Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

1 000 zł i więcej🌞 Gorące rabaty na projekty!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Program Moja Woda – sprawdź zasady uczestnictwa i warunki składania wniosków w 2022 roku

Program Moja Woda

Program Moja Woda ma na celu ochronić zasoby wodne i zminimalizować zjawiska suszy w Polsce. W zeszłym roku zainteresowanie możliwością uzyskania dofinansowania inwestycji mających na celu zatrzymanie wody opadowej i roztopowej na terenie nieruchomości było ogromne. Dlatego uruchomiony został program Moja Woda 2022 i znowu można starać się o finansową pomoc, dzięki której zwiększy się zatrzymanie wody opadowej i roztopowej na terenach prywatnych. Jakie są zasady uczestnictwa w programie Moja Woda i gdzie składać wnioski? Podpowiadamy!

Są rzeczy, o których wybierając projekt domu, jeszcze się nie myśli, jak choćby to, w jaki sposób zatrzymywać i do czego wykorzystywać wody opadowe i roztopowe na swoim terenie. Zająć się tym zagadnieniem powinien jednak każdy, komu choć trochę zależy na naszej planecie i na tym, jak będzie wyglądać życie przyszłych pokoleń.

Osoby jeszcze nieprzekonane powinny dodatkowo wiedzieć, że zasoby wodne w Polsce są bardzo małe. Na 1 osobę przypada 1600 m3 wody rocznie, co wcale nie jest dużo (niewiele więcej niż w Egipcie). Niektóre tereny naszego kraju są zagrożone pustynnieniem. Dlatego jako społeczeństwo musimy nauczyć się szanować wodę, zatrzymując ją i znajdując dla niej zastosowanie. Pomaga w tym program Moja Woda. Sprawdź, na czym on dokładnie polega.

Program Moja Woda – na czym polega?

Program rządowy Moja Woda ruszył w połowie 2020 roku i potrwa do roku 2024. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację do 5 tys. zł, jednak nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, które poniósł po 1 czerwca 2020 roku. Budżet programu wynosi 100 mln zł i pozwala na sfinansowanie 20 000 instalacji przydomowej retencji. Obecnie nie ma oficjalnych informacji, kiedy dokładnie rusza tegoroczna edycja.

Dzięki programowi Moja Woda ma zwiększyć się poziom retencji na terenie prywatnych posesji i wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych oraz roztopowych. Poprzez rozwój przydomowej zieleni i zbiorników wodnych ma zmniejszyć się zapotrzebowanie na wodę wodociągową i zminimalizować ilość odprowadzanej wody z posesji do kanalizacji.

Zasady programu Moja Woda są dość proste – o dotację mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz domów w zabudowie szeregowej. Dofinansowanie można uzyskać na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, która umożliwi zbieranie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Dowiedz się więcej: Zbiornik retencyjny – co to jest i czy warto inwestować w zbiornik retencyjny na deszczówkę?

Program Moja Woda – zasady uczestnictwa w 2022 roku

Program Moja Woda ma ściśle określone warunki, którym trzeba sprostać, by móc cieszyć się dofinansowaniem. Dla ułatwienia osób starających się o dotację podsumujemy je sobie teraz:

 • Kto może starać się o dotację? Właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego oraz właściciel albo współwłaściciel domu mieszkalnego w zabudowie szeregowej.
 • Ile można dostać w ramach dofinansowania? Wysokość dotacji wynosi nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.
 • Jak dużą część wydatków może pokryć dotacja? Dofinansowanie może stanowić do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji i jej wykonania.
 • Jak długi jest okres trwałości inwestycji? Powinien wynosić nie mniej niż 3 lata od daty jej zakończenia.

Więcej informacji znaleźć można w regulaminach naboru dostępnych na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Szczegółowe zasady zawarte są także w programie „Moja Woda”.

Program Moja Woda – ile wynosi dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach programu Moja Woda może wynieść maksymalnie 5 tys. zł i jednocześnie nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tys. złotych. Okres kwalifikowalności kosztów trwa od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 r.

Ważne jest także, na co składają się koszty kwalifikowane. Jest to zakup, dostawa, montaż, budowa i uruchomienie instalacji:

 • do zbierania wód opadowych i roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych posesji – np. odwodnienia liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez orynnowania, łapacze i wpusty,
 • do retencjonowania wód opadowych i roztopowych w zbiornikach – np. zbiorniki nadziemne i podziemne, oczka wodne,
 • do retencjonowania wód opadowych i roztopowych w gruncie – np. drenaż, studnie chłonne, ogrody deszczowe,
 • do retencjonowania wód opadowych i roztopowych na dachach – np. zielone dachy,
 • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych i roztopowych – np. centrale dystrybucji wody, zraszacze, pompy, sterowniki, filtry.

Przed wydatki kwalifikowane należy rozumieć wydatki na zakup części, które staną się trwałym elementem systemu nawadniania/wykorzystania wód opadowych i roztopowych, a także koszty adaptacji elementów już istniejących, które posłużą do stworzenia instalacji. Dofinansowanie nie pokrywa kosztów nasadzeń.

Sprawdź: Deszczówka – jak zagospodarować deszczówkę i z niej korzystać by zmniejszać rachunki za wodę?

Program Moja Woda – gdzie składać wnioski?

Chętni wnioski o dofinansowanie w ramach programu Moja Woda mogą składać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) właściwych terytorialnie dla prowadzonej inwestycji przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Wnioski składać można w dwojaki sposób:

 • elektronicznie na formularzu dostępnym wraz z instrukcją jego wypełniania w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (GWD) – wystarczy wejść na stronę internetową NFOŚiGW, założyć konto i się zalogować. Do potwierdzenia wniosku konieczny jest podpis elektroniczny;
 • tradycyjnie wysyłając formularz  na adres pocztowy odpowiedniego WFOŚiGW – wariant dla osób nieposiadających podpisu elektronicznego. Wniosek w wersji papierowej należy wygenerować z GWD. Złożyć go należy wraz z oświadczeniem podpisanym zgodnie z zasadami reprezentacji wnioskującego.

Umowy z beneficjentami będą podpisywane do 30 czerwca 2024 r., jeśli środki na ten cel przeznaczone nie wyczerpią się wcześniej. Wypłacanie środków potrwa do 31 grudnia 2024 r. i realizowane będzie przez WFOŚiGW.

Więcej informacji: Pozwolenie wodnoprawne - kto je wydaje i co warto wiedzieć o prawie wodnym?

Program Moja Woda – o czym jeszcze warto pamiętać?

Dofinansowanie otrzymać mogą nie tylko właściciele istniejących już nieruchomości, ale też inwestorzy, którzy dopiero planują budowę budynku mieszkalnego albo już ją rozpoczęli. Jest jednak pewien haczyk – budynek musi zostać oddany do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów do wypłaty dotacji z Programu Moja Woda. Oddanie do użytkowania może mieć miejsce poprzez uzyskanie decyzji zezwalającej na użytkowanie lub na podstawie uprawomocnienie się zgłoszenia.

Wszelkie niezbędne informacje o zasadach obowiązujących w programie Moja Woda znaleźć można w regulaminie. Zapisy w regulaminach różnych miastach mogą być jednak różne, dlatego warto znaleźć wcześniej odpowiedni i zapoznać się z jego treścią.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu?
Przed budową
Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego
22 czerwca 2022 r. Maciej Kazimierski

Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego

Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu?
Przed budową
Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego
22 czerwca 2022 r. Maciej Kazimierski

Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Bon energetyczny
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest bon energetyczny i na co można go przeznaczyć?

Bon energetyczny to rekompensata od państwa w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. W 2022 roku rachunek za prąd w...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dodatek osłonowy
23 maja 2022 r. Diana Sulyma

Dodatek osłonowy: jak dostać świadczenie na pokrycie rosnących kosztów energii i ogrzewania?

Dodatek osłonowy to świadczenie, które wypłacane jest osobom o najniższych do...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program “Ciepłe Mieszkanie”
5 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie” to nowe rozwiązanie, w ramach któreg...

Podatki, ulgi i dopłaty
Podatek od sprzedaży działki
21 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile wynosi podatek od sprzedaży działki i kiedy należy go zapłacić?

Podatek od sprzedaży działki należy zapłacić przede wszystkim wtedy, gdy taka...

Podatki, ulgi i dopłaty
Bon energetyczny
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest bon energetyczny i na co można go przeznaczyć?

Bon energetyczny to rekompensata od państwa w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. W 2022 roku rachunek za prąd w...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dodatek osłonowy
23 maja 2022 r. Diana Sulyma

Dodatek osłonowy: jak dostać świadczenie na pokrycie rosnących kosztów energii i ogrzewania?

Dodatek osłonowy to świadczenie, które wypłacane jest osobom o najniższych do...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program “Ciepłe Mieszkanie”
5 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie” to nowe rozwiązanie, w ramach któreg...

Podatki, ulgi i dopłaty
Podatek od sprzedaży działki
21 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile wynosi podatek od sprzedaży działki i kiedy należy go zapłacić?

Podatek od sprzedaży działki należy zapłacić przede wszystkim wtedy, gdy taka...