Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest dach bez okapu i dlaczego warto inwestować w systemy bezokapowe?

Dach bez okapu

Dach bez okapu sprawia, że bryła budynku staje się bardziej energooszczędna a dodatkowo zyskuje nowoczesnego charakteru. Czy jednak budowa domu z takim pokryciem to dobry wybór? Współczesne budownictwo zaskakuje nas innowacyjnymi rozwiązaniami. Dach bez okapu z całą pewnością należy do jednego z nich.

Tradycyjne domy najczęściej posiadają pokrycia z okapem, które chronią elewację przed opadami i zawilgoceniem. Nierzadko taki dach wybierany jest też ze względów estetycznych i dekoracyjnych. Wystające krokwie, które tworzą okap, mogą być finezyjnie rzeźbione oraz zdobione ornamentami z roślinnymi motywami. Dlaczego więc projektanci coraz częściej rezygnują z tego elementu? Czy domy bezokapowe są w stanie zachować pełną funkcjonalność? 

Czym się charakteryzuje dach bez okapu?

Dach bez okapu to pokrycie, które zostało pozbawione obszaru, w którym dach rozciąga się w niewielkiej odległości od ściany budynku. Mowa tu o okapie, które stosowane są w architekturze od dawna ze względu na wysoką funkcjonalność. Daszek ten pozwala wodzie spływać z dachów z dala od konstrukcji budynku, co pomaga chronić go przed uszkodzeniami i gniciem, do którego dochodzi zwłaszcza w wilgotnym klimacie.

Dach bezokapowy jest więc rodzajem dachu, w którym dolna krawędź pokrycia jest równa ze ścianą zewnętrzną budynku.

Kiedy warto zastosować dach bez okapu?

Skoro okap pełni wiele pożądanych funkcji, to dlaczego współcześnie powstaje coraz więcej domów bez okapów? Jak się okazuje, jest to krok, który pozwala zwiększyć energooszczędność domu. Prosty dach zmniejsza ryzyko powstawania nieszczelności. Nietrudno się domyślić, że są one głównym powodem wydostawania się ciepła na zewnątrz budynku, co wpływa na wysokość rachunków za prąd.

Im więcej ciepła ucieka poza dom, tym bardziej podkręcasz ogrzewanie. Co więcej, dodatkowe elementy, takie jak właśnie okap, przysparzają najwięcej trudności w budowie i zwiększają jej koszty.

Kiedy jeszcze warto pomyśleć o budowie domu bez okapu? Ze względu na to, dach bez okapu odsłania okna, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy mieszkasz w miejscu o dużej gęstości zabudowania, gdzie istnieje ryzyko przesłonięcia okien przez sąsiednie budynki. Mogą też pomyśleć o tym mieszkańcy lasów oraz terenów, na których rosną wysokie drzewa.

Jakie pokrycie wybrać na dach?

Dach bezokapowy — konstrukcja

Konstrukcja dachu bezokapowego różni się nieco od tradycyjnej połaci, chociaż wcale nie oznacza to, że zastosowanie standardowych rozwiązań dotyczących systemu odwodnieniowego nie jest możliwe. Inwestorzy, którzy chcą postawić na klasyczny układ rynien i rur spustowych, muszą zamocować je wzdłuż linii krawędziowej dachu.

Konstrukcja dachu bez okapu sprawia, że krokwie kończą się bezpośrednio na murze, a to powoduje, że deskę okapową należy przymocować do czoła krokwi. W takiej sytuacji elementem, który chroni elewację przed opadami atmosferycznymi staje się pas podrynnowy.

Innym rozwiązaniem jest podwieszenie rynien na ścianie pod linią krawędziową dachu. W takim przypadku ścianę zewnętrzną budynku może ochronić odpowiednio wykonana obróbka blacharska.

Jeśli zależy Ci na zastosowaniu bardziej nowoczesnych metod, możesz zastosować ten sam materiał okładzinowy na dach i część elewacji np. arkusze blachy płaskiej lub płytki cementowo-włókniste. To sprawia, że możesz całkowicie zrezygnować z tradycyjnego systemu odwodnieniowego. Jeśli chcesz sprawdzić, w jaki sposób będzie chroniona ściana budynku, spójrz na przekrój dachu bez okapu. Widać na nim, że izolacja termiczna oddziela rurę spustową.

Jak zrobić dach bez okapu?

Wykonanie dachu bez okapu wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Warto więc poprosić o pomoc doświadczonych dekarzy. Sposób wykonania połaci będzie bowiem zależała od wielu czynników w tym od rodzaju dachu. A wybór jest ogromny. Może to być dach dwuspadowy bezokapowy, dach czterospadowy bez okapu czy płaski dach bezokapowy. Pamiętaj jednak, że o tym, na jaki dach możesz sobie pozwolić najczęściej decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli zależy Ci na połączeniu dachu dwuspadowego bez okapu ze ścianami szczytowymi, to możesz to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest doprowadzenie połaci do granicy ściany i połączenie ich obróbką blacharską. Podobnie możesz postąpić w przypadku wykonywania dachu skośnego bez okapu czy w przypadku dachu kopertowego bez okapu. Ten jednak składa się z czterech skośnych połaci i nie występują tu ściany zwane szczytami.

Niezależnie od rodzaju połaci, nie zapomnij o wykonaniu wentylacji. Dach bez okapu podobnie jak ten tradycyjny wymaga przestrzeni wentylacyjnych, aby nie dopuścić do tworzenia się skroplin.

Jakie rynny dopasować do dachu bez okapów?

Dużą popularnością cieszy się pokrywanie dachów i fragmentów elewacji tym samym materiałem, dzięki czemu nie musisz w ogóle montować systemu rynnowego. Dobrze wykonane odwodnienie dachu bezokapowego jest w tej sytuacji bardzo ważne, ponieważ woda ściekająca z połaci mogłaby ją zniszczyć i zawilgocić.

Jeśli zastanawiasz się jaką rynnę wybrać do dachu bez okapu, to podpowiadamy, że największą popularnością cieszą się te lutowane ze stali ocynkowanej, z aluminium czy z miedzi. Niektórzy inwestorzy decydują się na montaż klejonych rynien do dachów bezokapowych. W tej sytuacji jednak najlepiej sprawdzą się te o przekroju kwadratowym, ponieważ mają większą pojemność niż półokrągłe.

Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

Jak wybrać odpowiednią dachówkę na dach bez okapu?

Omówiliśmy już konstrukcję połaci oraz to jak wygląda obróbka blacharska dachu bez okapu. Teraz jednak warto skupić się na innym, ważnym zagadnieniu, a mianowicie: jak wykończyć dach bez okapu? Odpowiadamy: to zależy. Jeśli cenisz sobie nowoczesny wygląd, to bez wątpienia możesz postawić na dachówkę płaską, która dopasuje się do minimalistycznej bryły budynku.

Jaka dachówka na dach bez okapu? Oprócz kształtu dachówki warto przemyśleć również materiał, z jakiego zostanie wykonana. Jako dachówka na dach bez okapu doskonale sprawdzi się ta wykonana z betonu. Warto wybrać ją dopiero w przypadku gdy kąt nachylenia połaci wynosi od 22 do 60°. Innym rozwiązaniem jest montaż dachu ceramicznego bez okapu. Zdecyduj się na niego dopiero przy kącie nachylenia wynoszącym od 16 do 45°.

ofe-5847238-70028 w-70028

Jak wykonać ocieplenie dachu bez okapu?

Ocieplenie dachu jest nieco trudniejsze niż ułożenie izolacji bezpośrednio na stropie. A w jaki sposób wykonać ocieplenie dachu bezokapowego? Aby cieszyć się pokryciem bez okapu, warto pamiętać o zastosowaniu technologii, która dedykowana jest właśnie takim rozwiązaniom. Dzięki temu zmniejszysz stratę ciepła i poprowadzisz izolację termiczną do całego budynku w sposób ciągły.

Wbrew pozorom, jedną z ważniejszych czynności podczas wykonywania ocieplenia dachu bez okapu jest prawidłowy montaż odwodnienia. Błędy, które popełnisz na tym etapie sprawią, że izolacja nie spełni swojego zadania.

Problematyczne może okazać się też ocieplenie dachu bezokapowego krytego papą. W tej sytuacji warto wybrać higroskopijną izolację termiczną z celulozy, która zakumuluje nadmiar pary wodnej bez straty właściwości termoizolacyjnych.

Jaką elewację wybrać do domu bezokapowego? Poznaj najczęściej wybierane materiały na elewację domu: Z jakich materiałów wykonać elewację?

Ile kosztuje dach bez okapu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cena dachu bezokapowego, podobnie zresztą jak tradycyjnego pokrycia zależy bowiem od wielu czynników takich jak: wielkość dachu, materiał, z jakiego ma zostać wykonany czy w końcu od jego kształtu. Mówi się jednak, że koszt dachu bezokapowego jest niższy niż standardowego dachu z daszkiem, ze względu na mniejszy zakres prac.

Jakie są wady i zalety dachu bezokapowego?

Zanim zdecydujesz się położyć dach bezokopowy, sprawdź, jakie są opinie na jego temat. Czy inwestorzy narzekają na problem zaciekania elewacji lub nadmiernego nasłonecznienia mieszkań? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, sprawdziliśmy opinie o dachach bez okapu i umieściliśmy je poniżej jako zbiór najważniejszych zalet i wad.

O najważniejszej zalecie domów bezokapowych już wiesz i bez wątpienia są to niższe koszty budowy domu. Sprowadzają się one głównie do zaoszczędzenia na budowie dachu, który będzie prosty i mało skomplikowany. Jako inwestor zapewne zdążyłeś się już przekonać, że dach nierzadko okazuje się bardzo kosztowny. Wizja obniżenia wydatków jest zatem kusząca. Same oszczędności to jednak nie wszystko.

Kolejna korzyść z posiadania domu bez okapu to eliminacja mostka termicznego. Okap to miejsce, poprzez które nierzadko wydostaje się ciepło. Jego prawidłowe ocieplenie to kwestia dość złożona. Możesz ją zupełnie pominąć, gdy zdecydujesz się na dom bezokapowy. Duży atut stanowi również swobodny dopływ promieni słonecznych. W przypadku domów energooszczędnych to wręcz konieczność.

W tym wypadku jednak dach bezokapowy ma jednocześnie wady i zalety. Nadmierna ekspozycja na słońce niekiedy może być odczuwalna jako zbyt męcząca, szczególnie w upalne, letnie dni. W większości przypadków problem ten wyeliminuje jednak montaż odpowiednich zasłon bądź rolet okiennych.

Jakie jeszcze są wady dachów bezokapowych? Rozwiązanie to jest stosunkowo nowe i nie cieszy się w Polsce jeszcze dużą popularnością. Właśnie dlatego trudno znaleźć ekipę budowlaną, która podejmie się tego zadania.

Dach z okapem czy bez – jakie rozwiązanie będzie lepsze?

No właśnie, co lepiej wybrać: dach okapowy czy bezokapowy? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od tego, gdzie został wybudowany Twój dom oraz czy nie przeszkadza Ci wizja częstego mycia okien. Tak naprawdę jednak fachowcy zgodnie przyznają, że nie istnieje dach bez okapu. Każdy budynek go ma, tylko w niektórych przypadkach jest on wykonany w taki sposób, aby pokrywał się z obrysem domu i w ten sposób stał się niewidoczny.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

REKLAMA
Zamknij