Rabat -200 zł na wszytkie projekty domów! Tylko dla pierwszych 350 zamówień.  Sprawdź

Smog w domu – sposób na zanieczyszczone powietrze

Porady EkspertówVeka Polska (VEKA Polska Sp. z o.o.)

1 marca 2018

Czy w okresie, gdy smog w powietrzu jest na wysokim poziomie należy otwierać okna? Oczywiście tak, aczkolwiek jeśli mieszkamy w miejscach wyjątkowo zanieczyszczonych i dostajemy komunikaty o wysokim poziomie smogu, należy nie tylko ograniczyć wietrzenie mieszkania, ale nawet wychodzenie na zewnątrz. Jak więc zadbać o czyste powietrze w domu? 

Dlaczego w Polsce mamy taki problem z zanieczyszczonym powietrzem, a wręcz ze smogiem? Jak podaje Fundacja Ekologiczna Arka, w Polsce najwięcej zanieczyszczeń powietrza pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli dymu z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych  oraz spalin samochodowych. Kotły grzewcze są często przestarzałe i nieefektywne. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca. Dodatkowo brakuje filtrów do stosowania na wylotach kominów w domach jednorodzinnych. Fundacja Ekologiczna Arka podkreśla także, że w Polsce brakuje norm jakości węgla przeznaczonego do spalania i nie ma żadnych standardów emisji dla eksploatowanych kotłów i pieców o mocy poniżej 1 MW ani systemu nadzoru jakości ich produkcji. Niestety w Polsce na większości obszarów stężenie PM10 (cząstka pyłu o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszej) przekracza dopuszczalne normy.

Co zalecają lekarze? W czasie alarmów smogowych należy unikać przebywania na zewnątrz i aktywności fizycznej. W miarę możliwości rezygnujmy z poruszania się po mieście w godzinach szczytu. Warto też zadbać o dobre nawodnienie organizmu i lekką dietę.

Możemy również wpłynąć na jakość powietrza w naszym mieszkaniu – w czasie alarmów smogowych ograniczmy wietrzenie lub zainstalujmy okna z nawiewnikami filtrującymi powietrze. Na co dzień zaś wykorzystujmy naturalne oczyszczacze, którymi są zielone rośliny doniczkowe. Również technika dostarcza dobre rozwiązanie, czyli elektryczne  oczyszczacze powietrza z filtrami.

Dobre okna

Zamknięte okna mają skutecznie izolować od zimna, wody, wiatru i hałasu. Szczelne okna to podstawa jeśli chcemy zatrzymać zanieczyszczone powietrze na zewnątrz.

Jak sprawdzić „czy coś wisi w powietrzu” i należy się przed tym chronić? Są strony różnych instytucji sprawdzających poziom smogu w powietrzu – na przykład na stronie  powietrze.gios.gov.pl/pjp/current  można poznać wyniki monitoringu jakości powietrza przeprowadzanego przez Inspekcja Ochrony Środowiska.

Kupując okna, zwracajmy więc uwagę na ich parametry – między innymi na wartość współczynnika przenikania ciepła Uw, która nie powinna być większa niż 1,1 W/m²•K. Takie okna zabezpieczą mieszkanie nie tylko prze utratą ciepła, ale i przed smogiem. Bardzo dobre parametry mają na przykład okna wyprodukowane z użyciem systemów okiennych VEKA, takich jak Alphaline 90 lub Softline 82, które pozwalają osiągnąć bardzo dobry współczynnik Uw poniżej 0,9 W/ m²•K.

Jednak trudno mieszkać przy szczelnie zamkniętych oknach przez dłuższy czas. Rozwiązaniem są nawiewniki.

Nawiewniki okienne

Niektórzy nazywają je nawet nawiewnikami antysmogowymi. Co to jest nawiewnik? To urządzenie montowane w oknach po to, by wietrzyło pomieszczenia, nawet kiedy okna są szczelnie zamknięte. Co ważne, mieszkanie się nie wyziębia. Nawiewniki montuje się na profilach okiennych. Nie wymagają zasilania, jednak montaż trzeba zlecić fachowcom, by nie wpłynął negatywnie na parametry stolarki. Najlepiej kupić okna od razu z nawiewnikami, ale można je też instalować na zamonotowanych już oknach.

Jak działają nawiewniki? Modele z ręczną regulacją mają przesłonę, którą ustawia się w wybranej pozycji. Natomiast zupełnie bezobsługowe są modele z samoczynną regulacją automatyczną. Napływ powietrza zmienia się pod wpływem różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz lub wilgotności względnej powietrza w mieszkaniu (tzw. nawiewniki higrosterowane).

Obecnie na rynku pojawiały się nawiewniki z filtrami antysmogowymi. Stanowią barierę dla niebezpiecznych dla naszego zdrowia cząsteczek PM10 znajdujących się w smogu.

Oczyszczacze powietrza

To urządzenia wyglądem przypominające nawilżacz. Dobre oczyszczacze mają wieloetapowe systemy filtrujące. Usuwają większe zanieczyszczenia jak sierść czy pyłki), redukują lotne związki organiczne (w tym dym tytoniowy), filtry HEPA usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia, w tym pyły PM2,5 i PM10 znajdujące się w smogu. Poza tym mają dodatkową zaletę – są pożyteczne dla osób cierpiących na alergię.

Artykuły podobne

Nadproże

Jest to element konstrukcyjny w formie belki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, który umieszcza się nad otworami w ścianie, gdzie później pojawią się okna i drzwi. Zadaniem nadproży jest absorbowanie ciężaru konstrukcji i przenoszenie go na obie strony otworu aby obciążenia rozchodziły się prawidłowo i równomiernie. Dzięki temu konstrukcja jest solidna, stabilna i nie powoduje zagrożeń.

więcej »

2

meginaw i mrówka77 podoba się to.

Okna na polski klimat

W polskim klimacie okna PVC powinny spełniać tak zwane wymagania statyczne – nie mogą ulegać nadmiernym wygięciom nawet podczas silnej burzy. Muszą też być odporne na wysoką temperaturę, ale i na siarczyste mrozy.

więcej »

O co spytać sprzedawcę, kupując okna?

Jeśli chcemy kupić solidne okna, powinniśmy spytać sprzedawcę o podstawowe parametry.

więcej »