tego, czy malujesz zupełnie nowe elementy, czy te, które wcześniej zostały już zabezpieczone, choć nie z użyciem olejów lub farb kryjących. W takim przypadku najpierw musiałbyś usunąć powłokę malarską, aż do surowego drewna. Jeśli nałożona wcześniej warstwa łuszczy się i nie przylega dobrze do materiału, trzeba ją zeszlifować przed nałożeniem nowej.

Lazurowanie jest właściwie bardzo prostym zadaniem, ponieważ lazurę nanosi się na drewno z wykorzystaniem pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Aby uzyskać pożądane efekty wizualne, dokładnie rozprowadź lazurę wzdłuż słojów. Należy to zrobić równomiernie, aby nie powstały zacieki na powierzchniach. Kolejne warstwy preparatu nie powinny być zbyt grube, ponieważ mogą powstać zastoiny, które szpecą drewniane elementy.

Malowanie kolejnych warstw powinno być rozdzielone przerwą wynoszącą od 12 do nawet 16 godzin. Możesz odczekać nawet jeszcze dłużej, aby preparat dobrze wyschnął. Przed pomalowaniem kolejnej warstwy lazura powinna być zmatowiona z użyciem papieru ściernego o wysokiej gradacji (bardzo drobnego). Pozwoli to usunąć włókna drewna, które mogłyby się podnieść wraz z wysychaniem lazury.

Lazury do drewna: kolory

Zazwyczaj wykorzystywana jest bezbarwna lazura do drewna, która tworzy transparentną powłokę, pozwalającą na zachowanie i podkreślenie naturalnej struktury desek i drewnianych bali. Można jednak wybrać również inną lazurę do drewna, tj.:

  • białą;
  • szarą;
  • orzechową, cedrową, wiśniową, sosnową, mahoniową, dębową, kasztanową, modrzewiową itp.;
  • czarną.

Kolory te w wielu przypadkach nawiązują do naturalnych barw drewna. Mają dekoracyjny charakter i pozwalają na uzyskanie dokładnie takiego wyglądu drewnianych elementów elewacji i budowli w ogrodzie, jaki chcesz mieć.

Powłoka tworzona przez lazurę do drewna może mieć matowe, satynowe wykończenie. Nie będzie lśniła jak na przykład lakierobejca. Nie ma też takiego krycia jak inne preparaty do wykańczania materiału.

Jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Wybór najodpowiedniejszej lazury do drewna powinien być podyktowany tym, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy interesuje Cię zmiana kolorystyki materiału, czy tylko podkreślenie naturalnego usłojenia? Opinie o poszczególnych preparatach pozwolą Ci na wybór dobrej lazury do drewna. Problemem może być to, że na rynku znajdziesz wiele różnego rodzaju środków do ochrony i dekoracji takiego materiału.

Jaka lazura będzie najlepsza do drewna bukowego, dębiny czy innych gatunków? To zależy od tego, jaką funkcję ma spełniać dany obiekt lub drewniany przedmiot. Powłoka tworzona z wykorzystaniem preparatów ma spełniać funkcję ochronną i dekoracyjną. Do wyboru masz lazurę żelową, olejną, wodorozcieńczalną, wodną i rozpuszczalnikową. Sprawdź, do jakich prac są one przeznaczone.

Lazura żelowa do drewna

Jednym z typów lazury do drewna jest lazura żelowa, która pozwala na zabezpieczenie zarówno podłoża drewnianego, jak i drewnopochodnego. Można wykorzystywać ją na zewnątrz, ale jeśli żelowa lazura stosowana jest we wnętrzach, to tylko tam, gdzie nie przebywają stale ludzie. Wybierz ją, jeśli chcesz zabezpieczyć i wykończyć stolarkę okienną i drzwiową lub konstrukcje drewniane w ogrodzie, np. altany, płoty czy fasady budynków.

Dzięki gęstej, żelowej konsystencji lazura wnika w głąb drewna i mocno wiąże się z podłożem, chroniąc materiał przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, zwłaszcza wody.

Lazura olejna do ochrony drewna

Drugim rodzajem lazury jest lazura olejna do ochrony drewna, która tworzy dekoracyjną, choć transparentną powłokę barwiącą. W składzie takiej lazury są naturalne oleje roślinne, dlatego jest ona w pełni ekologiczna. Preparat głęboko wnika w drewno, dzięki czemu jest ono solidnie chronione, przy czym zachowuje charakterystyczne dla niego właściwości, jak elastyczność czy naturalny, zdrowy wygląd. Dzięki lazurze olejowej do ochrony drewna rysunek słojów pozostaje doskonale widoczny, a mikroporowata powłoka pozwala materiałowi oddychać, redukując przy tym zjawisko pęcznienia i kurczenia się.

Wodorozcieńczalna lazura do drewna

Większość nowoczesnych produktów jest już wodorozcieńczalna, co oznacza, że wystarczy woda, aby usunąć np. wylaną lazurę. Wodorozcieńczalna lazura do drewna to produkt wysokiej jakości, zawierający mikrocząsteczki, które mogą wnikać głęboko w strukturę drewna, a dodatkowo je zabezpieczać i tworzyć na nim elastyczną powłokę. Środek ten chroni drewno przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, łącznie z opadami czy promieniowaniem UV. Uodparnia także materiał na czynniki biologiczne.

Lazura do drewna – wodna czy rozpuszczalnikowa?

Jeśli decydujesz się na wykorzystanie lazury do zabezpieczenia i zwiększenia estetyki materiału, musisz podjąć decyzję, czy ma to być lazura do drewna wodna, czy rozpuszczalnikowa. Lazura wodna najlepiej nadaje się do wykorzystywania we wnętrzach. Schnie szybciej, łatwiej wnika w deskę, a przy tym ma neutralny zapach. Po jej użyciu nie będziesz musiał wietrzyć intensywnie pomieszczeń mieszkalnych.

Z kolei produkty rozpuszczalnikowe są bardzo skuteczne, mają ostry, charakterystyczny zapach, dlatego najlepiej wykorzystywać je do zastosowań zewnętrznych – do malowania drewnianych płotów, altan, tarasów i elementów konstrukcyjnych domu. Lazura rozpuszczalnikowa bardzo dobrze sprawdza się jako środek owadobójczy, głęboko wnika bowiem w drewno.

To Cię zainteresuje: Drewno konstrukcyjne – jakie drewno konstrukcyjne wybrać na budowę domu?

lazura do drewna

Lazura do drewna a lakierobejca – czego użyć do odnowienia drewna?

Zarówno lazura do drewna, jak i lakierobejca nie mają w swoim składzie tzw. biocydów, które wpływają na skuteczne zabezpieczenie drewna przed grzybami, owadami i sinizną. Dlatego przed ich nałożeniem trzeba wykorzystać impregnat, np. bezbarwny, by uzyskać kompleksową ochronę biologiczną drewna. 

Lazurę i lakierobejcę można zastosować w kolejnym etapie renowacji drewna, zarówno przy zastosowaniach na zewnątrz, jak i we wnętrzach pomieszczeń. Preparaty te chronią drewno przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Mogą być transparentne i tworzyć powłokę lakierniczą. W przypadku lazury jest to powłoka o lekkim, satynowym połysku, natomiast przy użyciu lakierobejcy powłoka będzie miała wyrazisty połysk.

Lazura czy impregnat do drewna – czym odnowić drewno w domu?

Impregnat czy olej pozwalają na skuteczne odnawianie starego drewna w domu, a przy tym zachowują naturalny rysunek. Lazura z kolei bardzo dobrze chroni pomalowane nią powierzchnie, tworząc na nich mocną powłokę. Zarówno lazura, jak i impregnat do drewna mogą być wykorzystywane do ochrony drewna we wnętrzach budynków oraz na zewnątrz.

Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz impregnat, w jego przypadku nie trzeba bowiem za każdym razem zdzierać całej powierzchni przed renowacją. W przypadku powłoki pokrytej lazurą ochronną jest to konieczne. Nie sprawdza się ona, gdy drewniane powierzchnie nie zostały zeszlifowane. Warto wówczas sięgnąć po impregnaty. Jeśli podłogi czy inne powierzchnie z drewna mają być gładkie i zabezpieczone przed zabrudzeniami, lepiej użyć lazury.

Sprawdź też: Lakier do parkietu – jak wybrać najlepszy lakier do renowacji parkietu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Podkłady kolejowe to niebezpieczny odpad, który może mieć wiele negatywnych skutków u ludzi i zwierząt. Niemniej sporo osó...

Ogród i Taras
Rośliny do ogrodu zimowego
07.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie rośliny kupić do ogrodu zimowego?

Masz ogród zimowy w swoim domu? Chcesz go zorganizować? Przyda Ci się wiedza o tym, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w...

Ogród i Taras
Po czym poznać, że w domu jest kuna?
06.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Po czym poznamy, że w domu jest kuna domowa, i jak się jej pozbędziemy?

Pogryziona izolacja i poszycie dachowe to znak, że na Twoim strychu lub podda...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?
03.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jedni uważają je za urocze gryzonie, inni panicznie się ich boją – szczury i myszy bywają jednak nieproszonymi lokatorami...

Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Podkłady kolejowe to niebezpieczny odpad, który może mieć wiele negatywnych skutków u ludzi i zwierząt. Niemniej sporo osó...

Ogród i Taras
Rośliny do ogrodu zimowego
07.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie rośliny kupić do ogrodu zimowego?

Masz ogród zimowy w swoim domu? Chcesz go zorganizować? Przyda Ci się wiedza o tym, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w...

Ogród i Taras
Po czym poznać, że w domu jest kuna?
06.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Po czym poznamy, że w domu jest kuna domowa, i jak się jej pozbędziemy?

Pogryziona izolacja i poszycie dachowe to znak, że na Twoim strychu lub podda...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?
03.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jedni uważają je za urocze gryzonie, inni panicznie się ich boją – szczury i myszy bywają jednak nieproszonymi lokatorami...

Reklama
Zamknij