Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Domy z dachem bez okapu - co warto o nich wiedzieć?

Budowa domu bezokapowego - co warto wiedzieć?

Współczesne budownictwo zaskakuje minimalistycznymi rozwiązaniami, które sprawiają, że bryła budynku staje się bardziej energooszczędna. Zalicza się do nich budowa domów bez okapu. Projekt takiego budynku z pewnością przykuwa wzrok. Czy dom z dachem bez okapu to jednak dobry wybór?

Tradycyjne domy posiadają dachy z okapem. Pozwala to na odpowiednie zabezpieczenie ścian i krawędzi dachu przed działaniem wody opadowej, ale i zapewnia pożądane zacienienie. Okapy wybierane są nierzadko także ze względów estetycznych. Dlaczego zatem projektanci coraz częściej rezygnują z tego elementu i decydują się na budowę domu bezokapowego? Czy domy bezokapowe są w stanie zachować pełną funkcjonalność? Przyjrzyj się bliżej projektom domów bez okapu.

Co to jest okap dachu?

Obszar, w którym dach rozciąga się w niewielkiej odległości od ściany budynku, jest zwykle nazywany okapem. Jest to istotna część pokrycia dachowego, ponieważ obszar ten musi być odpowiednio wykończony, aby zapobiec potencjalnemu przedostawaniu się wody. Warto wiedzieć, że to krokwie stanowią konstrukcję nośną okapu. To właśnie do nich montuje się deskę okapową, która połączona jest z systemem rynien. 

Okapy mają długą historię stosowania w architekturze, ponieważ cechuje je wysoka funkcjonalność. Pozwalają wodzie spływać z dachów z dala od konstrukcji budynku, co pomaga chronić go przed uszkodzeniami i gniciem, do którego dochodzi zwłaszcza w wilgotnym klimacie. 

Co ciekawe, okapy pełnią funkcję ozdobną, jest to bowiem zewnętrzna część dachu, którą bez problemu można dostrzec. Wydaje się zatem, że okap dachu posiada same zalety. Dlaczego zatem niektórzy decydują się z niego zrezygnować?

Domy bez okapu - dlaczego Polacy coraz częściej się na nie decydują?

Skoro okap pełni wiele pożądanych funkcji, to dlaczego współcześnie powstaje coraz więcej domów bez okapów? Jak się okazuje, jest to krok, który pozwala zwiększyć energooszczędność domu. Oczywiście pod warunkiem wykonania dobrego projektu.

Warto bowiem wiedzieć że pozbywając się okapu, można utworzyć projekt prostej i zwartej bryły, wręcz tzw. kostki, która zostanie pozbawiona zbędnych elementów architektonicznych. Co to ma na celu? Przede wszystkim dzięki temu możliwe stanie się stworzenie energooszczędnego projektu, który pozwoli na łatwą i szybką budowę.

To właśnie dodatkowe elementy, takie jak chociażby okap, przysparzają najczęściej trudności w budowie, a co za tym idzie, zwiększają jej koszty. To nie jedyne korzyści, jakie niesie ze sobą projekt domu bez okapu.

Dom bezokapowy

Prosty dach to mniejsze ryzyko powstawania nieszczelności. Nietrudno się domyślić, że są one głównym powodem wydostawania się ciepła na zewnątrz budynku, co wpływa na wysokość Twoich rachunków za prąd. Im więcej ciepła ucieka poza dom, tym bardziej podkręcasz ogrzewanie. Co jednak istotne, jeśli chcesz zdecydować się na dach bez okapu, to musisz pamiętać o jego odpowiedniej izolacji, a także wyborze odpowiedniego systemu orynnowania.

Współczesne projekty domów rzadko kiedy nawiązują do półokrągłego orynnowania, które spotkać można w tradycyjnym budownictwie. W ich miejsce pojawiają się najczęściej bezokapowe system rynnkowe. Ich montaż następuje jeszcze przed wykonaniem elewacji domu, co sprawia, że jest on niewidoczny. 

Należy mieć na względzie jeszcze jeden istotny szczegół. Okap przysłania okna, dzięki czemu chroni przed dostawaniem się do Twoich wnętrz nadmiernej ilości słońca. Jest to ważne zwłaszcza latem, kiedy doskwierają upały. W związku z tym, że okna w Twoim domu nie będą niczym przesłonięte, musisz zainwestować w rolety. Z drugiej strony, optymalnie wykorzystasz energię słoneczną. 

Energia słoneczna to ekologiczne paliwo dla paneli fotowoltaicznych. Dowiedz się o tym więcej: Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to korzystna inwestycja?

Czym się wyróżnia dom z dachem bez okapu?

Dom, który nie posiada okapu kończy się od razu na krawędzi ściany, dlatego też możliwe jest uzyskanie prostej, minimalistycznej bryły, która doskonale wkomponowuje się w stylistykę projektów nowoczesnych domów. W związku z tym, że nie jest to popularne rozwiązanie, taki budynek od razu przykuwa wzrok i znacząco wyróżnia się wśród innej zabudowy jednorodzinnej.

Dach bezokapowy zapewnia ciekawe możliwości. Zalicza się do nich montaż dachowych okien kolankowych. Są one niezwykle efektowne szczególnie, gdy cechuje je większy rozmiar. Nie ulega jednocześnie wątpliwości, że nadają elewacji modernistycznego wyglądu, zwiększając jednocześnie pole widzenia. 

Gdzie warto usytuować dom z dachem bez okapu?

Dom z dachem bez okapu to idealny wybór dla miejskiego budownictwa. Jeśli zatem masz działkę w mieście na terenie, gdzie występuje gęste zaludnienie, to powinieneś rozważyć takie rozwiązanie.

Bardzo często zdarza się, że sąsiednie budynki zasłaniają okna, a tym samym ograniczają dopływ światła do Twojego wnętrza. Może się to także zdarzyć, na zalesionej działce, gdzie wysokie drzewa przesłaniają okna. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na mniejszy dostęp do słońca. Projekt domu bez okapu powinien sprostać Twoim wymaganiom. 

Dom z okapem czy bez? Który tańszy w budowie?

Sam musisz zdecydować, czy chcesz podjąć się realizacji domu bez okapu, czy jednak wybierasz rozwiązanie standardowe. Rozważyć musisz zatem wszystkie za i przeciw. Jeśli główny czynnik stanowić mają koszty, to wydaje się, że więcej korzyści przemawiać będzie za domem bez okapu, gdyż jest on po prostu tańszy w budowie.

Wynika to z faktu, że taki budynek posiada mniej elementów. Projekt domu bez okapu najczęściej ma kształt prostej bryły - kwadratu lub prostokąta, lecz dzięki nowoczesnej architekturze nie musisz się martwić, że pozostanie bez wyrazu. Przeszklenie, drewniane elementy, taras - istnieje wiele dodatków, które sprawią, że Twój dom zaprezentuje się równie pięknie na zewnątrz, co w środku. 

Dom bezokapowy

Bezokapowe systemy rynnowe - co warto o nich wiedzieć?

Rynna bezokapowa spełnia swoją funkcję na podobnej zasadzie co standardowy system rynien. Nie musisz się więc martwić, że rezygnując z okapu narażasz swój dom na działanie wilgoci. Nie ulega jednocześnie wątpliwości, że rynny schowane w elewacji to duży plus, który pozwoli zwiększyć estetykę bryły budynku. Pamiętaj jednak, że rynny bezokapowe powinny zostać zamontowane już na etapie budowy domu - jeszcze zanim położysz elewację. Wówczas uda Ci się je dobrze zamaskować. 

Jaką elewację wybrać do domu bezokapowego? Poznaj najczęściej wybierane materiały na elewację domu: Z jakich materiałów wykonać elewację?

Wady i zalety domów bezokapowych

O najważniejszej zalecie domów bezokapowych już wiesz i bez wątpienia są to niższe koszty budowy domu. Sprowadzają się one głównie do zaoszczędzenia na budowie dachu, który będzie prosty i mało skomplikowany. Jako inwestor zapewne zdążyłeś się już przekonać, że dach nierzadko okazuje się bardzo kosztowny. Wizja obniżenia wydatków jest zatem kusząca.

Same oszczędności to jednak nie wszystko. Kolejna korzyść z posiadania domu bez okapu to eliminacja mostka termicznego. Okap to miejsce poprzez które nierzadko wydostaje się ciepło. Jego prawidłowe ocieplenie to kwestia dość złożona. Możesz ją zupełnie pominąć, gdy zdecydujesz się na dom bezokapowy. Duży atut stanowi również swobodny dopływ promieni słonecznych. W przypadku domów energooszczędnych to wręcz konieczność.

To co jest zaletą, może też stać się wadą. Dlatego nadmierna ekspozycja na słońce niekiedy może być odczuwalna jako zbyt męcząca, szczególnie w upalne, letnie dni. W większości przypadków problem ten wyeliminuje jednak montaż odpowiednich zasłon bądź rolet okiennych. 

Zobacz najpopularniejsze projekty domów z dachem bezokapowym

Nowoczesny dom bez okapu to projekt, którego szukasz? Zajrzyj do oferty ExtraDom, gdzie znajdziesz pod tym względem mnóstwo ciekawych propozycji. Niezależnie czy Twoim marzeniem jest mały dom bez okapu, czy może jednak potrzebujesz projektu większego domu - z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. 

Szczególnie modne są ostatnio projekty domów oparte na prostym rzucie nawiązujące bryłą do nowoczesnej stodoły. To jednocześnie dobry sposób na budowę domu bez ponoszenia zbędnych kosztów. Jeśli jednak cenisz elegancję i wyrafinowanie, to możesz przyjrzeć się bliżej projektom domów willowych. Luksusowe rezydencje to prosta forma i zachwycający wygląd w jednym. 

Domy bezokapowe mogą okazać się dobrym wyborem w wielu sytuacjach. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z projektami domów bez okapu, to warto nadrobić zaległości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
18 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Jaki projekt domu dla seniora będzie najlepszy? To pytanie zadają sobie osoby...

Projekt domu
Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?
11 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle par...

Projekt domu
Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?
11 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?

Dom z silikatu może być wybudowany z materiałów budowlanych naturalnego pochodzenia – z bloczków wapienno-piaskowych, któr...

Projekt domu
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
18 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Budowa domku letniskowego - jak się do tego zabrać i ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domek letniskowy to dobry wybór dla osób, które cenią wypoczynek na łonie nat...

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
18 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Jaki projekt domu dla seniora będzie najlepszy? To pytanie zadają sobie osoby...

Projekt domu
Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?
11 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle par...

Projekt domu
Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?
11 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Dom z silikatu – czy warto budować domy z silikatów?

Dom z silikatu może być wybudowany z materiałów budowlanych naturalnego pochodzenia – z bloczków wapienno-piaskowych, któr...

Projekt domu
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
18 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Budowa domku letniskowego - jak się do tego zabrać i ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domek letniskowy to dobry wybór dla osób, które cenią wypoczynek na łonie nat...