Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Pianka montażowa – ile schnie, jak używać i na ile wystarcza pianka montażowa?

Pianka montażowa – ile schnie, jak używać i na ile wystarcza?

Pianka montażowa jest popularnym materiałem stosowanych przy remontach i wykańczaniu wnętrz. Czym różni się pianka montażowa niskoprężna od wysokoprężnej? Kiedy znajduje zastosowanie i jak jej używać? Odpowiadamy na pytania, które nurtują wielu inwestorów!

Remont, przebudowa domu, montaż stolarki okiennej – pianka montażowa przyda się w wielu sytuacjach. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy jej używać i gdzie może być stosowana. Wymarzony projekt domu już wybrany? Pora sprawdzić, jakie materiały budowlane przydadzą się w czasie prac wykończeniowych.

Pianka montażowa – co to jest?

Niezależnie od tego, czy masz małe mieszkanie w bloku, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, pianka montażowa z pewnością pomoże Ci podczas remontu czy wykańczania wnętrza. Produkt ten jest używany do wielu prac na budowie.

Służy między innymi do wypełniania szczelin, termomodernizacji budynków, montażu parapetów, okien i drzwi, uszczelniania, zwiększania poziomu izolacji akustycznej pomieszczeń, mocowania różnych elementów wykończeniowych, np. progów, a także łączenia pojedynczych komponentów w większą całość, np. blach czy dachówek.

Dobrze wygłusza pomieszczenia, jest odporna na działanie grzybów, bakterii czy pleśni, a także ognia. Pianka uszczelniająca występuje w sprzedaży w dwóch postaciach – jako pianka montażowa niskoprężna oraz wysokoprężna pianka montażowa.

Wydajność zależy od rodzaju produktu. Na rynku są dostępne między innymi pianki o zwiększonej wydajności, np. rozprężające się w zakresie nawet do 220%.

Pianka montażowa – jak używać prawidłowo?

Odpowiednia technika aplikacji sprawi, że uzyskamy najlepsze rezultaty przy stosowaniu pianki montażowej. Jak używać produktu? To proste! Najpierw nakładamy puszkę na specjalny pistolet, a następnie mieszamy produkt, energicznie potrząsając opakowaniem.

Jak używać pianki montażowej?

Podczas aplikacji pianki montażowej puszkę należy trzymać do góry nogami, a produkt nanosić od dołu do góry. Warto też pamiętać o tym, żeby nakładana warstwa nie była zbyt gruba – zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta na opakowaniu pianki montażowej.

Temperatura stosowania większości produktów waha się w przedziale od 10 do 30 stopni Celsjusza, chociaż na rynku są również preparaty do bardzo niskich oraz wysokich temperatur. A co zrobić, gdy pianka montażowa nie chce lecieć? Z reguły jest to wina zaschniętego produktu – pistolet należy zawsze czyścić po użyciu.

Omawiany materiał wyróżnia się doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju powierzchni. Gdzie może być użyta pianka montażowa? Zastosowanie to między innymi beton, drewno, metal, plastik, a nawet szkło.

Sprawdź także: Jak prawidłowo zamontować drzwi do pokoju?

Ile schnie pianka montażowa?

Zastanawiasz się, ile schnie pianka montażowa? W przypadku produktów niskoprężnych średni czas schnięcia wynosi około 4 godzin, jednak do uzyskania optymalnych parametrów potrzeba około doby. Po tym czasie spoiwo jest odporne na wilgoć oraz inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.

A jak długo schnie pianka montażowa wysokoprężna? W tym przypadku proces może trwać do 48 godzin. Przed użyciem warto sprawdzić zalecenia producenta pianki montażowej. Czas schnięcia będzie uzależniony nie tylko od rodzaju preparatu, ale również od warunków panujących w otoczeniu, m.in. temperatury i poziomu wilgotności.

Pianka montażowa – rodzaje

Pianka montażowa szybkowiążąca występuje w wielu wariantach. W sprzedaży dostępna jest między innymi pianka montażowa pistoletowa oraz z lejkiem.

Pianka montażowa na pistolet to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia precyzyjną aplikację produktu nawet w trudno dostępnych miejscach, np. w szczelinach. Z kolei pianka montażowa dwuskładnikowa jest materiałem stosowanym w miejscach, w których nie sprawdzają się produkty jednoskładnikowe, np. przy ocieplaniu budynków.

Twarda pianka montażowa zasycha szybko dzięki specjalnemu utwardzaczowi. Na budowach i przy wykańczaniu wnętrz stosowana jest także pianka montażowa ogniotrwała – najczęściej przy montażu ościeżnic drzwi przeciwpożarowych. Ognioodporna pianka montażowa szybkoschnąca wytrzymuje działanie nawet bardzo wysokiej temperatury.

Pianka montażowa szara wykazuje dobrą przyczepność do różnych powierzchni. Z kolei czarna pianka montażowa jest używana do prac na zewnątrz budynków, służy np. do uszczelniania oczek wodnych.

Pianka montażowa niskoprężna

Pianka niskoprężna jest stosowana przy pracach wymagających dużej precyzji. W przeciwieństwie do produktów wysokoprężnych rozpręża się w mniejszym zakresie – maksymalnie do 60-70%. Pianka montażowa niskoprężna pistoletowa jest także bardziej elastyczna, charakteryzuje się lepszymi parametrami izolacyjności termicznej oraz akustycznej. A gdzie można aplikować piankę montażową niskoprężną. Zastosowanie to przede wszystkim prace termomodernizacyjne.

Pianka montażowa wysokoprężna

Na budowach często wykorzystywana jest również pianka montażowa wysokoprężna. Właściwości różnią się od produktów niskoprężnych, jednak zastosowanie jest podobne – można jej używać do montażu ościeżnic, ram okiennych, pokryć dachowych, progów czy parapetów. Od niskoprężnej różni się jednak przyrostem objętości – nawet do 150%.

Co w takim razie okaże się lepsze – pianka montażowa wysokoprężna czy niskoprężna? Chociaż pierwszy rodzaj materiału budowlanego może zwiększyć swą objętość nawet kilkanaście razy, to po wyschnięciu jego struktura jest bardziej porowata niż pianki niskoprężnej, może być również mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Ze względu na swoje właściwości pianka wysokoprężna będzie używana w trudno dostępnych przestrzeniach. Pianka montażowa wysokoprężna ma wysoką wydajność i jest dostępna w puszkach o pojemności od 300 do 900 ml.

Pianka montażowa – cena

Ile kosztuje pianka montażowa niskoprężna? Cena waha się w zależności od producenta – wynosi od 20 zł do 80 zł za opakowanie 750 ml. Do najdroższych należą poliuretanowe pianki ognioochronne, które szybko schną i charakteryzują się wysokim poziomem odporności termicznej. Pianka wysokoprężna kosztuje od 25 do 40 zł za puszkę.

Pianka montażowa – gdzie się sprawdzi?

Pianka montażowa niskoprężna z powodzeniem sprawdzi się przy różnego rodzaju pracach wykończeniowych. Najczęściej stosowana jest pianka montażowa do okien – pozwala na szczelne wypełnienie szczelin między skrzydłem a murem, stosuje się ją także do uzupełniania miejsc pod parapetami.

Produkt ten sprawdzi się także jako pianka montażowa do drzwi. Ze względu na swoje właściwości wygłuszające, można ją również stosować na ściany działowe (pianka montażowa do regipsów).

W sprzedaży występuje również pianka montażowa do styropianu, która zwiększa poziom izolacji termicznej ocieplonych budynków. Z kolei przy montażu drewnianych stopni i podstopnic sprawdzi się pianka montażowa do schodów.

Dostępne w sklepach produkty świetnie łączą się z różnymi materiałami wykończeniowymi, również naturalnymi. Pianka montażowa do drewna może też być stosowana przy układaniu paneli czy parkietów. Poradzi sobie nawet ze skrzypiącą podłogą – pianka montażowa jest często wykorzystywana do ich wyciszania.

Dowiedz się: Jak wygląda montaż listew progowych?

Pianka montażowa – co jeszcze warto wiedzieć?

Zastosowanie pianki, sposób jej użycia oraz czas schnięcia to nie wszystko – wielu inwestorów zastanawia się, jakie dodatkowe właściwości posiada ten materiał wypełniający, niezależnie od tego, czy jest to pianka montażowa do wysokich temperatur, czy produkt używany do wypełniania szczelin.

Pierwsze pytanie, jakie się pojawia: czy pianka montażowa przepuszcza wodę? Dostępne na rynku produkty nie chłoną ani nie przepuszczają wilgoci, jeśli zatem zastanawiamy się, czy pianka montażowa jest wodoszczelna, możemy spać spokojnie. Uszkodzić ją może jedynie strumień wody pod ciśnieniem.

Interesujące mogą być też kwestie związane ze zmywaniem pozostałości po piance montażowej. Jak usunąć ją z ubrania? W tym celu przyda się benzyna – wystarczy nasączyć w niej wacik i przyłożyć do zabrudzonego materiału, a następnie wyprać.

Problemy mogą pojawić się również przy usuwaniu pianki montażowej ze skóry. Czym zmyć ją z rąk? Najlepszym sposobem będzie użycie acetonu. Z kolei zaschnięty pistolet do pianki można wyczyścić przy pomocy rozpuszczalnika lub specjalnego czyścika.  

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij