Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt, zanim zmienią się ceny! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

Osuszanie ścian w domu

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problematycznego zawilgocenia ścian. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest profesjonalne osuszanie. Cena takiej usługi zależy od wielkości budynku czy poziomu zawilgocenia. Jak wygląda osuszanie ścian z wilgoci w praktyce? Jakich narzędzi używają fachowcy?

Wysoka wilgotność powietrza w domu może być wynikiem słabej wentylacji czy braku regularnego wietrzenia. Z czasem może się okazać, że nie ma możliwości usunięcia jej szybko i skutecznie. By walczyć z wilgocią panującą w domu, być może musisz sięgnąć po profesjonalne rozwiązania, czyli po osuszanie ścian budynku. Fachowcy przy użyciu odpowiednich środków i urządzeń doprowadzą do osuszenia ścian z wilgoci. Zobacz, ile kosztuje osuszanie ścian – cena zależy od wielu parametrów.

Na czym polega osuszanie ścian?

Ściany domu powinny zapewniać trwałość i stabilność na lata oraz kształtować pozytywny klimat we wnętrzach. Niestety, ale zawilgocenie murów powoduje, że z czasem konstrukcja budynku może ulec uszkodzeniu. Zbyt wysoka wilgoć prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

Mury mogą zawilgotnieć z powodu podciągania wody gruntowej. Przemieszczając się w górę w wyniku działania kapilarnego, woda powoduje, że ściany są coraz wilgotniejsze. Wówczas konieczne staje się ich osuszenie. Jednak samo osuszenie ścian, nawet profesjonalne, zlikwiduje problem tylko na chwilę. Zanim do tego dojdzie, trzeba znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i wyeliminować powód zawilgocenia. Przyczyną mogą być:

Osuszanie ścian piwnic, fundamentów i ścian zewnętrznych czy wewnętrznych budynku polega na wykorzystaniu właściwej w danej sytuacji metody osuszania, czyli pozbawienia wilgoci muru. 

Osuszanie ścian fundamentowych

Ściany fundamentowe najczęściej są zawilgocone w wyniku oddziaływania wilgoci gruntowej. Powoduje ona charakterystyczny zapach stęchlizny, a także zmiany na tynkach w piwnicy czy przy podłodze na gruncie. Możliwe jest też zawilgocenie fundamentów w wyniku np. powodzi, co również wywołuje konieczność skutecznego osuszenia zalanych ścian. 

Profesjonalne, dwuetapowe osuszanie fundamentów obejmuje:

  • zmniejszenie wilgotności przegrody, czyli właściwe osuszanie;
  • hydroizolację, chroniącą przed ponownym podciąganiem wody.

Osuszanie ścian wewnętrznych

Osuszanie ścian w domu jest konieczne, gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka – wówczas na ścianach widać wypukłości tynku albo ogniska grzyba. To sytuacja niezwykle niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Dlatego trzeba przeprowadzić możliwie jak najszybciej osuszanie ścian wewnętrznych, by pozbyć się wilgoci, a następnie zlikwidować jej źródło – problem nie może wracać.

Trzeba równolegle wykonać osuszanie ścian z grzyba i podjąć działania zmierzające do odprowadzenia wilgoci z przegród wewnętrznych. Najczęściej osuszanie ścian w domu prowadzi się przez nagrzewanie pomieszczeń bądź absorpcję lub kondensację.

Czy warto kupić pochłaniacz wilgoci do swojego domu?

osuszanie ścian wiatrakiem

W jaki sposób przeprowadza się osuszanie ścian?

Istnieje kilka metod osuszania, spośród których eksperci wybierają tę jedną na podstawie dokonanych oględzin domu czy innego budynku, w którym doszło do poważnego zawilgocenia. Należą do nich:

  • Osuszanie nieinwazyjne – bezinwazyjne osuszanie ścian można przeprowadzić poprzez nagrzewanie pomieszczeń z użyciem nagrzewnic, absorpcję, kondensację lub mikrofale.
  • Osuszanie inwazyjne – poprzez iniekcję, termoiniekcję lub iniekcję krystaliczną.

Przy bezinwazyjnym osuszaniu ścian w domu możesz zdecydować się w pierwszej kolejności na ogrzewanie z wykorzystaniem nagrzewnic, które powodują, że powietrze w danym pomieszczeniu zostanie nagrzane do temperatury kilkudziesięciu stopni. W takich warunkach wilgoć znajdująca się w kolejnych warstwach powierzchniowych ścian zacznie odparowywać. 

Do nieinwazyjnego osuszania ścian możesz wykorzystać olejowe lub gazowe nagrzewnice elektryczne. Nie można dopuścić, by powietrze w domu wyniosło więcej niż 35 stopni Celsjusza, ponieważ wyższa temperatura mogłaby spowodować nieodwracalne zniszczenia muru.

W przypadku osuszania ścian gorącym powietrzem, czyli wykorzystania elektrycznego osuszania, trzeba zachować odpowiednią wentylację, by przyniosło to oczekiwane rezultaty, a nadmiar wilgoci szybko został odprowadzony na zewnątrz budynku.

  • Absorpcja polega na tym, że przez urządzenie ze środkiem pochłaniającym wodę przepuszczane jest wilgotne powietrze z pomieszczenia, następnie jest ono podgrzewane, po czym opuszcza urządzenie jako powietrze suche. Zebraną wilgoć trzeba odprowadzić na zewnątrz. Proces ten powtarzasz do czasu całkowitego osuszenia murów budynku. Musisz wykorzystać odpowiednie urządzenia ze środkiem wchłaniającym wodę, w roli którego mogą występować:
  • żel silikonowy,
  • żel krzemionkowy,
  • chlorek litu.
  • Osuszanie za pośrednictwem zjawiska kondensacji obejmuje znaczne obniżenie wilgotności względnej powietrza, dzięki czemu wilgoć zawarta w murze może odparować. Następnie powietrze jest zasysane przez wentylator i przesyłane na ochładzający je parownik. Dalej ma miejsce właściwa kondensacja pary wodnej, czyli powstają skropliny, a pompa odprowadza je ze zbiornika do kanalizacji.
  • Kolejną nieinwazyjną metodą osuszania ścian są mikrofale. Nagrzewają mur w jego głębszych i płytszych warstwach, przez co zawarta w nim wilgoć zmienia się w parę wodną. Przenika ona na zewnątrz i do wnętrz pomieszczeń, skąd można ją usunąć dzięki intensywnej wentylacji. Wadą tego rozwiązania jest negatywny wpływ mikrofal na organizmy żywe.

Jeśli osuszanie nieinwazyjne nie wchodzi w grę, pozostają jeszcze metody osuszania inwazyjnego, np. za pomocą iniekcji. Polega ona na stworzeniu przegrody hydrofobowej lub uszczelniającej w miejsce opróżnionych porów i kapilarów z wody.

W celu ochrony murów przed podsiąkaniem kapilarnym można zastosować termoiniekcję. Polega ona na inwazyjnych pracach, które obejmują nawiercenie mokrych ścian, choć nie do końca, i wdmuchiwanie w nie przy użyciu zestawu urządzeń termowentylacyjnych suchego powietrza. Jest ono ciepłe i ma założoną prędkość przepływu.

Kiedy osuszysz już mury, wymagane jest stworzenie blokady hydrofobowej, która blokuje wilgoć. Po osuszeniu ścian we wcześniej nawiercone otwory wtłacza się środek do iniekcji. W ten sposób szybko i skutecznie osuszysz mury.

Ostatnią ze wspomnianych metod osuszania inwazyjnego jest iniekcja krystaliczna, stosowana wtedy, gdy mury są zawilgocone z powodu podciągania kapilarnego wód gruntowych. Polega ona w pierwszej kolejności na wywierceniu w murze otworów o średnicy około 3 cm i głębokości mniejszej o 5 cm niż grubość ścian.

Wierci się je w jednej linii, w odstępach 8-12 cm, i przedmuchuje sprężonym powietrzem. Stosuje się chemiczne osuszenie ścian – preparaty do iniekcji to ciecz kapilarna do penetracji i krystalizacji, wykorzystywana do uszczelnienia porów i kapilarów.

Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć

Ile kosztuje osuszanie ścian? Cennik usług

Osuszanie ścian po zalaniu jest koniecznością. Cennik firm zajmujących się realizacją takich procesów odznacza się zróżnicowaniem cen. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy od rozmiaru zawilgocenia, miejsca powstawania wilgoci, stanu ścian i konstrukcji budynku, a zwłaszcza od wybranej metody osuszania.

Na przykład koszt iniekcji krystalicznej przy osuszaniu ścian wynosi od 190 do nawet 260 zł za 1 metr bieżący brutto. Najdrożej jest w województwie mazowieckim, a zwłaszcza w Warszawie, najtaniej zaś w mniejszych miejscowościach, takich jak w Grudziądz, Konin czy w Malbork.

Za osuszanie kondensacyjne pomieszczeń przy użyciu elektrycznych osuszaczy trzeba zapłacić od 19 do 80 zł za dobę. Są one w stanie osuszyć od około 40 do 300 m3 pomieszczenia i do 30-150 l wody na dobę, w zależności od modelu urządzenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
Posadzki
Dylatacja posadzki
Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
Posadzki
Dylatacja posadzki

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
01.07.2022 r. Jan Susmaga

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Urządzasz wymarzone mieszkanie, a może decydujesz się na lekkie odświeżenie wnętrz? W obu sytuacjach z pewnością staniesz...

Ściany, sufity, tynki
Tynk renowacyjny
06.06.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest tynk renowacyjny i jak go położyć na zawilgocone ściany?

Tynk renowacyjny nie stanowi jedynej i uniwersalnej metody na przywrócenie św...

Ściany, sufity, tynki
Rodzaje ścian wewnętrznych
17.03.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są rodzaje ścian wewnętrznych w budynku?

Funkcja ścian wewnętrznych nie ogranicza się do podziału przestrzeni użytkowej na pomieszczenia. Część murów spełnia równi...

Ściany, sufity, tynki
Panele ażurowe
26.11.2021 r. Diana Sulyma

Panele ażurowe – jak niebanalnie wykorzystać je we wnętrzu?

Cenisz niebanalne detale we wnętrzach, a jednocześnie gustujesz w minimalizmie i oszczędnych formach? Jeśli tak, panele aż...

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
01.07.2022 r. Jan Susmaga

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Urządzasz wymarzone mieszkanie, a może decydujesz się na lekkie odświeżenie wnętrz? W obu sytuacjach z pewnością staniesz...

Ściany, sufity, tynki
Tynk renowacyjny
06.06.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest tynk renowacyjny i jak go położyć na zawilgocone ściany?

Tynk renowacyjny nie stanowi jedynej i uniwersalnej metody na przywrócenie św...

Ściany, sufity, tynki
Rodzaje ścian wewnętrznych
17.03.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są rodzaje ścian wewnętrznych w budynku?

Funkcja ścian wewnętrznych nie ogranicza się do podziału przestrzeni użytkowej na pomieszczenia. Część murów spełnia równi...

Ściany, sufity, tynki
Panele ażurowe
26.11.2021 r. Diana Sulyma

Panele ażurowe – jak niebanalnie wykorzystać je we wnętrzu?

Cenisz niebanalne detale we wnętrzach, a jednocześnie gustujesz w minimalizmie i oszczędnych formach? Jeśli tak, panele aż...

Reklama
Zamknij