Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Pracownik montujący kuchnię na wymiar

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób zagospodarowania przestrzeni kuchennej. Wszystko dlatego, że umeblowanie tworzy się od podstaw według indywidualnego projektu i z wybranych przez klienta materiałów. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2023 roku, a także od czego zależy jej cena.

Wykończenie oraz wyposażenie kuchni jest jednym z największych wydatków, jeśli chodzi o koszty wykończenia domu. Mimo to wiele osób decyduje się na najdroższe rozwiązanie, czyli zamówienie mebli u stolarza. Choć cena kuchni na wymiar odstrasza, jej wybór gwarantuje, że będziemy mieć meble niepowtarzalne i idealnie dopasowane do wnętrza. Czy cennik kuchni na wymiar jest faktycznie tak wysoki? I czy opłaca się je zamawiać?

Z czego biorą się wysokie ceny mebli kuchennych na wymiar?

Kuchnia jest sercem każdego domu i dlatego powinna być urządzona nie tylko estetycznie, ale także komfortowo – z uwzględnieniem specyfiki wnętrza oraz indywidualnych potrzeb jej przyszłych użytkowników. Taki cel można osiągnąć najlepiej, decydując się na umeblowanie przygotowane na specjalne zamówienie.

Marzy o nim większość osób, jednak przed zakupem często powstrzymują wysokie ceny mebli kuchennych na wymiar. Niestety bowiem, na pytanie, czy meble na wymiar są droższe od gotowych zestawów meblowych lub mebli modułowych, odpowiedź brzmi: tak, są droższe i to nawet kilkukrotnie.

Warto więc wyjaśnić, dlaczego meble na wymiar są takie drogie. Za ich wysoką ceną stoi przede wszystkim długi proces ich wytworzenia, na który składa się wiele czynności:

 • dokonanie pomiarów oraz ustalenie z klientem koncepcji kuchni np. czy ma być to kuchnia nowoczesna, czy tradycyjna;
 • wykonanie projektu umeblowania;
 • pozyskanie odpowiednich materiałów;
 • wyprodukowanie elementów kuchni zgodnie z projektem;
 • transport umeblowania do klienta;
 • montaż kuchni na wymiar.

Meble kuchenne na wymiar wytwarzane są więc „od zera” dla konkretnego klienta na podstawie indywidualnego projektu. Ich produkcja nie jest masowa, lecz ma charakter rzemieślniczy, czyli bez wykorzystywania gotowych elementów czy też taśmowych linii produkcyjnych. Do ich wytworzenia potrzebnych jest więcej fachowców i czasu, i właśnie to generuje większe koszty.

Jak się liczy kuchnie na wymiar? Ich cena podawana jest za metr bieżący i obejmuje koszty materiałów oraz wszystkich usług związanych z ich wytworzeniem, do których zalicza się koszt pomiarów, projektu, prac stolarskich, czy wreszcie montażu gotowego umeblowania w domu klienta.

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

montaż blatu w kuchni

ofe-5847238-70030 w-70030

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2023?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli ile kosztuje kuchnia na wymiar u stolarza? Cennik poszczególnych usług prezentuje się następująco:

 • pomiary pomieszczenia – ok. 200-300 zł;
 • przygotowanie indywidualnego projektu – od kilkuset do nawet 1000 zł; zdarza się, że projekt kuchni przygotowuje jego późniejszy wykonawca, dlatego sam projekt jest już wliczony w cenę realizacji;
 • wykonanie mebli – w zależności od rodzaju materiałów i sposobu wykończenia możemy przyjąć cenę od ok. 1500 zł do 3500 zł za mb;
 • montaż kuchni – zwykle wliczony w cenę, jeśli jednak wymaga dodatkowej płatności, wiąże się z kosztem ok. 50 - 100 zł za godzinę.

Podane ceny są orientacyjne, ponieważ każda firma proponuje nieco inny cennik w zależności od zakresu usług czy też regionu.

Cena kuchni na wymiar a rodzaj materiałów

Największy wpływ na cenę kuchni na wymiar ma rodzaj użytych materiałów do ich wytworzenia. Do wyceny brane są pod uwagę następujące elementy:

 • materiał na korpusy mebli,
 • materiał na fronty,
 • rodzaj blatów kuchennych,
 • akcesoria meblowe np. zawiasy, systemy szuflad, systemy do szafek itp.,
 • oświetlenie.

Poniżej przedstawiamy przykłady, ile kosztuje 1 Mb kuchni na wymiar w zależności od użytych materiałów.

 • Fronty kuchenne

Ogromny wpływ na kwotę, jaką zapłacisz za całą zabudowę, ma cena frontów kuchennych.

Najtańsze są meble wykonane z płyt laminowanych, czyli płyt wiórowych pokrytych cienką warstwą laminatu. Jeśli wybierasz taką opcję, zaplanuj w budżecie ok. 800-1000 zł za 1 metr bieżący, jeśli będą to meble z laminatu z obrzeżami melaminowymi.

Zdecydowanie więcej zapłacić trzeba w przypadku obrzeży wykonanych z PCV – 1500-1800 zł/mb oraz z profili aluminiowych – 2300-2800 zł/mb.

Średnia półka cenowa to solidniejsze meble z płyty MDF. Jeśli płyta zostanie pokryta folią PCV, cena wynosi od 1000 do 1500 zł za metr bieżący. Dostępne jest także wykończenie lakierem, zamiast folii PCV). Wówczas musisz liczyć się z kosztem około 2000-2400 zł za metr bieżący. Cena frontów lakierowanych zależy również od wyboru koloru i sposobu wykończenia – mat, półmat lub błysk.

Ciekawą propozycją są także fornirowane zabudowy kuchenne. Cennik 2023 jest w tym przypadku uzależniony od detali wykończenia. W przypadku frontów fornirowanych z połyskiem zapłacisz przeciętnie 2500 zł za 1 mb, zaś przy matowych – średnio 2200 zł za 1 mb.

Najdroższą opcją są drewniane meble kuchenne na wymiar. Wykonane z litego drewna prezentują się niezwykle elegancko i mogą służyć przez długie lata. Cena takiej ekskluzywnej kuchni na wymiar zależy od rodzaju drewna użytego do jej budowy i wynosi od 2500 – 3000 zł / mb w przypadku mebli sosnowych, przez 3600 – 4500 zł za metr bieżący kuchni dębowej i minimum 4000 zł / mb, jeśli kuchnia wykonana jest z drewna egzotycznego.

 • Blaty kuchenne

Z różnego materiału mogą być wykonane również blaty kuchenne. Do wyboru masz kilka opcji, między innymi blaty kuchenne laminowane (ok. 100 zł za 1 mb), blaty granitowe (od 600 – 2000 zł za 1 mb), blaty kompozytowe (od 1000 – 2000 zł za 1 mb) oraz blaty drewniane (od ok. 200 zł za blaty wykonane z drzew iglastych, przez ok. 500 zł za 1 mb za blaty dębowe, do nawet 5000 zł za 1 mb blaty z egzotycznego gatunku drewna).

Trzeba również pamiętać, że na ostateczną cenę kuchni duży wpływ ma rodzaj standard zastosowanych rozwiązań. Cały budżet może znacznie wzrosnąć, gdy w meblach zastosowana zostanie funkcja cichego domykania drzwiczek czy nowoczesne prowadnice do szuflad. Nie bez znaczenia będzie również region, w którym realizowana jest inwestycja.

Chcesz poznać nasze sposoby na funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię?

Przykładowe ceny kuchni na wymiar

Wiemy już, ile kosztuje metr kuchni w zabudowie. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny kuchni na wymiar za 4 metry bieżące mebli, które są wystarczające do kuchni o powierzchni 10 m2:

 • ok. 3400 – 4200 zł za meble kuchenne z laminatu, z najtańszymi, melaminowymi obrzeżami,
 • ok. 9000 zł za meble kuchenne z fornirowanej matowej płyty MDF,
 • ok. 14 000 – 15 000 zł za meble kuchenne z drewna sosnowego,
 • ok. 17 000 zł za meble kuchenne z drewna egzotycznego.

Warto pamiętać, że ostateczny koszt wykonania zabudowy kuchennej na wymiar może być wyższy, jeśli na przykład zażyczymy sobie wyspę kuchenną. Ponadto producenci często doliczają do rachunku opcje dodatkowe. Przykładowo, jeden zawias z hamulcem „cichy domyk” kosztuje 50 zł, oświetlenie LED około 500 zł, natomiast podnośnik do klapy górnej szafki – 250 zł.

Jak uwzględnić trójkąt roboczy przy projektowaniu ergonomicznej kuchni?

Ile czeka się na kuchnię na wymiar?

Wysoki koszt kuchni na wymiar wynika z dużych nakładów pracy potrzebnych do jej wykonania. Jak długo stolarz robi kuchnię? Może mu to zająć nawet 8-12 tygodni od momentu wykonania projektu, dlatego kuchnię na wymiar warto zamawiać odpowiednio wcześniej np. gdy mamy jeszcze dom w stanie deweloperskim.

Zazwyczaj najdłużej trwa wyprodukowanie płyt meblowych na wymiar (około miesiąca), które zwykle są zamawiane przez stolarza w innym zakładzie. Są jednak firmy, które zajmują się kompleksowo wszystkimi etapami wytwarzania mebli kuchennych i wówczas czas oczekiwania na gotową zabudowę może okazać się krótszy – do 3-6 tygodni.

Warto pamiętać, że czasochłonne może być też samo wykonanie projektu kuchni i że dopiero gdy będzie on gotowy, znana będzie cena za meble kuchenne na wymiar, a także przybliżony czas jej realizacji.

montowanie drzwiczek w szafkach kuchennych

Jak długo trwa montaż mebli kuchennych?

Rozmawiając z wykonawcą na temat tego, ile kosztuje kuchnia na wymiar, warto dopytać o szczegółowe ceny poszczególnych usług. Zwykle bowiem ogólne cenniki obejmują koszt samego wykonania mebli z danych materiałów. Tymczasem po zrobieniu zabudowy należy ją jeszcze zamontować i, choć część osób oferuje tę usługę w cenie, wiele żąda dodatkowej opłaty za montaż kuchni na wymiar.

Ile kosztuje robocizna kuchni? Ok. 50 – 80 zł za godzinę pracy, co całościowo daje sumę od 700 zł wzwyż. Wszystko zależy od liczby elementów i dodatkowych rozwiązań oraz stopnia zaawansowania projektu. Oznacza to również, że montaż może potrwać od kilku godzin do 3 dni.

Jakie stawki widnieją w aktualnym cenniku usług remontowych 2023?

Czy opłaca się robić meble na wymiar?

Odpowiedź na pytanie, czy warto robić meble na wymiar, jest dość złożona i wymaga ujęcia wielu aspektów. Wiemy już, ile kosztuje metr bieżący mebli kuchennych i że w każdym przypadku jest to niemała suma. Widać to zwłaszcza, gdy porównamy ją z ceną gotowych zestawów meblowych dostępnych w popularnych marketach budowlanych, a nawet z ceną mebli modułowych. Za 4 metry bieżące kuchni na wymiar z laminatu średniej jakości trzeba zapłacić około 6 – 7 tys. zł. Tymczasem gotowy zestaw o podobnej wielkości znajdziemy już za cenę około 2-3 tys. zł.

Czy jednak warto ponieść ten koszt?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że – mimo systematycznego rozbudowywania oferty sklepowej – ze zrozumiałych względów ma ona charakter uniwersalny i standardowy. Oznacza to, że dopasowana jest raczej do pomieszczeń o typowych kształtach i wymiarach.

Jeśli twoja kuchnia wyróżnia się pod tym względem, funkcjonalne zaaranżowanie pomieszczenia gotowymi meblami będzie bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Również jakość tego typu mebli pozostawia często wiele do życzenia – zwłaszcza w przypadku najtańszych zestawów.

Wysokie ceny za metr za meble kuchenne na wymiar to jednak niejedyna ich wada. Należy wziąć też pod uwagę bardziej skomplikowany proces ich zakupu (największe trudności zazwyczaj dotyczą etapu projektowania kuchni) oraz długi czas oczekiwania na wykonanie zabudowy.

Czy w takim razie warto ponieść wyższe koszty kuchni na wymiar? Za zamówieniem mebli kuchennych na wymiar przemawia ich wiele zalet:

 • są idealnie dopasowane do danego wnętrza (nawet o nietypowym kształcie),
 • dają możliwość optymalnego zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni kuchennej,
 • są dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników (można zamówić np. niższe blaty dla osób niepełnosprawnych, niestandardową szerokość szafek czy nietypowy układ zabudowy),
 • mają niepowtarzalny design – można je zaprojektować w dowolny sposób pod względem kolorystyki, sposobu wykończenia lub doboru materiałów.

Meble na wymiar to opcja dla osób oczekujących pełnej personalizacji swojej kuchni oraz nietypowych, a bardzo przydatnych na co dzień rozwiązań. Wybierając meble na zamówienie, masz także dostęp do bardzo szerokiej gamy materiałów wykończeniowych, a możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone i zależą wyłącznie od oczekiwań oraz zasobności portfela inwestora.

Warto jednak pamiętać, że wysoka cena kuchni na wymiar nie zawsze oznacza ich wyższą jakość. To, czy meble robione na zamówienie będą solidniejsze od gotowych zestawów, zależy bowiem to od kunsztu i doświadczenia wykonawcy, a także wybranych materiałów.

Warto zatem porozmawiać przynajmniej z kilkoma sprawdzonymi wykonawcami i poprosić o różne wyceny. Wybór pierwszej firmy w większości przypadków nie będzie ani przemyślany, ani trafiony.

Jak zaprojektować kuchnię na miarę 2023 roku? Zobacz, jakie trendy królują!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Sponsorowane
Jak dobrać piekarnik do kuchni?
27.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Sponsorowane
Jak dobrać piekarnik do kuchni?
27.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Meble kuchenne modułowe
01.09.2021 r. Diana Sulyma

Meble kuchenne modułowe – czym charakteryzują się systemowe zestawy mebli?

Meble kuchenne modułowe cieszą się dużą popularnością już od wielu lat. Wszys...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Meble kuchenne modułowe
01.09.2021 r. Diana Sulyma

Meble kuchenne modułowe – czym charakteryzują się systemowe zestawy mebli?

Meble kuchenne modułowe cieszą się dużą popularnością już od wielu lat. Wszys...

REKLAMA
Zamknij