Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Blacha na rąbek – jakie wady i zalety ma położenie blachy na rąbek stojący?

Blacha na rąbek – jakie wady i zalety ma położenie blachy na rąbek?

Blacha na rąbek to jedna z najpopularniejszych technik krycia dachu. Choć często można przeczytać, że należy ona do metod nowoczesnych, nic bardziej mylnego. Znana była i stosowana już dawno temu. Blacha na rąbek stojący sprawdzi się głównie przy dużych powierzchniach. Doceniana jest za walory estetyczne, ale i wysoką trwałość. Jak dokładnie wygląda? Czy można użyć jej również na elewacji?

Czy wiesz, jaki dach uwzględnia Twój projekt domu? Przyjrzyj się dokładnie. Być może będzie to właśnie blacha na rąbek! W dzisiejszym wpisie dowiesz się, co to dokładnie jest i kiedy warto o niej pomyśleć.

Blacha na rąbek – co to jest?

Blacha panelowa na rąbek to nazwa, który brzmi dość nietypowo. Jeśli nie miałeś okazji wybierać pokrycia dachowego, to możliwe, że dotąd o niej nie słyszałeś. Co właściwie oznacza? Jest to rodzaj blachy płaskiej kładzionej na dachy, która nie posiada tłoczeń charakterystycznych dla blachodachówki. Z wyglądu przypomina raczej dachówki klasyczne.

Ponadto, blacha na rąbek ma pionowe i stojące rąbki. Łatwo się zatem domyślić, że to od nich pochodzi nazwa tej blachy. 

Blacha na rąbek stojący to jednak nie tylko konkretny rodzaj blachy, ale cała technika jej układania. Dawniej do krycia dachu stosowano przede wszystkim arkusze płaskiej blachy ocynkowej, których połączenia zakładano i zaginano na krawędzi, aby zapewnić ich odpowiednia szczelność. Tworzyły one wspomniany rąbek. Obecnie ta technika wygląda nieco inaczej, gdyż dostępne są blachy z rolki.

Zdarza się jednak, że specjaliści sięgają również po blachy w formie cienkich paneli (zazwyczaj o grubości ok. 0,6 mm).

Blacha na rąbek – parametry i materiał

Blachy na rąbek produkowane są z różnego rodzaju metali. Największą popularnością pod tym względem cieszy się stal cynkowana, a także aluminium. Na ten rodzaj materiału można otrzymać nawet 10-15 lat gwarancji, co z pewnością ma znaczenie przy jego wyborze. Zarówno aluminium, jak i stal pokryte są z dwóch stron dodatkową warstwą podkładową.

W przypadku paneli stosowana jest również antypoślizgowa powłoka na bazie poliestru. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na pokrycie matowe, czy też z połyskiem. Jeśli zależy Ci na jak najdłuższej gwarancji i najwyższej trwałości, to postaw na blachę cynkowo-tytanową. W związku z tym, że ten materiał jest kosztowny, rzadko kiedy wybiera się go jako pokrycie dachu domu jednorodzinnego. Zdecydowanie częściej pojawia się na dachach budynków użyteczności publicznej.

Duże znaczenie mają parametry wybranego materiału. Warto zwrócić uwagę m.in. na izolację akustyczną. Można ją poprawić, stosując specjalną włókninę. Zweryfikuj także jego żywotność i sprawdź, w jaki sposób blacha na rąbek stojący jest osadzana na dachu. W większości przypadków osadzana będzie na poszyciu z membrany dachowej, ponieważ to praktyczne rozwiązanie. Ciężar blachy na rąbek stojący także będzie mieć znaczenie.

Tekstura blachy na rąbek przeważnie jest jednolita, nie posiada ona żadnych wgłębień. Zdarza się jednak, że dostępne są falowany blachy. 

Blacha na rąbek stojący – kiedy się sprawdzi?

Blacha na rąbek stojący ma tradycyjny wygląd, ale nowoczesną formę. Produkty te polecane są głównie do pokryć dachowych budynków w miejskich rezerwatach przyrody oraz obiektach kultu, a także nowo budowanych apartamentowcach, nowoczesnych domach jednorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Jak zatem widać, ich funkcjonalność jest bardzo rozbudowana.

Co ciekawa, blacha płaska na rąbek sprawdzi się nie tylko na dachu, choć tam rzeczywiście widywana jest najczęściej. Gdzie zatem można ją jeszcze zastosować? Na elewacji

Blacha na rąbek na elewacji to ciekawy sposób na wykończenie wielu budynków, chociażby nowoczesnych domków letniskowych.

ofe-5847238-70657 w-70657

Blacha na rąbek – cena

Czy cena blachy na rąbek stojący jest wysoka? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ koszt będzie zależny od materiału, na jaki się zdecydujesz. A jak już wiesz, wybrać możesz ich przynajmniej kilka.

Niemniej standardowa cena za m2 blachy na rąbek wynosi ok. 30 zł za m2. Najtańsze panele możesz kupić nawet za 20 zł za m2. Najdroższa będzie blacha tytanowo-cynkowa na rąbek. Cena w tym przypadku to ok. 35 zł za m2.

A co z montażem? Możesz wykonać go samodzielnie, wówczas nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Nie jest to jednak zadanie dla każdego. Cena montażu blachy na rąbek jest zazwyczaj zależna od lokalizacji i wynosi ok. 130-160 złotych.

Sprawdź także: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Blacha na rąbek stojący – instrukcja montażu

Czy możesz przeprowadzić montaż blachy na rąbek stojący samodzielnie? Zazwyczaj jest to możliwe, o ile masz pewne umiejętności w tym zakresie. Nieumiejętne ułożenie powoduje falowanie blachy. Potrzebujesz porady? Poniżej znajdziesz instrukcję montażu blachy na rąbek, która krok po kroku przeprowadzi Cię po tym zadaniu.

 1. Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały. Potrzebne będą: arkusze panelu na rąbek, nożyce do blachy, wkrętarka, zestaw wkrętów do obróbek, zestaw wkrętów do montażu paneli
 2. Wszystko gotowe? W takim razie możesz zacząć od ułożenia membrany paroprzepuszczalnej. 
 3. Czas na przytwierdzenie łat do krokwi. Co ile kłaść łaty? Zalecany rozstaw łat to 25 centymetrów.
 4. Ułóż panele, zaczynając od skraju dachu. Pamiętaj, aby ułożyć je prostopadle do okapu.
 5. Wyznacz kąt prosty i zamocuj wewnętrzną część panelu do każdej z łat. Do tego celu wykorzystaj wkręty.
 6. Ułóż połać - montuj kolejne arkusze i dociskaj panel w zamku.
 7. Montaż ostatniego arkusza wiąże się z koniecznością jego docięcia. Wykorzystaj nożyce.
 8. Teraz musisz odgiąć pozostałą część blachy w taki sposób, aby utworzył się rąbek.
 9. Zamontuj panele do deski szczytowej. Ponownie użyj wkrętów.
 10. Pora na montaż obróbek kalenicowych.
 11. Na koniec należy zamontować wiatrownicę.

Blacha na rąbek montaż

Montaż blachy na rąbek to zadanie bardzo pracochłonne i wymagające pewnej wiedzy. Jeśli nie jesteś do końca pewien, jak to zrobić, lepiej powierz to zadanie specjalistom.

Blacha na rąbek stojący – wady i zalety

Główna zaleta blachy na rąbek stojący to estetyka. Jej wygląd jest minimalistyczny i jednocześnie bardzo atrakcyjny. Spodoba się osobom, które cenią nowoczesną stylistykę. Występują w bogatej gamie kolorystycznej, dlatego jej wygląd łatwo dopasować do indywidualnych preferencji. Blacha na rąbek jest przy tym niezwykle lekka, dlatego nie obciąża konstrukcji dachowej. Zapewnia jednocześnie szczelność na wysokim poziomie. 

Niestety, blacha na rąbek stojący nie jest wolna od wad i w niektórych przypadkach wydają się one negatywnie odbijać na jej funkcjonalności. Podstawa to nagrzewanie się blachy, co może być uciążliwe latem, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Przez nagrzewanie się blacha może generować hałas. Nie jest on znaczący i nie słychać go przy zamkniętych oknach, lecz pykanie nagrzanej blachy w upalny dzień może być nieco irytujące.

Blacha na rąbek – co warto jeszcze wiedzieć przed wyborem?

Blacha na rąbek występuje zazwyczaj w kolorze szarym, jednak nie jest to jedyny dostępny odcień. W rzeczywistości jest ich bardzo wiele. Wybierać możesz spośród stonowanych barw, jak brąz czy biel, a nawet pokusić się o czerwień czy kolor żółty. Cena nie będzie się znacząco różnić. Wiele zależy od tego, gdzie dokładnie chcesz ją zamontować. Żółte pokrycie dachowe nie zawsze będzie dobrym pomysłem.

Blachę na rąbek możesz także zamontować na elewacji. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie w przypadku nowoczesnych projektów garaży i jest to bardzo ciekawy i jednocześnie praktyczny pomysł. Zastanów się jednak, czy taki garaż będzie pasował do pozostałych zabudowań na Twojej posesji.

Blacha na rąbek – czy warto się zdecydować?

Opinie dotyczące blachy na rąbek są zróżnicowane. Ten materiał, jak również technika wykazuje jednak więcej zalet niż wad. Jeśli szukasz rozwiązań nowoczesnych i minimalistycznych, to prawdopodobnie blacha na rąbek przypadnie Ci do gustu.  A jaką blachę na rąbek wybrać? Poszczególne blachy nie różnią się aż tak, więc możesz kierować się w tym przypadku własnymi upodobaniami. Zwróć jednak uwagę również na trwałość.

Dachówka czy blacha na rąbek? Co będzie lepsze?

Dachówka to rozwiązanie wybierane o wiele częściej w naszym kraju. Wynika to po części z jego uniwersalności. Dachówki występują w tak wielu rodzajach, że łatwo dopasować ją do ogólnego wyglądu budynku. Blacha na rąbek nie wszędzie będzie pasować, gdyż jej wygląd może okazać się nieco surowy. Musisz zatem samodzielnie rozważyć, co okaże się lepsze akurat w przypadku Twojego budynku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij