Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Klasy betonu - poznaj klasy i rodzaje betonu stosowanego w budownictwie

Klasy betonu

Beton stosowany jest na każdej budowie i to w różnych celach. Już w starożytności wykorzystywano go do stawiania mostów i akweduktów. Obecnie możliwości jego użycia zostały znacznie rozszerzone. Materiał ten niezbędny będzie zarówno do budowy domu, jak również wykonania dróg.

Wystarczy się rozejrzeć, aby dostrzec przynajmniej kilka przykładów jego zastosowania. Mimo, że to popularny materiał, mało osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę stanowi on głównie połączenie cementu i wody. Ponadto, różnicuje się klasy betonu jak również jego rodzaje. Co jeszcze warto wiedzieć o tym materiale?

Beton - czym jest?

Przyglądasz się aspektom technicznym wybranego projektu domu? Materiał wykorzystany w  dużej mierze do jego budowy to beton? Czyli właściwie co konkretnie? Beton to materiał inżynieryjny, który symuluje właściwości skały i jest połączeniem ściśle związanych ze sobą cząstek.

Dokładniej mówiąc, to mieszanka kruszyw, zwykle naturalnego piasku i żwiru, które są połączone spoiwem hydraulicznym i aktywowane wodą, dzięki czemu tworzą gęstą, pół jednorodną masę. Zapewne kojarzysz go ze stanem surowym zamkniętym domu, kiedy to właśnie goły beton jest często najbardziej widoczny. 

Ze względu na swoje ogólne właściwości beton nazywany jest czasem sztuczną skałą. Jego główną zaletę stanowi wysoka wytrzymałość. Co więcej, beton to najpopularniejszy materiał konstrukcyjnym. Zapewnia elastyczność w postaci strukturalnej, ponieważ można go formować w wiele kształtów. Ciekawostkę stanowi fakt, że beton jest drugim po wodzie najczęściej stosowanym materiałem na ziemi.

Beton dekoracyjny - poznaj zastosowanie i właściwości betonu dekoracyjnego

Klasa betonu - co oznacza?

Beton może występować w wielu rodzajach w zależności od zastosowanych domieszek. W celu rozpoznania jego wytrzymałości, a co za tym idzie, jego przeznaczenia, stworzono specjalne klasy betonu. Tego rodzaju klasyfikacja obejmuje zarówno beton lekki, zwykły, jak i ciężki.

Oznaczenie klasy betonu pozwala oszacować jego minimalną wytrzymałość. Oznacza się ją na próbkach walcowych (o średnicy 1 500 mm i wysokości 300 mm), oraz na próbkach sześciennych (o boku 150 mm). Sama definicja klasy betonu może nie być w pełni zrozumiała dla osób, które nie są związane z branżą budowlaną. Klasy betonu i ich zastosowanie mają na celu ułatwić wybór betonu do konkretnego celu. Dla przykładu do budowy domy będzie potrzebna niższa klasa wytrzymałości niż w przypadku budowy mostu.

Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?

ofe-5847238-71032 w-71032

Klasy betonu i jego rodzaje

Różnorodność rodzajów betonu zapewnia ogromne możliwości projektowe. Warto wiedzieć, że wbrew pozorom jest to materiał dość elastyczny. Klasy betonu odnoszą się głównie do jego wytrzymałości, choć nie tylko. Podział jest znacznie szerszy i obejmuje kilka parametrów, w tym m.in gęstość, ciężar, skład czy właściwości.

Klasyfikacja betonu ze względu na gęstość

Wyróżnia się 3 klasy konsystencji betonu, przy czym odnoszą się one do betonu lekkiego, zwykłego i ciężkiego. W przypadku betonu lekkiego gęstość wynosi od 800 do 2000 kg/m3. Tego rodzaju beton stosowany jest głównie do wznoszenia ścian o niewielkiej powierzchni.

Rodzaj wykorzystywanego w tym celu materiału to m.in. beton komórkowy i gazobeton. Do jego produkcji stosuje się zazwyczaj pumeks bądź algoporyt. Stanowi on alternatywę m.in. dla ścian z płyt gipsowo-kartonowych.

Beton lekki występuje w 6 klasach: D 1,0; D 1,2; D 1,4; D 1,6; D 1,8 i D 2,0. Przy czym klasa D 1,0 oznacza, że gęstość betonu waha się od 800 do 100 kg/m3. Klasa najwyższa, czyli D 2,0 to oznaczenie betonu o gęstości od 1800 do 2000 kg/m3.

Nieco większa gęstość, bo w granicach 2000-2600 kg/m3, cechuje beton zwykły, czyli ten wykonywany z naturalnego kruszywa łamanego lub kruszywa sztucznego. Beton zwykły wykorzystuje się chociażby podczas budowy domu. To właśnie z niego stawia się pustaki ścienne i stropowe.

Beton ciężki posiada gęstość na poziomie powyżej 2600 kg/m3. Uzyskanie tak wysokiego wyniku jest możliwe dzięki specjalnym kruszywom. Na co dzień stosuje się go raczej rzadko. Warto wiedzieć, że beton ciężki a zdolność osłabiania promieniowania jonizującego, z tego też względu świetnie sprawdza się jako osłona biologiczna. Wykorzystuje się go m.in. do budowania elektrowni atomowych.

Jak zbudować taras z betonu?

Klasyfikacja betonu ze względu na wytrzymałość

Bardzo często mówi się, że wytrzymałość betonu na ściskanie to najważniejszy parametr, jaki należy brać pod uwagę przy wyborze tego materiału. To właśnie on decyduje o klasie betonu.

Co jest podstawą podziału betonu na klasy wytrzymałości? Będzie to przede wszystkim wskaźnik wodno-spoinowy oraz procentowa zawartość cementu. Co to dokładnie oznacza? Beton mocniejszy to ten, które zawiera mniej wody i więcej spoiwa. Niekoniecznie jednak im więcej spoiwa, tym lepiej. Dlaczego? Zbyt mała ilość wody może bowiem doprowadzić do powstania nadmiaru naprężeń.

Aby zweryfikować zatem, jaka jest procentowa zawartość cementu w betonie, należy sprawdzić parametr określany wytrzymałością. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jak duże naprężenia jest w stanie przenieść beton. Klasę wytrzymałości betonu oznacza się symbolem literowo-liczbowym, przy czym inne oznaczenie stosuje się dla betonu lekkiego, a inne dla ciężkiego.

Przykładowo beton zwykły lub ciężki to C X/Y  np. C12/17 zaś lekki beton lekki LC X/Y  np. LC12/15. Litera C pochodzi bowiem od ang. słowa compressivestrength (wytrzymałość na ściskanie) zaś LC od lightweight compressivestrength, czyli wytrzymałość na ściskanie betonu lekkiego.

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Klasyfikacja betonu ze względu na właściwości

Beton mogą cechować zróżnicowane właściwości. Zazwyczaj są one związane z jego płynnością i urabialnością. Pod tym względem można wyróżnić:

  • beton polimerowy - spoiwo cementowe zastąpiono w nim żywicami syntetycznymi, jest w stanie przenosić duże obciążenia;
  • fibrobeton - beton dekoracyjny, stosuje się go m.in. do wykładania posadzek bądź do obudowy kominka
  • beton jastrychowy - jako kruszywo używa się drobnoziarnistego kruszywa do jastrychu, wykazuje wysoką odporność na zużycie;
  • żużlobeton - kruszywem jest w dużej części żużel;
  • beton asfaltowy - tworzy podstawową warstwę jezdni;
  • beton komórkowy - jego uzyskanie jest możliwe poprzez wprowadzenie gazu i zamknięcie go wewnątrz matrycy cementowej. Beton komórkowy wyróżnia lekkość;
  • beton autoklawizowany - niezwykle popularny w Polsce i w Europie. Wykorzystywany głównie do stawiania ścian. 

Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Klasyfikacja betonu ze względu na skład

Skład betonu może znacząco się różnić, dlatego pod tym względem wyróżnia się wiele jego rodzajów. Najbardziej popularne są jednak 3 podstawowe rodzaje, które różni kruszywo użyte do produkcji betonu. Będzie to:

  • beton żwirowy - podstawowe kruszywo to żwir,
  • beton keramzytowy - główne kruszywo stanowi keramzyt,
  • betony łupkoporytowe – kruszywem jest głównie łupkoporyt.

Konkretny rodzaj powinien zostać dobrany pod kątem przeznaczenia betonu. Dla budownictwa największe znaczenie ma beton żwirowy, ponieważ pozwala na wykonywanie betonowych i żelbetowych elementy konstrukcji budynków.

Dlaczego warto montować płyty elewacyjne z betonu?

Oznaczenia klas betonu - najważniejsze informacje

Oznaczenie klasy betonu opiera się na gęstości pozornej, o której nieco już wcześniej wspomnieliśmy. Jak już wiesz, klasa betonu to parametr opisywany literą C (w przypadku betonu lekkiego - LC). Poza oznaczeniem literowym, znajdziesz przy nim także cyfry np. C40/50. Cyfry te odnoszą się do wytrzymałości na ściskanie.

Pierwsze z nich (w przykładzie liczba 40), to wytrzymałość charakterystyczna, jaką uzyska beton przy ściskaniu próbki walcowej o średnicy 15 cm i wysokości 30 cm, określonej po 28 dniach, wytrzymałość podaje się w MPa. Druga liczba to wytrzymałość charakterystyczna przy ściskaniu próbki sześciennej o wymiarach boków 15×15×15 cm, określonej po takim samym upływie czasu. Co oznaczają klasy betonu? Na ich podstawie możesz wybrać materiał, który odpowie określonym potrzebom budowlanym.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

Fundamenty
Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?
23.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?

Zbrojenie jest ważnym etapem budowy przy wykonywaniu fundamentów i stropu. Pr...

Fundamenty
wylewanie betonu z rury na zbrojenie w garażu
11.07.2023 r. Jan Susmaga

Ceny betonu. Ile kosztuje worek lub kubik betonu danego rodzaju?

Beton jest obecny praktycznie na każdym placu budowy. To materiał służący do...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

Fundamenty
Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?
23.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?

Zbrojenie jest ważnym etapem budowy przy wykonywaniu fundamentów i stropu. Pr...

Fundamenty
wylewanie betonu z rury na zbrojenie w garażu
11.07.2023 r. Jan Susmaga

Ceny betonu. Ile kosztuje worek lub kubik betonu danego rodzaju?

Beton jest obecny praktycznie na każdym placu budowy. To materiał służący do...

REKLAMA
Zamknij