Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Śniegołapy – dlaczego warto zamontować śniegołapy na dachu?

Śniegołapy

Śniegołapy to proste i niedrogie konstrukcje dachowe, które zapobiegają osuwaniu się śniegu z połaci dachu. Okazują się one szczególnie przydatne w czasie odwilży, gdy śnieg staje się bardzo ciężki i spadając, może uszkodzić rynny, a nawet stanowić poważne zagrożenie dla osób przechodzących koło budynku. Sprawdź, jak montuje się śniegołapy i ile kosztują takie zabezpieczenia dachowe.

Osuwający się śnieg może stanowić problem głównie w sytuacji, jeśli wybierzesz projekt domu ze stromym dachem, np. dwuspadowym. Zamontowanie na nim barier śnieżnych jest wówczas niezbędne, szczególnie gdy kąt nachylenia połaci jest większy niż 30 stopni.

Czym są śniegołapy?

Śniegołapy to, jak sama nazwa wskazuje, konstrukcje „łapiące śnieg”, które montuje się na dachu w celu zatrzymania lub spowolnienia osuwania się pokrywy śnieżnej z połaci. Najczęściej wykonane są z blachy ocynkowanej i mogą mieć różną formę np. niewielkich trójkątów rozbijających spadający śnieg na mniejsze kawałki lub szerszych pasów blachy wyłapujących i zatrzymujących większe kawałki pokrywy śniegowej.

W naszej szerokości geograficznej śniegołapy na dachu okazują się bardzo potrzebne ze względu na dość śnieżne zimy. Stosuje się je jednak wyłącznie na domach o stromych dachach dwuspadowych lub dachach czterospadowych, ponieważ na dachach płaskich nie występuje problem z osuwaniem się śniegu. W ich przypadku konieczne jest regularnie odśnieżanie.

Jaką funkcję pełnią śniegołapy? 

Głównym powodem, dla którego montuje się śniegołapy na dachu, jest możliwość uniknięcia konsekwencji osuwania się pokrywy śnieżnej zalegającej na połaciach. Mogą być one bardzo poważne podczas odwilży, ponieważ wtedy śnieg staje się bardzo ciężki i zbity, dlatego spadając z dachu, może poczynić spore szkody. Przede wszystkim zagrożone są wtedy rynny, które pod ciężarem osuwającego się śniegu mogą ulec odkształceniu lub nawet zerwaniu.

Spadające kawałki zbitego śniegu z dachu są również niebezpieczne dla ludzi i zwierząt przechodzących koło budynku. Wystarczy sobie uświadomić, że jeden metr sześcienny mokrego lub oblodzonego śniegu waży od 400 do nawet 800 kg – taki ciężar spadający z dość dużą prędkością na głowę może w skrajnym przypadku nawet zabić.

Montując śniegołapy na dachówkę, można także uniknąć uszkodzenia innych elementów znajdujących się tuż przy budynku, np. krzewów, donic kwiatowych, pergoli czy też zaparkowanego pod domem samochodu.

Koszty naprawy orynnowania czy też wypłaty odszkodowania dla zranionych śniegiem osób są bardzo duże, dlatego zamiast ryzykować, lepiej zamontować na dachu odpowiednie bariery śnieżne.

Są one tanie i łatwe w montażu, poza tym nie psują estetyki pokrycia dachowego – można idealnie dopasować śniegołapy do dachówki lub blachy pod względem kolorystycznym, dzięki czemu są one niemal niewidoczne.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać dachówkę?

Jakie są rodzaje śniegołapów?

W sprzedaży dostępne są różne zabezpieczenia śniegowe. Do najważniejszych ich rodzajów należy zaliczyć:

  • śniegołapy rurowe – najczęściej montuje się je na dachach pokrytych blachą; są to konstrukcje składające się z dwóch dość długich i równolegle ułożonych względem siebie rur, a ich zadaniem jest zatrzymywanie osuwającego się śniegu i spowalnianie jego opadania, 
  • śniegołapy drabinkowe – przypominają niski płotek i pełnią podobną funkcję co śniegołapy rurowe, czyli zatrzymują opadające z połaci masy śniegu,
  • śniegołapy typu łezka – mają formę kołnierza i ich zadaniem jest spowalnianie osuwania się większych kawałków masy śnieżnej,
  • śniegołapy rozbijacze – są to niewielkie kawałki wygiętej blachy z ostrym zakończeniem przypominające wsporniki, które montuje się gęsto na dachu w celu rozbijania mas osuwającej się masy śniegowej. 

Śniegołapy – wymiary

Jeśli chodzi o wymiary, śniegołapy typu łezka najczęściej mają szerokość około 20 cm, natomiast śniegołapy rurowe i drabinkowe dostępne są o długości do 200-300 cm i wysokości 15 lub 20 cm.

Jak wybrać śniegołapy dachowe?

Śniegołapy sprzedawane są najczęściej jako konstrukcje uniwersalne, a więc można je zamontować w zasadzie na każdym dachu – czyli np. z gontu, papy, a także blachy i wszelkiego rodzaju dachówek.

Można także znaleźć produkty dedykowane, np. śniegołapy rurowe do blachodachówki, śniegołapy do blachy na rąbek, śniegołapy do blachy trapezowej czy też specjalne śniegołapy do dachówki karpiówki. Każdy taki model jest dostosowany do danego pokrycia głównie pod względem metody mocowania.

Co do zasady powinno się wybrać śniegołapy w tym samym kolorze, co dach. Pod tym względem wybór produktów jest bardzo duży, ponieważ producenci proponują je w szerokiej gamie kolorystycznej, odpowiadającej najpopularniejszym odcieniom pokryć dachowych. W zależności od potrzeb, można również dobrać śniegołapy w wersji matowej lub z połyskiem.

Sprawdź: Na czym polega konserwacja dachu i rynien?

śniegołapy

Śniegołapy – ile kosztują?

Cena śniegołapów nie jest wysoka, choć zależy od rodzaju konstrukcji. Za pojedynczy element z blachy typu łezka, czyli najpopularniejsze śniegołapy do blachy trapezowej, trzeba zapłacić od 3 do 5 zł. Należy jednak pamiętać, że stosuje się je w większej ilości, dlatego w zależności od wielkości dachu łączny koszt zakupu całego kompletu może wynieść kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.

Znacznie droższe są natomiast śniegołapy rurowe – ich cena wynosi bowiem około 130-150 zł. Podobnie kosztują śniegołapy do blachodachówki, np. w formie płotków. Jednak w przypadku tych konstrukcji zazwyczaj wystarcza zakup dosłownie kilku elementów.

A ile kosztuje montaż śniegołapów? Cena za taką usługę wynosi około 30-50 zł za sztukę lub metr bieżący. Jeśli jednak zabezpieczenia śniegowe montowane są przy okazji krycia dachu, zazwyczaj można liczyć na znaczne upusty.

Śniegołapy – montaż. Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak zamontować śniegołapy na dachu? Jeśli chodzi o standardowe konstrukcje kołnierzowe, należy je zamocować w odpowiedniej ilości i odległości. Najczęściej montuje się je w dwóch rzędach – pierwszy rząd około 50 cm nad rynną, a drugi 40-50 cm wyżej. Elementy w obu rzędach powinny być ułożone naprzemiennie w odległości około pół metra od siebie.

Należy też pamiętać, by do pokryć z blachy mocować śniegołapy za pomocą odpowiednich nitów, a do dachówki z użyciem specjalnych wkrętów. Najlepiej stosować się do instrukcji montażu konkretnych śniegołapów, a wykonanie tego zadania powierzyć fachowcom.

Śniegołapy – czy montować? Jakie są przepisy?

Jeśli chodzi o przepisy, śniegołapy w Polsce nie są obowiązkowe. Jednak ich montaż jest zalecany zarówno przez budowlańców, jak i nadzór budowlany, ponieważ pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka powstania szkód wskutek osunięcia się śniegu z połaci dachowej. Najczęściej śniegołapy montuje się na połaciach o długości większej niż 3 metry.

Gdzie montować śniegołapy?

Montaż śniegołapów jest szczególnie zalecany na stromych dachach budynków znajdujących się na terenach w tzw. strefach o wyższym obciążeniu śniegiem – w Polsce są to głównie regiony górskie, a także znajdujące się na północy i wschodzie kraju.

To może Cię zainteresować: Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Śniegołapy czy płotek – na co warto się zdecydować?

Alternatywnym zabezpieczeniem na dachu przed opadającymi masami śniegu jest płotek przeciwśniegowy. Może mieć on długość od 100 do nawet 300 cm i jego zadaniem jest zatrzymywanie osuwającego się śniegu na dachu.

Najczęściej stosuje się go wyłącznie w newralgicznych punktach, czyli np. nad garażem, tarasem czy wejściem do domu, ponieważ zatrzymywanie śniegu na całej długości połaci mogłoby stanowić nadmierne obciążenie dla konstrukcji dachowej. Z tego też względu płotki mocuje się na wysokości murłaty, aby ciężki śnieg nie oddziaływał bezpośrednio na okap.

Śniegołapy montuje się natomiast na długości całej połaci dachowej (w co najmniej dwóch rzędach), a więc po to, by nie tyle zatrzymywały, co spowalniały osuwanie się całej masy śniegowej zalegającej na dachu.

Dzięki nim śnieg zsuwa się stopniowo i równomiernie. Właśnie z tego względu konstrukcje te często mocuje się nad płotkami, aby zapobiec zaleganiu ciężkich mas śniegu na wybranych partiach połaci dachowej.

Śniegołapy – czy warto je montować?

Wyjaśniliśmy już, po co śniegołapy mocuje się na dachu, jednak czy rzeczywiście warto je montować, czy nie, każdy powinien ocenić samodzielnie. Większość ekspertów podkreśla, że śniegołapy są bardzo potrzebne.

Należy pamiętać, że w Polsce zimy bywają czasami bardzo śnieżne, a pokrywa śniegowa potrafi nawarstwić się do grubości nawet 30-40 cm. W przypadku nagłej odwilży taka masa może wyrządzić wiele szkód – nie tylko uszkodzić elementy konstrukcji dachu i orynnowania, ale przede wszystkim zagrozić bezpośrednio zdrowiu i życiu ludziom.

Dzięki  można więc uniknąć wielu kłopotów, a przede wszystkim kosztów finansowych związanych z koniecznością naprawiania rynien czy też wypłaty odszkodowania poszkodowanym osobom.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Dach
Dźwigar dachowy
21 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Dźwigar dachowy – co to jest i jak odpowiednio dobrać dźwigary do konstrukcji dachu?

Budowa dachu w dużej mierze wpływa na funkcjonalność budynku. Kluczową rolę w...

Dach
Ondulina na dach
15 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ondulina na dach – czym jest i jak prawidłowo pokryć dach onduliną?

Ondulina na dach, zwana również płytą bitumiczną, to ekologiczne i przystępne...

Dach
Wiatrownica
15 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?

Wiatrownica dachowa, nazywana także obróbką szczytową, musi być idealnie dopa...

Dach
Lepik na zimno
13 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Lepik na zimno – jak używać i gdzie można wykorzystać lepik na zimno?

Lepik na zimno jest produktem klejącym o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza...

Dach
Dźwigar dachowy
21 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Dźwigar dachowy – co to jest i jak odpowiednio dobrać dźwigary do konstrukcji dachu?

Budowa dachu w dużej mierze wpływa na funkcjonalność budynku. Kluczową rolę w...

Dach
Ondulina na dach
15 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ondulina na dach – czym jest i jak prawidłowo pokryć dach onduliną?

Ondulina na dach, zwana również płytą bitumiczną, to ekologiczne i przystępne...

Dach
Wiatrownica
15 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?

Wiatrownica dachowa, nazywana także obróbką szczytową, musi być idealnie dopa...

Dach
Lepik na zimno
13 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Lepik na zimno – jak używać i gdzie można wykorzystać lepik na zimno?

Lepik na zimno jest produktem klejącym o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza...