Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak dopasować dachówkę płaską do dachu i czym kierować się przy wyborze?

Na co zwrócić uwagę, wybierając dachówkę płaską?

Dachówka płaska to bardzo popularny rodzaj pokrycia dachowego, który odznacza się minimalistycznym i eleganckim wyglądem. Dostępnych jest wiele rodzajów dachówki płaskiej różniących się wielkością i kształtem elementów, a także kolorystyką. Poniżej podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na dachówkę płaską i jak dokonać jej właściwego wyboru.

Przed podjęciem decyzji, jaką dachówkę wybrać, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych jej rodzajów. Płaska dachówka jest dzisiaj zdecydowanie popularniejsza niż falista, jednak jak każdy materiał ma swoje zalety i wady.

Czym się wyróżnia płaska dachówka?

Jak sama nazwa wskazuje, dachówka płaska wyróżnia się płaską powierzchnią, więc jest przeciwieństwem dachówki falistej, mającej profilowany przekrój.

Dachówki płaskie występowały już w średniowieczu. Mowa tutaj o karpiówce, czyli płaskiej dachówce o niewielkich rozmiarach, która po ułożeniu przypomina rybią łuskę i jest stosowana do dzisiaj.

Współczesne dachówki płaskie mają znacznie większy format (najczęściej występują elementy o rozmiarach około 29 x 44 cm oraz 30 x 45 cm). Mają też zazwyczaj prostokątny kształt oraz idealnie płaską powierzchnię bez żadnych ryflowań i ozdób.

Płaska dachówka stała się ostatnio bardzo popularna, ponieważ doskonale prezentuje się na nowoczesnych domach o prostej bryle i minimalistycznej formie. Nadaje się również do domów z dachem bez okapu, a także pokrywania elewacji, czyli bardzo modnych rozwiązań architektonicznych.

Dachówka płaska

Jakie są rodzaje dachówki płaskiej?

W sprzedaży występują dwa podstawowe rodzaje dachówek płaskich – ceramiczne i cementowe.

 • Płaskie dachówki ceramiczne powstają w wyniku wypalania gliny w wysokiej temperaturze. Gotowe elementy pokrywa się glazurą lub angobą (ciekłą masą z gliny i innych dodatków), aby uzyskać gładką powierzchnię. Dachówki ceramiczne są ciężkie, niepalne i wysoce odporne na działanie czynników atmosferycznych, np. mrozu. Mają też niską nasiąkliwość i skutecznie chronią wnętrze budynku przed hałasem.
 • Płaskie dachówki cementowe (betonowe) – produkowane są z piasku kwarcowego zmieszanego z cementem, wodą oraz pigmentami nadającymi materiałowi odpowiedni kolor. Proces ich utwardzania odbywa się w niskiej temperaturze. Dachówki betonowe odznaczają się twardością i wytrzymałością na czynniki atmosferyczne podobną do ceramicznych, ale są od nich lżejsze i tańsze. Częściej wśród nich można spotkać elementy wielkoformatowe.

Ze względu na kształt wyróżniamy natomiast następujące rodzaje dachówek płaskich:

 • dachówka płaska prostokątna,
 • dachówka płaska karpiówka – wyróżnia się wydłużonym kształtem z charakterystycznym zaokrąglonym dolnym brzegiem.

Dachówki płaskie różnią się także kolorystyką i do najpopularniejszych wariantów należą: dachówka płaska ceglasta, antracytowa, brązowa, czerwona i czarna. W zależności od sposobu wykończenia mogą być matowe lub mieć lekko połyskującą powierzchnię.

Warto też wiedzieć, że w sprzedaży jest dachówka modułowa płaska. Ma ona formę większych modułów z blachy. Są one szybsze i łatwiejsze w montażu, a dzięki odpowiednim żłobieniom z daleka do złudzenia przypominają ceramiczne dachówki płaskie.

Jaką dachówkę płaską wybrać?

Zastanawiasz się, jaką wybrać dachówkę na pokrycie dachu swojego domu? Dachówka płaska ceramiczna jest najtrwalsza – jej żywotność jest nawet o 20 lat dłuższa niż dachówki cementowej. Uznawana jest także za łatwiejszą w konserwacji, ponieważ wymaga jedynie czyszczenia. Z kolei dachówka betonowa płaska wymaga malowania raz na kilkanaście lat.

Zanim podejmiesz decyzję, jaka dachówka płaska będzie najlepsza na dach Twojego domu, weź pod uwagę także ciężar materiału – ceramiczne elementy są znacznie cięższe od betonowych, a więc wymagają solidniejszej konstrukcji dachu.

Ile kosztuje budowa dachu w 2022 i jak przebiega krok po kroku?

Jeśli liczy się dla Ciebie cena materiału, dachówka cementowa płaska będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ jest nawet o 20-30% tańsza od ceramicznej.

Dachówka płaska czy falista – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze w przypadku Twojego domu – dachówka płaska czy falista – weź pod uwagę kilka kwestii przed podjęciem decyzji.

Kluczowe znaczenie ma architektura budynku. Jeśli masz dom o nowoczesnej stylistyce, lepsza może okazać się dachówka płaska, a falista sprawdzi się natomiast w domu o typie dworkowym.

Ważny jest także kształt dachu – ten o wielu połaciach i załamaniach lepiej pokryć dachówką płaską. Z kolei na prostym, jednorodnym dachu korzystniej prezentować się będzie dachówka falista, która nada mu ciekawszego wyglądu.

Montaż dachówki płaskiej. Krok po kroku

Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak wygląda montaż dachówki płaskiej krok po kroku.

 • Krok 1 – przygotowanie dachu

Najważniejsze jest przygotowanie więźby dachowej, która powinna mieć mocną konstrukcję (ze względu na duży ciężar dachówki), ale także być precyzyjnie rozmierzona i równo ułożona.

 • Krok 2 – wymierzenie i rozplanowanie połaci

Najpierw należy wyznaczyć średni rozstaw łat i szerokość krycia. Zazwyczaj robi się to poprzez ułożenie 10 sztuk dachówek jedna nad drugą. To ułatwia rozplanowanie ułożenia oraz określenia liczby dachówek w kolejnych rzędach i kolumnach. Przy planowaniu połaci trzeba też uwzględnić, czy będzie się układać dachówkę płaską na mijankę, czy prosto.

 • Krok 3 – Układanie dachówki płaskiej

Najczęściej układana jest dachówka płaska na mijankę lub prosto. W obu przypadkach należy uważać na nierówności poszczególnych elementów wynikające z procesu wypalania. Warto je zniwelować poprzez szlifowanie lub odpowiednio dobierając dachówki leżące koło siebie.

Podczas układania dachówki płaskiej niezwykle ważne jest również zastosowanie kratki wentylacyjnej w okapie, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza pod połacią.

Jakie są metody układania płaskich dachówek?

O tym, jak układać dachówkę płaską, częściowo decyduje kąt nachylenia dachu oraz jego konstrukcja. Najpopularniejsze są bowiem dwie metody montażu takiej dachówki – tradycyjna oraz na mijankę.

Metoda tradycyjna daje efekt prostej szachownicy (krawędzie pionowe oraz poziome tworzą kratę). Metoda na mijankę polega na przesunięciu co drugiego rzędu w prawo lub w lewo o długość połowy dachówki. Ta druga metoda zapewnia lepszą szczelność dachu, dlatego polecana jest w szczególności na połacie o mniejszym kącie nachylenia.

Nieco inaczej wygląda natomiast układanie dachówki płaskiej karpiówki. Można ją bowiem ułożyć albo w tzw. rybią łuskę, albo w koronkę (występują tutaj dodatkowe, dekoracyjne zakładki).

Jak dopasować kolor dachówki płaskiej do stylistyki budynku?

Dachówka płaska ma różne kolory. Jej wybór powinien być przede wszystkim podyktowany estetyką, tak aby pokrycie dachowe pasowało do elewacji.

Najmodniejsza dachówka płaska grafitowa, czarna, szara i antracytowa świetnie komponuje się z białą elewacją nowoczesnych budynków oraz dużymi przeszkleniami.

Z kolei dachówka płaska brązowa, ceglana i czerwona, zwłaszcza w mniejszych rozmiarach np. w typie karpiówki, sprawdza się lepiej na domach w stylu tradycyjnym oraz z elewacją w odcieniu ciepłego beżu. Dachówki w tych kolorach pasują także do domów drewnianych np. z bali.

Dach z dachówki płaskiej

Dachy z płaskich dachówek – jak dobrać je do budynku?

Wielkoformatowe dachówki płaskie najlepiej prezentują się na prostych dachach dwuspadowych i wielospadowych, ale tych o nieskomplikowanej konstrukcji. Najczęściej stosuje się je na domach nowoczesnych, również typu stodoła.

Nowoczesne wersje dachówki płaskiej o mniejszym formacie można zastosować także na domach tradycyjnych i dworkowych, ponieważ tworzona przez nich równa płaszczyzna równoważy fantazyjne rozwiązania architektoniczne bryły budynku. Na takich domach w starym stylu warto także rozważyć położenie tradycyjnej karpiówki, która po ułożeniu daje dekoracyjny efekt rybiej łuski lub koronki.

Może Cię zainteresować: Dlaczego warto wybrać projekt domu w stylu dworku?

Ile kosztuje dachówka płaska?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje dachówka płaska, jej cena za m2 zależy przede wszystkim od rodzaju:

 • dachówka ceramiczna płaska – cena za metr kwadratowy wynosi w jej przypadku średnio od 90 zł do 110 zł,
 • dachówka betonowa płaska – cena za metr kwadratowy tego materiału jest nieco niższa, bo zaczyna się już od 60 zł.

Niektórzy producenci podają ceny dachówki płaskiej za sztukę – ten sposób porównywania cen nie jest jednak korzystny, ponieważ dachówki mają różne wymiary, a więc potrzebna jest ich różna ilość na pokrycie dachu o konkretnej powierzchni

Jakie są wady i zalety dachówki płaskiej?

Czy warto zdecydować się na dach pokryty płaską dachówką? Jakie opinie ma dachówka ceramiczna płaska, a jakie betonowa? Jak każdy materiał, także i dachówka płaska ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, które pomogą Ci podjąć decyzję o wyborze tego pokrycia dachowego.

Zalety

Wady

 • Minimalistyczny i elegancki wygląd;
 • idealne pokrycie do domów w stylu nowoczesnym;
 • łatwy i szybki montaż – dotyczy to w szczególności dachówek wielkoformatowych;
 • duży wybór pod względem kolorów i rozmiarów;
 • znacznie lepsze właściwości od podobnej blachodachówki – dachówka ceramiczna lub cementowa jest trwalsza i zapewnia lepszą ochronę akustyczną oraz cieplną.
 • Duży ciężar;
 • wysoka cena – dotyczy to w szczególności dachówki ceramicznej;
 • montaż wymagający wyjątkowej precyzji – znacznie większej niż przy dachówce falistej;
 • konieczność zastosowania dodatkowych uszczelnień na połaciach o niskim nachyleniu;
 • większa widoczność błędów montażowych i zabrudzeń niż w przypadku dachówki falistej.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na płaskie dachówki?

Płaskie dachówki są bardzo efektowne, ale widać na nich wszelkie niedoskonałości i to niekoniecznie wynikające z błędów montażowych. Jeśli np. dom stoi w pobliżu lasu, dach będzie narażony na pokrywanie się mchem. Z kolei dachy budynków w mieście dość szybko ulegają zabrudzeniu. W takim przypadku ważny jest odpowiedni wybór materiału.

Najbardziej odporne na naloty są dachówki ceramiczne glazurowane lub dachówki matowe z powierzchnią angobowaną. Jeśli chodzi o dachówki cementowe, dobrze sprawdzają się materiały pokryte warstwą hydrofobową, która ułatwia odprowadzanie wody z powierzchni, a wraz z nią wszelkich zanieczyszczeń.

Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij