Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę płaską?

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę płaską?

Spośród wielu pokryć dachowych dachówka płaska cieszy się ostatnio szczególnie dużym zainteresowaniem. Materiał ten jest stosowany przede wszystkim na nowych domach o nowoczesnej architekturze. Najmodniejsze są wielkoformatowe dachówki płaskie w kolorze czarnym lub grafitowym, które prezentują się minimalistycznie i bardzo elegancko.

Dachówka plaska - czym się różni od innych dachówek?

Pod względem kształtu wyróżniamy dachówki płaskie i faliste. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze mają idealnie płaską płaszczyznę, natomiast te drugie mają przekrój profilowany. Dachy pokryte dachówką płaską są gładsze i mniej ozdobne niż dachy pokryte elementami falistymi, co nie znaczy, że są mniej atrakcyjne. Wręcz przeciwnie – mogą być bardzo efektowne, co zależy głównie od rodzaju zastosowanego materiału, a także sposobu ułożenia dachówek.

Płaska dachówka stała się ostatnio bardzo popularna, ponieważ doskonale prezentuje się na nowoczesnych domach o prostej bryle i minimalistycznej formie. Nadaje się również do domów z dachem bez okapu, a także pokrywania elewacji, czyli bardzo modnych rozwiązań architektonicznych.

Wcześniej przez dziesięciolecia królowały dachówki faliste. Warto jednak wiedzieć, że dachówki płaskie występowały już w średniowieczu. Mowa tutaj o karpiówce, czyli płaskiej dachówce o niewielkich rozmiarach, która po ułożeniu przypomina rybią łuskę i jest stosowana do dzisiaj.

Współczesne dachówki płaskie mają znacznie większy format (najczęściej występują elementy o rozmiarach około 29 x 44 cm oraz 30 x 45 cm). Mają prostokątny kształt oraz idealnie płaską powierzchnię bez żadnych ryflowań i ozdób. Z wyglądu przypominają płaską blachodachówkę, która również cieszy się dużym powodzeniem.

Dachówka płaska - jakie są najczęściej występujące rodzaje?

W sprzedaży występują dwa podstawowe rodzaje dachówek płaskich – ceramiczne i cementowe. Podział ten dotyczy także dachówek falistych i dotyczy materiału, z jakiego są wykonane te elementy pokrycia dachowego.

 • Płaskie dachówki ceramiczne – powstają w wyniku wypalania gliny w wysokiej temperaturze. Gotowe elementy pokrywa się glazurą lub angobą (ciekłą masą z gliny i innych dodatków), aby uzyskać gładką powierzchnię. Dachówki ceramiczne są ciężkie, niepalne i wysoce odporne na działanie czynników atmosferycznych np. mróz. Mają też niską nasiąkliwość i skutecznie chronią wnętrze budynku przed hałasem.
 • Płaskie dachówki cementowe (betonowe) – produkowane są z piasku kwarcowego zmieszanego z cementem, wodą oraz pigmentami nadającymi materiałowi odpowiedni kolor. Proces ich utwardzania odbywa się w niskiej temperaturze. W celu wygładzenia ich powierzchni pokrywa się je lakierem akrylowym. Dachówki betonowe odznaczają się twardością i wytrzymałością na czynniki atmosferyczne (są mrozoodporne) podobną do ceramicznych, ale są od nich lżejsze i tańsze. Częściej wśród nich można spotkać elementy wielkoformatowe.

Pod względem wizualnym dachówka ceramiczna i cementowa niewiele się od siebie różnią. Różnice między tymi materiałami dotyczą głównie sposobu ich produkcji, ciężaru i ceny, a także liczbą zamków. Ceramiczne mają zamki na całym obwodzie, a cementowe tylko na bokach. Ma to jednak niewielki wpływ na sposób montażu.

Jaką dachówkę płaską wybrać?

Zastanawiasz się, jaką wybrać dachówkę na pokrycie dachu swojego domu? Dachówka płaska ceramiczna jest trwalsza – jej żywotność jest nawet o 20 lat dłuższa niż dachówki cementowej. Uznawana jest także za łatwiejszą w konserwacji, ponieważ wymaga jedynie czyszczenia, natomiast dachówki betonowe trzeba raz na kilkanaście lat malować. Oba rodzaje materiału mają skłonność do zabrudzeń i porastania mchem, jednak dachówka ceramiczna glazurowana jest pod tym względem najbardziej odporna.

Jeśli zastanawiasz się, jaka najlepsza będzie dachówka płaska na dach Twojego domu, weź pod uwagę także ciężar materiału – ceramiczne elementy są znacznie cięższe od betonowych, a więc wymagają solidniejszej konstrukcji dachu.

Pod względem ceny odpowiedź na pytanie, jaką dachówkę wybrać, jest znacznie prostsza – dachówka płaska cementowa może być nawet o 20-30% tańsza od ceramicznej.

Wybór dachówki płaskiej sprowadza się nie tylko do podjęcia decyzji, czy ma być ceramiczna, czy cementowa. Materiał ten dostępny jest bowiem w różnych wariantach kolorystycznych, o różnej powłoce oraz w różnym rozmiarze.

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę płaską?

Jak przebiega montaż dachówki płaskiej?

Jeśli chodzi o montaż, dachówka płaska wymaga znacznie większej precyzji niż dachówka falista, ponieważ na jej gładkiej powierzchni są bardziej widoczne wszelkie nierówności i niedociągnięcia. Bardzo ważne jest więc przygotowanie więźby dachowej, która powinna mieć mocną konstrukcję (ze względu na ciężar dachówki), ale także być precyzyjnie rozmierzona i równo ułożona. Specjaliści zalecają również dokładne rozmieszczenie łat i kontrałat, które ułatwia rozplanowanie pokrycia połaci.

Zobacz także: Jaki wybrać materiał na więźbę dachową?

Jaki jest wymagany kąt nachylenia dachu, aby ułożyć na nim dachówkę płaską?

Ogólna zasada mówi, że dachówka płaska może być położona na dachu o kącie nachylenia od około 25 do 45 stopni. Można ją stosować na różnych rodzajach dachów, ale najlepiej nadaje się na duże połacie dachów dwuspadowych i czterospadowych np. kopertowych.

Niektórzy producenci proponują jednak specjalne materiały przystosowane do dachów o niższym kącie nachylenia, nawet 10 stopni. Zwykle odmiany dachówek płaskich także można stosować na dachach o mniejszym nachyleniu, ale wówczas konieczne jest wykonania pełnego deskowania oraz wodoszczelnego pokrycia np. z membrany zgrzewanej lub papy. 

Jakie są metody układania płaskich dachówek?

O tym, jak układać dachówkę płaską, częściowo decyduje kąt nachylenia dachu oraz jego konstrukcja. Najpopularniejsze są bowiem dwie metody montażu takiej dachówki – tradycyjna oraz na mijankę.

Metoda tradycyjna daje efekt prostej szachownicy (krawędzie pionowe oraz poziome łączą się i tworzą kratę). Metoda na mijankę polega na przesunięciu co drugiego rzędu w prawo lub w lewo o długość połowy dachówki. Ta druga metoda zapewnia lepszą szczelność dachu, dlatego polecana jest w szczególności na połacie o mniejszym kącie nachylenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę płaską?

Kolory dachówek płaskich i ich trwałość

Dachówka płaska występuje głównie w czterech kolorach: pomarańczowym (ceglanym), brązowym, szarym i czarnym, a także w ich różnych odcieniach. Najpopularniejsze są dachówki czarne, antracytowe i grafitowe.

Wybór koloru dachówki powinien być przede wszystkim podyktowany estetyką, tak aby pokrycie dachowe pasowało do elewacji. Warto jednak wziąć pod uwagę także trwałość kolorów, ponieważ w niektórych przypadkach barwa dachówki może z czasem zblaknąć pod wpływem czynników zewnętrznych. Trwałość koloru zależy głównie od tego, jaką metodą był barwiony materiał.

Najtrwalsze kolory mają dachówki ceramiczne o naturalnym ceglanym kolorze oraz dachówki barwione w masie (dotyczy to także dachówek cementowych). Dachówka ceramiczna może być także barwiona powierzchniowo w procesie angobowania lub glazurowania – takie pokrycie również jest dość trwałe, ponieważ zazwyczaj kolor nie płowieje przez wiele lat.

Na płowienie narażone są natomiast dachówki cementowe malowane lakierem akrylowym. Co prawda, producenci pokrywają je dodatkowo specjalną powłoką odporną na promienie UV, jednak zazwyczaj pokrycie dachowe z czasem i tak blaknie. Dach pokryty dachówką cementową wystarczy jednak pomalować raz na kilkanaście lat, by odzyskał swój pierwotny blask i intensywną barwę. 

Ważne!

Dachówka powinna być kupiona na cały dach w jednej partii od tego samego producenta, łącznie z elementami wykończeniowymi takimi jak dachówki połówkowe, krawędziowe i gąsiory. W ten sposób można uniknąć różnic w odcieniach, które w przypadku płaskiej dachówki będą znacznie bardziej widoczne niż na dachówce falistej.

O czym trzeba pamiętać decydując się na płaskie dachówki?

Płaskie dachówki są bardzo efektowne, ale po ułożeniu tworzą równą płaszczyznę, na której widać wszelkie niedoskonałości. O tym, jak ważne jest równe ułożenie elementów, już wspomnieliśmy wyżej. Warto jednak zwrócić uwagę, że z czasem na połaciach będą widoczne także inne mankamenty. Jeśli dom stoi w pobliżu lasu, dach będzie narażony na pokrywanie się mchem. Z kolei dachy budynków w mieście dość szybko ulegają zabrudzeniu.

Pod tym kątem również ważny jest właściwy wybór rodzaju dachówki – najbardziej odporne na naloty są dachówki ceramiczne glazurowane. Są one jednak błyszczące, a w przypadku dachówek płaskich najmodniejsze są ich odmiany matowe. W tym przypadku warto więc wybrać dachówki z powierzchnią angobowaną. Jeśli chodzi o dachówki cementowe, dobrze sprawdzają się materiały pokryte warstwą hydrofobową, która ułatwia odprowadzanie wody z powierzchni, a wraz z nią wszelkich zanieczyszczeń.

Dachy z płaskich dachówek - jak dobrać je do budynku?

Płaskie dachówki, szczególnie te wielkoformatowe, najlepiej prezentują się na prostych dachach dwuspadowych i wielospadowych, ale tych o nieskomplikowanej konstrukcji. Pasują do domów w stylu tradycyjnym, ale znacznie częściej stosuje się je na domach nowoczesnych, również domów typu stodoła. Doskonale na tle takiej dachówki wyglądają okna połaciowe, dlatego warto ją rozważyć do pokrycia dachu na domu z poddaszem użytkowym.

Nowoczesne wersje dachówki płaskiej niektórzy stosują także na domach w stylu dworkowym, ponieważ tworzona przez nich równa płaszczyzna równoważy fantazyjne rozwiązania architektoniczne bryły budynku. Na takich domach w starym stylu warto także rozważyć położenie tradycyjnej dachówki płaskiej, czyli drobnej karpiówki, która po ułożeniu daje bardzo ładny efekt rybiej łuski.

Najmodniejsza dachówka płaska wielkoformatowa w kolorze czarnym, grafitowym i antracytowym świetnie komponuje się z białą elewacją nowoczesnych budynków, dużymi przeszkleniami, a także takimi elementami wykończeniowymi jak kamień naturalny, czy drewno. Z kolei dachówki w kolorze ceglanym i o mniejszych rozmiarach sprawdzają na domach w stylu tradycyjnym.

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę płaską?

Jaki są koszty dachówek płaskich?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje dachówka płaska, jej cena za m2 zależy przede wszystkim od rodzaju oraz producenta. Dachówka ceramiczna kosztuje średnio od około 49 do 120 zł za metr kwadratowy. Nieco tańsza jest dachówka cementowa, którą można kupić już za około 30-60 zł/ m2. 

Niektórzy producenci podają cenę dachówki za sztukę – ten sposób porównywania cen nie jest jednak korzystny, ponieważ dachówki mają różne wymiary, a więc potrzebna jest ich różna ilość na pokrycie dachu o konkretnej powierzchni.

Dowiedz się więcej: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Wady i zalety dachówki płaskiej

Czy warto zdecydować się na dach pokryty płaską dachówką? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj najważniejsze zalety i wady tego pokrycia dachowego.

Zalety:

 • nowoczesny i elegancki wygląd,
 • uniwersalność – dachówka płaska pasuje najlepiej do domów w nowoczesnym stylu, ale równie dobrze prezentuje się na budynkach tradycyjnych,
 • łatwy i szybki montaż – dotyczy to w szczególności dachówek wielkoformatowych montowanych na prostych dachach dwu- i wielospadowych,
 • duży wybór pod względem kolorów i rozmiarów,
 • znacznie lepsze właściwości od podobnej blachodachówki – dachówka ceramiczna lub cementowa jest trwalsza od blachy, bardziej wytrzymała i zapewnia lepszą ochronę akustyczną oraz cieplną.

Wady:

 • duży ciężar – dachówki płaskie mogą być zastosowane wyłącznie na dachach i budynkach o odpowiedniej konstrukcji (tam, gdzie nie można ich zastosować, używa się lżejszej blachodachówki),
 • wysoka cena – dotyczy to w szczególności dachówki ceramicznej,
 • montaż wymagający wyjątkowej precyzji – na dachu z płaskiej dachówki widoczne są najmniejsze niedociągnięcia i nierówności,
 • na połaciach o niskim nachyleniu konieczność zastosowania dodatkowych uszczelnień.

W Extradom znajdziesz projekty domów jednorodzinnych i projekty domów wielorodzinnych pokrytych dachówką płaską lub jej tańszym odpowiednikiem, czyli blachodachówką. Warto obejrzeć takie projekty domów, aby przekonać się, jak prezentuje się płaska dachówka na budynkach o różnej stylistyce, wielkości i konstrukcji.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Dach
Deskowanie dachu
10 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Deskowanie dachu – ile kosztuje i jak wykonać deskowanie dachu?

Przed rozpoczęciem budowy dachu – a w zasadzie jeszcze na etapie projektu – t...

Dach
Gont drewniany
26 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Gont drewniany – co to jest, ile kosztuje i czy warto zdecydować się na gonty drewniane?

Wybór pokrycia dachowego w dużym stopniu wpływa na funkcjonalność i estetykę...

Dach
Blachodachówka modułowa
11 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Blachodachówka modułowa – czym się charakteryzuje blachodachówka modułowa?

Blachodachówki stają się coraz bardziej popularne i wydajne. Są trwałe, ekolo...

Dach
Wiązary dachowe
10 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wiązary dachowe – jak zrobić i ile kosztują wiązary dachowe?

Dach to element budynku, który ma ogromne znaczenie. Od jego konstrukcji zależne jest bezpieczeństwo osób przebywającym we...

Dach
Deskowanie dachu
10 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Deskowanie dachu – ile kosztuje i jak wykonać deskowanie dachu?

Przed rozpoczęciem budowy dachu – a w zasadzie jeszcze na etapie projektu – t...

Dach
Gont drewniany
26 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Gont drewniany – co to jest, ile kosztuje i czy warto zdecydować się na gonty drewniane?

Wybór pokrycia dachowego w dużym stopniu wpływa na funkcjonalność i estetykę...

Dach
Blachodachówka modułowa
11 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Blachodachówka modułowa – czym się charakteryzuje blachodachówka modułowa?

Blachodachówki stają się coraz bardziej popularne i wydajne. Są trwałe, ekolo...

Dach
Wiązary dachowe
10 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wiązary dachowe – jak zrobić i ile kosztują wiązary dachowe?

Dach to element budynku, który ma ogromne znaczenie. Od jego konstrukcji zależne jest bezpieczeństwo osób przebywającym we...