Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dlaczego warto zamontować śniegołapy? Jak je dobrać do blachodachówki?

Śniegołapy

Śniegołapy to proste i niedrogie konstrukcje, które zapobiegają osuwaniu się śniegu z połaci dachu. Okazują się szczególnie przydatne w czasie odwilży, gdy śnieg staje się bardzo ciężki i spadając, może uszkodzić rynny, a nawet stanowić poważne zagrożenie dla osób przechodzących koło budynku. Sprawdź, jak montuje się śniegołapy i ile kosztują takie zabezpieczenia.

Osuwający się śnieg może stanowić problem, jeśli wybierzesz projekt domu ze stromym dachem, np. dwuspadowym. Trzeba umiejętnie dobrać kąt nachylenia dachu, by bez trudu odprowadzać z niego śnieg. W wielu przypadkach może pojawić się konieczność wykorzystania tak zwanych śniegołapów, inaczej płotków śniegowych. Zamontowanie na dachu barier śnieżnych jest niezbędne szczególnie, gdy kąt nachylenia połaci wynosi więcej niż 30 stopni.

Zobacz, jak wygląda płotek przeciwśniegowy i z czego jest wykonany. Czy można go zainstalować samodzielnie?

Czym są śniegołapy i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Śniegołapy to, jak sama nazwa wskazuje, konstrukcje „łapiące śnieg”. Do czego służą takie płotki śniegowe? To zabezpieczenie na dach, które montuje się w celu zatrzymania lub spowolnienia osuwania się pokrywy śnieżnej z połaci.

W naszej szerokości geograficznej śniegołapy na dachu okazują się bardzo potrzebne ze względu na dość śnieżne zimy. Stosuje się je jednak wyłącznie na domach o stromych dachach dwuspadowych lub dachach czterospadowych, ponieważ na dachach płaskich nie występuje problem z osuwaniem się śniegu. Wymagają one regularnego odśnieżania.

Śniegołapy najczęściej wykonane są z blachy ocynkowanej i mogą mieć różną formę, np. niewielkich trójkątów, które rozbijają spadający śnieg na mniejsze kawałki, lub szerszych pasów blachy, wyłapujących i zatrzymujących większe kawałki pokrywy śniegowej.

W sprzedaży dostępne są różnego typu zabezpieczenia śniegowe. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • śniegołapy rurowe – najczęściej montuje się je na dachach pokrytych blachą. Są to konstrukcje składające się z dwóch dość długich i równolegle ułożonych względem siebie rur, a ich zadaniem jest zatrzymywanie osuwającego się śniegu i spowalnianie jego opadania;
  • śniegołapy drabinkowe – przypominają niski płotek i pełnią podobną funkcję co śniegołapy rurowe, czyli zatrzymują masy śniegu opadające z połaci;
  • śniegołapy typu łezka – mają formę kołnierza i ich zadaniem jest spowalnianie osuwania się większych kawałków masy śnieżnej;
  • śniegołapy rozbijacze – są to niewielkie kawałki wygiętej blachy z ostrym zakończeniem, przypominające wsporniki, które montuje się gęsto na dachu w celu rozbijania osuwającej się masy śniegowej. 

Powinieneś wybrać dla siebie takie płotki śniegowe, które w przypadku Twojego domu, a właściwie dachu, najlepiej spełnią swoje zadanie.

ofe-5847238-72227 w-72227

Jakie wymiary mają śniegołapy?

Wymiary śniegołapów powinny być dobrane pod względem kąta nachylenia i wielkości samych połaci. Mniejsze płotki śniegowe będą potrzebne w przypadku niewielkich dachów, a większe – jeśli będziesz mieć do czynienia z dużym, wielospadowym.

Jeśli chodzi o wymiary, śniegołapy typu łezka najczęściej mają szerokość około 20 cm, natomiast śniegołapy rurowe i drabinkowe mierzą do 200-300 cm długości, a ich wysokość wynosi 15 lub 20 cm.

Jak przeprowadzić i ile kosztuje remont dachu w 2022 roku?

Jakie funkcje pełnią śniegołapy?

Głównym powodem, dla którego montuje się śniegołapy na dachu, jest możliwość uniknięcia konsekwencji osuwania się pokrywy śnieżnej zalegającej na połaciach. Taki zjawisko może mieć bardzo poważne skutki podczas odwilży, ponieważ śnieg staje się wtedy bardzo ciężki i zbity, dlatego spadając z dachu, może poczynić spore szkody, a przede wszystkim zrobić komuś krzywdę.

Zagrożone są głównie wtedy rynny, które pod ciężarem osuwającego się śniegu mogą ulec odkształceniu lub nawet zerwaniu. Spadające z dachu kawałki zbitego śniegu również są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt przechodzących koło budynku. Wystarczy sobie uświadomić, że jeden metr sześcienny mokrego lub oblodzonego śniegu waży od 400 do nawet 800 kg!

Dzięki montażowi śniegołapów na dachówkę można także uniknąć uszkodzenia innych elementów znajdujących się tuż przy budynku, np. krzewów, donic kwiatowych, pergoli czy też zaparkowanego pod domem samochodu.

Koszty naprawy orynnowania czy też wypłaty odszkodowania dla zranionych śniegiem osób są bardzo duże, dlatego zamiast ryzykować, lepiej zamontować na dachu odpowiednie bariery śnieżne.

Płotek śniegowy jest tani i łatwy w montażu, poza tym nie psuje estetyki pokrycia dachowego – można idealnie dopasować śniegołapy do dachówki lub blachy pod względem kolorystycznym, dzięki czemu są one niemal niewidoczne.

Ile kosztuje więźba dachowa w 2022 roku?

śniegołapy zamontowane na dachu

Jak wybrać śniegołapy dachowe do rodzaju dachówki?

Śniegołapy sprzedawane są najczęściej jako konstrukcje uniwersalne, a więc można je zamontować w zasadzie na każdym dachu – czyli np. z gontu, papy, a także blachy i wszelkiego rodzaju dachówek.

Jakie śniegołapy będą się najlepiej nadawały do dachówki? Można znaleźć produkty przeznaczone właśnie do tego. Zalicza się do nich:

  • śniegołapy rurowe do blachodachówki,
  • śniegołapy do blachy na rąbek,
  • śniegołapy do blachy trapezowej (śniegołapy blachotrapez),
  • specjalne śniegołapy do dachówki karpiówki.

Każdy taki model jest dostosowany do danego pokrycia głównie pod względem metody mocowania.

Co do zasady powinno się wybrać śniegołapy w tym samym kolorze co dach. Pod tym względem wybór produktów jest bardzo duży, ponieważ producenci proponują je w szerokiej gamie kolorystycznej, odpowiadającej najpopularniejszym odcieniom pokryć. W zależności od potrzeb można również dobrać śniegołapy w wersji matowej lub z połyskiem.

Zabezpieczenia śniegowe na dach powinny być przede wszystkim skuteczne w stosowaniu. Dlatego jeśli masz dach pokryty blachodachówką, wybierz śniegołapy dachowe w formie drabinek lub śniegołapy rurowe, dostosowane do odpowiednich modułów swojej blachodachówki. Składają się one z dwóch rur połączonych wspornikami.

Płotki śniegowe do blachy trapezowej często mają postać obróbki blacharskiej, która przypomina kalenicę. To rąbek opierający się na zakładkach z dwóch stron. Zaletą takich śniegołapów z pewnością będzie niski koszt wykonania oraz możliwość realizacji gotowych obróbek przez dekarza.

Ile śniegołapów zastosować na dachu? Jeśli masz bardzo długie połacie dachowe, to zgodnie z zaleceniami ekspertów lepiej zamontować te rozwiązania właściwie na powierzchni całego dachu, bo tylko wtedy będą one bezpiecznie rozbijać całą zalegającą na nim pokrywę śnieżną i zabezpieczą dodatkowo płotki przeciwśniegowe przed zniszczeniem.

Jakie śniegołapy wybrać do dachówki? Płotki przeciwśniegowe w takiej sytuacji wymagają demontażu pokrycia dachu. Warto rozważyć możliwość zastosowania systemowych dachówek ze stoperem, które przeznaczone są do zatrzymywania śniegu. Nie wolno po nich ani chodzić, ani wykorzystywać w postaci stopni dla kominiarzy.

Same dachy również bywają różne. O charakterystyce swojego typu dachu przeczytasz w odpowiednim naszym artykule:

Ile kosztują śniegołapy?

Podstawową kwestią, która interesuje planujących zastosowanie barier przeciwśnieżnych na swoim dachu, jest to, ile kosztują śniegołapy.

Cena śniegołapów nie jest wysoka, choć zależy od rodzaju konstrukcji. Za pojedynczy element z blachy typu łezka, czyli najpopularniejsze śniegołapy do blachy trapezowej, trzeba zapłacić od 3 do 5 zł. Należy jednak pamiętać, że stosuje się je w większej ilości, dlatego w zależności od wielkości dachu łączny koszt zakupu całego kompletu może wynieść kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.

Znacznie droższe są natomiast śniegołapy rurowe – ich cena wynosi bowiem około 150-300 zł. Podobnie kosztują śniegołapy do blachodachówki, np. w formie płotków. W przypadku tych konstrukcji zazwyczaj wystarcza jednak zakup dosłownie kilku elementów.

Rozbijacze śniegu stosowane na dachówce cementowej i ceramicznej oraz do dachówki karpiówki kosztują około 11 zł za sztukę. Tylko nieco droższe są płaskie rozbijacze śniegu, do blachodachówki, blachy trapezowej i dachów bitumicznych.

A ile kosztuje montaż śniegołapów? Cena za taką usługę wynosi około 40-50 zł za sztukę lub metr bieżący. Jeśli jednak zabezpieczenia śniegowe montowane są przy okazji krycia dachu, zazwyczaj można liczyć na znaczne upusty. 

Jak zamontować śniegołapy? Co musimy wiedzieć?

Jak zamontować płotki śniegowe? Jeśli chodzi o standardowe konstrukcje kołnierzowe, należy je zamocować w odpowiedniej ilości i odległości. Co ile centymetrów należy montować śniegołapy, aby zabezpieczały ludzi i zwierzęta oraz konstrukcję dachu przed obsuwającym się śniegiem? Najczęściej robi się to w dwóch rzędach – pierwszy około 50 cm nad rynną, a drugi 40-50 cm wyżej. Elementy w obu rzędach powinny być ułożone naprzemiennie w odległości około pół metra od siebie.

Montaż śniegołapów jest szczególnie zalecany na stromych dachach budynków znajdujących się w tzw. strefach o wyższym obciążeniu śniegiem – w Polsce są to głównie regiony górskie, a także tereny znajdujące się na północy i wschodzie kraju.

Należy też pamiętać, by do pokryć z blachy mocować śniegołapy za pomocą odpowiednich nitów, a do dachówki – z użyciem specjalnych wkrętów. Jakie wkręty do śniegołapów są zalecane przez fachowców? Najlepiej stosować się do instrukcji montażu konkretnych śniegołapów, a wykonanie tego zadania powierzyć specjalistom, którzy je dobiorą.

Wiesz już, jak zamontować bariery przeciwśniegowe, pozostaje pytani:, czy jest to Twoim obowiązkiem, czy jedynie opcją, którą warto rozważyć? Jeśli chodzi o przepisy, śniegołapy w Polsce nie są obowiązkowe. Ich montaż jest jednak zalecany zarówno przez budowlańców, jak i nadzór budowlany, ponieważ pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka powstania szkód wskutek osunięcia się śniegu z połaci dachowej. Najczęściej śniegołapy montuje się na połaciach o długości większej niż 3 metry.

Jak zabezpieczyć dach w konstrukcji przed zimą?

płotki śniegowe na skraju dachu

Śniegołapy czy płotek – na co warto się zdecydować?

Śnieg na dachu nie musi być problematyczny, nawet na obszarach, gdzie jego opady są obfite. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednie zabezpieczenia. Mogą to być rzeczone śniegołapy, ale i płotek przeciwśniegowy. To inny sposób na zabezpieczenie dachu i bezpośredniego sąsiedztwa domu przed opadającymi masami śniegu. 

Najczęściej stosuje się płotek wyłącznie w newralgicznych punktach, czyli np. nad garażem, tarasem czy wejściem do domu, ponieważ zatrzymywanie śniegu na całej długości połaci mogłoby stanowić nadmierne obciążenie dla konstrukcji dachowej. Z tego też względu płotki śniegowe do blachodachówki i innych pokryć dachowych mocuje się na wysokości murłaty, aby ciężki śnieg nie oddziaływał bezpośrednio na okap.

Śniegołapy montuje się natomiast na długości całej połaci dachowej (w co najmniej dwóch rzędach), a więc po to, by nie tyle zatrzymywały, ile spowalniały osuwanie się całej masy śniegowej zalegającej na dachu. Właśnie z tego względu konstrukcje te często mocuje się nad płotkami, aby zapobiec zaleganiu ciężkich mas śniegu na wybranych partiach połaci dachowej.

Czy warto montować śniegołapy na swoim dachu?

Wyjaśniliśmy już, po co śniegołapy mocuje się na dachu, jednak czy rzeczywiście warto je montować, czy nie? Czy potrzebne są w każdej sytuacji? Każdy powinien ocenić to samodzielnie. Większość ekspertów podkreśla, że śniegołapy są bardzo potrzebne.

Należy pamiętać, że w Polsce zimy bywają czasami bardzo śnieżne, a pokrywa śniegowa potrafi nawarstwić się do grubości nawet 30-40 cm. W przypadku nagłej odwilży taka masa może wyrządzić wiele szkód – nie tylko uszkodzić elementy konstrukcji dachu i orynnowania, ale przede wszystkim zagrozić bezpośrednio zdrowiu i życiu ludzi.

Kiedy stosować płotki śniegowe? Na pewno wtedy, gdy dach ma dość duży spadek lub też ma okapy znajdujące się blisko przejścia. Wtedy bariery przeciwśniegowe są zalecane.

Dzięki nim można więc uniknąć wielu kłopotów, a przede wszystkim kosztów finansowych związanych z koniecznością naprawiania rynien czy też wypłaty odszkodowania poszkodowanym osobom.

IIe kosztuje i dlaczego warto wykonać opierzenie dachu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Nowości w tej kategorii

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

REKLAMA
Zamknij