Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Ceny za metr bieżący

Pracownik montujący kuchnię na wymiar

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób zagospodarowania przestrzeni kuchennej. Wszystko dlatego, że umeblowanie tworzy się od podstaw według indywidualnego projektu i z wybranych przez klienta materiałów. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2023 roku, a także od czego zależy jej cena.

Wykończenie oraz wyposażenie kuchni jest jednym z największych wydatków, jeśli chodzi o koszty wykończenia domu. Mimo to wiele osób decyduje się na najdroższe rozwiązanie, czyli zamówienie mebli u stolarza. Choć cena kuchni na wymiar odstrasza, jej wybór gwarantuje, że będziemy mieć meble niepowtarzalne i idealnie dopasowane do wnętrza. Czy cennik kuchni na wymiar jest faktycznie tak wysoki? I czy opłaca się je zamawiać?

Z czego biorą się wysokie ceny mebli kuchennych na wymiar?

Kuchnia jest sercem każdego domu i dlatego powinna być urządzona nie tylko estetycznie, ale także komfortowo – z uwzględnieniem specyfiki wnętrza oraz indywidualnych potrzeb jej przyszłych użytkowników. Taki cel można osiągnąć najlepiej, decydując się na umeblowanie przygotowane na specjalne zamówienie.

Marzy o nim większość osób, jednak przed zakupem często powstrzymują wysokie ceny mebli kuchennych na wymiar. Niestety bowiem, na pytanie, czy meble na wymiar są droższe od gotowych zestawów meblowych lub mebli modułowych, odpowiedź brzmi: tak, są droższe i to nawet kilkukrotnie.

Warto więc wyjaśnić, dlaczego meble na wymiar są takie drogie. Za ich wysoką ceną stoi przede wszystkim długi proces ich wytworzenia, na który składa się wiele czynności:

 • dokonanie pomiarów oraz ustalenie z klientem koncepcji kuchni np. czy ma być to kuchnia nowoczesna, czy tradycyjna;
 • wykonanie projektu umeblowania;
 • pozyskanie odpowiednich materiałów;
 • wyprodukowanie elementów kuchni zgodnie z projektem;
 • transport umeblowania do klienta;
 • montaż kuchni na wymiar.

Meble kuchenne na wymiar wytwarzane są więc „od zera” dla konkretnego klienta na podstawie indywidualnego projektu. Ich produkcja nie jest masowa, lecz ma charakter rzemieślniczy, czyli bez wykorzystywania gotowych elementów czy też taśmowych linii produkcyjnych. Do ich wytworzenia potrzebnych jest więcej fachowców i czasu, i właśnie to generuje większe koszty.

Jak się liczy kuchnie na wymiar? Ich cena podawana jest za metr bieżący i obejmuje koszty materiałów oraz wszystkich usług związanych z ich wytworzeniem, do których zalicza się koszt pomiarów, projektu, prac stolarskich, czy wreszcie montażu gotowego umeblowania w domu klienta.

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

montaż blatu w kuchni

ofe-5847238-70030 w-70030

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2023?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli ile kosztuje kuchnia na wymiar u stolarza? Cennik poszczególnych usług prezentuje się następująco:

 • pomiary pomieszczenia – około 200 zł,
 • projekt kuchni – od 100 do 200 zł/mb,
 • wykonanie mebli – w zależności od rodzaju materiałów od 1000 do 3000 zł/mb,
 • montaż – od 50 do 70 zł/h.

Podane ceny są orientacyjne, ponieważ każda firma proponuje nieco inny cennik w zależności od zakresu usług czy też regionu.

Cena kuchni na wymiar a rodzaj materiałów

Największy wpływ na cenę kuchni na wymiar ma rodzaj użytych materiałów do ich wytworzenia. Do wyceny brane są pod uwagę następujące elementy:

 • materiał na korpusy mebli,
 • materiał na fronty,
 • rodzaj blatów kuchennych,
 • akcesoria meblowe np. zawiasy, systemy szuflad, systemy do szafek itp.,
 • oświetlenie.

Poniżej przedstawiamy przykłady, ile kosztuje 1 Mb kuchni na wymiar w zależności od użytych materiałów.

Najtańsze są meble na wymiar z płyt laminowanych, czyli wiórowych pokrytych cienką warstwą laminatu. Ich koszt zależy jednak od rodzaju obrzeży, które różnią się trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia:

 • meble z laminatu z obrzeżami melaminowymi – około 800-1000 zł/mb,
 • meble z laminatu z obrzeżami z PCV – 1500-1800 zł/mb,
 • meble laminowane z obrzeżami z profili aluminiowych – 2300-2800 zł/mb.

Na średniej półce cenowej znajdują się meble kuchenne na wymiar z płyty MDF, które odznaczają się też lepszą jakością i solidnością niż ich laminowane odpowiedniki. I w tym przypadku jednak na ich cenę wpływ będzie miał sposób ich wykończenia, szczególnie jeśli chodzi o fronty. Pod tym względem ceny kuchni z MDF kształtują się następująco:

 • za meble pokryte folią – 1100-1500 zł/mb,
 • za meble lakierowane – około 2400 zł/mb,
 • za meble fornirowane matowe – około 2200 zł/mb,
 • za meble fornirowane z połyskiem – średnio 2500 zł/mb.

Najdroższą opcją są drewniane meble kuchenne na wymiar. Wykonane z litego drewna prezentują się niezwykle elegancko i mogą służyć przez długie lata. Cena takiej ekskluzywnej kuchni na wymiar zależy od rodzaju drewna użytego do jej budowy i wynosi:

 • za meble kuchenne sosnowe – 2200-2400 zł/mb,
 • za meble dębowe na wymiar – od 3400 do 3700 zł/mb,
 • za meble z drewna egzotycznego – minimum 4000 zł/mb.

Chcesz poznać nasze sposoby na funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię?

Przykładowe ceny kuchni na wymiar

Wiemy już, ile kosztuje metr kuchni w zabudowie. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny kuchni na wymiar za 4 metry bieżące mebli, które są wystarczające do kuchni o powierzchni 10 m2:

 • meble z laminatu z najtańszymi obrzeżami – od 3200 do 4000 zł,
 • meble z płyty MDF fornirowane matowe – 8800 zł,
 • meble drewniane z drewna egzotycznego – 16000 zł.

Warto pamiętać, że ostateczny koszt wykonania zabudowy kuchennej na wymiar może być wyższy, jeśli na przykład zażyczymy sobie wyspę kuchenną. Ponadto producenci często doliczają do rachunku opcje dodatkowe. Przykładowo, jeden zawias z hamulcem „cichy domyk” kosztuje 50 zł, oświetlenie LED około 500 zł, natomiast podnośnik do klapy górnej szafki – 250 zł.

Jak uwzględnić trójkąt roboczy przy projektowaniu ergonomicznej kuchni?

Ile czeka się na kuchnię na wymiar?

Wysoki koszt kuchni na wymiar wynika z dużych nakładów pracy potrzebnych do jej wykonania. Jak długo stolarz robi kuchnię? Może mu to zająć nawet 8-12 tygodni od momentu wykonania projektu, dlatego kuchnię na wymiar warto zamawiać odpowiednio wcześniej np. gdy mamy jeszcze dom w stanie deweloperskim.

Zazwyczaj najdłużej trwa wyprodukowanie płyt meblowych na wymiar (około miesiąca), które zwykle są zamawiane przez stolarza w innym zakładzie. Są jednak firmy, które zajmują się kompleksowo wszystkimi etapami wytwarzania mebli kuchennych i wówczas czas oczekiwania na gotową zabudowę może okazać się krótszy – do 3-6 tygodni.

Warto pamiętać, że czasochłonne może być też samo wykonanie projektu kuchni i że dopiero gdy będzie on gotowy, znana będzie cena za meble kuchenne na wymiar, a także przybliżony czas jej realizacji.

montowanie drzwiczek w szafkach kuchennych

Jak długo trwa montaż mebli kuchennych?

Rozmawiając z wykonawcą na temat tego, ile kosztuje kuchnia na wymiar, warto dopytać o szczegółowe ceny poszczególnych usług. Zwykle bowiem ogólne cenniki obejmują koszt samego wykonania mebli z danych materiałów. Tymczasem po zrobieniu zabudowy należy ją jeszcze zamontować i wiele firm za montaż kuchni na wymiar żąda dodatkowej opłaty.

Ile kosztuje robocizna kuchni? Średnio 500-600 zł i zależy od głównie od tego, ile czasu potrzeba na zamontowanie wszystkich elementów, a wpływ na to ma ich ilość oraz stopień zaawansowania projektu.

Jak długo w takim razie trwa montaż mebli kuchennych na wymiar? Zwykle od kilku godzin do maksymalnie 3 dni.

Jakie stawki widnieją w aktualnym cenniku usług remontowych 2023?

Czy opłaca się robić meble na wymiar?

Wiemy już, ile trzeba zapłacić za metr bieżący mebli kuchennych i że koszt ich wykonania jest dość wysoki, ponieważ może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są to zdecydowanie najdroższe meble do kuchni, ponieważ znacznie taniej kupimy np. gotowe zestawy meblowe, a nawet meble modułowe.

Za 4 metry bieżące kuchni na wymiar z laminatu średniej jakości trzeba zapłacić około 7 tys. zł. Tymczasem gotowy zestaw o podobnej wielkości znajdziemy już za cenę około 2-3 tys. zł.

Wysokie ceny za metr za meble kuchenne na wymiar to jednak niejedyna ich wada. Należy wziąć też pod uwagę bardziej skomplikowany proces ich zakupu (największe trudności zazwyczaj dotyczą etapu projektowania kuchni) oraz długi czas oczekiwania na wykonanie zabudowy.

Czy w takim razie warto ponieść wyższe koszty kuchni na wymiar? Za zamówieniem mebli kuchennych na wymiar przemawia ich wiele zalet:

 • są idealnie dopasowane do danego wnętrza (nawet o nietypowym kształcie),
 • dają możliwość optymalnego zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni kuchennej,
 • są dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników (można zamówić np. niższe blaty dla osób niepełnosprawnych, niestandardową szerokość szafek czy nietypowy układ zabudowy),
 • mają niepowtarzalny design – można je zaprojektować w dowolny sposób pod względem kolorystyki, sposobu wykończenia lub doboru materiałów.

Warto jednak pamiętać, że wysoka cena kuchni na wymiar nie zawsze oznacza ich wyższą jakość. To, czy meble robione na zamówienie będą solidniejsze od gotowych zestawów, zależy bowiem to od kunsztu i doświadczenia wykonawcy, a także wybranych materiałów. Właśnie na te aspekty warto w pierwszej kolejności patrzeć, decydując się na meble kuchenne na wymiar.

Jak zaprojektować kuchnię na miarę 2023 roku? Zobacz, jakie trendy królują!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Meble kuchenne modułowe
01.09.2021 r. Diana Sulyma

Meble kuchenne modułowe – czym charakteryzują się systemowe zestawy mebli?

Meble kuchenne modułowe cieszą się dużą popularnością już od wielu lat. Wszys...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Meble kuchenne modułowe
01.09.2021 r. Diana Sulyma

Meble kuchenne modułowe – czym charakteryzują się systemowe zestawy mebli?

Meble kuchenne modułowe cieszą się dużą popularnością już od wielu lat. Wszys...

Reklama
Zamknij