Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Domy z bali drewnianych – czy warto się zdecydować na budowę domu z bali drewnianych?

domy z bali

Domy z bali stanowią doskonałą alternatywę dla technologii murowanej. Nie sposób odmówić im urokliwego wyglądu, który zarazem jest niezwykle przytulny. Odpowiednio zaizolowane domki z bali zimą dobrze trzymają ciepło, z kolei latem zapewniają chłód. Czy warto się na nie zdecydować? A jeśli tak, to dlaczego?

Niektórym wydaje się, że z bali drewnianych budować można tylko domki letniskowe, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stawiać z nich również piętrowe konstrukcje całoroczne z podpiwniczeniem. Budynki tego typu przy odpowiedniej konserwacji są naprawdę trwałe i wytrzymałe. Sprawdź, co musisz wiedzieć o budowlanej technologii zrębowej, zanim zdecydujesz się na projekt domu z drewnianych bali.

Domy z bali – czym właściwie są?

Dom z bali to dom zbudowany z bali z drewna surowego. Taki budynek obsycha po wzniesieniu konstrukcji. Najczęściej do jego budowy używa się drewna świerkowego, sosnowego lub jodłowego. Dawniej zdecydowanie częściej wybierano drzewa liściaste, jak np. dąb. Obecnie takie bale dostępne są głównie z rozbiórki ze starych budynków.

Jeszcze kilka lat temu dom z bali kojarzył się głównie z domkiem letniskowym – klimatycznym miejscem do wypoczynku na łonie natury. To się jednak zmieniło. Całoroczne domy z bali są w pełni funkcjonalne, ponieważ można w nich zainstalować niemal każdy system ogrzewania.

Sprawdzą się zarówno w górach, jak również innych częściach kraju. Szczególnie wyjątkowo wpasowują się w naturalny krajobraz, dlatego budowane są głównie na obrzeżach miast.

Domy z bali – konstrukcja

Domy z bali najczęściej budowane są w konstrukcji wieńcowej, nazywanej też zrębową lub węgłową. Metoda ta polega na układaniu kolejnych poziomów długich bali. W narożach ściany powstaje tzw. jaskółczy ogon, który tworzą końcówki skrzyżowanych belek.

Układając bale, trzeba pamiętać o pozostawieniu miejsc na drzwi i okna. Gdy konstrukcja będzie gotowa, w poukładane bale wbija się dyble, które mają za zadanie ją wzmocnić.

Nieco inaczej wygląda to, gdy zdecydujemy się na bale warstwowe, a więc takie, których okładzina wykonana jest z drewna, a wnętrze wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Może to być wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa. Pewną nowość stanowią także bale izolowane pustką powietrzną. Takie bale mają otwór na całej długości.

Sama budowa domu z bali przebiega bardzo szybko. W większości przypadków zakończy się po upływie 4-5 tygodni. Zaletę stanowi także możliwość budowy domu zimą, ponieważ dom z bali nie wymaga przeprowadzania prac mokrych (poza przygotowaniem fundamentu).

Dach domów z bali – co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o dach, zarówno blachodachówka, jak i dachówka ceramiczna, dachówka cementowa czy gonty bitumiczne sprawdzą się tak samo dobrze. Ostateczny wybór w tej kwestii należy więc do inwestora.

Najpopularniejszym wyborem jest dachówka ceramiczna, a to z uwagi na jej przystępną cenę. Należy jednak unikać najtańszych opcji, ponieważ mogą okazać się dość kruche, co zemści się już podczas montażu. Ponadto, taka dachówka nie poradzi sobie chociażby z gradobiciem.

W zestawieniu z pięknym i okazałym domem z bali ciekawie zaprezentują się blachodachówki z kruszywem. Co ciekawe, ten materiał jest dopuszczalny nawet przez konserwatora zabytków w Zakopanem jako zamiennik oryginalnego drewnianego gontu. To pokazuje, jak tego typu blachodachówka jest zbliżona wyglądem do naturalnego drewna. Jak jednak można się domyślić, jej cena będzie znacznie wyższa od dachówki ceramicznej.

Przeczytaj: Pokrycia dachowe – jakie pokrycie wybrać na dach?

Domy z bali

Domy z bali – w jakim stylu są budowane?

Każdy projekt domu drewnianego z bali jest na tyle uniwersalny, że można go tak naprawdę wykończyć w dowolnym stylu. Z uwagi na wykorzystany do budowy materiał budynek początkowo przybiera styl wiejskiej chałupy. Jednak choć nadal największą popularnością cieszy się styl rustykalny, to zdarzają się osoby, które decydują się zakryć drewno płytami gipsowo-kartonowymi i zaprojektować nowoczesne wnętrze.

Nowoczesny dom z bali nie jest równoznaczny z rezygnacją z ekologicznego życia. Można go bowiem wykończyć w taki sposób, aby dwa style umiejętnie się ze sobą przeplatały i z każdego z nich zostało wyciągnięte to, co najlepsze. Częstym sposobem na osiągnięcie równowagi jest urządzenie domu w stylu skandynawskim. W takim domu elementy drewniane świetnie łączą się np. z betonowymi.

Domy drewniane z bali mogą także wyglądać jak szlacheckie dworki. W ich wnętrzu panuje wówczas najczęściej styl klasyczny. Eleganckie meble uzupełniają pokaźnych rozmiarów obrazy, dywany czy żyrandole.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także góralskie domy z bali. Dom w stylistyce góralskiej wyróżnia dbałość o detale. Nierzadko same ściany mają wiele rzeźbionych elementów. Taki dom nie jest już jednak zarezerwowany wyłącznie dla terenów górskich. Domy z bala powstają obecnie także na Mazurach.

Domy z bali – cena

Trudno jest określić koszt domu z bali drewnianych. Składa się na niego wiele różnych czynników, w tym m.in. wybrane materiały czy rodzaj drewna. Znaczenie ma również budowa dachu – im bardziej skomplikowana, tym koszty budowy rosną. Może się okazać, że cena tanich domów z bali nie uwzględnia wielu elementów.

Szacuje się, że za wykonanie budynku o powierzchni użytkowej 150 m2 przyjdzie nam zapłacić ok. 500 tys. zł. Koszt ten nie uwzględnia wykonania fundamentów, przeprowadzenia instalacji i białego montażu.

Warto pamiętać, że każda z ekip budowlanych ma swój własny cennik, z którym trzeba się zapoznać jeszcze przed zleceniem jakichkolwiek usług. Ostatnimi czasy ceny usług budowlanych rosną w zawrotnym tempie, także niestety musimy się nastawić, że z czasem możemy zapłacić jeszcze więcej. Cennik domów z bali góralskich sprzed roku może nie być już aktualny. Lepiej dokładnie dopytać o aktualne stawki.

Choć nie da się konkretnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dom z bali drewnianych, to jedno stwierdzić można na pewno – inwestycja nie należy do najtańszych. Surowiec potrzebny do wzniesienia budynku jest dość drogi, a firmy budowlane ze względu na stopień skomplikowania prac narzucają wysokie ceny swoich usług.

Dlatego w ostatecznym podsumowaniu cena domu z bali drewnianych może być wyższa niż koszt wybudowania domu w technologii murowanej. Niektóre firmy wykonują domy z bali pod klucz. Ich cena będzie jednak zdecydowanie najwyższa i zależna także od standardu wykończenia.

Sprawdź: Budowa domu pod klucz – co warto wiedzieć? Dowiedz się, ile trwa budowa domu pod klucz

Nowoczesny dom z bali

Jakie drewno wybrać na dom z bali?

Do budowy domu z bali rekomendowane jest surowe drewno, które po wzniesieniu konstrukcji będzie jeszcze obsychać. Od momentu postawienia konstrukcji do chwili jej wykończenia musi minąć trochę czasu, aby dom zdążył osiąść.

Można także zdecydować się od razu na bele suszone o wilgotności poniżej 20%, ale nawet wtedy budynek będzie pracować i trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się pęknięcia.

Jeśli chodzi o to, jakie drewno na dom z bali będzie najlepsze, to jest kilka rodzajów, które są wybierane częściej niż inne. Mowa tutaj o drewnie sosnowym, świerkowym i jodłowym, rzadziej modrzewiowym. Kiedyś domy z bali wznosiło się elementów wykonanych z drzew liściastych – dębu i jesionu, ale teraz już się tego nie robi.

Szczególnym uznaniem cieszy się drewno sosny syberyjskiej lub polarnej. Dlaczego? Ten rodzaj drzewa jest przesycony żywicą, a przy tym jego pnie charakteryzują wąskie słoje. Wszystko to sprawia, że wyróżnia go bardzo wysoka wytrzymałość.

Jak przygotować drewno do budowy domku z bali?

Przekrój bali jest zazwyczaj okrągły lub prostokątny, a ich wysokość wynosi od 15 do 22 cm. A jaka grubość bala na dom całoroczny będzie optymalnym wyborem?

Średnica bali powinna wynosić od 14 do nawet 48 cm. Pożądana szerokość to zaś od 6 do 30 cm. Bale najgrubsze wykorzystuje się do budowy ścian jednowarstwowych. Wówczas nie zachodzi konieczność ich docieplania.

Jaki kształt i rodzaj bali będzie najlepszy do budowy?

Do wyboru są różne rodzaje bali – z drewna pełnego lub klejonego warstwowo, o przekroju kwadratowym, prostokątnym, okrągłym lub owalnym. W praktyce domy z bali drewnianych okrągłych czy kwadratowych realizuje się dokładnie tak samo.

Dużą popularnością cieszą się domy z bali klejonych. Wytrzymałość ścian wykonanych z drewna klejonego warstwowo jest nawet o 70% większa niż w przypadku konstrukcji, które zostały wykonane z tradycyjnych bali.

Warto sprawdzić: W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

Dom z bali drewnianych

Ocieplenie domu z bali drewnianych – czy jest kosztowne?

Zastanawiasz się, jak ocieplić dom z bali drewnianych? Nie ma na to jednej właściwej metody. Każdą konstrukcję można ocieplić na kilka różnych sposobów. Dawniej domy z bali ocieplano za pomocą mchu lub warkoczy słomy, które umieszczało się w szczelinach i miejscach łączenia bali. Obecnie już się tak nie robi, a do ocieplenia wybiera się profesjonalne materiały, takie jak np. wełna mineralna.

Koszt wykonania ocieplenia zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego surowca. Wpływa na niego również jakość i grubość zastosowanej izolacji, no i oczywiście powierzchnia, jaką trzeba ocieplić. Dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile trzeba odłożyć pieniędzy na ten cel. O szacunkowe koszty całego przedsięwzięcia najlepiej zapytać specjalistów od ociepleń.

Czy dom z bali trzeba ocieplać? W większości przypadków jest to konieczne, zwłaszcza jeśli mowa o stropach, dachu czy podłodze. O ile ściany zostały wykonane z grubych bali, to dodatkowe ocieplenie można wówczas odpuścić. Należy mieć jednak na względzie, że dom z bali bez ocieplenia będzie tracił nawet o 70% więcej ciepła niż budynek, który zostanie odpowiednio zaizolowany.

Zalety i wady budowy domu z bali

Zalety budowy domu z bali Wady budowy domu z bali
krótki czas budowania domu nie wszędzie pasuje charakterystyczny styl domów z bali, dlatego rzadko kiedy buduje się je w miastach
dobre parametry termoizolacyjne drewna konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy budowlanej
szybkie nagrzewanie domu zimą i zapewnianie przyjemnego chłodu latem przez pierwsze lata domy z bali pracują i osiadają, co trzeba uwzględnić w projekcie
wysoka trwałość i wytrzymałość budynku dom drewniany jest droższy niż dom murowany o tej samej powierzchni
domy drewniane uznawane są za budynki ekologiczne

Czy warto zdecydować się na dom z bali drewnianych?

Domy z bali to rozwiązanie idealne dla tych, którym z jednej strony zależy na oryginalności, a z drugiej chcą żyć w zgodzie naturą, na co pozwalają naturalne materiały oraz metody wznoszenia budynku.

Za budową domu z bali przemawia nie tylko atrakcyjny wygląd takiego budynku. To najbardziej przyjazny dla zdrowia typ budownictwa, pod warunkiem, że dom nie będzie impregnowany chemicznie, a zabezpieczony naturalnymi impregnatami do drewna.

Kluczowe znaczenie ma także rodzaj zastosowanej izolacji i wykończenia. Wybór dobrych jakościowo materiałów sprawia, że w takim domu zamieszkać mogą alergicy i będzie się im w nim żyło dużo lepiej niż w domu murowanym.

Dowiedz się więcej: Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

REKLAMA
Zamknij