Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Bojler elektryczny – zalety i wady bojlera elektrycznego

Bojler elektryczny – zalety i wady bojlera elektrycznego

Bojler elektryczny jest najczęściej wybieranym ze wszystkich rodzajów bojlerów. Postrzegany jest jako optymalne rozwiązanie ze względu na łatwy montaż i prostą obsługę. Na rynku dostępne są różne pojemności urządzeń do ogrzewania wody użytkowej. Który lepiej się sprawdzi: bojler elektryczny 80 l czy bojler elektryczny 50 l? Przeczytaj nasz artykuł do końca, aby dowiedzieć się, jaką pojemność bojlera wybrać dla 4-osobowej rodziny.

W każdym budynku mieszkalnym musi być dostęp do ciepłej wody. Ciepła woda użytkowa jest niezbędna nie tylko do mycia się, ale także do ogrzewania obiektu. Dlatego każdy projekt domu musi uwzględniać urządzenie odpowiedzialne za jej przygotowanie.

Bojler elektryczny – jak działa?

Mówiąc w dużym skrócie, bojler elektryczny to podgrzewacz. Ta nazwa również pozostaje w użytku, ale używana jest w tym kontekście stosunkowo rzadko, gdyż kryje się pod nią znacznie więcej urządzeń niż tylko bojler elektryczny. Jeszcze inna nazwa to terma elektryczna.

Bojler elektryczny jest to zbiornik wyposażony w jedną lub kilka grzałek elektrycznych, który służy do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dostępne są bojlery o różnych pojemnościach, dzięki czemu urządzenie to ma uniwersalne zastosowanie.

Przejdźmy jednak do konkretów: jak działa bojler elektryczny? Pojemnościowe urządzenie do ogrzewania wody użytkowej podgrzewa wodę, wykorzystując do podniesienia i utrzymania jej temperatury energię elektryczną. Dopływ prądu z sieci zapewniają podłączonego do niego grzałki.

Ile prądu zużywa bojler elektryczny? To zależy od mocy. Podgrzewacze o małej mocy pobierają mniej energii, przez co muszą dłużej pracować. Średnie roczne zużycie energii elektrycznej dla bojlera o pojemności 120 l, mocy 1500 W, który włączany jest na ok. 2 h dziennie, to ponad 1000 kWh.

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Bojler elektryczny 80 l, bojler elektryczny 50 l, bojler elektryczny 60 l – właściwości i specyfikacja

Szukając bojlera elektrycznego do domu, warto zwracać szczególną uwagę na specyfikację wybranych urządzeń. Pojemnościowe podgrzewacze wody pod wieloma względami różnią się od siebie. Kluczowe czynniki przy wyborze bojlera elektrycznego to:

  • moc – wpływa na szybkość podgrzewania wody. Do domu jednorodzinnego polecane są bojlery o mocy od 3 do 4,5 kW.
  • temperatura – możliwość regulowania temperatury wody jest ważna. Warto zainwestować w bojler z elektronicznym układem sterowania natężeniem strumienia wody.
  • przenikalność cieplna – opisuje przenikanie ciepła przez przegrody termiczne. Od niego zależy, jak szybko stygnie bojler po wyłączeniu zasilania.
  • wielkość – pojemność zbiornika ma bardzo duże znaczenie. To od niej zależy, ile osób będzie mogło swobodnie korzystać z ciepłej wody w domu. Dla kilkuosobowej rodziny polecane są bojlery o pojemności min. 120 l.

Od powyższych właściwości i tego, czy będą dostosowane do potrzeb mieszkańców domu, zależy energooszczędność. Energooszczędne bojlery mają niewielką pojemność. Zatem jeśli jest tylko taka możliwość, warto zamienić duży bojler elektryczny 80 l lub 100 l na mniejszy, energooszczędny bojler elektryczny 50 l. Im mniejsza ilość wody, tym mniej energii potrzeba do jej ogrzania, a poza tym, łatwiej ją zużyć.

Oczywiście to, ile prądu zużywa bojler elektryczny 80 l czy 120 l zależy od jego mocy. Dlatego do każdego przypadku należy podejść indywidualnie i rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” wyboru zamiast dużego podgrzewacza o pojemności 100 l, małego bojlera elektrycznego 60 l.

Sprawdź także: Co warto wiedzieć o kominku z płaszczem wodnym?

Bojler elektryczny – rodzaje i parametry

Różne są typy bojlerów. Warto poznać każdy z dostępnych, by łatwiej podjąć decyzję o tym, który wybrać. Podstawowy podział obejmuje dwa rodzaje bojlerów, a są to:

  • bojlery pojemnościowe – woda nagrzewana jest w momencie jej zużywania, zatem zwykle trzeba trochę poczekać, aż zrobi się ciepła.
  • bojlery przepływowe – wypełniają się wodą, która zostaje jednorazowo podgrzana, a następnie zmagazynowana. Gdy zostanie zużyta, zbiornik ponownie się napełnia, a jego zawartość ponownie zostaje nagrzana.

Bojlery pionowe

Najczęściej spotykanym rodzajem jest bojler pionowy stojący. Wprawdzie można spotkać też urządzenia do powieszenia na ścianie, ale są rzadko stosowane, gdyż mają ograniczoną pojemność (np. bojler elektryczny 30 l lub bojler elektryczny 40 l). Ze względu na typ budowy wyróżnia się:

  • bojlery elektryczne pionowe dwupłaszczowe,
  • bojlery elektryczne pionowe z jedną lub dwiema wężownicami spiralnymi,
  • bojlery elektryczne pionowe kombinowane, które posiadają zbiornik w zbiorniku,
  • bojlery elektryczne pionowe bez wężownicy.

Z uwagi na rodzaj zastosowanego do budowy wymiennika materiału oraz rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego wyróżnia się bojlery elektryczne pionowe wykonane ze stali: emaliowanej z zabezpieczeniem anodę magnezową, żywicowanej epidianem spożywczym, nierdzewnej w całości i nierdzewnej częściowo.

Obowiązuje jeszcze trzeci podział, w którym uwzględnia się rodzaj izolacji termicznej zastosowanej w bojlerach. Dostępne bojlery elektryczne pionowe ocieplane przy użyciu: pianki poliuretanowej, elastycznej i dość miękkiej gąbki, a także styropianu.

Do domów, gdzie mieszkają 2 osoby, często wybierany jest bojler elektryczny 100 l. Dla 3-osobowej rodziny lepszym wyborem będzie bojler elektryczny energooszczędny o pojemności 120 l lub 150 l.

Bojlery poziome

Bojlery tego typu zawiesza się na ścianie. Są dużo rzadziej wybierane niż bojlery pionowe. W ich przypadku ze względu na konstrukcję wyróżnia się:

  • bojlery elektryczne poziome na podkowę,
  • bojlery elektryczne poziome posiadające pojedynczą wężownicę w kształcie litery U,
  • bojlery elektryczne poziome posiadające podwójną wężownicę,
  • bojlery elektryczne poziome dwupłaszczowe.

Podobnie jak w przypadku bojlerów pionowych, tak i tutaj stosowany jest podział ze względu na materiał, z jakiego podgrzewacz został wykonany oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego. Kupić można bojlery poziome: stalowe wykonane ze stali czarnej, ocynkowane, pokryte żywicą,  wykonane ze stali nierdzewnej oraz emaliowane z zamontowaną anodą magnezową.

Jeśli chodzi o zastosowaną izolację termiczną w bojlerach poziomych, dzieli się je na bojlery nieizolowane i izolowane. W drugim przypadku występują bojlery poziome izolowane: piankami polietylenowymi, polistyrenem, miękkimi gąbkami poliuretanowymi oraz pianką poliuretanową.

Jednym z najmniejszych modeli jest energooszczędny bojler elektryczny 50 l. Są również termy elektryczne o większych pojemnościach, np. 100 l lub nawet 200 l.

Więcej informacji: Piec elektryczny – jakie są rodzaje i jaki piec elektryczny wybrać?

Bojler elektryczny poziomy – czy warto?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, do czego ma służyć wybrany bojler poziomy.

Przykładowo w bojlerze na podkowę ze względu na jego nietypową budowę woda wypełnia całą pojemność zasobnika, przez co nie nadaje się do spożycia. Jak się zatem okazuje, taki bojler nie może być stosowany do wody użytkowej, zatem bojler elektryczny poziomy 80 l nie będzie dobrym wyborem do domu.

Innym rodzajem bojlerów poziomych są bojlery dwupłaszczowe. Zgodnie z nazwą, mają dwa płaszcze. Wewnętrzny jest wypełniony wodą użytkową nadającą się do spożycia, a zewnętrzny wodą kotłową z instalacji.

Ze względu na budowę, woda kotłowa ogrzewa użytkową, zatem ta sama energia ogrzewa dwa rodzaje wody. Bez względu na pojemność, zarówno dwupłaszczowy bojler elektryczny poziomy 60 l, jak i każdy inny może być zastosowany w budynku mieszkalnym.

Bojler elektryczny czy przepływowy podgrzewacz wody? Co będzie lepsze?

To zależy od oczekiwań przyszłych użytkowników. Bojlery elektryczne pojemnościowe zazwyczaj mają mniejszą moc niż urządzenia przepływowe, a mimo to są w stanie zapewnić duży strumień wody, która ma stabilne ciśnienie i temperaturę. Jeśli inwestor chce skrócić czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu, może zainwestować w dodatkowy przewód cyrkulacyjny, który zapobiegnie stygnięciu wody w przewodach.

W przepływowym podgrzewaczu wody nie trzeba montować dodatkowych przewodów, gdyż nie ma w jego przypadku strat wynikających ze stygnięcia wody w zbiorniku, kiedy się jej nie używa. Z drugiej strony jednak takie urządzenie nie jest w stanie dostarczyć takich ilości ciepłej wody, co bojler elektryczny. Najlepiej więc sprawdzić opinie o jednym i drugim podgrzewaczu i dopiero podjąć decyzję.

Jak odpowietrzyć bojler elektryczny?

Różne mogą być powody pojawienia się powietrza w bojlerze. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, konieczne jest jego odpowietrzenie. Zabieg ten z jednej strony zapewnia prawidłowe działanie grzejników, a z drugiej zapobiega utlenianiu rur. Ale to jeszcze nie wszystko. Właściwie przeprowadzone odpowietrzenie układu grzewczego pozwala zaoszczędzić energię.

W każdej instalacji grzewczej pracującej w systemie zamkniętym powinno się zamontować odpowietrzniki. Będą one samoczynnie usuwać powietrze z instalacji, zapobiegając zapowietrzeniu. Do wyboru są dwa rodzaje odpowietrzników: ręczne i automatyczne. Drugie działają bez ingerencji użytkownika, a pierwsze reguluje się pokrętłem, kluczem lub śrubokrętem. Zadbaj o obecność odpowietrzników w instalacji grzewczej, a zapowietrzanie nie będzie Twoim problemem.

Jaki bojler elektryczny wybrać?

Wiesz już, jakie są rodzaje bojlerów i jakie mają one parametry. Jeśli jesteś zdecydowany na zastosowanie takiego rozwiązania w swoim domu, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko wybrać konkretny model.

W tym celu przejrzyj aktualny ranking bojlerów elektrycznych. W zestawieniach tego typu znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaki pojemnościowe urządzenie do ogrzewania wody najlepiej sprawdzi się w zależności od potrzeb i środków, jakie można na jego zakup przeznaczyć.

Jaki bojler elektryczny dla 4-osobowej rodziny?

Jednym z najważniejszych aspektów, który w dużej mierze decyduje o tym, jaki bojler elektryczny do domu będzie najlepszy, jest wielkość zbiornika magazynującego wodę. Musi być ona dopasowana do liczby domowników.

Przy założeniu, że jedna osoba zużywa średnio 30 litrów wody dziennie, do domu, w którym mieszka 4-osobowa rodzina dobrym wyborem będzie bojler o pojemności 120 litrów. Niebagatelne znaczenie ma również moc – im będzie ona wyższa, tym woda szybciej będzie się nagrzewać i nie będzie kolejek do kąpieli.

Polecamy: Jaka armatura sanitarna będzie odpowiednia do twardej wody?

Jak zamontować bojler elektryczny?

Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z podłączeniem bojlera? Jeśli masz przygotowane instalacje, raczej tak, gdyż montaż wtedy nie jest zbyt skomplikowany. Tak samo, jak wtedy, gdy chcesz po prostu na miejscu starego podgrzewacza zamontować nowy. W przeciwnym razie radzimy skorzystać z pomocy fachowca.

Uniwersalna metoda montażu bojlera, która znalazłaby zastosowanie zawsze, bez względu na rodzaj urządzenia, zwyczajnie nie istnieje. Przykładowo bojlery poziome montuje się zupełnie w inny sposób niż bojlery pionowe.

Każdy producent dołącza do podgrzewacza wody schemat montażu. To nim należy się posiłkować na każdym etapie wykonywania podłączenia. Instrukcja zawiera dokładne wytyczne, uwzględniające konkretny model bojlera i jego dokładną budowę.

Jak zamontować bojler elektryczny?

Jak podłączyć bojler elektryczny krok po kroku?

Jeśli mimo wszystko chcesz wiedzieć, chociaż mniej więcej, jak podłączyć bojler elektryczny, poniżej znajdziesz ogólny schemat postępowania w przypadku najczęściej wybieranych bojlerów pionowych:

Krok 1 – Zapewnienie odpowiednich warunków do montażu.

Krok 2 – Zamontowanie stelaża.

Krok 3 – Zawieszenie zbiornika.

Krok 4 – Podłączenie rur.

Krok 5 – Puszczenie wody do obiegu.

Krok 6 – Podłączenie zasilania.

Jak odkamienić bojler elektryczny?

Na poszczególnych elementach bojlera nieustannie osadza się kamień. Im więcej osadu się zbierze, tym mniejsza będzie wydajność sprzętu i większe koszty eksploatacji. Jest jednak na to rozwiązanie – wystarczy regularnie odkamieniać bojler. Dostępnych jest kilka metod:

  • odkamienianie chemiczne,
  • odkamienianie mechaniczne,
  • odkamienianie falą elektryczną.

Warto jednak pamiętać, że większość metod odkamieniania nie dość, że jest inwazyjna, to jeszcze droga. Dobrze jest zatem zadbać o instalację wcześniej i nie dopuścić do nagromadzenia się kamienia na jej elementach.

W tym celu najlepiej zastosować uzdatniacz wody. Dzięki niemu jony minerałów nie będą tworzyć osadu będącego przyczyną kamienia.

Bojler elektryczny – kiedy stosowanie bojlera elektrycznego się opłaca?

Bojler elektryczny ze względu na to, że bardzo szybko nagrzewa wodę, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest do niej szybki dostęp. Tym sposobem zaoszczędzić sobie można czekania na to, aż woda się nagrzeje, np. żeby móc wziąć kąpiel. To duży komfort i wygoda dla użytkowników.

Montaż bojlera opłaca się także wtedy, gdy chce się mieć stałą temperaturę wody. Na podgrzewaczu ustala się konkretną wartość, a urządzenie przez cały czas utrzymuje temperaturę wody na jednakowym poziomie.

Bezpieczeństwo to podstawa, a większość bojlerów ma różnego rodzaju zabezpieczenia. Przykładowo dzięki wbudowanemu termostatowi woda w urządzeniu się nie zagotuje. Ponadto nie ma ryzyka, że zbiornik pęknie i zaleje mieszkanie albo dojdzie do zatrucia czadem, w związku z czym nie ma też konieczności instalowania czujnika czadu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij