Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

 EXTRAweekend z 🎁  200 zł do projektu domu! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Budynek gospodarczy bez pozwolenia – jak zbudować zgodnie z prawem budowlanym?

Budynek gospodarczy bez pozwolenia

Rozważasz budowę garażu lub altany ogrodowej na swojej działce? Zanim rozpoczniesz prace budowlane, sprawdź czy aby na pewno możesz postawić dany obiekt bez pozwolenia. W większości przypadków będzie to zależne od jego powierzchni. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, kiedy budynek gospodarczy bez pozwolenia nie narusza przepisów prawnych i jakie zmiany zaszły w tej kwestii w prawie budowlanym w ostatnim czasie.

Projekt domu, który wybrałeś, nie uwzględnia budowy garażu, ale jednak po czasie uznałeś, że go potrzebujesz? Nic straconego. Najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie budowa budynku gospodarczego bez zezwolenia, o ile jego powierzchnia nie przekroczy 35m2. 

Budynek gospodarczy bez pozwolenia – czy to możliwe?

Budowa domu bądź innego budynku wiąże się zazwyczaj z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. W innym przypadku potraktowana może zostać jako samowolna budowlana, co zakończy się karą finansową, a nawet rozbiórką. Czy to oznacza, że w każdym przypadku musisz uzyskać pozwolenie na budowę, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace budowlane?

Na szczęście nie. Pewne obiekty możesz postawić bez dopełniania dodatkowych formalności. Mowa głównie o budynkach gospodarczych, które nie przekraczają 35 m2. W ich przypadku pozwolenie nie jest konieczne, nadal jednak zachodzi obowiązek ich zgłoszenia. Ponadto, liczba takich obiektów może wynieść maksymalnie 2 na każde 500 m2 działki.

Kiedy należy dokonać zgłoszenia budowy budynku gospodarczego do 35 m2? Najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem budowy. Jeśli w tym czasie urząd starostwa nie wniesie sprzeciwu, to można rozpocząć prace budowlane.

Dowiedz się więcej: Dom na zgłoszenie – jak zbudować dom na zgłoszenie? Krok po kroku

Budowa budynku gospodarczego bez pozwolenia – dla kogo?

Budowa budynku gospodarczego bez pozwolenia w przypadku rolników wygląda jeszcze inaczej. W większości przypadków rolnicy mogą liczyć na zwolnienia nie tylko dotyczące pozwolenia na budowę, ale i samego zgłoszenia. Kiedy ma to miejsce?

Gdy budynek gospodarczy związany jest z działalnością rolniczą i ma powstać na działce siedliskowej. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane zwolnienia obejmują głównie rolników, którzy prowadzą niewielkie gospodarstwa. Dlaczego?

Ze względu na fakt, iż bez pozwolenia wybudować można jedynie domy parterowe, których rozpiętość nie przekracza 4,8 m. Nadal zachowane jest także ograniczenie dotyczy powierzchni zabudowy mniejszej niż 35 m2.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia dla rolnika to zatem pewne ułatwienie. Prace budowlane można zacząć od razu bez zwłoki wynoszącej 21 dni.

Jaki budynek gospodarczy można zbudować bez pozwolenia?

Zastanawiasz się, jaki budynek gospodarczy bez pozwolenia możesz zbudować? Będą to głównie obiekty o powierzchni mniejszej niż 35 m2. Najczęściej w definicji tej zawiera się garaż jednostanowiskowy, wiata, oranżeria czy altana ogrodowa. Niekiedy jest to także zabudowany garaż.

Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego materiału zostanie wykonany. Może to być zarówno budynek gospodarczy murowany bez pozwolenia, jak i również budynek drewniany. Jako ciekawostkę warto dodać, że bez pozwolenia można postawić także domek holenderski, o ile również nie przekracza określonej powierzchni.

W niektórych przypadkach możliwa jest budowa budynku gospodarczego 50m2 bez pozwolenia. Dotyczy to wiaty, która ma znaleźć się na działce zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Na względzie należy mieć jednak, że wiata jest szczególnym rodzajem obiektu, ponieważ nie posiada ścian, a jedynie dach i konstrukcję podpartą słupami.

Co więcej, jeśli taka wiata ma powstać na działce niezabudowanej, to wówczas jej powierzchnia może wynosić jedynie do 35 m2. W innym przypadku jej budowa będzie wymagać pozwolenia.

Odpowiedź na pytanie, jak duży budynek gospodarczy można wybudować bez pozwolenia, zależna jest więc od rodzaju obiektu.

Dom do 35 m2 bez zgłoszenia i bez zezwolenia

Czy budynek gospodarczy do 35m2 bez pozwolenia może swoją definicją objąć także dom? Niekoniecznie. Dom to budynek mieszkalny, a nie gospodarczy. Niemniej, dom do 35m2 bez zezwolenia również można postawić.

Co ciekawe, planowane jest wprowadzenie przepisów, które pozwolą zbudować dom bez pozwolenia do 70m2. To z pewnością interesująca zmiana, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na postawienie takiego domu na działce rekreacyjnej. W ten sposób można uzyskać przestrzeń do wypoczynku niskim nakładem finansowym i bez konieczności dopełniania wielu formalności.

Prawo budowlane a budynek gospodarczy bez pozwolenia

Dnia 19 września 2020 wprowadzone zostały zmiany do obowiązujących przepisów Prawa budowlanego. Zgodnie z nimi modyfikacji uległa lista obiektów, które nie wymagają zgłoszenia i pozwolenia na budowę. W nowelizacji pojawiły się głównie zwolnienia dotyczące instalacji gazowych, które wykonywane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zwolnienia objęły również oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,7 m2 (dotąd dotyczyły jedynie oczyszczani przydomowych).

Uznano także, że tarasy naziemne o powierzchni do 35 m2 nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę, zaś powyżej 35 m2 wiążą się z koniecznością zgłoszenia właściwemu organowi.

Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?

Budynek gospodarczy bez pozwolenia

Budynek gospodarczy bez pozwolenia – odległości

Jeśli zamierzasz postawić budynek gospodarczy na swojej działce, to na względzie musisz mieć również przepisy dotyczące jego dopuszczalnej odległości od granicy sąsiedniej działki. Ile ona wynosi?

Budynek gospodarczy na działce budowlanej musi zostać usytuowany od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż 4 m. Ta odległość dotyczy jednak budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy. Jeśli zaś budynek jest zwrócony ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy, to wówczas minimalna odległość zmniejsza się do 3m.

Warto wiedzieć, że w szczególnych sytuacjach ta odległość może być jeszcze mniejsza i wynosić 1,5 m. Warunkiem jest jednak taki zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Co więcej, jeżeli budynek gospodarczy będzie przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, to wówczas może zostać usytuowany bezpośrednio przy granicy działki budowlanej.

Do ilu metrów można budować bez pozwolenia budynek gospodarczy?

Wiesz już, do ilu metrów można budować bez pozwolenia budynek gospodarczy. W większości przypadków będzie to 35 m2. Liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde pięć arów powierzchni. Jeśli zatem powierzchnia Twojej działki wynosi 1000-1400 m2, to możesz na niej postawić maksymalnie dwa takie budynki.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?.

Kiedy można postawić budynek gospodarczy bez pozwolenia?

Budynek gospodarczy bez pozwolenia można postawić w większości przypadków, o ile jego powierzchnia nie przekroczy 35 m2. W większości przypadków taka powierzchnia wystarczy, aby zbudować garaż jednostanowiskowy, altanę ogrodową czy oranżerię.

Problem może pojawić się w przypadku garażu, który ma pomieścić dwa pojazdy, może się bowiem okazać, że jego powierzchnia musi być większa i wówczas konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Fakt, że pozwolenie na budowę nie zawsze jest obowiązkowe, nie oznacza, że od razu można rozpocząć prace budowlane na swojej działce. Przeważnie konieczne jest dokonanie zgłoszenia w urzędzie. Ponadto, zgłoszenie to powinno nastąpić na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, ponieważ tyle czasu ma urząd, aby wnieść sprzeciw dotyczący budowy. Jeśli w tym czasie sprzeciw się nie pojawi, to prace można rozpocząć.

Zgłoszenie budowy nie jest wymagane w przypadku rolników. Jeśli zamierzają oni postawić budynek gospodarczy na działce siedliskowej, to mogą to zrobić bez pozwolenia i bez zgłoszenia. To zatem spore ułatwienie.

Pamiętać należy, że ograniczenie 35m2 nie zawsze dotyczy wszystkich obiektów. Mowa m.in. o wiacie, którą można wybudować bez pozwolenia o ile jej powierzchnia nie przekracza 50 m2.

Planujesz budowę budynku gospodarczego bez pozwolenia? Aby mieć pewność, że optymalnie wykorzystasz dostępną powierzchnię, warto rozważyć wybór projektu budowlanego. Jeśli nie jesteś rolnikiem, nie zapomnij jednak o dokonaniu zgłoszenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
27.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku

Rok 2023 jest kolejnym rokiem, w którym doszło do znaczące przyspieszenie cyfryzacji procesu inwestycyjno budowlanego w Po...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
27.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku

Rok 2023 jest kolejnym rokiem, w którym doszło do znaczące przyspieszenie cyfryzacji procesu inwestycyjno budowlanego w Po...

Reklama
Zamknij