Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Mata wygłuszająca – co to jest i czym się charakteryzuje mata wygłuszająca?

Mata wygłuszająca

Mata wygłuszająca to popularny sposób na zapewnienie w mieszkaniu izolacji akustycznej. Jej zalety docenimy szczególnie jeśli mamy uciążliwych sąsiadów, mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub chcemy odizolować się od hałasów dobiegających z klatki schodowej. Gdzie możemy zastosować matę wygłuszającą?

Odpowiednia izolacja akustyczna chroni nieruchomość przed hałasami, które potrafią utrudnić życie. Przejeżdżające ulicą samochody, dzieci sąsiadów biegające po mieszkaniu, muzyk ćwiczący grę na gitarze za ścianą – to wszystko może skutecznie przeszkodzić w relaksie.

Jeśli dopiero wybierasz projekt domu, możesz zaplanować konstrukcję przegród w ten sposób, żeby maksymalnie chroniły przed hałasami. A co zrobić, jeśli potrzebujesz wygłuszenia dźwięków w już istniejącym budynku? Sprawdź, jakie właściwości mają popularne maty wygłuszające.

Mata wygłuszająca – czym się charakteryzuje?

Mata wygłuszająca jest używana do poprawy izolacji akustycznej wnętrz, pojazdów mechanicznych, urządzeń elektrycznych i nie tylko. W domach stosuje się ją do wygłuszania ścian, sufitów, podłóg czy drzwi. Może być wykonana z pianki gumowej, kauczukowej czy poliuretanowej, ale popularna jest również butylowa mata wygłuszająca.

Co daje podkład i czym się charakteryzuje? Przede wszystkim ma doskonałe właściwości tłumiące hałas. Izoluje przed uciążliwymi dźwiękami i poprawia sposób, w jaki rozchodzą się one w pomieszczeniach. Jego dodatkowym atutem jest termoizolacyjność – dostępne w sprzedaży maty, np. pod panele podłogowe, nie tylko chronią przed hałasem czy odgłosami kroków, ale także zapobiegają utracie ciepła. Maty wygłuszające są też odporne na wilgoć.

Mata wygłuszająca do domu – gdzie możemy ją zastosować?

Maty wygłuszające mają bardzo wiele zastosowań – mogą być wykorzystywane w różnych pomieszczeniach i na różnych powierzchniach. Przedstawiamy niektóre sposoby na jej użycie:

  • mata wygłuszająca pod panele – specjalny podkład, który kładzie się na podłogę jeszcze przed montażem paneli. Jego podstawowym zadaniem jest usunięcie wszelkich nierówności powierzchni, a także wyciszenie pomieszczeń, wyeliminowanie odgłosu stukania w panele i jak wspomnieliśmy wyżej – także izolacja termiczna. Mata wygłuszająca do pokoju może być wykonana z korka, pianki poliuretanowej oraz innych materiałów.
  • mata wygłuszająca na ścianę – dostępna jako samoprzylepna mata wygłuszająca ściany lub produkt montowany na klej albo specjalną zaprawę. Wyprodukowana z pianki poliuretanowej. Produkty samoprzylepne mają po jednej stronie warstwę kleju, a z drugiej specjalną folię. W sprzedaży znajdziemy arkusze o różnych wymiarach. Najpopularniejsze są produkty o grubości 3 i 5 cm.
  • mata wygłuszająca na sufit – działa podobnie jak mata wygłuszająca do domu na ścianę. Dostępna w wersji samoprzylepnej lub montowanej na kołki.
  • mata wygłuszająca do WC – podkładki akustyczne do muszli wiszącej, bidetu oraz pisuaru. Doskonale tłumią dźwięki, a także chronią ceramikę sanitarną w czasie montażu.
  • mata wygłuszająca lodówka – skutecznie wycisza urządzenia gospodarstwa domowego, które głośno pracują. Produkt pochłania dźwięki i tłumi wibracje. Może być przyklejona bezpośrednio do sprzętu lub do szafki, w której znajduje się urządzenie.
  • mata wygłuszająca pralka – stosowana w celu wytłumienia wibracji, jakie powstają podczas wirowania urządzenia. Mata wygłuszająca pod pralkę dostępna jako specjalna podkładka antywibracyjna redukuje hałasy i poprawia komfort korzystania ze sprzętu.

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Jaka mata wygłuszająca na podłogę?

Wyciszenie podłogi ma ogromne znaczenie w pomieszczeniach, w których znajdują się panele. Jaka mata wygłuszająca na podłogę sprawdzi się najlepiej? Warto szukać produktów, które zapewniają najlepszą ochronę przed hałasem. Dostępne w sprzedaży maty potrafią wyciszyć pomieszczenie nawet o 20 decybeli. Pamiętajmy też o tym, że im grubsza mata wygłuszająca na podłogę, tym lepiej tłumi dźwięki.

Jaka mata wygłuszająca do drzwi?

Jaka mata wygłuszająca do drzwi najlepiej spełni swoje zadanie? Najpopularniejsze są bez wątpienia specjalne maty piankowe, które dobrze wyciszają i chronią pomieszczenia przed odgłosami dobiegającymi z klatki schodowej.

Mata wygłuszająca drzwi powinna mieć minimum 10 mm grubości, a jej brzeg można zabezpieczyć drewnianymi kątownikami. Mata wygłuszająca na drzwi skutecznie tłumi wibracje i drgania. W sprzedaży dostępne są również tapety akustyczne, które można przykleić na drzwi.

Panele akustyczne – jak wykonać panele akustyczne i gdzie się sprawdzą?

Rodzaje mat wygłuszających

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów mat wygłuszających o różnych zastosowaniach. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze produkty:

  • mata wygłuszająca butylowa – wykonana z gumy butylowej, skutecznie eliminuje drgania i jest odporna na wysoką temperaturę. Powleczona warstwą aluminium, która podnosi jej walory użytkowe. Mata butylowa jest stosowana między innymi w branży motoryzacyjnej do wygłuszania samochodów. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Mata wygłuszająca z aluminium nie wymaga podgrzewania, a jej montaż jest bardzo szybki.
  • mata bitumiczna wygłuszająca – w przeciwieństwie do mat butylowych wymaga podgrzania w czasie montażu, a to niewątpliwie przedłuża całość prac. Nie jest odporna na wahania temperatury, a jej właściwości izolacyjne są gorsze od butylowej. Sprawdza się jednak przy pracach w domu. W sprzedaży jest dostępna w wersji flex oraz twardej.
  • pianka wygłuszająca – charakteryzuje się doskonałymi parametrami izolacyjnymi i wygłuszającymi. W sprzedaży znajdziemy między innymi pianki poliuretanowe lub z kauczuku. Pozwalają na wykonanie izolacji akustycznej w trudno dostępnych miejscach, np. szczelinach.
  • mata wygłuszająca samoprzylepna – zazwyczaj wykonana z pianki polietylenowej. Z jednej strony pokryta warstwą samoprzylepną, a z drugiej folią. Jej aplikacja jest bardzo prosta, nie wymaga użycia dodatkowego kleju ani innych materiałów.
  • pianka piramidka – materiał izolacyjny stosowany do wygłuszania domowych kin, studiów nagraniowych itp.
  • mata wygłuszająca trudnopalna – stosowana np. do maski i komory silnika. Takie właściwości wykazuje między innymi butylowa mata wygłuszająca niepalna.

Jak wybrać najlepszą matę wygłuszającą na podłogi, sufity i ściany?

Jaka mata wygłuszająca będzie skutecznie izolować pomieszczenia od hałasu? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i gdzie zamierzamy zamontować izolację. Jeśli zależy nam na wygłuszeniu mieszkania, wystarczająca okaże się mata o grubości 3 cm.

W przypadku bardzo uciążliwych hałasów konieczna będzie lepsza izolacja, np. 5 cm. Jeśli zależy nam na wysokiej odporności na czynniki zewnętrze, a także doskonałych właściwościach izolacyjnych, wybierzmy matę butylową.

Zwróćmy też uwagę na aspekty wizualne. Bardzo popularna jest np. mata wygłuszająca biała, która stanowi uniwersalny materiał wykończeniowy. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza mata wygłuszająca nie sprawdzi się, jeśli będzie nieprawidłowo zamontowana.

Mata wygłuszająca – ile kosztuje?

Mata wygłuszająca nie musi być droga – w sprzedaży znajdziemy produkty w różnych cenach. Najtańsze maty gumowe (wykonane z kauczuku) o grubości 3 mm kosztują już od kilku złotych za sztukę. Z kolei za panele w formie piramidek zapłacimy już od 10 zł za sztukę. Wygłuszająca mata butylowa o grubości 2 mm z warstwą samoprzylepną kosztuje ok. 70 zł za sztukę.

Mata wygłuszająca – czy warto?

Maty wygłuszające skutecznie eliminują nieprzyjemne hałasy – zarówno te pochodzące z powietrza, jak i spowodowane uderzeniem. Dzięki temu poprawiają komfort mieszkania i sprzyjają wypoczynkowi. Izolacja akustyczna jest bardzo istotna, nie tylko w mieszkaniach i domach prywatnych, ale także firmach, pokojach odsłuchowych czy studiach nagraniowych – wszędzie tam sprawdzi się mata wygłuszająca.

Czy warto zainwestować w tego typu izolację? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub przeszkadza nam głośny sąsiad.

Czym jest mir domowy? W jakich sytuacjach można zgłosić jego naruszenie?

Jakie są jeszcze sposoby na wyciszenie domu lub mieszkania?

Dźwięki najlepiej rozchodzą się w pustym mieszkaniu, jeśli zatem chcemy maksymalnie wyciszyć pomieszczenia, zainwestujmy w wyposażenie wnętrza. Meble i sprzęty znajdujące się w pokoju będą powodować, że hałasy nie będą się mocno rozchodzić. Warto też pomyśleć o tekstyliach. Firanki, zasłony, wykładzina lub dywan na podłodze – to wszystko poprawia akustykę pomieszczenia i tłumi echo. Podobnie jak inne miękkie tkaniny, np. koce czy poduszki na kanapie.

Jeśli natomiast chcemy odizolować się od hałasów płynących z zewnątrz, np. odgłosów ulicy, pomyślmy o montażu rolet zewnętrznych oraz okien o właściwościach dźwiękochłonnych, wyposażonych w pakiety szyb zespolonych. Jeśli chcemy mieć pewność, że okna zapewnią optymalną izolację akustyczną, sprawdźmy wskaźnik Rw, który informuje o tym, ile o ile decybeli wycisza dana przegroda.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

REKLAMA
Zamknij