Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Projekty domów z bali drewnianych - czy warto się zdecydować?

Projekty domów z bali drewnianych

Ostatnio coraz chętniej dajemy szansę konstrukcjom zrębowym, zamiast planów tradycyjnych wybierając projekty domów z bali drewnianych. Technologia zrębowa, zwana także wieńcową, jest sposobem stawiania domów w przeszłości, który powoli wraca do łask. Stanowi doskonałą alternatywą dla technologii murowanej. Odpowiednio zaizolowany dom z drewnianych bali zimą dobrze trzyma ciepło, z kolei latem zapewnia chłód.

Niektórym wydaje się, że z bali drewnianych budować można tylko domki letniskowe, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stawiać z nich również piętrowe konstrukcje całoroczne z podpiwniczeniem. Budynki tego typu przy odpowiedniej konserwacji są naprawdę trwałe i wytrzymałe. Sprawdź, co musisz wiedzieć o technologii zrębowej, zanim zdecydujesz się na projekt domu z drewnianych bali.

Domy z bali drewnianych – dlaczego warto je budować?

Choć w Polsce największą popularnością cieszą się domy w tradycyjnym stylu, to znajdują się inwestorzy, którzy zamiast wymurować dom, decydują się wznieść go z bali. Projekty domów z bali to rozwiązanie idealne dla tych, którym z jednej strony zależy na oryginalności, a z drugiej chcą żyć w zgodzie naturą, na co pozwalają naturalne materiały oraz metody wznoszenia budynku. Dom z bali – czy warto wybrać go zamiast domu murowanego?

Chętni bez większych trudności znajdą projekt domu z bali dla siebie. Na rynku jest cała masa gotowych propozycji, uwzględniających innowacyjne rozwiązania architektoniczne. Znaleźć można plany domów parterowych, piętrowych i z poddaszem, przystosowane do rosnących potrzeb odbiorców.

Za budową domu z bali przemawia nie tylko atrakcyjny wygląd takiego budynku. To najbardziej przyjazny dla zdrowia typ budownictwa pod warunkiem, że dom nie będzie impregnowany chemicznie, a zabezpieczony impregnatami naturalnymi. Kluczowe znaczenie ma także rodzaj zastosowanej izolacji i wykończenia. Wybór dobrych jakościowo materiałów sprawia, że w takim domu zamieszkać mogą alergicy i będzie się im w nim żyło dużo lepiej niż w domu murowanym.

Sprawdź jakie domy sprawdzają się u alergików: Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

Jak skonstruowane są domy z bali?

Domy z bali najczęściej budowane są w konstrukcji wieńcowej, nazywanej też zrębową lub węgłową. Metoda ta polega na układaniu kolejnych poziomów długich bali. W narożach ściany powstaje tzw. jaskółczy ogon, który tworzą końcówki skrzyżowanych belek. Do wyboru są różne rodzaje bali – z drewna pełnego lub klejonego warstwowo, o przekroju kwadratowym, prostokątnym, okrągłym lub owalnym. W praktyce projekty domów z bali drewnianych okrągłych czy kwadratowych realizuje się dokładnie tak samo.

Układając bale, trzeba pamiętać o pozostawieniu miejsc na drzwi i okna. Gdy konstrukcja będzie gotowa, w poukładane bale wbija się dyble, które mają za zadanie ją wzmocnić. Jeśli chodzi o dach, zarówno blacha dachówkowa, jak i dachówka ceramiczna, cementowa czy gonty bitumiczne sprawdzą się tak samo dobrze. Ostateczny wybór w tej kwestii należy więc do inwestora.

Sprawdź dodatkowo jak wybrać pokrycie dachowe

Większość ludzi myśląc dom z bali drewnianych, widzi projekty, w których materiał wykonania jest dobrze widoczny nie tylko na zewnątrz, ale też od wewnątrz. Dzisiaj jednak pomału odchodzi się od pozostawiania w środku surowej konstrukcji i montuje płyty gipsowo-kartonowe. Dają one szereg możliwości w zakresie wykończenia ścian.

Domy z bali

Domy z bali – w jakim stylu są budowane?

Każdy projekt domu drewnianego z bali jest na tyle uniwersalny, że można go tak naprawdę wykończyć w dowolnym stylu. Z uwagi na wykorzystany do budowy materiał budynek początkowo przybiera styl wiejskiej chałupy. Jednak choć nadal największą popularnością cieszy się styl rustykalny, to zdarzają się osoby, które decydują się zakryć drewno płytami gipsowo-kartonowymi i zaprojektować nowoczesne wnętrze.

Nowoczesny dom z bali nie jest równoznaczny z rezygnacją z ekologicznego życia. Można go bowiem wykończyć w taki sposób, aby dwa style umiejętnie się ze sobą przeplatały i z każdego z nich zostało wyciągnięte to, co najlepsze. Częstym sposobem na osiągnięcie równowagi jest urządzenie domu w stylu skandynawskim.

Kiedy i gdzie warto umieścić dom z bali drewnianych?

Parterowy dom z bali drewnianych stawia się bardzo szybko – montaż całej konstrukcji od stanu surowego nie zajmuje dłużej niż 4 tygodnie. Gdy zarówno fundament, jak i podłoga na gruncie zostaną wcześniej przygotowane, to domy z bali można wznosić o każdej porze roku, nawet zimą. Nie wymagają wykonania żadnych prac mokrych, zatem niska temperatura i niekorzystne warunki atmosferyczne nie mogą im zaszkodzić.

Marzy Ci się dom z bali w górach lub dom z bali nad jeziorem? Znajdź odpowiednią działkę i zacznij działać. Zanim rozpoczniesz prace budowlane, postaraj się o pozwolenie na budowę domu. Niekiedy wystarczy jedynie zgłoszenie, dlatego koniecznie dowiedz się wcześniej, jak jest w Twoim przypadku.

Czy dom zbudowany z bali drewnianych jest trwały?

Każdego pewnie interesuje to, jaka jest trwałość domów z bali drewnianych. Wydawać by się mogło, że drewno jest surowcem niezbyt wytrzymałym, dlatego mając wybór: dom murowany czy z bali, lepiej wybrać ten pierwszy. W rzeczywistości domy z drewnianych bali mogą spokojnie konkurować z tymi wzniesionymi w technologii murowanej.

Od czego zależy trwałość budynku zbudowanego z bali? Wpływają na nią takie czynniki jak:

 • gatunek i jakość drewna,
 • kształt i wielkość elementów drewnianych,
 • sposób przygotowania konstrukcji domu,
 • zabezpieczenie drewna na etapie produkcji,
 • zabezpieczenie drewna podczas użytkowania.

Zatem profesjonalnie wybudowany dom z bali, z wykorzystaniem dobrej jakości drewna o odpowiednim kształcie bali, dobrze osadzony konstrukcyjnie i właściwie zaimpregnowany, jest w stanie służyć kilku pokoleniom i postoi od 100 do nawet 200 lat.

Jakie drewno wybrać na dom z bali?

Do budowy domu z bali rekomendowane jest surowe drewno, które po wzniesieniu konstrukcji będzie jeszcze obsychać. Od momentu postawienia konstrukcji do chwili jej wykończenia musi minąć trochę czasu, aby dom zdążył osiąść. Można także zdecydować się od razu na bele suszone o wilgotności poniżej 20%, ale nawet wtedy budynek będzie pracować i trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się pęknięcia.

Jeśli chodzi o to, jakie drewno na dom z bali będzie najlepsze, to jest kilka rodzajów, które są częściej wybierane, niż inne. Mowa tutaj o drewnie sosnowym, świerkowym i jodłowym, rzadziej modrzewiowym. Kiedyś domy z bali wznosiło się elementów wykonanych z drzew liściastych – dębu i jesionu, ale teraz już się tego nie robi. Teraz takie bale można pozyskać jedynie z rozbiórki starych domów.

Warto sprawdzić w jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata.

Domy z bali

Jak zbudować dom z bali drewnianych?

Budowa domu z bali drewnianych rozpoczyna się od wykonania fundamentów. Gdy są już gotowe, można rozpocząć montaż domu. Niebagatelne znaczenie ma to, jak zostanie wykonana podwalina, czyli pierwszy pas bali lub półbali, gdyż od niego zależy, czy ściany będą proste. Podwalina musi więc być odpowiednio wypoziomowana. Potem układa się bale, jeden na drugim, łącząc je ze sobą na wpust i pióro. Między balami umieszcza się pasy dowolnego materiału uszczelniającego.

Całą konstrukcję umacnia się pionowymi stalowymi prętami, które osadza się w nawierconych od góry otworach w balach. Z kolei przy otworach drzwiowych i okiennych montuje się pionowe słupy, tzw. łątki, które chronią drzwi i okna przed tworzeniem się wokół nich szpar i odkształcaniem ścian.

Z bali buduje się zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Ściany zewnętrzne można zbudować z grubych bali – 36-48 cm lub z dwóch cieńszych warstw o grubości 10-12 cm. W drugim przypadku między warstwami umieszcza się 10-centymetrowe ocieplenie z wełny mineralnej. Istnieje możliwość ocieplenia ścian od środka. Ściany działowe mogą mieć też konstrukcję szkieletową.

Ocieplenie domu z bali drewnianych – czy jest kosztowne?

Zastanawiasz się, jak ocieplić dom z bali drewnianych? Nie ma na to jednej właściwej metody. Każdą konstrukcję można ocieplić na kilka różnych sposobów. Dawniej domy z bali ocieplano za pomocą mchu lub warkoczy słomy, które umieszczało się w szczelinach i miejscach łączenia bali. Obecnie już się tak nie robi, a do ocieplenia wybiera się profesjonalne materiały takie jak np. wełna mineralna.

Koszt wykonania ocieplenia zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego surowca. Wpływa na niego również jakość i grubość zastosowanej izolacji, no i oczywiście powierzchnia, jaką trzeba ocieplić. Dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile trzeba odłożyć pieniędzy na ten cel. O szacunkowe koszty całego przedsięwzięcia najlepiej zapytać specjalistów od ociepleń.

Ile kosztuje budowa domu z bali drewnianych?

Tak jak w temacie ocieplenia, trudno jest określić koszt domu z bali drewnianych. Składa się na niego wiele różnych czynników. Szacuje się, że za wykonanie budynku o powierzchni użytkowej 150 m2 przyjdzie nam zapłacić ok. 500 tys. zł. Koszt ten nie uwzględnia wykonania fundamentów, przeprowadzenia instalacji i białego montażu. Warto pamiętać, że każda z ekip budowlanych ma swój własny cennik, z którym trzeba się zapoznać jeszcze przed zleceniem jakichkolwiek usług.

Choć nie da się konkretnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dom z bali drewnianych, to jedno stwierdzić można na pewno – inwestycja nie należy do najtańszych. Surowiec potrzebny do wzniesienia budynku jest dość drogi, a firmy budowlane ze względu na stopień skomplikowania prac narzucają wysokie ceny swoich usług. Dlatego w ostatecznym podsumowaniu cena domu z bali drewnianych może być wyższa niż koszt wybudowania domu w technologii murowanej.

Jak pomysłowo urządzić pomieszczenia w domu z bali?

Urządzanie domu to najprzyjemniejszy etap budowy dla każdego inwestora. Po wielu tygodniach niecierpliwego oczekiwania na to, aż konstrukcja wreszcie będzie gotowa, można przystąpić do aranżowania poszczególnych pomieszczeń. Zanim jednak to się stanie, dobrze jest przygotować plan działania.

Dom z bali ma swój specyficzny klimat, dlatego jego wnętrza najczęściej urządza się w stylu rustykalnym lub wręcz eklektycznym. Ze względu na brak ograniczeń nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wnętrza domu z bali zaaranżować w nowoczesnym stylu.

Na pierwszy rzut oka ściany w domu z bali mogą wydawać się ciężkie pod względem wizualnym. Aby nadać im nieco lekkości, można w wybranych miejscach umieścić płyty gipsowo-kartonowe i wykonać gładkie gipsowe ściany. Jednak drewno nadaje pomieszczeniom charakteru i wyrazistości, dlatego decydując się na całkowite jego zabudowanie, później możemy tego żałować.

Biorąc pod uwagę rodzaj surowca, dom z bali można zaaranżować wykorzystujac ekologiczne rozwiązania. Do wnętrz świetnie pasować będzie surowiec taki jak kamień, len czy bawełna, jak również jasne, naturalne barwy typu biel, beż czy szary. Zarówno kuchnia, jak i łazienka w domu z bali daje nam szerokie pole do popisu, a w trakcie ich urządzania ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Obecnie najmodniejszym trendem w ich aranżacji jest wiejskie fusion, czyli umiejętne przełamywanie stylu wiejskiego z nowoczesnym.

Dom z bali

Zalety i wady budowy domu z bali

Domy z bali drewnianych mają zarówno wady, jak i zalety. Do tych drugich z pewnością zaliczyć można:

 • krótki czas budowania domu ze względu na to, że składa się go z gotowych elementów – całą konstrukcję wznieść można w maksymalnie miesiąc,
 • możliwość skorzystania z szerokiego wyboru gotowych projektów,
 • dobre parametry termoizolacyjne drewna,
 • szybkie nagrzewanie domu zimą i zapewnianie przyjemnego chłodu latem,
 • przy odpowiedniej konserwacji wysoka trwałość i wytrzymałość budynku,
 • mieszkanie w domu z drewna ma korzystny wpływ na zdrowie,
 • domy drewniane uznawane są za budynki ekologiczne,
 • możliwość wykończenia domu w wielu różnych stylach.

Mimo wielu zalet, domy z bali nie pozostają bez wad. Do najczęściej wskazywanych należą:

 • konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy budowlanej dobrze znającej się na takiej technologii,
 • nie wszędzie pasuje charakterystyczny styl domów z bali, dlatego rzadko kiedy buduje się je w miastach,
 • trzeba zwracać szczególną uwagę na jakość drewna i stopień jego wysuszenia – nieznajomość tematu i brak fachowej pomocy może prowadzić do wyboru złej jakości bali,
 • przez pierwsze lata domy z bali pracują i osiadają, co trzeba uwzględnić w projekcie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM
Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...