Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zrobić taras z palet krok po kroku? Co warto uwzględnić?

Taras z palet. Jak go zrobić i co uwzględnić?

Taras z palet może być ciekawą alternatywą dla tych tradycyjnych, wykonanych z betonowej kostki czy kamieni. Może też stać się tanim sposobem na estetyczne zaprojektowanie przestrzeni. Po zakupie lub wybudowaniu wymarzonego domu w naszym budżecie nie zawsze znajdą się dodatkowe środki na wykończenie przestrzeni wokół. Jednak ogród oraz taras to miejsca, z których chcemy cieszyć się już pierwszej wiosny, zwłaszcza gdy do tej pory mieszkaliśmy w bloku z niewielkim balkonem.

Taras z palet może być tanią alternatywą dla klasycznych krużganków, których wykonanie wymaga poniesienia większych nakładów finansowych oraz nierzadko zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej. A dodatkowo odpada problem wyboru surowca i w odróżnieniu od drewnianych systemów ogrodowych, podejmowania decyzji, jakie drewno na taras będzie odpowiednie.

Dlaczego warto się zdecydować na taras z palet?

Taras to doskonałe miejsce na letni wypoczynek. Nic nie smakuje tak dobrze jak niedzielnie śniadanie zjedzone na świeżym powietrzu. Aby jednak czuć się dobrze we własnym ogrodzie, warto zadbać nie tylko o dobór mebli czy dodatków. Znalezienie odpowiedniego surowca, z którego zostanie wykonana ta przestrzeń, sprawi, że korzystanie z tarasu będzie wygodne, a cała konstrukcja zostanie doskonale dopasowana do otaczającej zieleni

Nie zawsze budowa domu systemem gospodarczym, czyli za pomocą własnych sił, jest możliwa. Właśnie dlatego do tematu aranżacji ogrodu warto podejść nieco inaczej.

Samodzielne wykonanie tarasu ogrodowego z palet daje olbrzymią satysfakcję. Jest to również doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi czy przyjaciółmi. Aby stworzyć taras z desek z palet, nie trzeba posiadać dużych zdolności budowlanych, a efekt może być zaskakujący.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na taras z palet drewnianych? Chociażby dlatego, że w dowolnym czasie możesz go zmodyfikować, zmieniając kolor czy kształt.

Jak wybrać odpowiednie palety na taras?

Największą trudność w wykonaniu tarasu najczęściej stanowi wybór odpowiedniego surowca. Nie inaczej jest w przypadku palet. W tej kwestii największą popularnością cieszą się palety euro, zwane też euro paletami czy epal. Palety te wyróżniają się odpowiednią nośnością, która może wynosić nawet 1500 kg.

O tarasie z euro palet powinni szczególnie pomyśleć ci, którym zależy na dbaniu o środowisko naturalne. Euro palety produkowane są bez obróbki chemicznej, jedynie z naturalnych materiałów. W odróżnieniu od zwykłych palet przemysłowych te produkowane są z litego drewna.

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić samemu meble z palet?

Dlaczego taras z europalet jest lepszy niż ten wykonany z palet przemysłowych? Chociażby dlatego, że należą one to modeli ustandaryzowanych, czyli takich, które spełniają europejskie normy. To sprawia, że korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne.

ofe-5847238-70494 w-70494

Jak zrobić taras z palet? Instrukcja krok po kroku

Zanim sprawdzisz, jak zrobić taras z palet, musisz pamiętać o tym, aby zakupić ich nieco więcej niż będzie Ci potrzebne do ułożenia konstrukcji. Wolne przestrzenie, które znajdują się między deskami, należy bowiem wypełnić elementami z innych palet. Czasami niezbędne będzie również położenie dodatkowej warstwy, którą możesz wykonać z płyty OSB.

Jak zrobić taras z palet krok po kroku? Z całą pewnością w pierwszym etapie niezbędne będzie pozyskane odpowiednich narzędzi. Przydatne okażą się:

  • przycinarka do drewna;
  • wkręty;
  • wkrętarka;
  • poziomnica;
  • szlifierka;
  • impregnat do drewna;
  • narzędzia do malowania;
  • miarka;
  • łopata.

Nie zapominaj również o zakupie samych palet oraz rozdrobnionej zaprawy cementowej.

Następny etap operacji to przygotowanie fundamentów. Aby taras miał stabilną konstrukcję i posłużył co najmniej na kilka sezonów, warto zadbać o jego podstawę. Przydatne okażą się betonowe bloczki lub połamane płyty chodnikowe. Ułożone na ziemi, będą zapobiegać gniciu desek.

W kolejnym kroku należy rozlokować palety na ziemi, a następnie uzupełnić zbyt duże przestrzenie pomiędzy deskami. Zanim przejdziesz do etapu impregnowania drewna, połóż drugą warstwę desek, a następnie przeszlifuj całość. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilniejsza i ładniejsza.

Jak zrobić taras z palet euro? Ważnym etapem jest impregnacja drewna. Jeśli pominiesz ten krok, taras po kilku miesiącach będzie wyglądać mało estetycznie. W zależności od efektu, który chcesz uzyskać, do wykończenia swojego tarasu możesz użyć impregnatu kolorowego lub bezbarwnego

Czy trudno jest wykonać taras z palet DIY? Zdecydowanie nie. Potrzebujesz jedynie materiałów, koncepcji i trochę wolnego czasu. Samodzielne wykonanie tarasu może jednak przynieść Ci dużą satysfakcję oraz realną oszczędność. Mocna konstrukcja z pewnością przetrwa wiele lat.

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Jak urządzić taras z palet?

Sama budowa tarasu to ważny etap, ale największą frajdę może Ci sprawić jego zaaranżowanie. Jak urządzić taras z palet? W tej kwestii możesz postawić na sprawdzone rozwiązania i kupić gotowe produkty w sklepie lub wykonać je samodzielnie.

Jeśli brakuje Ci inspiracji na stworzenie wymarzonego tarasu z palet, sprawdź przykładowe aranżacje. W internecie znajdziesz mnóstwo zdjęć ogrodów urządzonych w stylu rustykalnym, romantycznym czy boho.

Co ciekawe, z drewna możesz wykonać również meble lub dekoracje. Dużą popularnością cieszą się stoliki, krzesła czy też kanapy wykonane z palet na taras. Niektóre z nich można wykonać własnymi rękoma. Wystarczy, że wyszukasz instrukcję, jak wykonać stół z palet na taras (czy też dotyczącą innego mebla), kupić potrzebny materiał i gotowe.

Pamiętaj jednak o tym, aby w przypadku foteli czy krzeseł nie zostawić samego siedziska wykonanego z palet. Na tarasie warto trzymać koce czy pledy, które w razie potrzeby narzucisz na kanapę. Dobrym rozwiązaniem może być miękkie siedzisko wykonane z poduch, które można przymocować do sofy z palet.

Pomysłów na taras z palet jest mnóstwo. Aranżację uzupełnisz szklanymi lampionami, papierowymi cotton-ballsami czy dowolnymi roślinami umieszczonymi w donicach. Co ciekawe, one również mogą być wykonane z tego samego materiału. W zależności od Twoich upodobań mogą być malutkie lub też ogromne i przypominać prawdziwą rabatkę.

Ciekawostką jest, że ogrodzenie tarasu z palet też da się wykonać z tego samego surowca. Taka opcja sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy chcesz wykonać niewielki płot wewnątrz swojego ogrodu i oddzielić np. taras od zielonej części. Płot wykonany z takiego materiału warto pomalować w dowolny sposób oraz przyozdobić zielonymi roślinami.

Jak widzisz, możliwościwykonania ozdób z palet na taras jest mnóstwo. Pamiętaj jednak o tym, aby za bardzo nie przesadzić z ilością dekoracji. Stół z palet, podłoga z palet, narożnik na taras z palet — w połączeniu z doniczkami czy ogrodzeniem mogą powodować wizualny przesyt.

Jak zrobić taras drewniany samodzielnie? Krok po kroku

Ile kosztują palety na taras?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ceny europalet mogą się między sobą znacząco różnić. Ostateczny koszt w dużej mierze zależy od tego, czy są to palety używane, uszkodzone, czy nowe.

Osoby, którym zależy na opcji niskobudżetowej i zbudowaniu taniego tarasu z palet, mogą postawić na te drugiego gatunku. Na ich powierzchni często pojawiają się plamy, które jednak możesz samodzielnie wyczyścić lub zamalować. Cena takiej palety wynosi około kilkunastu złotych.

O czym należy pamiętać, decydując się na budowę tarasu z palet?

Jak już wspominałam, decydując się na budowę tarasu z europalet, pamiętaj o tym, aby kupić ich więcej niż potrzeba do ułożenia całej konstrukcji. Nie zapomnij również o tym, aby jego powierzchnię zabezpieczyć impregnatem, dzięki czemu taras będzie odporny na warunki atmosferyczne, a Ty będziesz mógł cieszyć się nim przez długie lata.

Aby konstrukcja nie była jedynie sezonowa, zadbaj też o odpowiednie utwardzenie terenu, wykładając ziemię bloczkami betonowymi lub pustakami. 

Zabudowa tarasu – jak zabudować taras?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Taras
Hydroizolacja tarasu
24.04.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Hydroizolacja tarasu. Czym ją wykonać i ile będzie kosztować?

Remont elewacji? Budowa tarasu przydomowego? To jedne z sytuacji, w których m...

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
12.09.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Jak zrobić biokominek na taras?
01.06.2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić nowoczesny biokominek na taras?

Odpowiednie zaaranżowanie tarasu pozwoli Ci na wygodne korzystanie z tej przestrzeni. Oprócz wyboru mebli, oświetlenia czy...

Taras
Oświetlenie na taras
15.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

Taras
Hydroizolacja tarasu
24.04.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Hydroizolacja tarasu. Czym ją wykonać i ile będzie kosztować?

Remont elewacji? Budowa tarasu przydomowego? To jedne z sytuacji, w których m...

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
12.09.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Jak zrobić biokominek na taras?
01.06.2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić nowoczesny biokominek na taras?

Odpowiednie zaaranżowanie tarasu pozwoli Ci na wygodne korzystanie z tej przestrzeni. Oprócz wyboru mebli, oświetlenia czy...

Taras
Oświetlenie na taras
15.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

REKLAMA
Zamknij